המחלקה פועלת ומסייעת לרווחתם והגנתם של ילדים ובני נוער המתמודדים עם בעיות במשפחה ובמסגרות השונות.

הסיוע נעשה באמצעות ייעוץ והכוונה להורים עבור ילדיהם ולבני הנוער וכן באמצעות פיתוח שירותים בקהילה.

חלק מפעילות המחלקה בתחום זה הינה על פי חוק הנוער טיפול והשגחה 1960.

במסגרת החוק הוענקו סמכויות לעו"ס-פקידת סעד, לפעול באופן מיידי להגנה על קטין הנמצא בסיכון פיזי או נפשי.

במסגרת החוק חלה על כל אזרח ועל כל איש ציבור חובת דיווח על קטין הנמצא בסיכון, הדיווח יכול להיעשות ע"י פניה למשטרה ו/או לפקידת הסעד, העונש על אי דיווח הינו עד 6 חודשי מאסר בפועל.

שרותים לילדים גילאיי 0-12

במסגרת פעילות המחלקה ישנם מספר מענים לסיוע לילדים.

כל המענים המוצעים לילדים כפופים לתוכנית טיפול אישית ומשפחתית ומתוכננים ע"י צוות מקצועי או בינמקצועי במקרה הצורך.

הדרכת הורים - מתן מענה פרטני למשפחות - הדרכת הורים ניתנת על ידי עובדות סוציאליות.

מעון יום/מעון רב תכליתי - סיוע בהשמה למעון יום לילדים בגלאי 0-3, ילדים הנמצאים בסיכון פיזי, נפשי או התפתחותי, נעשה על פי חוק פעוטות בסיכון.

מועדוניות - בערד פועלות 3 מועדוניות אשר מנוהלות בשיתוף עם מחלקת החינוך  . המועדוניות מיועדות לילדים מכיתה א' עד ד' פועלות 5 ימים בשבוע ובחופשת הקיץ.

שעות הפעילות משעת סיום הלימודים ועד לשעות הערב.

המועדונית הינה מסגרת טיפולית, הפעילות כוללת ארוחת צהריים, סיוע בהכנת שיעורי בית, ופעילות של טיפוח והעשרה. במועדונית פועלים גם מתנדבים .

מ.ס.ל.ו.ל   (מרכז סיוע לילדים והורים )

מ.ס.ל.ו.ל הינו מרכז שהות יומי, המרכז מטפל בילדים בני 12-6 ופועל בין השעות 13:00-18:30 .

המרכז שואף להיות סביבה מוגנת עבור הילד,

במרכז תיבנה תוכנית אישית לכל ילד על פי צרכיו ויכולותיו  כן יינתנו ליווי והדרכה להורים , במרכז מופעלות תוכניות העשרה וחוגים ,ארוחת צהריים וארוחה קלה בערב ,הפניות מתבצעות על ידי עובדים סוציאליים או מחלקת החינוך .

קדימה - בית נוער –המסגרת מופעלת על ידי "עמותת לשובע "בשיתוף מח' החינוך והרווחה ,המסגרת פועלת מידי יום מסיום הלימודים ועד הערב ומיועדת לילדים מכתות ה'-ח' ,במסגרת מופעלות תוכניות העשרה,חוגים ,עזרה בשעורי בית  ,במקום ניתנת ארוחת צהריים ,הפניות באמצעות בתי ספר ומח'  רווחה .

פותחים עתיד-פרויקט המופעל על ידי הג'וינט בשיתוף מח' חינוך ורווחה ומיועד לילדי בתי ספר יסודיים וכתות ז' ,

התוכנית כוללת חונכות וליווי אישי,עזרה בש.ב  במסגרת מרכז למידה תוך ליווי של אנשי מקצוע .       

סידור חוץ ביתי - במקרים בהם טובת הילד הינה יציאה מחוץ לביתו, נעשית השמה במסגרות חוץ ביתיות, כגון: אומנה, פנימייה, אימוץ.

מרכז לילד ולמשפחה ונתיבים להורות  – המחלקה מסייעת במתן מגוון טיפולים לילד ולמשפחה , הדרכת הורים ,טיפולים פרטניים באמצעות טיפול בדרמה , אומנות ,טיפול משפחתי . הפניות נעשות על ידי עובדים סוציאליים או שרות פסיכולוגי  ומערכת החינוך .

שרותים לנוער וצעירים  בגילאיי  13-26

פרטי יצירת קשר : [email protected].

היחידה לנוער וצעירים של המחלקה מונה עו"סים/יות שעברו הכשרה והתמחות בטיפול בנוער וצעירים על רצף הסיכון.

הצוות בתוקף תפקידו מגן על שלומם הפיזי, הרגשי והנפשי של בני נוער החווים קשיים בגיל ההתבגרות, במשפחה ובתחומי חיים שונים והזקוקים לייעוץ והכוונה להם ולהוריהם.

הצוות נמצא בקשר שוטף עם גורמים שונים בקהילה קרי: בתי ספר, משטרה, קידום נוער וכו', וכן מלווה באופן אקטיבי צעירים אשר זקוקים להמשך הכוונה וליווי.

מתן טיפול פרטני, קבוצתי ומשפחתי

1.      עו"ס לטיפול בנערות.

2.      עו"ס לטיפול בנערים.

3.      עו"ס לטיפול בצעירים –'איתור והכוון' (רווקים/ות ללא ילדים)

4.      עו"ס לטיפול  בהתמכרויות (סמים, אלכוהול והימורים )

5.      עו"ס ניצוץ- טיפול בחיילים ובמועמדים לשרות צבאי .

טיפול סמכותי -  בנוסף מונה הצוות פקידת סעד לחוק הנוער טיפול והשגחה.

בית חם לנערה - הוקם ב-1994, הבית מיועד לנערות בגילאי 13-18, הבית פועל  חמש פעמים בשבוע בשעות אחה"צ. מיועד לנערות הנמצאות במצבי סיכון. צוות הבית כולל עו"ס, מדריכה,אם בית ומתנדבים , הבית מהווה מסגרת אנושית חמה ותומכת, בבית מתקיימות שיחות פרטניות וקבוצתיות. כמו כן ניתנת ארוחת צהריים  וערב קלה ומתקיימות פעילויות העשרה ופנאי. הפנייה על ידי עו"ס מטפל/ת.

בית חם לנערים  - הוקם בשנת 2000, הבית מיועד לנערים בגילאי 13-18, הבית פועל 3 פעמים  בשבוע בשעות אחה"צ, ומטרותיו מתן פינה חמה והצבת חלופה לשוטטות ומניעת כניסה למצבי סיכון. בבית מתקיימות שיחות קבוצתיות ומתקיימות פעולות העשרה ופנאי. הפנייה על ידי עו"ס מטפל/ת.

קבוצה להורי מתבגרים - אחת למספר חודשים נפתחת קבוצה להורים המתמודדים עם שימוש בסמים של ילדיהם המתבגרים או קב' להדרכה הורית  בשיטות שונות ,במקביל להשתתפות בקבוצה נערך טיפול משפחתי.

המקום של ר"ן- מרכז ייעוץ ופעילות לבני נוער המופעל בסגנון של בית קפה. מנוהל ע"י עובדות סוציאליות,מדריכים ומתנדבים ,המרכז פתוח בימים א' ב' ג' ד' ה' בין השעות 17:00-22:00 

המקום של ר"ן פתוח לכלל הנוער בערד.

סידורים חוץ ביתיים - במקרים בהם טובת הנער/ה הינה יציאה מחוץ לביתו, נעשית השמה במסגרות חוץ ביתיות רק לאחר וועדת תכנון טיפול והערכה בינמקצועית.

עו"ס ניצוץ- עו"ס במיקוד חיילים, עו'ס מלווה למלש"בים ולחיילים במטרה לשלבם בשירות משמעותי ולסייע להם לסיים את השירות הצבאי. העו'ס מהווה מענה הוליסטי לחייל ולמשפחתו ע"י בניית תכנית אישית מותאמת הרואה את כלל ההקשרים של החייל, חיבור בין המערך הסוציאלי, הצבאי ושירותי הרווחה במידת הצורך. העו'ס מלווה את החייל תוך אחריות משותפת מול גורמי הצבא לטובת החייל.

עו"ס לצעירים "איתור והכוון"- עו"ס העוסק באיתור אקטיבי של צעירים/ות המודרים במרחב ובמתן ליווי אישי לצעירים/ות המנותקים ממסגרות, בתחומי חיים שונים, תוך דגש על בניית אופק בתחומי החיים השונים ע"י חיזוק המיומנויות ושיפור יכולת ההסתגלות ובניית חליפה אישית עבור כל צעיר/ה.