יחידת ההתנדבות העירונית לא נחה לרגע

במוזיאון אסירי המחתרות
מתנדבי "שלח לחמך"

המתנדבים עסוקים בצביעה, באיסוף מזון ואפילו מוצאים זמן לטיולים משותפים

ימים עמוסים בעבודה עוברים על יחידת ההתנדבות הפועלת תחת מחלקת הרווחה והשירותים החברתיים. בשבוע שעבר צבעו מתנדבי "סיירת התיקונים" העירונית ותלמידי המכינה וחניכי כפר נרדים את חדר האוכל של המפעל המוגן (מפעל המעסיק אנשים בעלי צרכים מיוחדים בעבודות המותאמות ליכולתם) באזור התעשייה. ביום חמישי האחרון, נפתח פרויקט "שלח לחמך", במסגרתו - אחת לשבועיים יעמדו בני נוער מתנועות הנוער השונות הפועלות בעיר בכניסה לסניף ינות ביתן ויתרימו מוצרי מזון יבשים (שיועברו ליד לערד לחלוקה לנזקקי העיר). פעילות זו מתקיימת לזכרה של שרי פרידמן ז"ל- אישה מופלאה מערד, ששימשה אם בית שנים רבות בכפר נרדים. המתנדב שמוביל את התוכנית הוא בוגר המשפחתון של שרי בכפר נרדים.

ואם כל זה לא הספיק להם, ביום ראשון יצאו קבוצה של מתנדבים לטיול בירושלים. ביקרו בבית יד-שרה, ונחשפנו לפעילות המדהימה של הארגון. המשיכו לטייל בשוק מחנה יהודה וסיימנו בביקור במוזיאון אסירי המחתרות-מבנה ששימש בית כלא לאסירי המחתרות בתקופת המנדט הבריטי. רוצים גם ליהנות מכל העולמות? הצטרפו גם אתם ליחידת ההתנדבות.

(פורסם בתאריך 25.05.17)

מועדון "קרן אור" חוגג את הנצחון על גרמניה הנאצית

חגיגית יום הניצחון במועדון קרן אור
חגיגית יום הניצחון במועדון קרן אור

(כתבה פאינה בורוכוביץ עובדת סוציאלית)

במועדון  ״קרן אור״ המופעל על ידי המחלקה לשירותים החברתיים חגגו את יום הניצחון במלחמת עולם השנייה.  עשרות אנשים השתתפו באירוע,  ביניהם  וטרנים עם ילדיהם ונכדיהם שהביאו עימם תמונות של בני משפחה אשר לא חזרו משדה הקרב. האווירה הייתה חמה, מחבקת ומרגשת מאד.

הנוכחים שרו שירי מלחמה כשדמעות בעיניהם, ישבו סביב שולחנות מלאים בכל טוב, החליפו חיבוקים, מילים טובות של אהבה , הוקרה והערכה. רגעים אלו הציפו אותם באושר ושמחה ולרגע חזרו לימי צעירותם.

תודה גדולה לגיבורים הללו . ולחיילים אשר נפלו ולא שבו משדה הקרב, יהי זכרם ברוך.

(פורסם בתאריך 14.05.17)

זיכרון בסלון - השנה זוכרים אחרת!

זיכרון בסלון

כתבה: איילת גיל, עו"ס קהילתית ומובילת פרויקט "זיכרון בסלון" בערד, המחלקה לשירותים חברתיים.

ביום ראשון השבוע צוין יום הזיכרון לשואה ולגבורה. גם אנחנו בערד ציינו יום זה וקיימנו ערבי "זיכרון בסלון" ברחבי העיר.

זו השנה החמישית אנו מקיימים פרויקט חשוב זה , מתוך תחושה שהזיקה שלנו לטקסי יום הזיכרון ביום השואה הולכת ונחלשת משנה לשנה וכי לרבים מאתנו אין דרך טובה להתחבר ליום הזה, לעסוק בו, להיזכר ולחשוב.

זיכרון בסלון הולך והופך לתופעה חברתית בהיקפים גדולים בארץ וברחבי העולם. בכל שנה מצטרפים עוד ועוד אנשים הבוחרים לציין את ערב יום השואה באופן אינטימי הכולל שיחת עדות עם שורדי שואה, פעילות אמנותית, ודיון פתוח ומשמעותי בין כלל המשתתפים.

בערד, התקיימו השנה 8 מוקדים (ביה"ס הדמוקרטי, מועדון "קרן אור", מרכז  מקדם תעסוקה, אולפנת בני עקיבא, בית הנוער קדימה, המקום של ר"ן, גרעין בת עמי ופעילות לבני הנוער במרפסת).

שורדי השואה הגיעו לספר את סיפורם האישי  בתקופת המלחמה, שיתפו בסיפור הישרדותם וענו על שאלות המשתתפים . קיימנו קטעי אומנות והקראנו שירים וקטעים מתקופת המלחמה.

אני רוצה להודות לכל מי שלקח/ה חלק בערב המשמעותי והמרגש שקיימנו, לכל המארחים ולכל מוקדי האירוח ברחבי העיר.

עליזה בראון מנהלת המחלקה מוסיפה : ערבי זכרון בסלון היא פעילות משמעותית וחשובה לזכרון השואה , הפעילות נעשית תוך כדי כבוד והוקרה לשורדים ובתקווה כי הסיפורים ילמדו וישמרו מדור לדור , השנה הוספנו  מיזם חשוב בו חניכי פרויקט "עתיד בטוח" המתקיים במחלקה לשרותים חברתיים צילמו ותיעדו את השורדים, מתוך רצון ותקווה כי סיפורם לא ישכח ויהווה תקווה לדורות הבאים.

(פורסם בתאריך 27.04.17)

ערד זוכרת את ששת המיליונים שנרצחו בשואה

טקס יום השואה 2017

העירייה קיימה טקסים מרכזיים באנדרטת השואה באבישור ובאולם אורון.

יום הזיכרון לשואה ולגבורה צוין השבוע במספר אירועים בעיר. הטקס העירוני המרכזי נערך באנדרטת השואה והגבורה סמוך לבית ספר אבישור בהשתתפות ניצולי שואה, בני משפחותיהם, ראש העיר, חברי הנהלת העיר, הרב הראשי של העיר, שוטרי ערד, חיילי בסיס הנח"ל ותושבים רבים. בטקס שהופק ע"י מחלקת האירועים של העירייה הודלקו 6 לפידים ע"י הניצולים, החיילים והשוטרים, תפילות וקטעי קריאה ושירה נישאו באוויר. ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, נשא דברים ואמר בין היתר: "שישה מיליון יהודים נרצחו בבתיהם, ברחובות, בכפרים, בבורות מוות ובתאי גזים. והעולם שתק. העולם שתק אז. אף אחד לא האמין שהמדינה התרבותית ביותר באירופה מבצעת רצח עם שיטתי. גם כאשר לא היה ספק מה עולה בגורל היהודים - עדיין העולם שתק.  לצערי אני חש חובה לומר שהעולם ממשיך לשתוק מול זוועות המתרחשות בעולם ואפילו אינו מצליח לגנות שימוש בנשק כימי מול אזרחים בסוריה. היום, יום הזיכרון לשואה ולגבורה אנחנו כאן, בערד הקטנה לא שותקים. אנחנו מדברים ומספרים ומנציחים את זכרם של בני עמנו ומבינים שאין לנו על מי לסמוך אלא על עצמנו בלבד".

בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה התקיים אירוע עירוני מרגש מאוד באולם אורון, בהשתתפות חברי המשלחת לפולין מחזור מ"ט מתיכון אורט ערד.  והשנה הטקס "הצמיחו פרח בדמעה חמה", אופיין בסיפורו של היחיד בשואה. קהילות שלמות הושמדו במהלך המלחמה, מאות אלפי בתי אב.... השנה התמקדו הטקסים בסיפור של היחיד בשואה- כאבו, סבלו, זיכרונותיו.. יחיד ועוד יחיד ועוד יחיד.. ששה מיליונים יחידים.

משלחת בני הנוער מתיכון "אורט" ערד יצא למסע לפולין כקבוצה אבל גם קבוצה זו מורכבת מיחידים  אשר כל אחד חווה את המסע בדרכו. הטקס השנה סיפר את הסיפור הגדול דרך היחידים.

כמסורת ארוכת שנים את הטכס הפיקה מרינה גלייזר , מנהלת מחלקת האירועים וקליטת עלייה,  עופר סלע, מנהל הספרייה, כתב, אלימלך מור , מנהל מרכז תקשורת ערך את הוידאו,  דויד ולדמן הפיק מוסיקלית, מיכל יהודה ביימה, על ההגברה והתאורה היו אחראים  צוות האחזקה של המתנ"ס. תיעוד ניצולי השואה בוצע על ידי דניאל אנג'ל ונדיה קוצ'נסקי , חניכי פרויקט עתיד בטוח במקום של ר"ן ,המופעל על ידי מחלקת הרווחה והשירותים החברתיים.

אירועי עירוני בולט נוסף היה פרויקט "זיכרון בסלון", שקיימה המחלקה לשירותים חברתיים בעירייה. בפרויקט זה שיתפו ניצולי שואה את סיפוריהם האישיים במפגשים שונים ברחבי העיר עם תושבים רבים.

יחד עם האירועים העירוניים ציינה מערכת החינוך את יום הזיכרון בבתי הספר בטקסים ועצרות ברחבי העיר.

(פורסם בתאריך 27.04.17)

מרוץ אופני הכביש ערד-ים המלח לאורך 155 ק"מ, יוצא לדרך עם אלף רוכבים/ות ישראליים ובינלאומיים

בסוף השבוע הבא, בתאריכים 3-4/3/2107 ייערך זו בפעם החמישית אירוע Gran Fondo Arad - Dead Sea , אירוע הדגל הבינ"ל לרוכבי /ות אופני כביש (הכבישונים), המתקיים באזור ערד-ים המלח ומהווה שלוחה ישראלית למסורת הרכיבה האיטלקית רבת השנים. גם השנה עתידים לקחת חלק במרוץ מאות רוכבי/ות כביש ישראלים לצד רוכבי כביש מקצועיים מאירופה ומארה"ב.  בשנת 2016 לקחו חלק באירוע מעל 1000 רוכבים והשנה מצפים המארגנים לכמות גבוהה יותר של משתתפים.

טור ערד הבינלאומי  משלב שלושה קטעי רכיבה הפרוסים על סוף שבוע אינטנסיבי- שישי ושבת: מסלול קריטריום בעיר ביום שישי בבוקר, המשלב לצד הרוכבים המקצועיים במסגרת שיתוף הפעולה עם עיריית ערד מקצה עממי של בני הנוער תושבי העיר לזכרו של איתמר איליה, קטע רכיבה ממצדה לערד בשישי אחה"צ והגראן פונדו בשבת.

מדובר במקצה טור בינלאומי הכולל תחרות בת שלושה קטעים במשך יומיים, היום הראשון (שישי 3.3) המפורט כאן והיום השני (שבת 4.3) כמפורט בהמשך. בהשתתפות קבוצות בנות 4-6 רוכבים. הטור פתוח לקבוצות הרשומות באיגוד האופניים בלבד ולרוכבים הרשומים באיגודים לאומיים ממדינות אחרות. טור ערד לקבוצות ולרוכבי/ות מסטרס שישי - שבת  3-4/3/2017 (3 קטעים) , טור לרוכבי קבוצות גיל – ניתן להירשם לקטע בודד או לשניים ביום שישי, 3.3.2017, מבלי להיכלל בדירוג הכללי של הטור. טור לקדטים, שישי – שבת, (3 קטעים), גראן פונדו ערד - ים המלח 155 ק"מ שהוא למעשה קטע מס' 2 של הטור.

טור ערד (שישי 3.3)

08:00-09:15 הזנקה 1 - מרוץ תחרותי, איגוד האופניים.

09:30-10:30 מקצה עממי של בני הנוער תושבי ערד לזכרו של איתמר איליה.

10:45-12:00 הזנקה 2 - מרוץ תחרותי - איגוד האופניים.

לטובת יומו הראשון של הטור הבינלאומי, העיר ערד תצבע פסטיבל והרחובות במרכז העיר יסגרו לתנועה בשעות המרוץ.

בשעה 14:00 יצאו לדרך ברכיבה מנהלתית הרוכבים המקצועיים לעבר חניון מצדה מערב, משם יוזנקו החל מהשעה 16:00 לחלקו השני של היום, כביש מצדה ערד שחוצה את שטיחי המדבר.

בשעה 20:00 במלון ענבר יתקיים טקס הענקת הפרסים ובהמשך מסיבת עיתונאים וסדנה של רוכב הטור דה פרנס יינס וויט שיגיע לארץ להתחרות במרוץ, ולשוחח עם הרוכבים בסדנה מיוחדת.

ובשבת (4/3/2017) - Gran Fondo  ים המלח הבינלאומי, המשלב מקצה תחרותי ומקצה לא תחרותי באורך 155 ק"מ, מתוכם 125 ק"מ במדידת זמן. המסלול כולל 1,873 מטרים של טיפוס מצטבר, ומשלב את הנופים הפראיים של ים המלח, מעלה עקרבים וצומת חתרורים. המתכונת מעגלית מעין בוקק לעין בוקק  ואירוע סיום גדול, כמיטב המסורת, שיתקיים במתחם בתי המלון בעין בוקק ים המלח.  

06:30 הזנקה חגיגית בעין בוקק.

10:36-12:48 נקודת הסיום של המקצה התחרותי בצומת חתרורים.

14:30 טקס סיום וחלוקת פרסים במתחם האקספו בעין בוקק.

Gran Fondo –The Next Ride 2/3/2017 - רכיבה לא תחרותית על מסלול הגראן פונדו, יומיים לפני האירוע הגדול, בה ייקחו חלק רוכבים ישראליים ובינ"ל במטרה לעודד איסוף תרומות לעמותה המסייעת לקטועי איברים וגפיים בישראל.

משלחת של 30 רוכבים מצרפת תנחת בישראל בשבוע הבא . כ-30 רוכבים ובני הלוויה שלהם יגיעו לישראל הישר מצרפת כדי להשתתף במירוץ  Gran Fondo . מדובר בקבוצת ‘’Les Relous’’  שקרויה בסלנג הצרפתי   the heavy guys , המתאמנת יחד כחברים טובים ומגיעה לישראל מתוך אהבה עצומה למדינה , לאזור ים המלח בפרט ומתוך אהבה לחדוות רכיבת אופני הכביש . הקבוצה מגיעה לאחר חצי שנה של אימונים אינטנסיביים הכוללים השתתפות בתחרויות נחשבות ומתכננת על לקחת את המקומות הראשונים של המרוץ.

לראשונה במסגרת המרוץ, משלחת אפריקאית מאתיופיה -

אחד הסיפורים המדהימים ביותר בתחרות השנה הוא סיפורה של קבוצת רוכבים אריתראים מאתיופיה המונה  קבוצה של  6 רוכבים אשר אחד מהם שהה בארץ , "גורש מרצון " וזכה למעמד של פליט באתיופיה.  הם מתוכננים להגיע לארץ ולהשתתף בתחרות ,אליהם יצטרפו גם רוכבים ישראלים מתל אביב, המתאמנים עם קבוצה של רוכבים אריתראים ("בישיקלטה") כבדרך קבע.

בין הבולטים במשלחת נציין את פילמון בן ה-25 (דובר עברית) - מבקש מקלט ששהה בישראל כחמש שנים שנים, ושימש כקפטן של בישיקלטה. לפני שנה החליט פילמון "לעזוב מרצון" את ישראל על מנת שלא להיכלא במתקן חולות, וגורש לרואנדה. לאחר מסע ארוך – במהלכו נכלא בתנאי מעצר לא אנושיים בקניה  הצליח פילמון להגשים חלום, להגיע לאתיופיה ולקבל שם מעמד פליט. באתיופיה התחבר פלמון לקבוצת Africa Cycling Club.

(פורסם בתאריך 26.02.17)

נוסעים ליריד כדי "למכור" את העיר

מאמצים רבים משקיעה העירייה בענף התיירות: קידום פרויקטים גדולים כמו המסלול המוטורי לצד הקמת אתר אינטרנט  ייעודי ועבודת שיווק בלתי פוסקת. השבוע ייצאו נציגי העירייה ליריד הבין לאומי בת"א, כדי להציג את אוצרות העיר בפני עשרות אלפי אנשי תיירות מהארץ והעולם.

בימים שלישי ורביעי בשבוע הקרוב יתייצבו ביריד התיירות הבינלאומי בתל אביב עובדי מחלקת התיירות, הדוברות, הנהלת העיר וראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, במטרה להציג את יתרונותיה של העיר בפני מדריכי טיולים, מדריכי קבוצות, מנהלי סוכנויות תיור מחו"ל ועוד. לימי התערוכה שכרה העירייה ביתן עצמאי בעלות של עשרות אלפי שקלים והיא מזמינה את התיירנים להצטרף לביתן בשיתוף עם מחלקת התיירות.  המאמץ העירוני לפיתוח ענף התיירות כפי שהוא בא לידי ביטוי בפרויקטים ועבודות שיווק לאורך השנה נועד ליצור מנוע כלכלי עירוני. התיירות היא דרך נפלאה להכניס כסף לעיר והיא נפלאה גם להגברת אפשרויות התעסוקה בעיר, הן לתושבים שיוזמים עסק תיירותי משל עצמם עם צמיחת הענף (טיולי ג'יפים, סנפלינג, צימרים, סדנאות ביתיות)  והן לאלה שיתפרנסו בעזרתו במעגלי העבודה השניים כגון הדרכות, הסעות, קייטרינג, יקבי יינות וכמובן משרות חודשיות באתרים ובאטרקציות.

יש לתיירנים במה להתגאות

לקראת היציאה ליריד הבין לאומי גברה הסקרנות לראות מה חושבים האורחים שבאים על מקומות האירוח בעיר והצצנו לאתר האינטרנט התיירותי אולי החשוב ביותר. מצאנו כי ראוי לציין בגאווה שאתרי האירוח בערד טובים בהשוואה למקומות אירוח דומים ברחבי העולם. לפי נתוני BOOKING, אתר הזמנות הלינה הבין לאומי, ממוצע הציונים של הצימרים בערד הוא גבוה מאוד.

הציון הממוצע של מקומות הלינה בערד, על פי אתר "בוקינג", שכולל גם את בתי המלון, אכסניית הנוער ועוד, עומד על 8.65 שהוא בהחלט ציון גבוה מאוד.

ציוני הצימרים נקבעים עפ"י חוות דעת של מתארחים בצימרים, בשקלול מיקום, שירות, ניקיון, נוף, גודל חדרים ויחס אישי. אז כדי להתרשם נכון מההישג המקומי להלן מדגם של ציונים: לצימר "קורא במדבר" מעניקים אורחיו ציון של 9.8 , "הדירה המהודרת של דוד" זוכה לציון של 9.8 מהאורחים, מלון בוטיק "יהלים" תמיד בצמרת עם ציון של 9.5 ולא בכדי, כי בוטיק יהלים נבחר 5 שנים ברציפות ע"י גולשי trip advisor"" כמלון בוטיק הכי טוב בישראל ובמזרח התיכון כולו !! עוד ברשימת המצטיינים בערד: דירת נופש "סאן לייט" עם ציון של 9.4, "זמן מדבר" עם ציון של 9.0, "וילה 1000" זוכה לציון גבוה מאורחיה 8.9, גסט האוס "ציפור מדבר" עם ,8.7 "נוף למדבר" 8.6 ו"כפר הנוקדים" הפופולארי מאוד למטיילים זוכה גם הוא לציון 8.5 שנחשב לגבוה.

איכות האירוח וההשקעה העירונית

אי אפשר למכור מוצר פגום לאורך  זמן יודע כל סוכן מכירות מתחיל. לכן, כאשר התיירנים בעיר מעלים את רמת המקצועיות וזוכים לניקוד גבוה עבור האירוח שהם מציעים, מלאכת השיווק נעשית קלה ונעימה הרבה יותר.

ההשקעה העירונית בפיתוח ענף התיירות מתחלקת לשני סוגים, האחד בקידום פרויקטים תיירותיים לטווח הארוך, והשני- השקעה רציפה בפרסום, שיווק וסיוע אישי.

פרויקטים תיירותיים שכבר בתנועה

ערד נהנית משלל אטרקציות תיירותיות: אתר מצדה, ים המלח, תל ערד, רובע אמנים, מסלולי רכיבת אופניים, מסלולי הליכה, בריכות מים טבעיות במדבר, נקודות תצפית מרהיבות, ועוד. כיום נמצאים מספר פרויקטים שאמורים למנף את תחום התיירות כגון: שדרוג טיילת מואב עם הסדרת מדרכה, מסלול רכיבה, עצים ופינות ישיבה. סיוע ליזם פרטי שרכש את שטח מלון מצדה כדי לבנות על חורבותיו מלון ליגה לאומית, סיוע לברה אמריקאית שמחזירה את מנחת התעופה לשימוש עם מפעל לתחזוקת מטוסים ואטרקציות אוויריות, וגולת הכותרת נכונה להיום היא הקמת פארק מוטורי עם מסלול מרוצים חוקי ראשון בישראל שישמש לתחרויות כאטרקציה תיירותית ברמה ארצית.

פרויקטים שיווקיים שכל הזמן בתנועה

מחלקת התיירות והדוברות של העירייה משקיעים רבות בשיווק עסקי התיירות, הצימרים, האמנים ובכלל. מימון ההשתתפות והנוכחות ביריד הבין לאומי זו דוגמא אחת. בימים אלה מקימה מחלקת התיירות אתר אינטרנט ייעודי בעלות מטורפת של עשרות אלפי שקלים, השבוע יצאה מהדפוס חוברת מידע שכוללת את כל מקומות האירוח, המסעדות והאטרקציות בעיר. החוברת תופץ לכל העוסקים בתחום כדי שאלה יפיצו אותה בקרב אורחיהם שבאים מבחוץ. בנוסף, מפורסם ומעודכן תמידית כל המידע התיירותי באתר האינטרנט של העירייה, וכן, נרשמה נכונות העירייה לסיוע בהקמת מרכז מבקרים. לא פעם יוזמת ומארחת מחלקת התיירות כתבים ועיתונאים שמבטיחים כתבות חיוביות ואכן לרוב המאמץ של כולם משתלם. אפשר לראות זאת בתמונות המתלוות.

(פורסם בתאריך 02.02.17)

הפתעה מהעירייה: צ'ק של 300 ₪ עבור כל ילד שבילה בקייטנת גני הילדים בקיץ שעבר

אם ילדיכם השתתפו בקייטנות גני הילדים של העירייה אז חייכו כי בקרוב תקבלו צ'ק מזומן. לא, זו לא מתיחה – אתם זכאים להחזר כספי בזכות משרד נגב-גליל והעירייה.

כולנו זוכרים את מחאת הקייטנות הארצית שהתפוצצה בקיץ האחרון, בעיריית ערד לא המתינו אז לממשלת ישראל, והנהלת העיר החליטה להקל על ההורים מול יוקר המחייה והורידה את מחיר הקייטנות נמוך ככל האפשר, קייטנות הקיץ של העירייה והמתנ"ס היו הכי זולות מכל הקייטנות בארץ וזו עובדה. קייטנת תלמידי א'-ב' עלתה בקיץ 300 ₪ בלבד לשלושה שבועות. עלות קייטנה לילדים בוגרים יותר עמדה על 690 שקלים לילד בלבד, כל זאת כאשר במרכז הארץ מחירי הקייטנות הגיעו לאלפיים שקלים, ובאזור הדרום כולו עמד מחיר קייטנה על 800 ₪ ומעלה לכל ילד שנרשם.

בעיריית ערד לא הסתפקו בדאגה למחיר הקייטנות הזול ביותר בארץ, אלא המשיכו לעסוק בנושא גם בחודשי חורף אלה. לאחר שהרשויות המקומיות לחצו, הודיע המשרד הממשלתי לפיתוח הנגב והגליל שייתן בדיעבד סבסוד נוסף לקייטנות גני הילדים בפריפריה. כלומר, עבור כל ילד שהשתתף בקייטנת גני הילדים של העירייה יקבלו ההורים החזר כספי בסך 300 ₪. עבור ילד שני באותה קייטנה יקבלו ההורים החזר של 350 ₪.

בעוד שבועות אחדים יקבלו ההורים הזמנה להגיע לעירייה ולקבל כסף בחזרה, ובהחלט מגיעה מילה טובה למי שעשו במלאכה. על מחיר הקייטנות בשנה הקרובה תחל העירייה במאבק מחדש.

(פורסם בתאריך 02.02.17)

עובדים על זה

בורות, תעלות, חפירות, מחסומים, רעשים. העירייה הופכת רחובות כדי לטפל בתשתיות שלא נגעו בהן עשרות שנים

גם עובדי העירייה וגם מנהליה מפטירים בשקט איזו קללה עסיסית בכל פעם שהם מקפצים עם מכוניתם בתוך בור בכביש, שהפועלים עם הווסטים הצהובים עדיין לא מילאו.

בימים אלה הופכים את ריצוף והכבישים במקביל בסוף רחוב יהודה (מעל פאב מוזה), בכיכר יהודה - הפלמ"ח, בכיכר יהודה- אחווה ולאורך כל הדרך מבית ספר יעלים ועד למרכז המסחרי, בכיכר סלעית במעוף בגלל הסדרת תנועה, ובמעלה רחוב מואב חופרים עד לבריכות המים כי מחליפים צינורות ביוב ומים באמצעות תאגיד המים. משם, מהנקודה הגבוהה ביותר, יחלו בקרוב העבודות לפיתוח טיילת מואב, עם הצרת כבישים, הסדרת ריצוף, הצללה ופינות ישיבה.

מדובר בכל הנראה בתקופת חפירות של... שנתיים. זה נשמע הרבה זמן, אבל מומלץ להתאזר בסבלנות כי בעירייה הכינו תכנית עבודה שנתית, גייסו תקציבים, איגמו משאבים בכדי לשדרג את התשתיות לקראת השלב הבא של העיר. לדוגמא, פיתוח שכונות בתוכה והמשך בנייה או למשל, כשיוקם בית מלון חדש במצפה מואב כבר יהיה תהיה עבורו תשתית ראויה של מים וחשמל, ואפילו טיילת שתיקח את האורחים עד אליו.

בהנהלת העיר נמסר כי הם מתנצלים על חוסר הנוחות הזמנית ומסבירים שאחרי עשרות שנים שבהן לא בוצעו עבודות תשתית הם לקחו על עצמם את המשימה הגדולה. הנהגים והולכי הרגל מתבקשים כמובן לעבור בזהירות ולנהוג על פי השילוט.

(פורסם בתאריך 02.02.17)

חימום, תאורה, חדר רחצה וחצר משחקים – העירייה סיימה שיפוץ שלב א' של הכלבייה

הכלבייה לאחר השיפוץ

כשהיו אוהבי בעלי החיים מגיעים לתחנת ההסגר היה ליבם נחמץ, ובצדק. היה עצוב לראות את הכלבים מוחזקים בתנאים לא נוחים, אמנם בהתאם לכל התקנים של משרד החקלאות, אבל בכל זאת הלב יצא אליהם. במשך שנים ביקשו תושבים רבים מהעירייה לשדרג את המקום אך הדבר לא יצא לפועל. 

בחודשים האחרונים, במסגרת תנופת הפרויקטים שמתבצעת בעיר, לקחה על עצמה הנהלת העיר החדשה לשפץ גם את הכלבייה ולדאוג לרווחתם של הכלבים שממתינים לאימוץ. תקציב כספי לתחילת הדרך הושג מהמשרד לאיכות הסביבה, הוכנו תכניות ונבחר קבלן מבצע, ואז במהלך מורכב  של העירייה בסיוע עמותת 'ערד לחי' הועברו הכלבים השוהים במבנה הישן לכלבייה זמנית במרכז הארץ, כאשר ראש העיר עו"ד ניסן בן חמו וסגנו אלי מצליח אפילו אימצו כלבים לביתם (!), בכדי לאפשר לבצע "מייק אובר" למבנה הישן.

לפני כשבוע, בביצוע מדויק של לוח זמנים, הסתיים שלב א' של שיפוץ הכלבייה (שלב ב' עוד יגיע). כל מי שמגיע למבנה המחודש מתקשה להאמין למראה עיניו. ראשית, מרגישים את החמימות הנעימה במבנה שמשאירה את הקור העז בחוץ. שנית, התאים מרווחים יותר, נקיים יותר ויש תאורה רכה ונעימה שיחד עם החימום החורפי משרה תחושה נעימה. בפינת המבנה הוצבה אמבטיה אמיתית לרחיצת הכלבים ומי שאכל היטב וסיים להתרחץ רשאי לצאת לשחק בחצר. כן, זהו עוד שדרוג אדיר לעומת תנאי העבר, לכל תא יש יציאה לחצר שבה מונחים צעצועים שתרמו תושבים שנענו לבקשת העירייה. ולא פחות חשוב, ואולי כמעט הכי חשוב, בכלבייה החדשה מועסקת מעתה כלבנית מקצועית בשם טטיאנה, שמטפלת בכלבים ומשחקת איתם מדי יום עד שיבואו תושבים עם לב זהב לאמץ כלב אל משפחתם. לאימוץ ולתרומה של שמיכות ישנות, מגבות וצעצועים ניתן לפנות לטל' 08-9951645.

שיפוץ הכלבייה, למי שלא שם לב, הוא חלק מנכונות הנהלת העיר לדאוג לבעלי החיים. לאחרונה הושקעו כספים בעיקור וסירוס חתולי רחוב, הותקנו פינות האכלה לחתולים ברחבי העיר ובימים אלה החלו עבודות להקמת שלושה פארקים לכלבים בשכונות שונות. הכלבים והחתולים בוודאי מברכים על הנעשה במפגשי הלילה השכונתיים שלהם.

(פורסם בתאריך 19.01.17)

זינוק בעלייה

הקאנטרי

מספר הפרויקטים העירוניים בשנת 2015 עמד על 7 בלבד. ב- 2016 עלה המספר ל 13 פרויקטים, וב- 2017 צפויים לצאת לדרך 25 פרויקטים.

תקציבי הפרויקטים ב-2015 עמדו על 5 מיליון ₪. ב- 2016 עלו ל 25 מיליון ₪, וב- 2017 יושקעו בפרויקטים 92 מיליון ₪. מדובר בצמיחה של פי 18 מאז נכנסה הנהלת העיר החדשה לתפקידה.

כבר מתחילים להרגיש איך שהעיר הזו מתהפכת. זה לא רק המהומה הגדולה בכיכרות שברחוב יהודה ותיכף גם ברחוב מואב. אפשר כבר לראות את כמות הפרויקטים שנעשו ע"י העירייה בשנה האחרונה לעומת שנה קודמת לה. אז, ב 2015 גייסה העירייה תקציבי פרויקטים בסכום של 5 מיליון ₪ בלבד וביצעה בעזרתם 7 פרויקטים. בשנת 2016 הנהלת העיר החדשה גייסה 25 מיליון ₪ שסייעו להקפיץ את מספר הפרויקטים העירוניים ל- 13 באותה שנה. כיום כבר אפשר כבר לראות קדימה עוד פרויקטים חדשים רבים ובתכנון נמצאים 25 פרויקטים בעלות כוללת של כ- 92 מיליון ש"ח.

אחד הגורמים לשינוי הגדול הוא השיפור ביכולת הביצוע של העירייה. שיפור זה צמח משינוי שיטות הניהול העבודה כך שהפרויקטים עולים על מסלול ביצוע מהיר ואינטנסיבי. אל שינוי זה מצטרפים מנהלי ועובדי המחלקות הרלוונטיים כפי שיפורט בהמשך. גורם משמעותי נוסף שתורם לצמיחה במספר הפרויקטים הוא ההצלחה בגיוס תקציבים ממשרדי הממשלה ותורמים פרטיים. זאת בזכות בנייה נכונה של הפרויקטים, הצגת תכניות ברורות והצבת יעדים, וכאשר החזות המקצועית בולטת מגיעה גם ההיענות הממסדית להשתתף בתקציבי הפיתוח של הפרויקטים.

אלה הפרויקטים שכבר מאחורינו

עובדי עיריית ערד ביצעו, ניהלו והובילו במהלך שנת 2016 פרויקטים רבים וביניהם: הפרדת פסולת במקור לזרמים שונים והחלפת פחי הצפרדעים בפחים מוטמנים, סיום שיפוץ הקאנטרי קלאב ופתיחתו לציבור בתחילת הקיץ, שיפוץ גני הילדים עם חצרות מקסימות, התקנת מעגלי תנועה, שיפוץ אולם ספורט אלון, המשך שיפוץ המתנ"ס ופתיחת מרכז נוער עירוני, הצלתו של המרכז לקהילה האתיופית ופתיחתו לקהילה, שדרוג גני שעשועים, שיפוץ הכלבייה שכולל חימום ותאורה במבנה, חצרות לכלבים וקליטת כלבנית במשרה מלאה, והפיכת נחל חסד לנקודת חן תיירותית.

ואלה הפרויקטים שכבר לפנינו

במועצת העיר הציגו ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו וחברי הנהלת העיר את הפרויקטים המתוכננים לביצוע במהלך 2017. אז ראשית מדובר בתקציבי פרויקטים שיעמדו על כ- 92 מיליון ₪, מדובר בעלייה משמעותית במספר הפרויקטים ומדובר בצמיחה של פי 18 לעומת ההשקעה התקציבית ב 2015 (!). בין הפרויקטים המתוכננים: שדרוג טיילת מואב, שיפוץ קולנוע אורון, הקמת המסלול המוטורי החוקי הראשון בארץ, הקמת טיפת חלב ומרכז לגיל הרך חדש, פיתוח פארק יהושפט ופארק הנשרים, הרחבת חדר הכושר בקאנטרי קלאב ושדרוג מגרש משחקים בצים סנטר. והנה גם מה שתושבים רבים ממתינים לו: הקמת פארקים לכלבים במספר שכונות בעיר.

וכל זה עוד מעבר לעבודה השוטפת

חשוב להדגיש שכל הפרויקטים שנעשו וייעשו הם מעבר לעבודת העירייה השוטפת. הפרויקטים בחינוך מתרחבים, הפרויקטים במחלקה לשירותים חברתיים מתעצמים, עבודת המטה הסובבת את הפרויקטים במחלקת הביצוע, האחזקה, הרכש, הגזברות, ההנדסה, הנהלת החשבונות, התברואה והגינון  גדלה במקביל ומצטרפת למטלות הקבועות של כל עובדי המחלקות. בינתיים לא נשמעות תלונות, רק רצון טוב להמשיך ולעשות.

(פורסם בתאריך 19.01.17)

ארכיון המדינה שוב בדרך לערד

גנזך המדינה, הארכיון בו שמורים מסמכיה ההיסטוריים של המדינה, ייבנה בעוד כשנתיים- שלוש בערד, כך אישרו נציגי הגנזך בפגישה שהתקיימה בעירייה. על העברת הגנזך לערד החליטה ממשלת ישראל לפני שנים אחדות אך הפרויקט נתקל בקשיים רבים וכמעט והתמוסס בדרך.

מאמץ רב הושקע לאחרונה ע"י עיריית ערד כדי להשאיר את הפרויקט על השולחן. מכתבים ותזכורות נשלחו, פגישות התקיימו ובסופו של דבר התכנסה בעירייה ישיבה משמעותית במיוחד. נכחו בה סגן החשב הכללי במשרד האוצר וסגנית מנהל גנזך המדינה ובכירי העירייה במטרה להתניע את כל התהליך מחדש. בישיבה נדון המקום המיועד להקמה, הסדרי עבודה בין העירייה לגנזך ולאוצר ולוח הזמנים המתוכנן.

וזו התמונה נכון לעכשיו: לאור התנגדות ועד העובדים של הגנזך למעבר לערד יוקם בעיר מבנה שמור ומאובטח בלבד, שישמש לארכיון המסמכים ההיסטוריים, התעודות והרישומים של מדינת ישראל. אז אפשר להתעודד מכך שהפרויקט לא נעלם, ובנוסף לכבוד של אחסנת ההיסטוריה המדינית ניתן יהיה לברך על עשרות מקומות העבודה החדשים שייווצרו עם בניית הארכיון בערד.

(פורסם בתאריך 19.01.17)

העירייה נחלצה לעזרת רוכשי דירות מול חברת בנייה

דיירי מבוא שקד השקיעו את מיטב כספם בבית נאה ומרווח, אך על האושר הגדול העיב עניין אחד. במשך שנים ממתינים רוכשי הבתים לסלילת כביש והתקנת מדרכה ותשתיות מחוץ לביתם, והדבר לא נראה באופק.

בעלי הבתים שלחו מכתבים לגורמים שונים והיו קרובים לתביעה משפטית שתימשך שנים אך קיבלו את אותה תשובה בכל פעם, שעל פי החוזה שנחתם עימם הפיתוח הסביבתי יושלם רק לאחר אכלוס 70% מכל המבנים והבניינים המתוכננים להיבנות בעתיד בשכונה. כלומר בעוד שנים רבות של המתנה. הנהלת העיר החדשה הוכנסה לתמונה כדי להוציא את התושבים מהבוץ תרתי משמע. בעירייה החלו במגעים מול חברת הבנייה, החברה המפתחת, והושג סיכום חיובי מול חברת הבנייה באופן יצירתי: החברה המפתחת תחל מיד בסלילה ופיתוח הרחוב והעירייה מצידה לוקחת אחריות על כל נזק שייגרם לתשתית הרחוב כשייבנו המבנים החדשים בעתיד. כך הוסר המכשול בפני החברה המפתחת שנמנעה מעבודות התשתית וכך זוכים הדיירים לסיומו של סיוט מתמשך. השבוע החלו עבודות הפיתוח לשביעות רצון כל הצדדים.

(פורסם בתאריך 19.01.17)

יום התייעלות אנרגטית בתפוח פיס

יום התייעלות אנרגטית בתפוח פיס

כתבה: איריס חממה - מנהלת תפוח פיס, מרכז מצוינות מדעי ערד

ביום שלישי 13.12.16 התקיים יום מוקד עירוני בנושא "התייעלות אנרגטית".

התכנית היא חלק מתכנית העשרות מדעיות טכנולוגיות עירוניות, המתקיימות בתפוח פיס-מרכז המצוינות המדעית.

ביום המוקד נערכו ארבע תחנות פעילות במגוון נושאים:

חידון אורקולי בנושא התייעלות אנרגטית, פעילות ניסויים במדע וטכנולוגיה, אנרגיה פוטנציאלית ואנרגיה תרמית, פעילות שטח בעקבות גילוי האש, פעילות חקר בעקבות משאב המים במדבר - ערוגות פתיל.

יום המוקד הוא מפגש שני בסדרת העשרה לתלמידי שכבה ו' (שיתקיים גם בשכבה ז').  בהמשך לאירוע הוצעה הזמנה לחקר מדעי לתלמידי שכבה ו', לקראת יריד חקר מחוזי.  

האירוע הוא בתכנון תפוח פיס והפעלה משותפת של מס' גורמים: חברת חשמל בתכנית חס-חשמל, חברת "שורשים" בהנחיית ליאור אוקנין ואבשלום.                 

צוות העשרות יסודי - ענת אוקנין, אורלי פינצבסקי, רבקה אטיה- רכזת פדגוגית, עציון בשארי - בהפקת חידון אורקולי "פיצוחים", המבוסס על משרד האנרגיה ותשתיות, צוות מד"צים - בתכנית מצוינות מדעית, בהנחיית איריס חממה-אורט ערד, שליווה את תחנות ההפעלה וסייע בהפעלת האירוע.

האירוע הינו ראשון בסדרת ימי שיא בנושא העשרות עירוניות.

(פורסם בתאריך 22.12.16)

אוניברסיטה של החיים

מאת אופיר מלכי

מי שהסתובב ביום שלישי השבוע באוניברסיטת בן גוריון בוודאי הופתע לגלות לא מעט פנים מוכרות = כעשרים תושבות ערד החלו את לימודיהן בקורס פסיכולוגיה במסגרת פרוייקט של מחלקת  הרווחה ושל אוניברסיטת בן גוריון = יש הסעות ופינת קפה וכריכים וגם מרצים סימפטיים ובעיקר הרבה מוטיבציה ורצון טוב.

דמיינו לעצמכם לימודים באוניברסיטה. בלי מבחנים. בלי טפסים ובירוקרטיה. בלי להוציא אלפי שקלים על שכר לימוד. דמיינו לעצמכם שאוטובוס עוצר בתחנה הקרובה לביתכם ואתן עולות עליו פוגשות חברות וותיקות נוסעות ביחד לאוניברסיטה שם מקבלים את פניכם בחיוכים רחבים ומלווים אתכם עד לכתת הלימוד. המרצים הצעירים מתעניינים בשלומכן ושואלים איזה תכנים אתן הייתן רוצות לקבל במסגרת לימודי פסיכולוגיה. ואז אתן לומדות על חלומות או על שפת גוף או על זוגיות ואהבה , לא לפני שעברתן דרך עמדת השתייה החמה ומתפנקות בכריך מושקע. נשמע דמיוני? זה בדיוק מה שקרה לכעשרים תושבות ערד השבוע בעת שהתחילו את לימודי הפסיכולוגיה בפרויקט משותף למחלקת הרווחה בערד ולאוניברסיטת בן גוריון בנגב.

על החוויה מספרת רויטל תושבת ערד 39 שנים: " המפגש הראשון היה כייף. התרגשתי והכרתי אנשים חדשים. הצוות מדהים. האווירה מצוינת וחזרתי הביתה עם טעם של עוד". גם מירי שהצטרפה לפרוייקט מלאת מחמאות: "מאד התרגשתי. היתה תחושה אצל כולנו שאנחנו מתחילות לעשות משהו חיובי עבור עצמנו. התרשמתי מיכולת נתינה גבוהה אצל צוות האוניברסיטה. לא חסכו באמצעים. הביאו מערך שלם של אוטובוסים שהביאו נרשמות ונרשמים מכל הדרום. הרגשתי שמכבדים אותנו". את התכנית מרכזת בהתלהבות מרובה רובי אייזקס סומכת מטעם 'מרכז עוצמה' של הרווחה.  "זו תכנית מדהימה שמטרתה לתת לאנשים שעסוקים בשגרת היומיום השוחקת, אפשרות לעשות פסק זמן ולאפשר לעצמם להרחיב את הידע. היה יפה לראותם מסתובבים בפרוזדורי האוניברסיטה בקומה זקופה ובחיוך מלבב" .. כ31 תושבי ערד נרשמו מתוכם הגיעו למפגש הראשון 20 תלמידות ושני תלמידים. מטרת התכנית 'אוניברסיטה בע"מ היא להנגיש את לימודים הגבוהים למי שלא הגיע אליהם מסיבות שונות. בתקווה שימשיכו ללימודי תעודה ותואר.  מירי  מפרטת : " שנים רציתי ללמוד והייתי מבררת ונשברת מכל הבירוקרטיה בדרך. המון טפסים . עלויות לימוד גבוהות. חייבים ציוני בגרות מלאה ומבחנים על מבחנים . לא הסתדר לי ללכת ושיגידו לי ללכת לפה וללכת לשם. למדתי על עצמי שאני צריכה מסגרת מסודרת ומובנית . אני מקווה שהשנה תהיה עבורי מנוע ללימודים גבוהים בהמשך". גם רויטל, עקרת בית,  מספרת: " בצעירותי חלמתי ללמוד ב'תדמור' ולהיות שפית . כי האהבה שלי היא בישול ומטבח. אבל החיים לקחו למקום אחר. " רויטל מציינת שחלום הלימודים הגבוהים התעורר אצלה במלוא הכוח בעקבות ההצטרפות ל'אוניברסיטה בע"מ': "בשנה הבאה ילמדו רפואה ואני טסה על זה.". ומירי מספרת כיצד חזרה לביתה לאחר שפגשה סטודנטים בני גילו של בנה ודחקה בו ללכת ולהירשם ללימודים גבוהים. "ראיתי אותו משתלב ביניהם ומגיע לתואר. למה לא בעצם?." מסתבר שאקלים הלמידה הוא דבר מידבק...

(פורסם בתאריך 14.12.16)

חודש סוער, קצבי ורב הישגים בעירייה

גן שעשועים חדש
טקס יקיר העיר- ד"ר קוגן
משלחת תורמים מקק"ל אנגליה

01/11 - לאחר סדרת פגישות של הנהלת העיר עם ראשי מפעל אלביט ומשרד הביטחון, זוכה המפעל בערד בהזמנות עבודה שיאפשר המשך תעסוקה לעובדיו וקליטה עתידית של 110 עובדים נוספים והפיכת המפעל בערד לעודן תעסוקתי ארוך טווח.

3/11 – בית משפט מקבל חלקית את עמדת העירייה בדבר תליית שלטים בלתי חוקית, ומורה לקהילת גור להסיר 1,400 שלטים שנתלו על דירות ובתים. הנושא נמצא עדיין בדיון משפטי לגבי חוקיות השלטים הנותרים.

6/11 – אושרה תכנית מסלול המרוצים החוקי הראשון בארץ, ע"י הנהלת העיר, משרד התרבות והספורט, וההתאחדויות המוטוריות. בקרוב יצא מכרז קבלנים. צפי מוכנות: מאי 2017 במידה ולא יתגלו עיכובים בלתי מתוכננים.

7/11 – נפתח חודש הזהב לקשישי העיר מטעם המחלקה לשרותים חברתיים. תהלוכות, סיורים, טיולים, בילויים, סדנאות ושימחה גדולה.

10/11 – עיריית ערד קולטת סטודנטים/ צוערים לעבודה במחלקותיה ומפרסמת מתן מלגת לסטודנטים בגובה 10 אלפים ₪ ואפשרות להתמחות בעבודת העירייה.

11/11 – תחרות היאבקות בין-לאומית נערכה בערד מטעם עמותת ע.מ. י, המתנ"ס ועיריית ערד. מאות מתאבקים, מאמנים, שופטים ותושבי ערד הגיעו לאירוע המיוחד לזכרו של סגן חנן ברק ז"ל.

13/11 – האופרה חליל הקסם עולה על הבמה בהפקת האופרה הישראלית ועיריית ערד. קרוב למאתיים תושבי ערד מוכשרים באמנויות הבמה משתתפים במופע שייזכר שנים כחוויה גדולה.

14/11 – הצוות הכלכלי של העירייה מקיים מרתון בן יומיים עם מנהלי המחלקות לקראת חתימת התקציב השנתי. דיונים ארוכים על צרכים ואפשרויות. מסתמן תקציב מאוזן, ריאלי ואחראי.

16/11 – סיום פרויקט נחל חסד בעלות של 1.2 מיליון ₪. פינת חמד חדשה בעיר למטיילים ולחובבי טבע ונוף. מאחורי שכונת יהושפט. בשיתוף עם רשות ניקוז ים המלח.

20/11 – חברי הדריקטוריון ותורמים מארגון קק"ל אנגליה מגיעה לערד ומתקבלת בכבוד רב בעירייה. את הביקור המוצלח אנחנו חותמים עם תרומה של 2.5 מיליון ₪ לפרוייקטים עירוניים ומחמאות רבות על הרצינות ואיכות הפרוייקטים. מתחילת הקדנציה גויסו מהמגזר השלישי תרומות בסך 12 מיליון ₪.

21/11 – טקס יקיר העיר 2016 במסגרת יום הולדת לערד. הרב אלבו, בני הזוג שור ובני הזוג אונגר זוכים לאות הוקרה מהנהלת העיר. דר' קוגן זוכה לקבל אות הוקרה על מפעל חיים. ערב מרגש בהפקת מחלקת האירועים של העירייה.

21/11 – גן שעשועים ראשון מתוך שישה עלה על הקרקע ומיד אחריו יוכשרו שאר החמישה. מתקנים חדשים ומשטחי משחקים צבעוניים בעלות כוללת של 600 אלף ₪. בשנת התקציב הבאה יותקנו גנים נוספים.

22/11 – התחלת בניית כלבייה חדשה. פירוק תחנת ההסגר ובניית מקום ראוי לשהייה וטיפול בכלבים. שלב א' יצא לדרך בהשקעה של 500 אלף ₪ והוא המענה לבקשות הרבות שהגיעו מהציבור הרחב.

23/11 -  בניית המועדון למשפחה האתיופית  לאחר שנים של הקפאה. במאמץ רב הצליחה הנהלת העיר לשחרר את הפלונטר המשפטי והבירוקרטי והפועלים חידשו עבודתם במרץ ב. בקרוב טקס הפתיחה.

29/11- העירייה מכריזה על מדיניות חדשה להגברת האבטחה והשמירה על הסדר הציבורי בעיר. על הפרק שתי נידות אבטחה שיסיירו בעיר 24/7, מוקד עירוני שיפעל 24/7, תוספת שומרים, מאבטחים, פקחים ומוקדניות. כל זאת תמורת אגרת שמירה בחיוב של 17 אג' למ"ר של דירה בחודש.

29/11 – הנהלת העיר משנה לראשונה את ייעודם של כספי התמיכות לטובת ארגונים וגופים שפועלים בעיר בתחומי חילוץ והצלה, לקויי למידה, קשישים, תנועות נוער וארגוני סיוע לבעלי חיים.

דצמבר בפתח ואיתו משימות חדשות.

(פורסם בתאריך 04.12.16)

העירייה יוזמת הגברת האבטחה והשמירה על הסדר הציבורי

מדיניות חדשה של אבטחה ושמירה על הסדר הציבור שהציג ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, זכתה השבוע (ג') לאישור מועצת העיר.

על פי התכנית החדשה של "שיטור משולב", בעוד מספר חודשים יתווסף כוח אבטחה משמעותי לעיר לשמירה על ביטחון התושבים והסדר הציבורי. התכנית כוללת הוספת שתי ניידות אבטחה שתסיירנה בעיר 24 שעות ביממה שבעה ימים בשבוע, הפעלת המוקד העירוני 24 שעות ביממה שבעה ימים בשבוע, סייר על קטנוע יסייר 16 שעות ביום, הפעלת מצלמות אבטחה ברחבי העיר ותוספת של מאבטחים, שומרים, מוקדניות ושוטרי משטרת ישראל שיעסקו בשמירה על הסדר הציבורי.

בעירייה לא שבעי רצון מהמצב הנוכחי

בעירייה מתקבלות לעיתים תלונות מהציבור על ירידה בתחושת הביטחון האישי. מהדיווחים המתקבלים מהציבור תחושת הביטחון בעיקר יורדת עם רדת החשכה בנוסף מקרי הוונדליזם בעיר של השחתת פסלים, גני שעשועים ומקומות ציבוריים גוררת את העירייה (ואת הקופה הציבורית) להוצאות כספיות גדולות מאוד.

מאידך, מצב האבטחה כיום אינו מספק לדעת הנהלת העיר. השיטור העירוני שפעל בעיר עד לפני כשנה בוטל משום שהמשרד הממשלתי לביטחון פנים אינו מעביר תקציב לכך למרות התחייבות חתומה שנתן בעבר. מצלמות האבטחה אינן פועלות והמוקד העירוני אינו פועל בשעות הלילה ובסופי שבוע.

הפתרון: אימוץ מודל שמירה שקיים ברוב הרשויות בארץ

עשרות רשויות מקומיות בארץ אינן מסתמכות רק על משטרת ישראל בנוגע לביטחון התושבים ובנו לעצמן כוח אבטחה ופיקוח משל עצמן במימון עירוני בעזרת אגרת שמירה שמשלמים התושבים. כוח השמירה הזה מאושר על ידי משרד הפנים, ומשרד הפנים הוא זה שקובע את תעריף אגרת השמירה ואת אופן החיוב שלה. כך למשל קבע משרד הפנים שאופן החיוב בכל הארץ יהיה על פי שטח הדירה (לפי מ"ר) וקבע גם את התעריף לתושבי ערד: 17 אג' למ"ר של דירה לחודש. כלומר התשלום החודשי עבור כל מערך האבטחה והשמירה שצוין למעלה יהיה בין 10 ל 20 ₪ לדירה לחודש.

יש לציין שלאחרונה הועלת הצעת חוק בכנסת שקוראת לביטול אגרת השמירה ברשויות, זאת משום שכל רשות מקומית חייבה את תושביה באגרה בדרכי חישוב שונות (לפי בית אב ולא לפי מ"ר, למשל). בתגובה הוציא משרד הפנים הנחייה גורפת לכלל הרשויות לחייב את תושביהן באופן אחיד- לפי גודל הדירה. כך ייעשה גם בערד.

שאלות ותשובות

א.   מה נקבל מהשיטור המשולב?

שתי ניידות 24/7, מוקד עירוני שיפעל 24/7, מצלמות אבטחה, תוספת שומרים, מאבטחים, פקחים ומוקדניות.

ב.   למה צריך את זה?

ישנן פניות של תושבים שרוצים יותר ביטחון אישי, ישנו וונדליזם בעיר. השיטור הקהילתי בוטל לאחרונה מהיעדר תקציב ממשלתי.

ג.    מי החליט על זה?

ראש העיר והנהלת העיר החליטו לאמץ מדיניות יוזמת לשמירת הסדר הציבורי, כפי שקיימת במרבית הרשויות בארץ.

ד.   האם השיטור המשולב פועל בעוד מקומות?

כן, בערים רבות ורואים אצלן ירידה בפשיעה ותחושת ביטחון עולה.

ה.   האם זה באישור משרד הפנים?

כן. המודל פועל על פי הנחיותיו של משרד הפנים והוא זה שקבע את סכום אגרת השמירה.

ו.    כמה נשלם אגרת שמירה?

17 אג' למ"ר של הדירה, לחודש. אגרה לדירה בגודל 60 מ"ר תגיע לכ- 10 ₪ לחודש.

ז.   האם שיטת החישוב (לפי גודל דירה) זהה בכל הערים?

כן, על פי הוראת משרד הפנים.

ח.   האם כולם מחויבים באגרת השמירה?

כולם כולל כולם. כל בית. הנחות ניתנות על פי הזכאות של הנחה בארנונה לבעלי מוגבלויות, קשישים ובעלי הכנסה נמוכה.

ט.   מתי הפרויקט ייצא לדרך?

במהלך 2017.

(פורסם בתאריך 04.12.16)

לצאת ממעגל האלימות

שני סיפורים אישיים של תושבי ערד  על אלימות במשפחה - מאת עו"ס מלכי אופיר.

השבוע צוין היום הבין לאומי למאבק באלימות נגד נשים. להלן נורות אדומות המרמזות על תחילת אלימות במערכת הזוגית: האם באופן שגרתי בן/בת זוגך/תך מגלה קינאה מוגזמת? קובע ומחליט עבורך, מדבר בשמך, מחליט על לבושך על מעשייך ורצונותייך מנסה לבודד אותך מחברייך וממשפחתך? מעליב, משפיל, לועג ומזלזל בך ובמעשיך? מאיים עלייך? מבקר ומאשים אותך על כל דבר שאינו מסתדר בחיים? מגלה חשדנות רבה לעיתים קרובות שאת/ה בוגד/ת בו/בה?  אם התשובות חיוביות, את/ה סובל כנראה מאליפות כלפייך.

"עשה ממנה סמרטוט"

רחל (שם בדוי) בת 63 תושבת ערד מעל עשרים שנה היא אם לבת נפגעת אלימות במשפחה. בתה דינה (שם בדוי) נשואה לגבר אלים כ16 שנים. לבני הזוג חמישה ילדים. על נסיבות הנישואין מספרת רחל: ""אלו היו נישואי שידוך. מאחר והם חוזרים בתשובה . פרק הזמן של האירוסין היה כחודש ואז נישואי בזק. היא גרה לידי תקופה וראיתי שהוא מתנהג לא יפה . כל הזמן כועס עליה. הרים את הקול. היה עצבני. היו לו מצבי רוח לא יציבים ותגובות קיצוניות. אבל לא היתה אלימות פיזית". לא לקח זמן רב, והתחילה אלימות מילולית. קללות "הוא כל הזמן לעג לה. זלזל בדברים שהיא אומרת. ביטל את דעותיה. בקיצור 'עשה ממנה סמרטוט' נזכרת רחל. ולבסוף הופיעה אלימות פיזית .

"אחרי שהיא עזבה את ערד ועברה לירושלים ראינו שיש לה כל מיני סימנים כחולים בידיים ומצב הרוח שלה ירוד. כששאלנו היא הכחישה. לא רצתה שנתערב. אולי פחדה". בשלב הזה, רחל ובנה דברו עם דינה מספר פעמים עד שנשברה וספרה להם שבעלה היכה אותה ואת בנה הבכור. בעקבות כך הגישו רחל והבן תלונה במשטרה והוצא כנגדו צו הרחקה מהבית. אחרי שבוע חזר לביתם והבת איבדה אמון שהמשטרה יכולה לסייע ביד".

"היא כעסה עלינו וניתקה קשר לכמה חודשים" מספרת רחל על הנזק שנגרם למערכת היחסים עם בתה. ואכן, מאפיין עיקרי לאלימות במשפחה הוא הבידוד והניתוק שהצד האלים משליט על המשפחה. על מנת לנתק אותה ממקורות תמיכה וסיוע". היה לי מאד קשה בתקופה הזו. דאגתי מאד. לא ישנתי בלילות . היו לי סיוטים" מספרת רחל. "הייתי חסרת אונים כי ראיתי שאין עם מי לדבר. דינה שקלה להתגרש אך חזרה בה. היו לה ארבעה ילדים באותו זמן. והיא חששה. הוא איים עליה שייקח ממנה את הילדים כמקובל אצל הרבנים.

לאחר שדינה ובעלה היו בטיפול זוגי ושניהם מסתדרים היום הרבה יותר טוב. האלימות לדבריה פסקה". רחל מייחסת את הפניה לטיפול הזוגי לכך שפתחו בהליכים משטרתיים. " התלונה במשטרה התחילה תהליך. הצעד הזה למרות שהיה לו מחיר הביא עם הזמן לתוצאות".

"אני אדם שלא נוגע בזבוב"

שמעון (שם בדוי) תושב ערד, מצא עצמו בגיל 39  עם צו הרחקה מביתו והוא מתראה עם ילדיו בערד לעיתים רחוקות. בתחילת השיחה שמעון כעוס ומדבר בטונים רמים. " אני לא מבין למה אני לא יכול לראות את הילדים שלי? היא מסיתה אותם נגדי" מאשים את פרודתו "אני בחיים לא הייתי אלים. סתם.. הכול המצאות".  שמעון בטוח שהוא הקורבן האמיתי של הסיפור אך ככל שהשיחה מתארכת הוא מתרכך וחושף אמיתות קשות. הגם ששמעון מתקשה לקחת אחריות על מעשיו ועל תוצאות מעשיו על הילדים:  "נכון.. שברתי דברים בבית. גם את הטלוויזיה.. כן גם הילדים היו בבית ...זה בגללה. היא 'שיגעה' אותי. אני אבא טוב. זה לא השפיע עליהם. כן איימתי לרצוח אותה. זה היה בשיא המריבה בינינו. לא התכוונתי לזה. אני בן אדם שלא נוגע בזבוב"...ובסוף בסוף הוא מודה ש"היו גם כמה דחיפות וסטירות". בקטנה.

כששמעון מספר על ילדותו מתגלה דפוס מוכר: "אני בן יחיד לניצולי שואה . אבי  אדם חסר רגש והם היכו אותי על בסיס קבוע".שמעון מתאר עצמו כנער רגיש ופגיע שעבר לפנימייה על פי בחירתו. שם היה 'שעיר לעזאזל' להצקות בני גילו ולבסוף גם נוצל מינית בידי מדריך. בימים אלו פונה שמעון לטיפול במרכז לנפגעי תקיפה מינית בבאר שבע. "עד שלא הגעתי לתחתית והכול התפרק לא הבנתי שאולי יש קשר בין העבר שלי ובין הדכאון ומצבי הרוח שלי" מתוודה לבסוף באומץ. ומי שהתחיל את השיחה בצעקות בהאשמות ובתחושת קורבנות מסיים אותה בעצב כשהוא על סף דמעות.

לאן פונים?

עליזה בראון מנהלת המחלקה לשירותיים חברתיים מזמינה את מי שמבקש לשים סוף למעגל האלימות לפנות למחלקת הרווחה שם תטופל הפניה בסודיות מוחלטת. " התופעה לצערנו הולכת ומתרחבת. אנו מזמינות נשים לטיפול אצלנו כבר כשהן מזהות את השלבים המוקדמים של התופעה. מיכל כהן ארזיו וסינדי דוידסון הן העובדות הסוציאליות שמופקדות מטעם הרווחה על הטיפול בנושא. שתיהן מיומנות ביותר ועברו התמחות לטפל בנשים נפגעות אלימות. היחידה לטיפול באלימות במשפחה מטפלת גם בגברים שמבקשים לטפל בהתנהגויות האלימות ולהפסיקן. אתם מוזמנים , למרות הקושי, לפנות למחלקה ולקבל את הסיוע לו אתם זקוקים" טל': 089951664 /089951719 המחלקת הרווחה והשרותים החברתיים -המרכז לטיפול ומניעת אלימות במשפחה.

(פורסם בתאריך 04.12.16)

תלמידי קמפוס מדע, במרכז המצוינות המדעי ערד, בתכנית "נאסא לחלל" עלו לשלב ב' באולימפיאדה הצעירה ע"ש אל"מ אילן רמון וצוות קולומביה (החידון ה-16)

כתבה: איריס חממה, מנהלת תפוח פיס - מרכז מצוינות מדעי.

כחלק מתכנית מצוינות מדעית בשיתוף פעולה תפוח-פיס – אורט ערד, נבנתה נבחרת תלמידים המתמחים בחקר החלל והלויין, ולומדים במרכז המצוינות תפוח-פיס בתכנית ייחודית "נאסא לחלל".

הקבוצה מונה 14 תלמידים, שזו שנתם השנייה בתכנית, הם התמודדו השנה לראשונה עם חידון זה.

את הקבוצה מלווים מנטורים מחט"ע - דניס קרוטוב ויואב קונטנט, בהנחיית איריס חממה.

ברמה ארצית ניגשו כ-400 קבוצות, שמתוכן רק 70 קבוצות עלו לשלב השני, וביניהם תלמידי ערד (בציון מעל 95).

אנו רואים באבני הדרך ללמידה משמעותית גם את ההתמודדות של בני הנוער עם משימות ותחרויות ארציות.

במשימה בשלב ב', התבקשו התלמידים לתכנן משימת חלל, להבאת דגימות מאסטרואיד המקיף את כדוה"א ולבדוק את מרכיביו.

שלב השיפוט התקיים ביום ג', 06.12.16 במרכז ע"ש אילן רמון, במחלקה לפיזיקה, באוניברסיטת בן-גוריון בבאר-שבע.

אנו גאים בהישג משמעותי זה! ומצפים לתוצאות השיפוט.

תכנית זו תוצג גם בכנס החלל שיתקיים בפברואר!

תכנית המצוינות המדעית היא שיתוף פעולה חינוכי-מדעי למצוינות מדעית ומצוינות אישית, עם הנהלת חט"ב והנהלת התיכון, מתוך אמונה בהעצמת הנוער בתחומים פורצי דרך כמו: חלל ולוויין.

תפוח פיס כמרכז מצוינות מדעי-עירוני, בתמיכתו של מיזם "מצוינגב", פועל למיצוי וטיפוח הנבחרת להישגים אלו.

רק השמים הם הגבול ואנו שואפים להצלחה!!

(פורסם בתאריך 14.12.16)

"הצנחן הקרבי, הגבר הדומיננטי, שכח את מספר תעודת הזהות, מספר חשבון הבנק, את הקוד לדלקן"

אורלי אוזן התארחה בספרייה וריגשה בסיפורה  על מחלת האלצהיימר של בעלה.

(מאת אופיר מלכי)

במסגרת אירועי התרבות של ספריית ערד וחודש האזרח הוותיק שהפיקה מחלקת הרווחה בעירייה, עלה השבוע המופע "שומרת הזיכרונות" מאת אורלי אוזן, שכתבה ומופיעה עם הקהל בדיאלוג אישי מרגש. אורלי סיפרה על ההתמודדות עם מחלת האלצהיימר שלקחה ממנה את בעלה בשנים האחרונות.

"שמרתי עליו גם כשדיבר שטויות"

אורלי אוזן הייתה הראשונה להבחין בסימני האזהרה אצל בעלה בן ה55. אלי אוזן ראש מועצת חבל לכיש לשעבר. "רופא המשפחה צחק לי. קרובי משפחה אמרו שאני מדמיינת ואין לו שום בעיה" נזכרת אורלי בימים שבהם עקבה אחרי מצבו ההולך ומחמיר. בעלה הצנחן הקרבי, הגבר הדומיננטי, שכח את מספר תעודת הזהות, מספר חשבון הבנק, את הקוד לדלקן. לבסוף, אצל הנוירולוגית קיבלה את האבחנה המרה: דמנציה מסוג אלצהיימר.  "סירבתי להאמין" משחזרת אורלי " רציתי להאמין בטוב " אחרי מבדקים ממוחשבים במרפאת הזיכרון התגלה היקף הפגיעה המוחית ואורלי קיבלה החלטה כואבת ראשונה בשרשרת החלטות שתקבל בשנים הבאות. לא לספר. במיוחד לא לאלי. "אמרתי לו שיש לו בעיה בזיכרון והוצאתי אותו החוצה בזמן שערכנו מפגשים רפואיים. לא נתתי לו להרגיש שהוא חולה מעולם" היא נזכרת "שמרתי עליו כמו כלב שמירה גם כשדיבר שטויות. מצאתי את עצמי מתנצלת בפני אנשים למשל כשלקח בטעות את העגלה שלהם ב'סופרמרקט' . התביישתי שבעלי הגאון לא יודע לצייר שעון. מה זה ? אמיתי? אף אחד לא ידע כלום. היום הם בהלם". בעקבות המופע שהועלה בערד ביקשתי לראיין מספר אנשים לכתבה שתעסוק בהתמודדות עם דמנציה ואלצהיימר. גיליתי שני נתונים מדהימים: הראשון שכמעט כל מי שפניתי אליו, התמודד עם הורה, דוד, בן זוג שחלה. השני: אנשים מסתתרים. כל מי שפניתי אליו ביקש שלא לחשוף את פרטיו. מעטה ההכחשה והבושה כמו גם מטען הכאב והפחד גדולים מדיי. אורלי מתארת את הרגשות הללו ללא כחל וסרק במונודרמה שכתבה בעת שבעלה התגורר בבית האבות. במצב של חוסר התמצאות . "באחד מימי ההולדת שלי הוא היה נבוך והשתתק. אחרי כן אמר : "אתם מבינים אותי נכון? שאני לא יכול לדבר"...אורלי מציינת שבעלה לא דיבר על היותו חולה. "זה בלבל אנשים. הם ראו לפניהם זוג צעיר, לבושים יפה, חתיכים, פתאום זה הפתיע אותם". "'כשמחלתו התקדמה, פוטר מחברת כ"א שניהל. מכרינו תמהו: 'מה לא בסדר'? כדי לשמר יכולות אצלו שילבתי אותו בעבודה באריזת ירק במושב. הוא שמח שהוא הולך לעבודה. במושב הציעו משרה ניהולית. אמרתי שהוא אחרי אירוע מוחי. אבל העובדים שמו אותו ללעג. האשימו אותי שאני אישה גרועה. גם משם פוטר כי לא ידע לספור עד עשר אריזות". חמש שנים טיפלה אורלי בבעלה במסגרת הבית. לשם כך פרשה מעבודתה. לאחר חמש שנים התקבלה ההחלטה להעבירו לבית אבות. אז גם סיפרה אורלי לבני המשפחה שמדובר באלצהיימר. "גם אז רובם לא הבינו במה מדובר. מה המשמעות של האבחנה".

ניתן לקבל סיוע ממח' הרווחה בעירייה

את המופע האישי הביאה לי יצחק אחראית אירועים בספריית ערד: "מדובר באירוע תרבותי מעשיר במסגרת אירועי הספריה בערד." ולי מוסיפה שאירוע נוסף יהיה "סבתא תעשי לי לייק" מפגש בנושא הנגשת הטכנולוגיה ומדיה לגיל הזהב".

עליזה בראון, מנהלת המחלקה לשרותים חברתיים, הוסיפה: "בערד אחוז הקשישים גבוה מעל הממוצע הארצי. תופעת הדמנציה נפוצה ביותר ונמצאת בעליה מתמדת ברחבי העולם. כיום, מספרם של חולי אלצהיימר ודמנציה בישראל מוערך בכ-120 אלף (לפי נתוני מכון ברוקדייל). התופעה מורכבת מאוד וקשה להתמודדות הן לקשיש והן למשפחה הקרובה,  מחלקת הרווחה  מאפשרת טיפול פרטני ומשפחתי באמצעות מתן ייעוץ ,תמיכה רגשית והכוונה  במיצוי זכויות , כמו כן לרשות הקשיש   מעטפת שירותים בקהילה  כמו מועדונים ,קהילה תומכת ועוד על מנת להקל על הזקן ומשפחתו".

(פורסם בתאריך 04.12.16)

מאות אזרחים ותיקים השתתפו השנה בפעילויות העירייה ובמימונה הצלחה גדולה "לחודש האזרחים הוותיקים"

צילום מאירה לוסף

(מאת אופיר מלכי)

חודש נובמבר היה החודש המשמעותי של האזרחים וותיקי העיר שזכו לשלל פעילויות מהנות במיוחד במסגרת חודש האזרח הוותיק, מטעם המחלקה לשרותים חברתיים בעירייה בסיוע מתנדבים ותורמים.

שולה המוכרת לכולנו כסוזי כהן, תושבת ערד כבר 48 שנים, לא ישנה כל הלילה אחרי הביקור במוזיאון 'יד ושם' . סוזי, גננת וותיקה, ביקרה לראשונה במוזיאון במסגרת אירועי חודש האזרח. "כל שנה אני יוצאת ונהנית מהפעילויות של חודש האזרח הוותיק", סיפרה סוזי בעת שהיא משתתפת בערב שירה בציבור אליו צירפה גם את נכדתה בת האחת עשרה. "חשוב לי להודות למארגנים בשמותיהם. מאירה וסרגיי וגם מירי המזכירה שתמיד מארגנת ועונה לכל טלפון ומטפלת מייד בכל פנייה. אני אוהבת שמפרגנים. גם אם הפעילות לא מושלמת, צריך להעריך כי אנשים עמלים ורוצים שיהיה לנו טוב. בכלל אני ממליצה להיות תמיד חיובית".

על העמל שהושקע בארגון חודש האזרח הוותיק מספר סרגיי זיגרביץ עו"ס ורכז האירועים: "ההתארגנות לחודש זה החלה לפני כשלושה חודשים  וזו פעילות שנערכת כעשר שנים ביוזמת מחלקת הרווחה.  אנחנו מארגנים הרצאות וטיולים ימי כייף וביקור במוזיאונים, והשנה האירועים נפתחו בצעדה אליה הצטרפו עוד ועוד צועדים. הצעדה הצבעונית והעליזה הייתה האות לפתיחת החגיגות שכללו ימי כייף בים המלח, יום כייף בבריכות של מלון 'ענבר', מופע 'יידייש שפיל' ועוד.

מאירה לוסף ראש צוות קשישים הוסיפה: "סך הכול בכל הפעילויות השנה השתתפו מעל 600 אזרחים וותיקים, זו השתתפות גבוהה ומכובדת, וכל ההוצאות היו במימון עיריית ערד".

מאירה נהנתה במיוחד מהטיול שנערך בשבילי ערד בהדרכתו של דוב פוניו בן ה- 86. דוב, מטייל נלהב שביחד עם בני הנוער סימן את שבילי ערד ומכיר בה כל פינה, גם הדריך את הקבוצה. "הלכנו  כעשרים קשישים בשבת שמשית ונעימה, ראינו פריחה, ראינו את ערד מכיוון אחר. מאגרי מים ושמענו על ההיסטוריה של המקום. עבורי כתושבת ערד הטיול היה פוקח עיניים ומלהיב". סרגיי מציין שמה ששימח אותו במיוחד הם ה'פידבקים' שמקבל מהאזרחים הוותיקים. "ארגנתי להם ביקור במוזיאון ערד. אנשים שגרים פה שנים רבות, ביקרו בו לראשונה. אותי זה ריגש". ליליה אולידורט עו"ס קשישים, ליוותה השנה את הקבוצה שיצאה ל'יד ושם'. ומציינת את רמת ההתרגשות של המבקרים. מאירה מוסיפה: "כשעליתי לאוטובוס וראיתי מי יושב בו,  חשבתי בליבי שהשנה הביקור יהיה מאד מעניין. כי אני מכירה אישית את סיפורי חייהם. היתה אלמנה של אחד מתאומי מנגלה. ראיתי בת של חסיד אומות עולם. וכמובן את סוזי שציינה שזה ביקורה הראשון ב'יד ושם'". וסוזי הוסיפה: "הביקור חרוט בראשי  ואני שמחה שנסעתי . אני רוצה לבקר שם שוב. וגם המדריכה שליוותה אותנו והסבירה על איימי השואה היתה מדהימה". כשאני שואלת את סוזי אם ערד זה מקום שטוב להזדקן בו ? היא אומרת מייד " אני אוהבת את ערד ולא יכולה לחיות בשום מקום אחר." אך סוזי מעלה קושי: מתוך 3 ילדיה 2 עזבו את ערד והקימו משפחות וקריירות משגשגות במקומות אחרים. "אנחנו מתראים רק בסביבות החגים גם בגלל המרחק וגם בגלל שהם עובדים שעות רבות ביממה. אבל חוץ מזה, אני לא מוותרת על ערד. טוב לי פה. אני מאושרת". עליזה בראון מנהלת המחלקה מציינת כי חודש לאזרח הוותיק הפך למסורת מבורכת, מידי שנה אנו מקיימים חודש גדוש באירועים ובימי כייף המותאמים לאוכלוסיה המבוגרת, השתתפתי במספר אירועים ושמחתי לראות אנשים עם אור בעיניים, אנו נמשיך לעשות כל שניתן ולהמשיך לפתח שירותים לרווחת  האוכלוסייה  המבוגרת בעיר . 

(פורסם בתאריך 04.12.16)

האגודה לתרבות הדיור בעירייה קיימה ערב הוקרה לוועדי בתים ופעילים

לאחרונה התקיים ערב הוקרה לוועדי בתים ולפעילים בספרייה העירונית ביוזמת סניף האגודה לתרבות הדיור  בעיריית ערד ובשיתוף עם הספרייה העירונית.

רבים ממתנדבי הוועדים והפעילים הגיעו לקבל את המגיע להם על שיפור איכות החיים בבניינים ובטיפוח הסביבה לטובת הקהילה – הרבה מילים חמות, תעודות הוקרה ושי נאה.

רותי איזנברג, מנהלת הסניף תרבות הדיור פתחה את הערב בדברי ברכה למתנדבים שהם "היהלום שבכתר שצריך לשמור מכל משמר, לטפח ולשים גבוה בסדר העדיפות".

כיבדו את האירוע ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, גרי עמל מנכ"ל העירייה, מר ראובן צדוק מנכ"ל האגודה ויחזקאל יגנה ממונה את"ד מחוז דרום. ראש העיר הודה לחברי וועדי הבתים על עבודתם הקשה ועודד אותם להמשיך בפועלם החשוב לטובת הבניינים בעיר. עוד ציין כי, הבניין הוא מיני ארגון ויש חשיבות גדולה לוועד שעומד בראשו, מנהל את הבניין ומשפר את חזות העיר.

מנכ"ל האגודה לתרבות הדיור, מר ראובן צדוק, ויחזקאל יגנה ממונה מחוז דרום, הודו למתנדבים על העשייה הברוכה, והדגישו שלמרות שהתפקיד תובעני על הוועדים לא להרפות ידם, ובהזדמנות זו ביקשו מהנהלה העיר לשמור על נכס חשוב זה.

ראש העיר והמכובדים חילקו תעודות הוקרה ושי לוועדים וותקים, במיוחד לכאלה שעשו פעילות מיוחדת, כמו קישוט הבניין ביום העצמאות, וועד שחוגג חגים עם דיירי הבניין, יוזמה לכיתוב כתובות, ועוד.

את הערב הנעימו בנגינה ושירה מרגשת, און כהן, מנהל הקונסרבטוריון, נטלי דרור, מורה לחליל צד, יחד עם אלמוג רותם.

שוש ביטרן ויהודית זעפרני, קראו קטעים מרגשים על עבודתם כוועד בית במשך עשורים, וסיפרו על הסיוע לו זוכים שנים ועל החיבור המיוחד שלהם עם רותי אייזנברג, מנהלת הסניף.

נציגי הוועד המוביל חילקו לכל הוועדים והפעילים תעודות הוקרה ושי נאה מטעם האגודה שתרמו להרגשה הטובה ששררה בסיום הערב.

(פורסם בתאריך 04.12.16)

בקרוב: מדיניות עירונית חדשה להגברת הביטחון והסדר הציבורי

על פי התכנית: במהלך 2017 תוגבר השמירה על הסדר הציבורי בעזרת ניידות סיור 24/7, מוקד עירוני 24/7, הוספת מאבטחים, פקחים, מוקדניות, מצלמות אבטחה ושוטרים ייעודים לשמירה על הסדר הציבורי.

כך תיראה בשנה הבאה רמת האבטחה והביטחון של ילדי העיר: שתי ניידות סיור עם שני פקחים ומאבטחים בכל אחת.  הניידות יסיירו בעיר 7 ימים בשבוע 24 שעות ביממה, אליהן יצטרף פקח על קטנוע שיסייר בעיר 16 שעות ביממה (למעט בסופי שבוע), 14 מאבטחים ייקלטו למערך האבטחה, המוקד העירוני יעסיק 5 מוקדניות ויתחיל לפעול 24/7, מצלמות אבטחה תותקנה מחדש ו- 22 מצלמות תפקחנה על הנעשה בעיר. לכל אלו יצטרפו  8 שוטרים מתחנת ערד שיעסקו  בעיקר בשמירה על הסדר הציבורי.

תכנית זו להגברת הביטחון והסדר הציבורי נותנת מענה טוב יותר למערך השיטור העירוני שהיה נהוג עד לאחרונה בעיריית ערד, ובוטל בגלל העדר מימון שהובטח בעבר מהמשרד לביטחון פנים.

הפעם בוחרים ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו והנהלת העיר שלא להסתמך על מימון חוץ כבעבר, אלא לשתף את התושבים באגרת שמירה עירונית שסכומה אינו גבוה ובכך להכפיל ולשלש את היקף האבטחה והביטחון בעיר.

היטל השמירה החדש יחושב על פי גודל הנכס של כל משפחה.

סך כל התוספת שתידרש תעמוד על 2.18 שקלים למ"ר לשנה. כלומר, היטל האגרה עבור דירה בגודל 100 מ"ר - יהיה כ- 218 שקלים לשנה. אם תרצו - מדובר בתוספת אגרה של 18 שקלים בחודש (דירות קטנות יותר התוספת קטנה יותר) - עבור סיורי הניידות 24/7 , המוקד העירוני שיפעל 24/7, המאבטחים, השוטרים, הפקחים, המוקדניות והפעלת המצלמות ברחבי העיר .

בשבוע הבא תונח התכנית המהפכנית על שולחן מועצת העיר ולאחר מכן היא תועבר לאישור משרד הפנים ולאחריו – במהלך 2017 תחל התכנית לפעול.

(פורסם בתאריך 23.11.16)

גני שעשועים חדשים בעיר

ראש העיר , מנכ"ל העיר ומנהל מחלקת הגינון בגן שעשועים חדש

הטיפוח העירוני ושדרוג המרחב הציבורי ממשיך להתקדם ברחבי העיר. השבוע הותקן גן שעשועים חדש בשכונת לבאות שכולל מתקני משחק חדשים, משטחי דשא מדומים, משטחי משחק צבעוניים ועוד. גן זה הוא הראשון מבין שישה גנים שמותקנים בימים אלה בעיר בעלות כוללת של 600 אלף ₪. גנים נוספים יותקנו בשכונת גבים, רננים, מעוף, חלמיש ואבישור. בשנת התקציב הבאה תתקין העירייה גני שעשועים נוספים בשכונות השונות.

(פורסם בתאריך 23.11.16)

אורחים וי- איי- פי: תורמים מקק"ל אנגליה ביקרו בערד

משלחת התורמים באנגליה

משלחת תורמים מאנגליה התארחה השבוע אצל ראש העיר ויצאה עמו לסיור לימודי, כלומר לבחון מימוש פרויקטים שתרמו להם בעבר ולבחון פרויקטים חדשים שזקוקים לתמיכתם.

האורחים - החשובים מאוד, הם חברי דירקטוריון קק"ל אנגליה ובראשם מר שמואל חייק שהגיעו מאנגליה ולבחון פרויקטים להשקעה בעיר. הגעת כל חברי הדירקטוריון מלמדת על חשיבות המפגש ולעבודת ההכנה הטובה של צוות גיוס המשאבים של העירייה. חברי המשלחת שמעו על האתגרים אתם ערד מתמודדת מפי ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, שליווה אותם עם הסברים בכל תחנה בדרך. הם חנכנו את מרכז הנוער העירוני על שם ג'וי ביקלר, שקק"ל אנגליה תרמו לשיפוצו. הם ביקרו בקונסרבטוריון, בחנו את ההשקעה הנדרשת לשיפוץ אולם אורון, התרשמו מפעילותו החברתית של גרעין צמרת בעיר וסיימו את הביקור בארוחת ערב משותפת במרכז הצעירים. בעירייה מקווים שהידוק הקשרים עם תורמים יסייע לחיזוק התכנית הכלכלית ולמימוש תכניות העבודה הנוגעות לפרויקטים שונים.

(פורסם בתאריך 23.11.16)

העירייה הכבידה ידה על תולי שלטים ללא היתר

עובד עירייה מסיר שלט מבית

צוותים של עובדי העירייה יצאו להסיר שלטים והתקיימה פגישה עם פיקוד תחנת המשטרה. במקביל, העירייה מחקה צלבים שרוססו על קירות בעיר.

"מדובר במלחמת תרבות על צביונה של ערד והעירייה אינה חוששת לפעול בנושא" אמר השבוע ראש העיר עו"ד ניסן בן חמו, בתכנית הטלוויזיה 'לילה כלכלי', בהתייחסו לתליית שלטים פיקטיביים של מכירת דירות ומסרים של דת ברחבי העיר, שנתלו על מאות חלונות וגדרות של בתים ברחבי העיר.

ראש העיר אמר ועשה. השבוע יצאו צוותים של עובדי העירייה בליווי מחלקת הפיקוח העירונית להסיר שלטים שנתלו ללא היתר על גדרות בתים. הפעולה בשטח יצאה לפועל רק לאחר שמוצו כל ההליכים החוקיים כגון הודעה על איסור תלייה של שלטים ללא היתר עירייה, שליחת התראות, חיוב מקביל באגרת שילוט ורק אז יצאו צוותי ההסרה. אגב, כל שלט שלא הוסר מפאת קשיים טכניים של גובה ונגישות יגרור תביעה משפטית כנגד בעל השלט.

נציגי חסידות גור שתליית השלטים מיוחסת אליהם עתרו השבוע לבית המשפט במטרה לעצור את הסרת השלטים. בית המשפט ביקש להשאיר את המצב ללא שינוי עד שייתן את פסיקתו בנושא כבר לקראת סוף השבוע הזה. מהעירייה נמסר כי היא תכבד כל החלטה של בית המשפט.

השבוע התגלה מעשה מכוער של ציור צלבים על קירות שונים ברחבי העיר, דבר שעלול להעיד על עליית מדרגה במתח שבין הציבור החילוני לחרדי. עובדי עירייה נשלחו לנקות את ציורי הצלבים מהקירות ולמחרת תואמה פגישה בין הנהלת העיר לפיקוד תחנת המשטרה. בפגישה נדונו הלכי הרוח בעיר, דרישתה של העירייה מהמשטרה לגלות אפס סובלנות כלפי כל אחד, מכל מגזר, העובר על החוק. מפקד תחנת המשטרה רפ"ק גיא חיון אמר בפגישה שהמשטרה בוחרת שלא להפעיל את כל כליה מול התושבים כדי שלא להעצים את המתח בעיר ושהיא מוכנה לסייע ביצירת הידברות.

בהודעה שהוציא השבוע ראש העיר ברשת החברתית הוא כתב: "העירייה קוראת לכלל הציבור שלא להיגרר לפרובוקציות, ולאפשר לעובדי העירייה ולמשטרת ישראל לנקוט באמצעי האכיפה הנדרשים על פי חוקי העזר וחוקי מדינת ישראל".

(פורסם בתאריך 03.11.16)

מתקדמים שלב בהקמת טיפת חלב והמרכז לגיל הרך

פרויקט בניית מבנה שיכלול טיפת חלב חדישה, מרכז לגיל הרך ומרכז להתפתחות הילד, שישרת את כללי ילדי העיר מוקם בימים אלה מול שכונת חלמיש. הפרויקט מוקם על ידי קרן לב ערד בעלות כספית של כ- 15 מיליון שקלים שכולם מגיעים מתרומות ותקציבי מדינה. מתוך סכום זה גויסו עד כה כעשרה מיליון שקלים וכבר ישנה הבטחה לתרומה נוספת בסך 2 מיליון שקלים.

כל התרומות שגויסו יועברו לפרויקט בהתאם להתקדמות הבנייה. בהתאם לכך יש צורך לסיים כל שלב בביצוע העבודה כדי לקבל את התרומה בעבורו. בנקודה זו נרתמת העירייה לסייע בהקמת הפרויקט: בכדי שקרן לב ערד תקבל את התקציב לבניית שלב א' מהביטוח הלאומי נדרש ביצוע עבודות בהיקף של 400 אלף ₪. העירייה נתנה ערבות להלוואה בנקאית לטובת ביצוע העבודות והן אכן בוצעו. הביטוח הלאומי העביר את התקציב וההלוואה נסגרה. השבוע, בישיבת מועצת העיר אושרה בקשת העירייה להעמדת הלוואת ביניים חדשה בסך 700 אלף ₪ מול קבלת תרומה, עבור שלב ב' של הפרויקט, חפירת יסודות וביסוס הקרקע.

מהעירייה נמסר כי, "העירייה מאמינה בפרויקט ובחשיבותו לילדי העיר ומבינה את הצורך בהעמדת תזרים מזומנים שמקשר בין תהליך העבודה לתהליך קבלת התרומות. לכן העירייה מתגייסת למתן ערבות כחלק מקידום הכרחי של הפרויקט".

פרויקט בניית מבנה שיכלול טיפת חלב חדישה, מרכז לגיל הרך ומרכז להתפתחות הילד, שישרת את כללי ילדי העיר מוקם בימים אלה מול שכונת חלמיש. הפרויקט מוקם על ידי קרן לב ערד בעלות כספית של כ- 15 מיליון שקלים שכולם מגיעים מתרומות ותקציבי מדינה. מתוך סכום זה גויסו עד כה כעשרה מיליון שקלים וכבר ישנה הבטחה לתרומה נוספת בסך 2 מיליון שקלים.

כל התרומות שגויסו יועברו לפרויקט בהתאם להתקדמות הבנייה. בהתאם לכך יש צורך לסיים כל שלב בביצוע העבודה כדי לקבל את התרומה בעבורו. בנקודה זו נרתמת העירייה לסייע בהקמת הפרויקט: בכדי שקרן לב ערד תקבל את התקציב לבניית שלב א' מהביטוח הלאומי נדרש ביצוע עבודות בהיקף של 400 אלף ₪. העירייה נתנה ערבות להלוואה בנקאית לטובת ביצוע העבודות והן אכן בוצעו. הביטוח הלאומי העביר את התקציב וההלוואה נסגרה. השבוע, בישיבת מועצת העיר אושרה בקשת העירייה להעמדת הלוואת ביניים חדשה בסך 700 אלף ₪ מול קבלת תרומה, עבור שלב ב' של הפרויקט, חפירת יסודות וביסוס הקרקע.

מהעירייה נמסר כי, "העירייה מאמינה בפרויקט ובחשיבותו לילדי העיר ומבינה את הצורך בהעמדת תזרים מזומנים שמקשר בין תהליך העבודה לתהליך קבלת התרומות. לכן העירייה מתגייסת למתן ערבות כחלק מקידום הכרחי של הפרויקט".

(פורסם בתאריך 03.11.16)

לאור בקשת העירייה: משרד השיכון נותן הזדמנות נוספת למכרז 'מחיר למשתכן'

המכרז מיועד לקבלנים. מידע בדבר הרשמה לזכאים יפורסם בהמשך.

מכרז חדש לבניית 102 יחידות דיור בשכונת יהושפט יצא השבוע לדרך במסגרת 'תכנית למשתכן' של משרד השיכון. מכרז זה מיועד לקבלני בנייה והמציע את המחיר הנמוך ביותר הוא זה שיזכה במכרז הבנייה.

המכרז החדש של משרד השיכון הוא תולדה של פגישת עבודה של ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו וסגנו ומ"מ, דודי אוחנונה, עם מנהלי מחוז דרום של משרד השיכון. באותה פגישה העלו השניים מספר בקשות ורעיונות להקלה על תושבים ומשפחות צעירות ברכישת דירות, שאושרו ע"י נציגי משרד השיכון. אחת הבקשות שאושרה היא לבנות דירות ב'מחיר למשתכן', במחיר מוזל לזכאים תושבי ערד. ראוי להזכיר כי מכרז שכזה נכשל לפני מספר חודשים משום שהפרויקט כולו לא נתפס כרווחי בעיניי הקבלנים. עוד ניתן לציין כי מכרז חדש שכזה הותנה בתחילה ע"י משרד השיכון בהסכמת העירייה לבניית שכונה בת מאות יחידות דיור לציבור החרדי. ראש העיר וממלא מקומו התנגדו להתניה זו בתקיפות, ואכן המכרז יצא השבוע לדרך ללא כל איזכור לשכונה אחרת.

חשוב לציין כי מדובר במכרז לקבלנים בלבד. רק כאשר ימצא וייבחר קבלן מבצע תחל הרשמה לזכאים והדבר ילווה בפרסום נרחב.

במקביל למכרז הנ"ל בשכונת יהושפט מקדמת העירייה פתרון דיור ייחודי אותו הציעה הנהלת העיר למשרד השיכון. מדובר במגרשים לבנייה בשכונת רננים שעליהם תיבנינה מספר יחידות דיור כדי להוזיל עלויות בנייה ופיתוח במסגרת תכנית מחיר למשתכן. עדכונים יפורסמו עם התקדמות הפרויקט.

(פורסם בתאריך 03.11.16)

 

עשרות מקומות עבודה חדשים צפויים במפעל אלביט

ראש העיר עם הנהלת אלביט ומנהל הרכש במשרד הביטחון

בזכות פניות, פגישות ודיונים רבים של הנהלת העיר עם אנשי משרד הביטחון, משרד האוצר והנהלת אלביט המפעל יקבל הזמנות עבודה בגובה עשרות מיליוני ₪ שיבטיחו תעסוקה ארוכת שנים לעובדיו.

לפני למעלה משנה פנו עובדי מפעל אלביט הנסערים לראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, ובפיהם חשש גדול לעתידו של המפעל ולעתיד פרנסתם לאור שינויים ברמת הזמנות הרכש ממשרד הביטחון. ראש העיר, שאך זה נכנס לתפקידו, החל במסע פגישות בערד ובתל אביב, בקיום עשרות שיחות טלפון, והשתתפות דיונים ארוכים עם מנכ"ל אלביט והצוות האסטרטגי שלו, עם ראש מינהל הרכש הצבאי במשרד הביטחון שאף נענה להזמנה והגיע לביקור במפעל. המטרה של כולם הייתה ליצור הזמנות רכש גדולות של משרד הביטחון מאלביט במקום מספקים מעבר לים.  השינויים במשרד הביטחון ומינויו של אביגדור ליברמן לתפקיד שר הביטחון אפשרו לקדם את המהלך והשבוע, הגיעה ההחלטה החשובה: מינהל הרכש במשרד הביטחון החליט לרכוש אלפי מכשירי קשר ממפעל 'אלביט ערד' בסכום של עשרות מיליוני שקלים, מהלך שעשוי ליצור עשרות מקומות עבודה חדשים בערד בפרט ובנגב בכלל.  

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו: "סיימנו תהליך שנמשך כמעט שנה שכלל עבודה מאוד קשה וסיזיפית משום שאלה תהליכים שלא קורים בין רגע. החלום להביא תעסוקה איכותית לערד קורם עור וגידים מדובר על 110 עובדים שיקלטו במהלך 2017. אני מודה לשר הביטחון, אביגדור ליברמן, שהרים את הכפפה ואפשר לכל הפרויקט הזה לצאת לפועל ולשר האוצר, משה כחלון, על הסיוע הכספי שנתן. אני מודה לסגנים אלי מצליח ומתי רוז שסייעו רבות בחיבור עם שר הביטחון אביגדור ליברמן ולסגני וממ"מ דודי אוחנונה שהיה שותף מלא לתהליך.

אני מאמין שזאת הסנונית הראשונה בנושא התעסוקה האיכותית ולאחריה ייפתחו מקורות תעסוקה נוספים.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן אמר כי, "מעבר לחשיבות הביטחונית של המהלך ישנה כאן חשיבות רבה גם בסיוע לתעשייה הביטחונית בערד, שהיא חיונית כל-כך לביטחונה הכלכלי של העיר ערד. זוהי עוד דוגמא לכך שתקציב הביטחון משמש הן לשמירה על הביטחון והן לשמירה על הביטחון החברתי והכלכלי של אזרחי ישראל. משרד הביטחון ימשיך להעניק עדיפות למפעלים בפריפריה, ועל ידי כך להבטיח את פרנסתם של אלפי משפחות".

(פורסם בתאריך 03.11.16)

יופי של חג

הראל סקעת בהופעה בערד בסוכות

העירייה השקיעה החג הזה : סטטיק ובן אל, הראל סקעת, מופעים בכיכר העיר, מופעי מחול באולם אורון, סדנאות ברובע האמנים ו"בתים פתוחים" בבתי האמנים ברחבי העיר.

חול המועד סוכות היה אחד החגים שיזכרו לטוב. ערד לבשה חג ותושביה יצאו בהמוניהם מהבתים כדי ליהנות משלל מופעים ואירועים שהתקיימו ברחבי העיר. שילוב הכוחות ושיתוף פעולה בין העירייה למשרד התרבות והספורט, מחלקת האירועים בעירייה ומרכז התרבות במתנ"ס, בין אמני ישראל ואמני ערד, וכולם ביחד יצרו עבורנו חגיגה גדולה.  מגוון האירועים כלל מופעי מוסיקה, בתים פתוחים של אמני ערד סדנאות וגלריות פתוחות ברובע האמנים, מפעי קרקס ופעילויות לילדים, מופע לבני הנוער, ועוד. התגובות לאירועי החג היו חיוביות ביותר לאורך כל שבוע החג ובעירייה שוקלים לחזור על כל הטוב הזה גם בשנה הבאה.

(פורסם בתאריך 27.10.16)

תושבי ערד יעלו ביחד עם סולני האופרה הישראלית את האופרה "חליל הקסם" מאת מוצרט בעברית

אופרה חליל הקסם

המופעים יתקיימו ב- 13-14 בנובמבר באולם אורון והכניסה ללא תשלום.

בתאריכים 13-14 בנובמבר תועלה באולם אורון בערד, ההפקה הקהילתית  "חליל הקסם" מאת מוצרט בהשתתפות סולני האופרה הישראלית ומיטב הכישרונות המקומיים של ערד. לסולנית הצעירה ואלה וסילביצקי השרה את פפגנה – תהיה זו חוויה מרגשת בפני עצמה כאשר היא מגיע להופיע כסולנית האופרה הישראלית  בעיר אליה הגיעה כאשר עלתה לארץ.

פרויקט אופרה בקהילה בשיתוף משרד התרבות והרשויות המקומיות פועל כבר למעלה מעשור. במסגרת פעילות ייחודית זו מצטרף צוות מקצועי של האופרה הישראלית שכולל במאים, מנהלים מוסיקליים, סולנים, נגנים, מעצבים ועוד אל הקהילה ויחד עם הכישרונות המקומיים בערד מעלים הפקה אופראית בימתית מלאה לאחר עבודה של שלושה חודשים. השנה מדרימה האופרה הישראלית לערד על פי היוזמה של מרינה גלייזר מנהלת מחלקת האירועים בעירייה בתמיכה של ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, והיא תעלה את ההפקה 'חליל הקסם' מאת המלחין אמדאוס מוצארט.

אנשי האופרה שירית לי וייס -הבמאית, איתן שמייסר-המנהל המוסיקלי, ארז לוטן – המפיק הגיעו לערד כדי להתרשם מהכוחות המקומיים ואכן הם הוקסמו מהכישרונות המקומיים הרבים שפגשו, לאחר צפייה בכולם, התפקידים חולקו, והעבודה של מנחי ומנהלי ההרכבים החלה.

כל משתתפי ההפקה כבר הספיקו לנסוע  ליומיים מרוכזים לחזרות ולמדידות של התלבושות באופרה הישראלית בתל אביב. הצוות המקצועי אירח אותם בצורה מדהימה. לא רק עבודה קשה ציפתה למשתתפים ההפקה, סיור מרתק ציפה לכל הבאים, כולם חזרו נרגשים ומרוצים מאוד.

במסגרת הפרויקט גם תלמידי בתי הספר שאמורים לצפות במופע  ייהנו מהדרכה והנחיה  מקצועית של הצוותים המורכבים כולם מזמרים, נגנים ואנשי מקצוע האופראי שיגיע במיוחד כדי לפגוש את ילדי ערד ולהעשיר את החוויה.

ההרכבים שלוקחים חלק בפרויקט הם:

נגני הקונסרבטוריון, מקהלת ערד  ומקהלת הילדים העירונית, להקת סורפרייז, להקת מחול עכשווי ולהקת היפ הופ, להקת מחול קרייזי מוב  וקבוצת התעמלות אומנותית. סה"כ כ 170 משתתפים מצטרפים לתזמורת ולסולני האופרה הישראלית בהפקה זו שעתידה לכבוש את העיר בחודש נובמבר.

המופעים יתקיימו ב13-14 בנובמבר באולם אורון, כאשר ב13.11 תתקיים ההופעה החגיגית בשעה 20:00 לתושבי ערד ב14.11 יתקיימו שתי הופעות לתלמידים בשעות 10:30 ו12:30 לאחר שעברו פעילויות חינוך והכנה לצפייה באופרה על ידי צוותי האופרה הישראלית.

(פורסם בתאריך 27.10.16)

בני נוער תרמו סכום כסף נכבד לקשישים בעיר

מחזור מ"ח מרגשים את ערד שוש אשטון מקבלת וורד מששון דוד ביניהם אלון פלץ  עדי פרוידנטל ומאירה לוסף

בני הנוער בערד הוכיחו שהלב שלהם נמצא במקום הנכון כאשר בחרו לתרום סכום כסף נכבד לטובת קשישי העיר

(מאת אופיר מלכי מחלקת הרווחה והשרותים החברתיים)

את ערב החג חגגה אירית דאוס בסימן אובדן משפחתי. גיסה נפטר לפני כחודשיים,  "בגיל צעיר" הדגישה אירית  והוסיפה כי "ערב החג היה עם צביטה בלב". ומוסיפה חיוך לבבי בעוד עיניה נותרות עצובות. מה ששימח את אירית במידה מסוימת היה קבלת כרטיס שי לחג באדיבות מחזור מ"ח של תיכון 'אורט ערד'. ויותר מקבלת הכרטיס היתה זו המחווה האנושית של התיכוניסטים, חלקם כבר חיילים, ש 'עשתה לאירית את היום'. אירית בת ה68 תושבת ערד משנת 1979 אמרה לנו לאחר מכן: "אני אוהבת את השקט בערד. מאז שנות השבעים יש הרבה שינויים לטובה בעיר. ערד פורחת ומקווה שתמשיך כך. אני רוצה לאחל לתלמידים חג שמח ושנה טובה ובכלל, רוצה להודות לכל אלו שתורמים".

שוחחנו עם אלון פלץ ועם עדי פרוידנטל, שתיים מהתורמות שמדגישות שהרעיון היה של מישהו מהשכבה והתקבל בהתלהבות על ידי התלמידים. 

איך נולד הרעיון?

אלון: "כשסיימנו את הלימודים בתיכון הסתבר שיש סכום כסף שמגיע לכל תלמיד החזר עבור מסיבת הסיום. מישהו 'זרק' שאם כולנו נתרום את העשרים שלושים שקל האלו אז יצטבר סכום שאפשר לתת. הסכמנו שעדיף להשקיע באחרים ולא בעצמנו" אומרת אלון כאילו מובן מאליו שבימינו יחשבו בני הנוער על טובת הזולת ולא על עצמם...

עדי: "חשבנו שיש אנשים שזקוקים לדברים בסיסיים. רצינו שירגישו את אווירת החג".

עדי  שיצאה למסע לפולין שמחה לשמוע שחלק מהקשישים שקיבלו את הסיוע הם ניצולי שואה. כשחזרתי לארץ מפולין עיכלתי את כל מה שעברו ניצולי שואה. ההרעבה העינויים והמוות.  אלו היו חייהם וזו היתה תחושה עוצמתית. מבחינתי יש סגירת מעגל מסוימת ההרגשה שעזרנו ולו במעט".

מי שסייע בתרגום הרעיון לרמת הביצוע היה מיכאל שרביט חבר בוועד ההורים של התיכון. מיכאל המיר את הכסף לכרטיסי קניה ופנה למחלקת הרווחה בהצעה להעבירם לנזקקים ,מיכאל הרוח החיה מאחורי הפרויקט הזה.

"בהתחלה חשבנו על תרומה לעמותות כמו עמותה למען בעלי חיים. או תרומה למשפחה נזקקת" נזכרת עדי "אבל החלטנו שמוטב שהכסף יגיע לכמה שיותר אנשים ולכן החלטנו על הרווחה".

"הידיעה שבני הנוער בחרו לתת לזולת ריגשה את הקשישים . הנתינה מצביעה על ערכים של לכידות ושל נתינה שהשכלנו להעביר לילדינו" אומרת מאירה לוסף רכזת תחום קשישים מעל 22 שנים במחלקה לשירותים חברתיים.

ואיך ההרגשה?

אלון: "גיליתי שהנתינה ממלאת את הנותן ואת המקבל בצורה מדהימה. ההרגשה הזו עדיפה בעיניי על קבלת החזר כספי. אני מתנדבת במסגרות שונות ומכירה את ההרגשה של אנשים שאין להם".

"משמח ומרגש לתת תרומה שמשמחת 30 קשישים נוספים ערב חג" אומרת שוש אשטון הסומכת הוותיקה לקשישים מטעם הרווחה. "מהיכרותי עם השטח אני יודעת כמה תרומה זו משמעותית עבור קשישי ערד".

נציין שלאורך כל השנה מסייעת מחלקת הרווחה לכ400 קשישים ברכישת מזון ותרופות בשיתוף "הקרן לידידות" במסגרת "בכבוד ובידידות" וכן 80 קשישים קיבלו משלוחי מזון מעמותת "יד לערד". הכול כדי שערב השנה החדשה יהיה מתוק במיוחד עבור הקשישים. וללא ספק גם בני מחזור מ"ח ישבו השנה לשולחן החג אם בבתי ההורים ואם בבסיס, בתחושה חגיגית במיוחד.

(פורסם בתאריך 27.10.16)       

מונתה מהנדסת עיר חדשה בעירייה

מהנדסת העיר מרים אלחדד

האדריכלית מרים אלחדד, ששרתה עד לאחרונה כמהנדסת מועצת מיתר, מחליפה את ויקי ברנגל – שסיימה לאחרונה את תפקידה בעירייה

האדריכלית מרים אלחדד, עד לאחרונה מהנדסת המועצה המקומית מיתר, מונתה לתפקיד מהנדסת עיריית ערד. היא תהיה אחראית מעתה לתכנון העירוני, לתכנון פרויקטים של בינוי, מתן שרות לקבלנים ולבונים, ניהול מחלקת ההנדסה העירונית, פיקוח על חוקי התכנון והבנייה, ועוד.

מרים אלחדד ילידת באר שבע ומתגוררת כיום במיתר היא אם לחמישה ילדים והיא בעלת תואר שני בבינוי ערים. את השכלתה המקצועית רכשה בפריס וסיימה בהצטיינות לימודי אדריכלות בביה"ס לאדריכלות 'פריס בולוויל' הידוע.

מרים  עבדה במשרדי אדריכלות מובילים בירושלים, פתחה משרד עצמאי שהתמחה בתכנון מוסדות ציבור וקהילה ובששת השנים האחרונות כאמור, שימשה כמהנדסת המועצה המקומית מיתר.

מהנדסת העיר החדשה מחליפה את המהנדסת ויקי ברנגל, ששימשה כמהנדסת עיריית ערד למעלה מ - 9 שנים.  ברנגל מונתה לאחרונה לתפקיד מהנדסת העיר אשקלון, ולזכותה יירשמו תכנון הנדסי לפרויקטים בערד כגון שדרוג המתנ"ס, הסבת מבנה הקולנוע לתיאטרון, תכנית מפורטת לכביש 31, תכנית מפורטת לתוואי מסילת הרכבת, תכניות שבילי אופניים וטיילת מואב.

אדריכלית מרים אלחדד תכנס לתפקידה החל מתאריך 01 לנובמבר 2016 . ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו,  איחל למרים הצלחה בתפקידה המאתגר והחשוב לקידומה ולפיתוחה של העיר ערד.

(פורסם בתאריך 27.10.16)

שמחת תורה אמיתית בכיכר העיר

חגיגות שמחת תורה בעיר

מכל קצוות העיר התאספו ובאו, מכל בתי הכנסת – אשכנזים וספרדים, וותיקים ועולים חדשים, דתיים, מסורתיים וחילוניים חיילי בא"ח נחל ותלמידי מכינת הגרעין התורני, וכולם – רוקדים ושמחים את שימחת התורה לצלילי להקת "כחול לבן "בהנחיה ובהובלה של הרב הראשי לערד, הרב יוסף אלבו שליט"א.

כולם הגיעו לכיכר העיר כפי שנהגו כאן פעם, לאחר שראש העיר נענה לבקשתו של הרב הראשי להחזיר את השמחה לכיכר. הרבנים נשאו דברים, נציגי ציבור נאמו וראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו אמר לקהל הגדול שהתאסף בשמחתו:

"בשעה שבכל עיר בישראל רוקדים עם ספר התורה, כל בית ישראל, עם אותו הספר עם אותה התורה, אין סימן מובהק יותר לאחדותו של עם ישראל. למרות השונות בדעותינו, בתפיסת עולמנו ובאורחות חיינו אנו מאוחדים לעם אחד, העם היהודי, עם הנצח".

(פורסם בתאריך 27.10.16)

עובדי העירייה המצטיינים בשנה החולפת זכו לפרסים ומלגות לימודים

שמעון הדראי מקבל את תעודת ההצטיינות
גנגי מדבדב מקבל את תעודת הצטיינות
שרית עזרא (מצד ימין) מקבלת את תעודת הצטיינות

עיריית ערד התברכה בעובדים מסורים וחרוצים רבים, שפועלים ככל יכולתם למען תושבי העיר. בטקס ברכות לראש השנה זכו העובדים המצטיינים, אלה שהם בעלי הישגים מיוחדים, לפרסים מכובדים מהנהלת העיר לאות תודה והוקרה על תרומתם בעבודה.

את העובדים המצטיינים בחרה וועדה שהורכבה מנציג ההנהלה, נציג וועד העובדים ונציג ציבור. לוועדה הגיעו מעל 20 המלצות, ומתוכם נבחרו שלושת העובדים המצטיינים בשנה החולפת.

מר שמעון הדראי -

שמעון עובד בעיריית ערד מזה 32 שנה וכיום בתפקיד ראש צוות מים שאחראי לתחזוקה ותקינות כל מערכות המים בכל נכסי העירייה ומוסדות החינוך. מנהליו כתבו בהמלצתם: "שמעון הוא מקצוען בעבודתו ובעל רמת ביצוע יוצאת דופן. בעל חשיבה והבנה טכנית מעולה במערכות המים. מבצע את עבודתו עד תום ובשלמות. פותר בעיות ומסביר ומלמד את הצוות. כאשר מנהליו מעבירים אליו משימות יודעים הם בוודאות שאין צורך בפיקוח ובקרה שכן הן תבוצענה בזמן ובאופן מושלם".

מר גנדי מדבדב -  גנדי עובד בעירייה ערד מזה 20 שנה והינו ראש צוות במדור טאוט רחובות. במסגרת תפקידו הוא אחראי על צוות בן 10 אנשים האמונים על ניקיון הרחובות, שטחים ציבוריים, הדברה, לכידת כלבים, וטיפול בכלביה העירונית. חשיבות ותרומת כל אלו לאיכות החיים ברורה לכל תושבי העיר.  מנהליו מציינים בהמלצתם כי  "גנאדי ממלא את כל המשימות והמטלות באופן מושלם. הוא עובד מקצועי מסור ומהימן באופן יוצא דופן. פועל  ויוזם בכל עת לרווחת תושבי העיר". 

גב' שרית עזרא -

שרית עובדת בעיריית ערד מעל 18 שנים וכיום היא סגנית מנהלת מחלקת הנה"ח ואחראית על כל הרישומים החשבוניים בספרי הרשות, הכנת חומר למאזנים, תשלומים, בנקים ועוד.

בנימוקי בחירתה כתבו מנהלותיה שלשרית "ניסיון וידע רב והיא משמשת עוגן במחלקה. את כל משימותיה מבצעת באופן יסודי, מוכנה תמיד לקחת משימות נוספות. מסירותה ואהבתה לעבודה חורגים מיום העבודה הרגיל זאת תחת לחצי זמן, ועדיין בנועם תוך שמירה על אוירה רגועה במחלקה. היא תמיד על המשמר ודואגת שגם בהיעדרה הכול יתנהל כשורה, ולכן הצליחה לא אחת לחסוך כספים לעירייה".

עובדים נוספים זכו להוקרה על עבודתם הטובה ומסירותם. סיגל בקר ממחלקת החינוך ושלומית שגב ממחלקת הרכש זכו לקבל תעודת הוקרה. העובדים טלי קרמר סגנית מנהלת מח' הגבייה ואלכס בנוביצקי סגן מנהלת מחלקת מערכות מידע זכו במלגת לימודים.

(פורסם בתאריך 05.10.16)

פרשת השבוע: דבר ראש העיר עו"ד ניסן בן חמו

תושבים יקרים,

בימים האחרונים אני רואה כמוכם את השלטים שתולים חסידי גור על הבתים שלהם, פעם זה על מכירת בתים ופעם זה על כשרות וכיפות, אני שומע את מוזיקת השבת בשכונת חלמיש ואכן מדובר במלחמת התשה.

אני מזהה את הנוסחה: בכל פעם שכבוד השר ליצמן מגלה שהוא לא מצליח לסחוט את העירייה הוא מפעיל את הקיצוניים בקהילה שלו ואז מתחילה פעילות להטרדת החילוניים: נתלים שלטים, מופעלים צופרים, מושמעת שירה רועשת בכוונה בלילות שבת ומופצים כל מיני קומוניקטים ארסיים ברחבי העיר. כל אלה נעשים כדי לפגוע במורל החילוני ובצביון העירוני.

אז בואו נגלה להם סוד: הם לא עושים רושם על אף אחד.

אני אומר כאן בבירור: מאז שנבחרתי השתנו כמה דברים. פתאום העירייה לא מתרשמת מהלחצים הפוליטיים, פתאום העירייה לא ממצמצת כשהקהילה רושמת בהפגנתיות את ילדיה לגנים של החינוך העירוני (ונסוגה מכך ברגע האחרון..). פתאום העירייה מסרבת להיענות לדרישות שמציב שר הבריאות בכבודו ובעצמו על שולחן ראש העיר ופתאום אף אחד בעירייה לא מפחד לפנות למשטרה ולהתמודד בבתי משפט מול ראשי הקהילה.

ואני אומר עוד משהו. ככל שיימשכו מעשי ההטרדות מצד הקיצונים שבקהילת גור מול התושבים, העירייה תגיב בחומרה ובאופן לא פרופורציוני. העירייה תטיל את ידה הכבדה על כל עבירה הקשורה לרישוי עסקים, עבירות בנייה, תליית שלטים באופן בלתי חוקי, הקמת רעש וכדומה, כי אין אף אחד שהוא מעל החוק.

בסופו של דבר, הרב ליצמן ושליחו הקיצוני הרב ביאלוסטוצקי ואחרים יידעו שיש משוגע אחד על הגבעה שלא ניתן לסחוט אותו ואי אפשר להבהיל אותו ואפילו לא ניתן "לקנות" אותו בהבטחות לקדנציה ארוכה.

אני יודע שאנשי קהילת גור הם ברובם אנשים מתונים ושוחרי שלום. כמי שגדל בעיר יש לי מסר אחד לאנשי הקהילה: אתם תושבי ערד, אתם חלק מהעיר ויש לנו משימה משותפת - לשפר את איכות החיים של כולנו. לכן, אל תתנו לקיצונים שביניכם לפרק את הכול.

 שבת שלום לכולם

(תאריך פרסום 22.09.16)

משרד השיכון הסכים לתמוך במהלכי ראש העיר לדיור אטרקטיבי

רננים: דירות גן ודירות גג על מגרש קטן. יהושפט: 102 דירות ללא שכונה חרדית

השבוע אנו יכולים לדווח על פגישה בעלת תוצאות שנערכה בשבוע שעבר בהשתתפות ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו ובכירי משרד השיכון בדרום. בפגישה זו הוחלט על שני מהלכים לפתרון מצוקת הדיור של הזוגות הצעירים.

לבקשת ראש העיר נקבע המהלך הראשון, בו ייצא מכרז לקבלנים לבניית דירות גן ודירות גג ייחודיות בשכונת רננים, במסגרת תנאי 'מחיר למשתכן' של משרד השיכון. החידוש הגדול בתכנית שהציעה העירייה היא צמצום גודל המגרשים ובניית דירות צמודות כדי להפחית את עלויות הפיתוח ועלויות הבנייה. באופן זה, מתוכננות להיבנות 6 דירות על מגרש של דונם אחד. שלוש דירות גן ושלוש דירות גג מעליהן, בגודל של עד 110 מ"ר כל אחת. מחירה של דירה חדשה וייחודית כזו צפוי לעמוד על כ 500-600 אלף ₪ בלבד, בתנאי תכנית 'מחיר למשתכן.

דובר בפתרון יצירתי לניצול השטחים הפתוחים של ערד, וכוח המשיכה של בתים צמודי קרקע לזוגות צעירים מהעיר ומחוצה לה. משרד השיכון אכן קיבל את הצעת העירייה ויפעל לקדם אותה.

ללא בניית שכונה חרדית

המהלך השני אליו נדרש משרד השיכון הוא, בקשת העירייה לבצע ניסיון נוסף לשווק לקבלנים בניית 102 יחידות דיור בשכונת יהושפט במסגרת התכנית. בשבוע שעבר התברר כי בבאר שבע היה כישלון בשיווק מגרשים במסגרת תכנית מחיר למשתכן כאשר 70 קבלנים השתתפו באירוע חשיפה לתכנית אך בפועל רק קבלן אחד ניגש למכרז כשהקבלנים מדירים רגליהם מהתכנית עד לשיפור תנאי המכרזים.

לבקשת עיריית ערד לבצע ניסיון שיווק נוסף לקבלנים בתנאים טובים יותר הובהר שוב לעירייה כי "תנאים טובים" שכאלה כוללים בנייה של 1,900 יחידות דיור שמיועדות לציבור החרדי, זאת בכדי להפוך את התכנית לכלכלית עבור הקבלנים. התנאי הזה, ראוי לציין, הוא שמנע מראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, לתמוך בתכנית "מחיר למשתכן" שקידם משרד השיכון בערד.

ההתנגדות העזה של עו"ד ניסן בן חמו ושל מ"מ וסגנו דודי אוחנונה, הסירה את ההתניה הזו מהשולחן. בסיכומו של דבר נקבע כי אכן ייעשה ניסיון שיווק נוסף כאשר העירייה מסכימה ש- 30% מהיחידות ישווקו ע"י הקבלן במחיר שוק חופשי ו- 70% ב"מחיר למשתכן" כאשר העירייה מבקשת ש- 35% מהדירות יהיו בעדיפות לבני העיר (בתכנית המקורית מדובר על 20). עוד נקבע שבמקרה והקבלן לא יצליח לשווק את כל יחידיות הדיור של המחיר למשתכן תוך שנה היחידית ישווקו במחירי שוק חופשי, עפ"י תנאי התוכנית של מחיר למשתכן .

(פורסם בתאריך 22.09.16)

600 אלף ₪ לבטיחות והנגשת אולם אלון

אולם אלון בשיפוץ

אולם הספורט אלון יהיה בקרוב יותר בטיחותי ויותר נגיש לתלמידים ולשחקנים. עיריית ערד ממשיכה במסע שיפוצי הקיץ ושיפור התשתיות בעיר. אחרי שסיימה את מרבית העבודה בגני הילדים ורגע לפני כיכרות התנועה החדשות שייבנו בעיר התחילה עבודת שדרוג אולם הספורט המשמש את תלמידי אורט ואת נבחרות הכדורסל השונות.

השבוע החלו העבודות באולם בעלות של כ- 600 אלף ₪ שכוללות הגברת בטיחות אש, שיפור דרכי גישה לאולם, למגרש ולמלתחות, התקנת שירותי נכים, ועוד. חשוב לציין כי הפרויקט מתבצע משיתוף פעולה של העירייה והמתנ"ס.

(פורסם בתאריך 22.09.16)

קנסות בגובה מאות שקלים למשליכי פסולת מחוץ לפחי האשפה המיועדים

רחוב בן יאיר 13 לאחר הניקיון

עובדי מחלקת התברואה תופסים את הראש בכל יום ראשון בבוקר. הרי רק ביום שישי הם ניקו וצחצחו את פחי האשפה והנה, יומיים אחרי והם מגלים את התמונה הבאה: פחי האשפה המוטמנים וגם פחי הצפרדעים עומדים חצי ריקים ואילו בסביבותיהם אשפה מתגוללת לכל עבר. יש תושבים שפשוט לא אכפת להם מאיכות החיים של שכניהם והם לא טורחים להשליך את האשפה לפח המיועד אלא להשאירו בחוץ לכלבים המשוטטים ולרוח המפזרת.

כדי למגר את התופעה הזהירה העירייה בפרסומיה שהיא תגביר את האכיפה ושזריקת האשפה מחוץ לפח תעלה לאותם תושבים ביוקר. הייתה אזהרה אחת ואזהרה שנייה, והשבוע כבר ניתנה ההנחיה לקנוס את כל מי שנתפס.

האכיפה הוגברה, הפיקוח החל בפעילות וחקירה ותוך זמן קצר הגיעה העירייה למשליכי האשפה והיד על המחשבון לא רעדה. כל אחד מהם נקנס בסכום של 475 ₪ על השלכת פסולת מחוץ לפח האשפה. בהתייחסות למהלך שנעשה, בעירייה ביקשו השבוע להדגיש שיש להקפיד על השלכת פסולת לפחים המיועדים כדי להימנע מתשלומים לא נעימים.

(פורסם בתאריך 11.09.16)

תקציב למתנ"ס ולשיקום נחל חסד

נחל חסד (צילום: ארז מויאל)

מועצת העיר אישרה את מהלך ראש העיר בנוגע ל'תכנית למשתכן'. בנוסף אישרה 3 מיליון ₪ להמשך שיפוץ המתנ"ס ועוד כמיליון לשיקום נחל חסד.

ישיבת מועצת העיר עסקה אמש בתמיכת ראש העיר בשיווק תכנית מחיר למשתכן בערד, ופגישתו הקרובה עם משרד הבינוי והשיכון בנושא זה. עו"ד ניסן בן חמו הודיע לחברי המועצה כי בכוונת העירייה לבדוק את תנאי התכנית בערד ולתמוך בה בתנאים מסוימים כגון מתן העדפה בתכנית לזוגות צעירים, מתן עדיפות לתושבי ערד ואי התניית הפרויקט בקידום שכונה אחרת בעלת בנייה רוויה. יחד עם זאת הבהיר ראש העיר כי עמדת העירייה נותרה בעד מתן עדיפות מוחלטת לבניית צמודי קרקע על פני בנייה רוויה, והיא תקדם פתרונות דיור לזוגות הצעירים כגון שיווק מגרשים מוקטנים (רבע דונם לערך) שיפחיתו את עלויות הפיתוח ויאפשר לכל אחד לבנות בית בגודל של 70-120 מ' לערך, בהתאם ליכולתו.

תקציב למתנ"ס ולנחל חסד

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, קיבל אמש את אישור המועצה להמשיך להשקיע בשיפוץ המתנ"ס בסכום של 3 מיליון ₪. את התקציב לשיפוץ גיסה העירייה ממשרד השיכון והוא יוקדש לשיפוץ הרחבה הקדמית של המתנ"ס, הבמה והתאורה למופעי חוץ והתקנת במה חדשה באולם דולב שמתאימה להצגות תיאטרון גדולות.

בסעיף נוסף שהועלה לדיון במועצה אושר שימוש בתקציב בסף 900,000 ₪ לשיקום נחל חסד הנושק לשכונת יהושפט. במקום הותקנה נקודת תצפית, הצללה ושיקום נופי. מומלץ להגיע ולהתרשם.

(פורסם בתאריך 11.09.16)

מהפכה בספורט העירוני

הספורט העירוני עובר לאחריות המתנ"ס, ימונה מנהל מחלקת ספורט במשרה מלאה, נבחרו 7 ענפים שיזכו למיקוד עירוני. יועץ חיצוני ועשרות תושבים היו שותפים לבניית תכנית אב לספורט שתוצג מחר בערב, 12/9 בשעה 18:00 במתנ"ס. הציבור מוזמן!

תחום הספורט העסיק רבות את הנהלת העיר בשנה האחרונה, ועונת פעילות חדשה נפתחת בימים אלה תחת המהפכה העירונית שמוביל אלי מצליח סגן ראש העיר ומחזיק תיק הספורט בתיאום עם ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו.

תכנית אב לספורט

במהלך השנה האחרונה נבנתה תכנית אב לספורט, בליווי חברת הייעוץ המקצועית חכ"ם, בסיוע מינהל הספורט במשרד התרבות והספורט. התכנית כללה, תכנון מתקנים ל-15 שנים הקרובות, סקר צרכים בקרב תושבי ערד ונבנתה על ידי שותפים רבים מצוותי הנהלת העיר בהובלת, כאמור, ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, סגן ראש העיר אלי מצליח, נציגי ציבור, אנשי מקצוע מקומיים, מורים לספורט מבתי הספר בעיר שתרמו את חלקם בוועדות ובתתי וועדות שעסקו במבנה מחלקת הספורט, ספורט במערכת החינוך הפורמלית, ספורט הישגי, ועוד.

הנה הדברים העיקריים:

הספורט עובר לאחריות המתנ"ס

במטרה ליצור אקלים ספורטיבי חדש בעיר החליטה הנהלת העיר להעביר את האחריות הספורטיבית  מעמותה פרטית אל גוף ממסדי הקשור לעירייה (להחזיר את ה-ס של הספורט למתנ"ס).

במהלך השנה נבדקו מספר אפשרויות לכך כגון הקמת מחלקת ספורט בעירייה או הקמת עמותת ספורט עירונית - שלא צלחו בגלל גיוס בלתי אפשרי של כוח אדם, חוסר היתכנות כלכלית והפסד צפוי של תמיכות מהטוטו בשנתיים הראשונות להקמה.  לפיכך האפשרות הטובה והנכונה ביותר שנמצאה היא העברת האחריות לתחום הספורט למתנ"ס כפי שמתבצע במספר רשויות נוספות, והיתרונות לכך בולטים: 1. המאמנים והמדריכים יועסקו דרך המתנ"ס ולא יאבדו את פרנסתם. 2. תקציב הפעילות שתעביר העירייה למתנ"ס יהיה מובטח בתקציבה השוטף, בניגוד לנוהל קודם של העברת כספי תמיכות לספורט באופן מותנה, בלתי קבוע ותמיד מפתיע לרעה. 3. לא יאבדו תקציבי הפיס והטוטו. 4. המתנ"ס הוא הזרוע הביצועית של העירייה בתרבות ובחוגי העשרה ומעתה גם בספורט.

מישרת ניהול ייעודית לספורט העירוני

מעתה יהיה מנהל רשמי לספורט בעיר. מנהל מחלקת הספורט יהיה מועסק באמצעות המתנ"ס והוא יהיה אחראי על ענפי הספורט, רמת המאמנים ואיכות האימונים ועל הקשר העירוני עם מוסדות הספורט הארציים. מנהל מחלקת הספורט יתמקד בענפי הספורט בלבד והוא יעבוד ישירות מול מינהל הספורט הממשלתי. בנוסף, תאויש משרת רכז ספורט שיעסוק בניהול חוגי הספורט ואירועי הספורט העממיים כגון צעדת ערד-מצדה ומרוצי האופניים.

ביטול תמיכת העירייה לעמותת הספורט הפרטית

העמותה לקידום הספורט בערד שניהלה וקידמה את הספורט בעיר לא תפעיל מעתה את חוגי הספורט ולכן לא תזכה לתקציב תמיכות מעיריית ערד. את חוגי הספורט והחוגים יפעיל כאמור המתנ"ס בעזרת תשלומי הורים ותמיכת העירייה.

מיקוד עירוני בשבעה ענפי ספורט

הבעיה שהייתה עד כה: היצע גדול מדי של ענפי ספורט מול אוכלוסייה  קטנה יחסית. התוצאה הייתה חלוקת משאבים לא נכונה, סגירת חוגים מחוסר משתתפים, ועוד.  על פי תכנית האב לספורט, עדיף לערד מבחינת מספר הילדים, המתקנים והתקציבים למקד מאמץ תקציבי וניהולי במספר ענפי ספורט כדי להוביל להישגים  ברמה הארצית ואולי גם מעבר לה. הענפים הקבוצתיים שנבחרו הם: כדורגל, כדוריד וכדורסל. הענפים האישיים שנבחרו למקוד העירוני: טניס, שחייה, היאבקות והתעמלות קרקע.

(פורסם בתאריך: 11.09.16)

פסטיבל ערד: "הנאה צרופה וחוויה מרגשת"

צילום גיא צחור

אלפי תושבים מגיעים לחגיגה הגדולה ועושים כבוד לזמר העברי. הערב: 6 מופעים שונים, ביניהם אריאל זילבר ומחווה ליפה ושושנה

הוא כבר לא צעיר אך כוחו עוד במותניו. פסטיבל ערד היה ונשאר המותג החזק בנוף הפסטיבלים בישראל. אמרו שהוא זקן, שהוא לא לצעירים, אבל אלפי חובבי הזמר העברי מכל הגילאים הגיעו למופעים שלו באצטדיון, בקרית האמנים, בספרייה וברובע האמנים. אתניקס שרו על תותים ועל ג'סיקה להנאתם של כאלפיים תושבים ואורחים. ריקי גל המופלאה ריגשה כ 1,000 תושבים, ולהקת אטרף והשמחות עשו שמח למספר צופים דומה, ועוד מאות תושבים הגיעו לרובע האמנים ולספרייה העירונית לשיר עם איתן מסורי, עמיר לב, דפנה ערמוני, מיכה ביטון וחנה גולדברג. וזה עוד לפני מה שעומד להיות הערב, יום חמישי, במופעים של אריאל זילבר, רונית אופיר, מופע מחווה ליפה ירקוני ושושנה דמארי והמופע שהוא מסורת בפני עצמו, דיויד ברוזה בפסטיבל.

הפקה מקומית נטו

פסטיבל ערד הוא הפקה מקומית נטו של עיריית ערד. שלא כמו בשאר הפסטיבלים שמפזרים כספים על מפיקים חיצוניים, בעיריית ערד עושים הכל לבד ובתקציב כמעט בלתי אפשרי. הפסטיבל הזה, שהוא בדרך להמריא גבוה יותר עדיין עושים במאמץ אדיר כי הוא חשוב כל כך. את האחריות והנעת הפסטיבל מבצעת הנהלת העיר בראשות עו"ד ניסן בן חמו. את ההפקה מבצעת בהצלחה מרינה גלייזר מנהלת מח' אירועים, ולצידה עובדים אנשי מחלקות האחזקה הביטחון, הבטיחות, התברואה הגינון וכולם כולם. בונים במות, מציבים כוחות, דואגים לתאורה ולהגברה, ולא ישנים שבוע לפני הפסטיבל ובטח במהלכו.

המיתוג קיים

פסטיבל ערד מוקדש לחובבי הזמר העברי בכל הגילאים, נוער צעירים ומבוגרים והוא הראשון, המקורי והוותיק ביותר מכל הפסטיבלים שצצים כיום כמו פטריות אחרי הגשם. המיתוג של הפסטיבל בא לידי ביטוי בחשיפה הארצית לה הוא זכה השנה בתכניות טלוויזיה רבות, באזכורים חדשותיים, בתכניות התרבות ברדיו, בטלוויזיה ובמדורי העיתונים. שוב זכתה ערד בנקודות זכות תדמיתיות כעיר שמחה, חוגגת ומכניסת אורחים.

15 מיליון ₪ גייסה הנהלת העיר לפרויקטים שונים

יוצאים לדרך: שלב ג' במתנ"ס, אולם אורון, טיילת מואב, שיפוץ גני ילדים, ועוד

סדרת פגישות שקיימה לאחרונה הנהלת העיר מול משרדי ממשלה הולידה תקציבים רבים לטובת פרויקטים בעיר.  בין הפרויקטים: שיפוץ שלב ג' של המתנ"ס, שיפוץ אולם אורון, שיפוץ מוסדות חינוך, בניית טיילת מואב, התקנת כיכרות תנועה, ועוד.

להנהלת העיר יש רשימה של פרויקטים שראשיתם בימים אלה וכן פרויקטים שהיו "על הנייר" שרק חיכו שיהיה מי שיוציאם לדרך. פרויקט כזה למשל הוא המעבר לשלב ג' בתכנית שיפוץ המתנ"ס. לפרויקט זה גויס לאחרונה סכום של כ-5 מיליון שקלים ממשרד השיכון ומשרד נגב-גליל והוא יוקדש לשיפוץ הרחבה הקדמית של המתנ"ס הבמה והתאורה למופעי חוץ, התקנת במה חדשה באולם דולב שמתאימה להצגות תיאטרון גדולות.

כשתסתיים העבודה באולם המופעים של המתנ"ס תחל עבודת השיפוץ הגדולה באולם אורון. אגב, רק לאחרונה תוקנה מערכת המיזוג באולם לאחר שנים של השבתה. לשיפוץ האולם גייסה לאחרונה הנהלת העיר סכום של 3 מיליון ₪ שמצטרפים לתקציב קיים לשיפוץ בסך 6 מיליון ₪. כנראה שלא נכיר את האולם הישן לאחר שיסתיימו עבודות השדרוג שתיעשינה בו.

תכנית השדרוג של טיילת מואב שוכבת כבר שנים באחת ממגירות השולחן. ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו העלה אותה לראש ערימת התכניות שעל שולחנו לאור ההחלטה להשקיע בתיירות - וסכום של 6.5 מיליון שקלים גויס ממשרדי השיכון ונגב גליל. בימים אלה כבר עומד לצאת מכרז לבחירת הקבלן המבצע. 

בעוד שבוע תחל שנת הלימודים החדשה. לפחות בעשרה גני ילדים ניתן יהיה לראות שיפור משמעותי במתקנים, הצללות ומשטחי דשא סינתטי. 3 מיליון שקלים השקיעה העירייה בקיץ הזה בשיפוץ מוסדות החינוך וכבר ידוע שבחופשת הקיץ הבאה תשקיע העירייה עוד 5 מיליון שקלים בעשרה גני ילדים ובשני בתי ספר.

מי שיסע לבתי הספר וגני הילדים יראה בוודאי את פיתוח התשתיות של הכבישים בעיר. לאחרונה גיסה העירייה 2.7 מיליון שקלים לטובת שלוש כיכרות תנועה חדשות והן כבר נמצאות בעבודה, כן, בצומת יהודה- פלמ"ח בצומת יהודה-אחווה ובצומת סלעית- עפרוני שלשדרוגה ייחלו תושבי שכונת מעוף שנים רבות.

נקבעה פגישה עם משרד השיכון בנוגע לתכנית 'מחיר למשתכן'

לאור פניות תושבים שהתקבלו בשבועות האחרונים בעירייה, החליט ראש העיר לבחון אפשרות לשיווק נוסף של פרויקט 'מחיר למשתכן' בערד, למרות שקבלנים לא ניגשו לפרויקט זה לפני כשלושה חודשים.

לאחר פנייה של ראש העיר למשרד השיכון נקבעה פגישה עם הנהלת המחוז, כדי לבדוק את החזרתו של הפרויקט בתנאים שמציב ראש העיר. התנאים הם: שמירה על רוב יחסי של דירות במחיר מוזל לעומת דירות במחיר חופשי, הגדלת הסבסוד הממשלתי, מתן עדיפות לתושבי ערד, מתן עדיפות לזוגות צעירים, ועוד. במשרד השיכון יגבשו את עמדתם לקראת הפגישה".

בשורה לסטודנטים: בזכות העירייה ממתינות לכם 140 מלגות בנות 10 אלף ₪ כל אחת

מיליון וארבע מאות אלף שקלים גייסה עיריית ערד ממפעל הפיס, מקרנות שונות ומקופתה שלה כדי לאפשר לסטודנטים תושבי ערד קבלת מלגה בסכום קרוב לשכר הלימוד השנתי.

לאחרונה פנתה העירייה ביחד עם מרכז הצעירים למפעל הפיס בבקשה להגדיל את סכומי המלגות שהוא מעניק לסטודנטים. בקשת העירייה ומרכז הצעירים התמקדה בצורך בתמיכה בסטודנטים תושבי העיר וברצון לאפשר להם להתקדם בחיים ויחד עם זאת לשמר אצלם את רוח הקהילה. מרכז הצעירים הציג בפני מפעל הפיס וקרנות תומכות כגון פר"ח, חינוך לפסגות, קרן גרוס, קרן דבורה מאייר ועוד, את הפעילות הנעשית בעיר לטובת אותם צעירים והשבוע התקבלה הבשורה המשמחת: 140 סטודנטים תושבי ערד זכאים לקבל מילגה שנתית בגובה של 10,000 ₪ כל אחת.

חשוב לציין שאין מדובר במלגה חדשה אלא בהגדלת המלגות הקיימות, והמלגה המכובדת תינתן תמורת שעות התנדבות שבועיות בקהילה, אך אין ספק שמדובר בעסקה כלכלית משובחת.

עו"ד ניסן בן חמו קיבל השבוע בסיפוק את הבשורה המשמחת. "המאמצים לסייע לצעירים בערד עלו מדרגה, ואני שמח שרבים כל כך זוכים להקלה משמעותית בשכר הלימוד האוניברסיטאי. אין לי ספק שהם ידעו להחזיר לקהילה בחזרה ועוד נראה אותם בעמדות מובילות בעיר".

על מנת להתעדכן בכל הפרטים בעבור כל מלגה אתם מוזמנים להצטרף לקבוצת הפייסבוק שלנו- "סטודנטים ערדניקים" ,שם יפרסם מרכז הצעירים פרטים ומועדי הרשמה עבור כל מלגה. עוד נזכיר שעדיין מלגת "בוחרים מחר" פתוחה להרשמה (ניתן להתעדכן בעמוד הפייסבוק)!

לפרטים נוספים מוזמנים ליצור קשר עם שירן ב- 08-9956066 .

החל שיפוץ מרכז הנוער

חצי מיליון שקלים שגייסה העירייה מקק"ל בריטניה מושקעים בימים אלה במרכז הנוער העירוני.

המקום שקיבל את השם "המרפסת" ממוקם במקום הכי נגיש לנוער בעיר, ממש  במרכזה כשפניו לחיבור בין המרכז המסחרי למתנ"ס.

מרכז הנוער כבר פועל מזה כשנתיים והוא מארח בני נוער לפעילות בערבים. שיפוץ המקום נועד בעיקר להרחבתו לאולם רב תכליתי עם חדרים רבים ומקומות לפעילויות שונות ומגוונות לכל בני הנוער בעיר מהמסגרות השונות. כשיסתיים השיפוץ הגדול ישמש המקום למרכז חברתי בו יתקיימו פעילויות של תנועות הנוער, מסיבות, אירועים, מופעי סטנד-אפ ובילויי לילה. את המקום מפעילים המתנ"ס ויחידת הנוער של העירייה.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו: "אני משוכנע שמרכז הנוער ייתן מענה נוסף וחשוב לבני הנוער בעיר. ריכוז פעילויות של תנועות נוער וקיום מפגשים, לימודים ואירועים תחת גג אחד יגרום לתחושת ביתיות ושייכות למקום ולעיר. אני מאחל לכולם שייהנו ויבלו בכיף גדול".

מעבר לסיבוב

ישיבה העבודה שהתקיימה אצל ראש העיר

פרויקט מסלול המרוצים והפארק מוטורי ממשיך להתקדם. מדובר בפרויקט כלכלי טוב לעסקים ומצוין לתיירות בערד.

עיריית ערד ממשיכה לקדם את פרויקט מסלול המרוצים החוקי הראשון בארץ לאופנועים ומכוניות. השבוע התקיימה ישיבת עבודה נוספת בעירייה בהשתתפות הנהלת העיר, נציגי התאחדויות מוטוריות וצוות התכנון מטעם החברה הממשלתית למשק וכלכלה.

מסלול המרוצים המתוכנן יקום באזור פארק ערד. תקציב הקמתו הראשוני בסך 4 מיליון ₪ מגיע ממשרד התרבות והספורט ועיריית ערד משקיעה עוד מיליון שקלים מקופתה. בהמשך כך מאמינים כל הגורמים יגיעו משקיעים כבדים מהארץ ומחו"ל והמסלול יהפוך לחלק מפארק מוטורי גדול יותר.

אורכו של המסלול יהיה 1.6 ק"מ, הוא יהיה מעגלי ועם סיבובים אתגריים לנהיגה. הוא ישמש לתחרויות מרוץ, ללימודי נהיגה מיוחדים והכשרות שונות. חברי מועדוני הרכבים והאופנועים בארץ ממתינים למסלול בערד בקוצר רוח. הם כבר מתכננים מרוצי אופנועים ומכוניות בגדלים וסוגים שונים, תחרויות ליגה, אליפויות שונות ובעתיד בונים כולם על תחרויות בין-לאומיות.

תרומתו של המסלול המוטורי לכלכלה המקומית אמורה להיות משמעותית. המסלול ימשוך אליו המוני אנשים בסופי שבוע, הן אנשי מקצוע והן אלפים שייגעו לצפות בתחרויות. כולם יהיו מתייריה החדשים של ערד. עסקי המזון, הלינה, שרותי דרך וחנויות נוחות אמורים לעשות קפיצה עסקית נאה.

מתוך ישיבת העבודה שהתקיימה השבוע עולה כי הצפי לתחילת העבודה בשטח הוא חודשיים קדימה. זאת בהסתייגות שהכל יתקדם קשורה מול רשות מקרקעי ישראל, משרדי הממשלה וקבלני הסלילה. הצפי לסיום העבודה ועלייה של רכב מרוץ ראשון על המסלול מתייחס לחודשי אפריל- מאי 2017. כלומר לחג פסח הקרוב. שיהיה לכולנו בהצלחה.

(פורסם בתאריך 04.08.16)

פוצץ המו"מ בין העירייה לחסידות גור

ראש העיר בפגישה עם השר ליצמן

המו"מ בין ראש העיר עו"ד ניסן בן חמו לשר הבריאות ליצמן, נציג חסידות גור, עקב אי הסכמות לגבי נושאים עקרוניים.

למעלה מחצי שנה מתנהל משא ומתן סוער ומורכב בין שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן, נציג חסידות גור לבין ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו. הוא דורש מבנים לגני ילדים ובתי כנסת וראש העיר דורש בתמורה פינוי מבני ציבור אליהם פלשה הקהילה. השר ליצמן דורש הקלות באכיפה העירונית וראש העיר דורש מהחסידות לחדול לעבור על חוקי העזר העירוניים.

המו"מ בין הצדדים מתנהל חליפות בלשכת השר בירושלים ובלשכת ראש העיר בערד, בשעות הבוקר ובשעות לילה מאוחרות. המפגשים נקבעים לעיתים זמן רב מראש ולעיתים הם מתרחשים או אפילו מתבטלים מרגע לרגע. הכל תלוי בנסיבות, בכעסים בדרמות הקטנות, בריקוד הזה של צעד קדימה ושניים אחורה.

השבוע נשבר שיא המפגשים. כבוד השר ליצמן הגיע ללשכת ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, בשעה 19:30 בערב לעוד ערב מתיש של משא ומתן. נוסח הסכם הבנות בין הצדדים היה על השולחן. מצד אחד ליצמן ועוזריו הפוליטיים והמשפטיים. מצד השני ראש העיר, ממלא מקומו דודי אוחנונה והיועץ המשפטי עו"ד חיים שימן.

טיוטת ההסכם עוברת מיד ליד. יש מי שמקריא כל סעיף ברשימה הארוכה. כל מילה נבדקת וכל פרשנות מעוררת ויכוח. הטונים עולים, האגרופים מוטחים בשולחן והכיסאות מוזזים אחורה בתנועות של פרישה. כל צד מנסה לשפר עמדות היועצים המשפטים מביעים דעתם. ושוב צעקות ושוב מלחמה. יוצאים להתייעצות, מעבירים דפים, מוחקים ומתקנים ניסוחים. וחוזרים פנימה. לסעיף הבא. ראש העיר עומד על שלו ומוציא את כבוד הרב משלוותו.

הערב התארך והשעות חלפו, וכבר 22:00 ואחר כך 24:00, וכולם כבר מותשים ורעבים, וכבוד הרב ליצמן ועוזריו מעלים עוד דרישה ועוד דרישה ובשעה 02:00 בלילה החליט ראש העיר, שעם כל הכבוד לשר יש לעשות סוף לדבר. "נעצור כאן", הוא הודיע לליצמן.

בשעת לילה מאוחרת כתב ראש העיר בעמוד הפייסבוק שלו: "השעה שתיים בלילה. מסיימים שבע שעות של משא ומתן אינטנסיבי - ואין חתימה על הסכם לאחר שלא הצלחנו להגיע להבנות על נושא עקרוני. השר ליצמן ואני ננסה להיפגש בהמשך השבוע (אחרי ששנינו נרגע)".

בבוקר שאחרי אמר ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו: "במשך חצי שנה מתנהל מו"מ מורכב ביני לבין השר ליצמן בנוגע לחיי קהילת גור בערד. המו"מ נעשה תחת לחצים כבירים שהופעלו עליי והם כוללים מכשולים והפרעה מכוונת למילוי תפקידי תוך פגיעה בכלל תושבי ערד. במהלך המו"מ עשיתי מאמצים רבים ללכת לקראת הקהילה תוך הבנה שחבריה הם תושבי ערד בעלי זכויות שוות. לצערי לא גיליתי שום גמישות בצד השני אלא רק דרישות חדשות שהועלו בכל פגישה שהתקיימה. נמשיך לחתור להבנות בין העירייה לחסידות גור תוך שמירה על העקרונות שהתוויתי בתחילת הדרך".

(פורסם בתאריך 04.08.16)

ניצחון נוסף בקרב הבלימה נגד הכרייה בשדה בריר

ועדת הכלכלה בכנסת

וועדת הכלכלה של הכנסת ושר הבריאות קבעו לעצור את הליכי התכנון עד לבדיקה אובייקטיבית של הסיכונים הכרוכים בכרייה, אבל זה לא מנע מהתוכנית להתקדם במוסדות התכנון. ראש העיר ותושבים רבים בלמו את תכנית הכרייה בוועדה המחוזית, בינתיים.

עוד ניצחון קטן לראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, לעירייה ולתושבים המתנגדים לכריית פוספט בשדה בריר הסמוך לעיר: בניגוד להערכות, הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה לא אישרה השבוע את הכרייה למרות שהנושא היה על שולחנה.

בניגוד להחלטה בכנסת המאמצים שמשקיעה חברת כי"ל לקבלת אישור כרייה בשדה בריר יוצרים לעיתים תופעות די מוזרות. כמו זו למשל: לפני שבועות אחדים החליטו חברי ועדת הכלכלה של הכנסת ושר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן כי הליכי התכנון לא יקודמו עד לקיומו של תסקיר סביבתי חדש ואובייקטיבי להערכת נזקי הכרייה לבריאות תושבי העיר, תושבי הפזורה וחיילי צה"ל בבסיסים הסמוכים.

למרות החלטה זו, שדרשה את הפסקת הליכי התכנון לשדה בריר התכוננה השבוע הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה לקיים ישיבה ובה לתת אישור, בין יתר הנושאים, לכריית הפוספט. זאת תוך התעלמות מוחלטת מההחלטה של הדרג הפוליטי, זה שקובע מדיניות.

בשבועיים טרום הוועדה, נערכו דיונים מרתוניים של ראש העיר עם צוות ההיגוי העירוני שכולל אנשי מקצוע ונציגים מהציבור. תושבים פנו לעזרת פוליטיקאים והתקשורת וראש העיר קיים שיחות עם כל נציגי הוועדה טרום הדיון ובמהלך הדיון על חשיבות ביטול ההחלטה.

העובדה כי התוכנית הגיעה לשולחן הוועדה המחוזית לדון בכרייה הוסיפה לתחושות הקשות של ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, שטען שמדובר בסיפור קַפְקָאִי - מצב של חלום בלהות ושל סיוט מתמשך שאין ממנו מוצא; שהאדם ניצב נבוך וחסר אונים מול בירוקרטיה עצומה, מאיימת ומרושעת.

ישיבת הוועדה המחוזית

אז אף-על- פי ולמרות החלטת ועדת הכלכלה של כנסת ושר הבריאות ומגעים קודמים, התכנסה הוועדה המחוזית ביום שני השבוע.

על שולחנה אישור תכנית מתאר ארצית (תמ"א 14 ב') הכוללת אישור כרייה בשדה זוהר שבשטחו נמצא הר בריר רווי הפוספטים. תכנית מתאר זו עוסקת בחציבת חומרי גלם לשוק הבנייה וסלילת כבישים כגון חול, חרסית וכדומה, ומוזר היה לגלות ברשימת חומרי הגלם לבנייה את הפוספט של שדה בריר המשמש כדשן לחקלאות בימים כתיקונם.

ראש עיריית ערד, עו"ד ניסן בן חמו, ותושבים שהגיעו לדיון השמיעו את התנגדותם לאישור הכרייה בדיון שגלש לעיתים לצעקות רמות.

במהלך הדיון אמר ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, לחברי הוועדה כדי למנוע את אישור הכרייה:

"מומחה בעל שם עולמי קבע שישנה סכנה בריאותית בכרייה. לכן, ככל שמדובר בבריאות הציבור  עיקרון הזהירות המונעת מחייב אותנו למנוע פגיעה בתושבי ערד. העירייה השלימה בימים אלה תכנית אסטרטגית למינוף ענף התיירות והמכרה, אם יוקם, עלול לפגוע בענף זה". עוד הזכיר ראש העיר לנוכחים כי בג"צ נגד הכרייה שהגישה העירייה עומד ותלוי בבית המשפט. לגבי ההחלטה "להכניס" את הפוספט כחומר גלם למשק הבנייה אמר ראש העיר בלגלוג קל שהוא "מבין את הדחיפות לפתור את מצוקת הדיור בארץ".

ההחלטה

לאחר דיון סוער ומתוח החליטה הוועדה המחוזית לגרוע את שטח שדה זהר הכולל את שדה בריר מאישור תכנית המתאר הארצית. כך שבשלב זה התכנון הארצי לכרייה בשדה בריר נעצר. לפחות זמנית. לאחר הדיון אמר ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו כי, "לאחר דיון ארוך ומייגע החליטה הוועדה לקבל את בקשתה של עיריית ערד ולהמליץ על גריעת שדה זוהר מתוכנית מתאר 14ב׳.

זוהי אמירה ברורה וחשובה על כך שההליכים התכנוניים אינם יכולים להימשך כל עוד לא בוצע תסקיר מקיף על ההשפעות הסביבתיות והבריאותיות של הכרייה ועד שלא נבחנו כל החלופות לכרייה בצורה מעמיקה.

אני רוצה להודות לכל התושבים והנציגים שהגיעו והשמיעו את קולם ובייחוד לכל חברי הוועדה שאימצו את ההחלטה פה אחד!".

 (פורסם בתאריך 28.07.16)

האם תכנית "מחיר למשתכן" מתאימה לערד? – כנראה שלא

ישנן ערים שמקדמות פרויקטים למאות דירות בבנייני מגורים תחת תכנית מחיר למשתכן של משרד השיכון. תכנית זו קובעת רמת מחיר מסוימת, קובעת את גובה המימון הראשוני הנדרש מזוג צעיר ומחייבת רשויות להסכים לבניית עשרות ומאות יחידות דיור שלא ברור למי הן מיועדות.

האם תכנית מחיר למשתכן מתאימה לערד? יצאנו לבדוק.

תכנית מחיר למשתכן מתאימה לערים בהן יש מחסור בשטחי בנייה, מחירי הדיור מטפסים מעלה וישנו ביקוש לדירות בבנייה לגובה.

בערד כיום אין מצוקת דיור ומחירי הנדל"ן בה שפויים יחסית. ערד נהנית משטחי בנייה רבים וממגוון גדול של מאפייני דיור החל מדירות קטנות בבנייה רוויה, בתים דו- משפחתיים ועד לווילות נאות על מגרשים גדולים. במצב הנוכחי יכול כל אחד למצוא את המתאים לו על פי העדפתו ויכולתו הכלכלית.

לכן:

א. תכנית 'המחיר למשתכן' לא תשפיע על מחירי הדיור שממילא נמוכים יחסית בעיר ואולי דווקא תזיק.

ב. דוגמא, כיום זוגות צעירים יכולים לרכוש דירת שלושה חדרים בערד במחיר זול יותר ממחיר למשתכן, עם הון ראשוני נמוך מ- 100 אלף ₪ כפי שנדרש בתכנית מחיר למשתכן.  

ג. התכנית לבניית מאות דירות עלולה להציף עוד יותר את שוק הדיור, להפיל משמעותית את מחירי הדירות של התושבים ולפגוע ישירות בבעלי הנכסים בעיר.

ד. זאת ועוד - בניית דירות קטנות בבנייה רוויה וצניחת מחירי הנדל"ן תמשוך לערד אוכלוסיות מוחלשות. את הגלגל הזה אנחנו צריכים לעצור.

ה. ערד זקוקה לחיזוק דמוגרפי וכלכלי. את הצעירים שלנו ומשפחות צעירות ואוכלוסייה חזקה נוכל למשוך ולהשאיר בעיר כשנציע להם מערכת חינוך טובה, קהילה חמה ובית רחב ידיים וצמוד קרקע, שאין להם שום אפשרות לקבל במקום אחר.

ו. הנהלת העיר עובדת על פתרונות דיור לבני המקום ע"י השגת סבסוד נוסף לבני המקום ותיעדוף במכרזים, ולאו דווקא דרך המחיר למשתכן.

(פורסם בתאריך 28.07.16)

מספר רוכשיי המגרשים בנופים היה נמוך מהנדרש

בעירייה דורשים ממשרד השיכון להמשיך בשיווק עםהנחות במחירים והקלות בהליכים הבירוקרטים.

הקמפיין העירוני לשיווק שכונת נופים הסתיים לאחרונה עם באזז חיובי גדול במדינה לגבי ערד, יחד עם תחושת פספוס עירונית שלא נמצאו מספיק רוכשים כדי להגיע למינימום הנדרש לפיתוח השכונה.

בעירייה מבטיחים שלא מדובר בסוף פסוק, וממתינים לתשובת משרד הבינוי והשיכון לגבי מהלך שיווקי נוסף. הפעם, כך דרשה העירייה, עם סבסוד משמעותי בעלויות הפיתוח והקלות בהליכים הבירוקרטים לטובת המתעניינים מול רשות מקרקעי ישראל.

ראוי לציין שלמרות ההרשמה החסרה, זכתה ערד לחשיפה חיובית עצומה בכל ערוצי התקשורת  בטלוויזיה, ברדיו, במדיה החברתית ובעיתונות הארצית. ערד הוצגה בשבועות האחרונים כמותג של נוף מדברי, מקום תיירותי, מקום עם חינוך טוב לילדים וקהילה חזקה.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, התייחס השבוע לפרויקט השיווק: "אני מאמין בכוח המשיכה של ערד כי יש לעיר הזו ויש לנו התושבים מה למכור. עבדנו קשה והוכחנו זאת בקמפיין פרסום שנמשך חודש וחצי בלבד, שזה זמן אפס במושגי מכירת נדל"ן ומיתוג עיר. עובדה היא שרבים שנחשפו למידע על ערד העידו שהתדמית של ערד היא מעתה "עיר מעניינת ששווה לבדוק אפשרות להתגורר בה". אני מבטיח שעיריית ערד תמשיך לפעול לקידום הפרויקט ובכלל לשיפור תדמית העיר כפי שנעשה בקמפיין שיווק זה. אני רוצה להודות גם מכאן למשרד השיכון ולמשרד נגב גליל עבור מימון מלא של פרויקט השיווק, תודה להנהלת העיר, למרכז הצעירים ולכל מי שנתן ידו לקמפיין הנרחב".

 (פורסם בתאריך 28.07.16)

מסתיים הקמפיין הארצי לשכונת נופים -חשיפה חיובית אדירה לערד

ראש העיר בסיור למתעניינים ברכישת מגרש

הקמפיין הארצי שהובילה עיריית ערד לשיווק מגרשים בשכונת נופים מסתיים בימים אלה עם חשיפה חיובית גדולה לערד בקרב מאות אלפי צופי טלוויזיה, קוראי עיתונים, מאזיני רדיו וגולשים ברשתות החברתיות.

שיווק שכונת נופים הינה יוזמה של עיריית ערד להקים בעיר שכונה ייחודית עם אופי תיירותי. שכונה שתשדר תיירות ונופש, עם מגרשים גדולים, צימרים, עסקי תיירות ושכנים בעלי הנכסים שאכן מתאים להם קונספט החיים הזה.

זו הייתה משימה יומרנית משהו משום ששיווק מגרשי נדל"ן מתפרש על פני שנים של בנייה ולרוב ישנה "דירה לדוגמא" להמחשת המוצר. במקרה של ערד, מדובר היה בתקופה של שלושה חודשי שיווק בלבד, במגרשים ריקים, בשטח פתוח לחלוטין ועם הליך קנייה מסורבל של מכרז מול רשות מקרקעי ישראל.

הנהלת העיר בראשות עו"ד ניסן בן חמו החליטה לקחת את המשימה הזו באמצעות בניית קמפיין ארצי אגרסיבי ביותר. תקציב שיווק בסך מאות אלפי שקלים גויס ממשרד השיכון ומהמשרד לפיתוח נגב גליל. נבחר שם לשכונה החדשה, הוכן לוגו, הודפסו חומר שיווק, הוכן סרט תדמית, הוקם מוקד טלפוני ומרכז פניות ארצי והחל שיווק אגרסיבי ברשתות החברתיות, בעיתונות הארצית והכלכלית, בתחנות הרדיו האזוריות ובשיאו של הקמפיין שודרו מודעות חסות בשעות פריים-טיים של ערוץ 2.

תוך זמן קצר הפך הפרויקט בערד לנושא חם בתחום הנדל"ן. מאות אלפי אנשים נחשפו לתכנים על ערד ברדיו, בטלוויזיה ובמדיה החברתית. למען ההמחשה ניתן לראות שלתכנים בפייסבוק בלבד נחשפו קרוב ל 300 אלף איש כאשר בכל סרטון על העיר צפו כ- 45,000 איש. לאור זאת, אלפי שיחות טלפון ופניות התקבלו למוקד הטלפוני. אנשים מכל רחבי הארץ ביקשו לקבל פרטים- והם קיבלו ועוד איך. על העיר, על הקהילה, על המגוון החינוכי ורמתו הגבוה, על איכות החיים, הנוף והשלווה. בהמשך, עשרות אנשים הגיעו לסיורים מודרכים עם ראש העיר בשטח המיועד להקמת השכונה, שאלו, התעניינו, לקחו הביתה חומר שיווק  כדי לקבל החלטה.

השבוע אמור להיסגר המכרז של רשות מקרקעי ישראל ואתו יסתיים הקמפיין לשיווק ערד שלא היה כאן כמוהו מעולם. אין ספק שנעשה כאן מהלך מדהים שתרם רבות לחיזוק תדמיתה של העיר.

(פורסם בתאריך 15.07.16)

בעלי עסקים בערד, הפעם Google מחפשת אתכם!

חברת Google ,עמותת עתידים ועיריית ערד משתפות פעולה בימים אלה למען בעלי העסקים בערד. מדובר בפרויקט אותו יזמה חברת גוגל לאחר שבחנה את הפוטנציאל העירוני והתרשמה מההנהגה המקומית ומהאנשים המובילים בעיר. החברה יצרה קשר עם עיריית ערד וזו נענה מיד לאתגר. במסגרת הפרויקט יזכו בעלי העסקים בערד בהדרכה, לימוד וקבלת כלים דיגיטליים מחברת האינטרנט הגדולה בעולם.

בעלי העסקים שיצטרפו לפרויקט ישתתפו במפגש שייתן להם את כל הכלים הדרושים כדי להצעיד את העסק קדימה אל העולם הדיגיטלי. לאחר המפגש יגיעו מטמיעים מטעם עמותת 'עתידים' לבית העסק כדי לסייע בשימוש הכלים הדיגיטליים בעסק. הפרויקט הזה מאפשר לפרוץ לעולם הדיגיטלי ולפתוח את שוק הלקוחות מחוץ לערד ואפילו מחוץ לישראל.

ולא פחות חשוב- התהליך וההשתתפות בפרויקט הם ללא עלות כלל! הפעילות תתקיים בתחילת אוגוסט - תאריכים מדויקים יימסרו בהקדם. טופס הרשמה לפרויקט ניתן למצוא באתר האינטרנט של העירייה  או בטל' 08-9951872.

ראש עיריית ערד, עו"ד ניסן בן חמו, אמר השבוע כי הוא מברך על הפרויקט והוא שמח לשמוע שכבר הצטרפו מספר בעלי עסקים לפרויקט. "העולם הדיגיטלי מאפשר לכל אחד לבחור את קהל היעד שלו ואת שוק לקוחותיו. יותר מכך, כיום כל אחד יכול לעבוד מהבית או מבית העסק ולהתבסס על מכירות אינטרנטיות כך שהשוק בעצם אינו מוגבל רק לתושבי העיר. אני קורא לבעלי העסקים בערד להצטרף לפרויקט החשוב הזה ולפרוץ החוצה לעולם הגדול", אמר עו"ד בן חמו.

  • קישור לטופס הרשמה:

docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdFjx4IYV94OeXBtJaxCvpMuBnxH0D_QAsppiSKbfoZT49cbw/viewform

(פורסם ביום 13.07.14)

נחנך מרכז תעסוקה דיגיטלי (Hub) בשיתוף עם ענקית התקשורת חברת סיסקו

מרכז תעסוקה דיגיטלי חדש

הנה עוד מענה לנושא התעסוקה בערד: מרכז תעסוקה דיגיטלי נחנך היום בשיתוף פעולה בין חברת סיסקו, ממשלת ישראל ועיריית ערד. המרכז כולל חלל עבודה נוח, מעוצב ומרושת היטב לעולם הדיגיטלי והוא מיועד לבעלי עסקים ולתושבים שעבדים מהבית. המרכז החדש  מאפשר לכל תושב עמדת עבודה אישית, אווירה עסקית, רשת אלחוטית חופשית, יכולת לנהל שיחות וועידה בווידיאו, ועוד.

היום נערך טקס חנוכת המרכזים הדיגיטליים בערד, דימונה וחורה בו-זמנית. כאשר הכול משודר און-ליין על מסך משותף בשידור הישיר שנערך עם השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, אורי שגיא מנכ"ל סיסקו הישראלית וג'ון צ'יימברס מנכ"ל סיסקו העולמית השתתפו תלמידי צוות "ערדיגיטלית", הפועלים בהתנדבות לקידום ערד ברשתות החברתיות.

בסרטון: ראש עיריית ערד , עו"ד ניסן בן חמו, בשידור און ליין מודה לאנשי חברת סיסקו על הצעד החשוב שנעשה למען תושבי ערד.

ליצירת קשר לשימוש במרכז התעסוקה ניתן לפנות לאירית כהן, מנהלת מח' המחשוב בעירייה, בדוא"ל irit@arad.muni.il  .

המרכז הדיגיטלי נמצא במרכז המסחרי, בניין שיא, קומה 1. כניסה ליד הכספומטים של בנק לאומי.

(פורסם בתאריך 07.07.16)

מהעיר אל ההר

מרוץ ערד - מצדה (צילום תומר פדר)

למעלה מ 1,200 רצים השתתפו במרוץ הלילי ערד-מצדה.

זה היה מחזה מדהים. מאות נקודות אור מתפתלות לאורך כביש ערד- מצדה כמו היו אלה גחליליות המאירות את הלילה. טור של אורות פנסים נמתח בצפיפות, הופך לדבוקה ונפרש שוב, קולות נעלי ריצה מתופפות על האספלט ונשימות המאמץ מגיעות למרחק. היה זה המרוץ הלילי השני ערד- מצדה. למעלה מ- 1,200 רצים ורצות מהארץ ומחו"ל עשו את דרכם מערד אל הר מצדה ביום חמישי האחרון בשעות הקטנות של הלילה והם רצו 18 ק"מ או 11 ק"מ על פי בחירתם. מקצה זה, של ה- 11 ק"מ, הוקדש לזכרו של סרן עומר רובינוביץ' ז"ל, בן ערד שנפל במבצע עופרת יצוקה ואהב את המדבר ואת מסלולי הטיול בו.

הצלחה גדולה

המרוץ המיוחד הזה הופך למסורת. המיקום, המסלול, האווירה הלילית וההפקה המקצועית שסביבו זוכים להערכה גדולה בקרב הרצים הרבים שמשתתפים במרוצים רבים ברחבי הארץ. ההצלחה הגדולה של המרוץ זו כבר השנה השנייה הופכת אותו לאבן דרך על מפת המרוצים הארצית. מרוץ ערד- מצדה הוא לא מרוץ מרתון ואפילו לא חצי-מרתון הפופולארי. אבל 18 הקילומטרים הנמתחים מבית העלמין בערד ועד למרגלות מצדה, עם כביש מתעקל, עולה ויורד בנוף מדברי לילי עד אל ההר שהואר כולו במיוחד למרוץ הופכים אותו לאחד המסלולים המדוברים בענף הריצה.

לפני המרוץ, עוד בהתכנסות הגדולה זכו הרצים למופע מוסיקלי לזינוק עם צלילי מוסיקה מלווה. בתום המרוץ בהתכנסות לרגלי מצדה התקיים טקס מרגש של הענקת גביעים ומדליות לזוכים. וזה עדיין לא נגמר. אירוע המרוץ המשיך עבור הרצים מרחבי הארץ ותושבי ערד אל תוך השישי-שבת, עם מופעי מוסיקה, פתיחת גלריות וסדנאות ברובע האמנים בעיר.

המרוץ הינו שיתוף פעולה בין עיריית ערד לחברת מרתון ישראל, ומגיעה מילה טובה למארגנים שעל ההפקה המרשימה, למרתון ישראל ולעופר פדן, למרינה גלייזר מנהלת מחלקת האירועים של העירייה, עובדי העירייה במחלקות השונות, ולהילה צחי היוזמת והמקדמת את האירוע המרשים וכמובן להנהלת העיר בראשות עו"ד ניסן בן חמו. המרוץ התאפשר בזכות תרומתם הנדיבה של שותפות ביחד 'ערד-מטרו ווסט' וקואליציית הנגב.

חזון התיירות העירוני

מרוץ ערד- מצדה הופך לאחד מאירועי העוגן של העיר, לשיפור תדמיתה וחיזוק ענף התיירות. ההצלחה במשיכת למעלה מאלף אורחים לערד לאירוע חיובי, מאורגן ומוצלח מלמדת כי כוחה של ערד עדיין כאן. ביכולת הביצוע, בכוח המשיכה ובמה שיש לה להציע. חזון התיירות החדש לכלכלה המקומית אותו מוביל ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, מתחיל להתבסס עם אירועים שכאלה כמו המרוץ ופסטיבל ערד שיתקיים בסוף אוגוסט וכן על פרויקטים תיירותיים כגון המסלול המוטורי שנמצא בהליכי הקמה ושיווק שכונת נופים המאפשר לרוכשי המגרשים לבנות צימרים תיירותיים.

ראש עיריית ערד, עו"ד ניסן בן חמו, שהשתתף גם הוא במרוץ ל- 11 ק"מ, ציין כי, "הוא שמח שערד חוזרת להיות עיר מובילה ואטרקטיבית בדרום בזכות הפעילויות הרבות שנעשות כיום בעיר. מרוץ הלילה ערד-מצדה מציב עצמו בשורה אחת עם האירועים האטרקטיביים בארץ, כאשר רואים את ההיענות הרבה של המשתתפים לאירוע".

(פורסם בתאריך 07.07.16)

היחידה לקידום נוער מסכמת שנת לימודים מוצלחת

ראש העיר עם היחידה לקידום הנוער

כשלושים נערים ונערות בגילאי 14-18 סיימו בימים אלה שנת לימודים מוצלחת ביחידה לקידום נוער. ושלא יהיה הדבר פשוט בעיניכם. מדובר במאמץ הדדי שעושים יחדיו התלמידים וצוות היחידה, כאשר התלמידים מגיעים ליחידה מתוך בחירה לאחר שלא מצאו את עצמם במסגרת פורמאלית אחרת. הם עושים מאמץ להסתגל למערכת החדשה בונים לעצמם מסלול לימודים והכל תלוי במוטיבציה האישית של כל אחד מהם. את בני הנוער הללו מחבקת מעטפת המורכבת ממנהלת היחידה, תמר רובין, מנהלת השכלה, עדינה וייס והמדריך ארז קקון, שלושתם עובדי מחלקת החינוך בעיריית ערד. עוד מסייעים מסביב עובדים סוציאליים, קציני ביקור סדיר, משרד החינוך ורשת 'עתיד'.

בין מסלולי הלימוד ביחידה ניתן למצוא תכנית תקשוב, על המחשב ומרכיביו, תכנית לתכנות מתוקשב שחלקה כוללת"לימודים מרחוק", תכנית מסע ישראלי, לימודי בגרות טכנולוגית, אנגלית, מתמטיקה, מלונאות  ועוד.

התוצאות של העבודה הקשה של כולם לא אחרו להגיע. השנה סיימו שבעה תלמידים לימודיהם וקיבלו תעודת 12 שנות לימוד. חלקם סיימו לימודיהם וזכאים לקבל תעודת בגרות מלאה. התלמידים אשר סיימו 12 שנות לימוד קיבלו תיק במתנה מעיריית ערד.

ראוי לציין כי מציוני הבגרות שהתקבלו מנבחני קיץ תשע"ו עולה כי תשעה  תלמידים אשר ניגשו לבחינות הבגרות באנגלית ברמות שונות, עברו בהצלחה רבה את הבחינות.

במהלך שנת הלימודים האחרונה השתתפו 9 תלמידים ב"מסע ישראלי" וסיימו אותו בהצלחה. הנערים חברו לנערים מיחידות לקידום נוער בבנימין וגוש עציון ובתחרות בישולי שדה זכו במקום השלישי. חמישה תלמידים קיבלו תעודת הערכה חברתית בטקס מחוזי בזכות התנדבותם במספר מוקדים במהלך שנת הלימודים תשע"ו.

לפני כשבועיים נערך טקס מרגש במיוחד לסיום שנת הלימודים של תלמידי היחידה לקידום נוער בערד בנוכחות ההורים, הצוות החינוכי, מנהלת מחלקת החינוך אורנה אלישע ,וראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, שברך את התלמידים על הישגיהם, וציין את הערכתו לעבודה הקשה שהם משקיעים בלימודים ובמסגרת היחידה.

(פורסם בתאריך 07.07.16)

כך אומרים תודה: 120 מתנדבים זכו ליום כיף במלון ביוזמת מחלקת הרווחה בעירייה

הם מתנדבים כל השנה בארגונים שונים, משקיעים מזמנם ולפעמים מכיסם. הם מסייעים לקשישים, לנזקקים, לחברים בקהילה ואפילו לכוחות הביטחון ולעירייה.

בשבוע שעבר החליטו במחלקת הרווחה והשירותים החברתיים בעירייה, להגיד להם יפה תודה ולתת להם צ'ופר קטן לאות הערכה.

ביום חמישי האחרון יצאו 120 המתנדבים ליום הוקרה וגיבוש באחד ממלונות ים המלח. הם קיבלו קפה ועוגה, יצאו לרחוץ בים ובבריכה והתכנסו שוב לארוחת צהריים עשירה.

אל המתנדבים הצטרפו ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, סגנו וממלא מקומו דודי אוחנונה וסגן ראש העיר, אלי מצליח. ראש העיר וכן מנהלת המחלקה עליזה בראון בירכו את המתנדבים והודו להם על תרומתם לחברה, לקהילה ולכל תושבי ערד. אל המברכים הצטרפה מגי כץ, מתנדבת וותיקה בעיר והודתה לנוכחים על שהם "מפיצים בעיר אהבת חינם".

את היום המהנה סיימו המתנדבים במופע קומי של חבורת "שלופתא", שכלל בדיחות מותאמות כמו תסריט אימים בו המוני קלנועיות משתלטות על העיר או נישואין פיקטיביים בין תושבים, כדי להתקבל למועדון הליונס היוקרתי, שמעדיף, כך מלחשים, את חבריו בזוגות ולא כבודדים.

יום אחד של הנאה משוחררת, וכבר השבוע חזרו כל המתנדבים והארגונים לעבודת הקודש שהם עושים בצנעה כל ימות השנה.

יחידת ההתנדבות ממשיכה לגייס מתנדבים לימי שיגרה וגם לשעת חרום. לפרטים ניתן לפנות לחננאל מגד רכז מתנדבים עירוני במחלקת הרווחה והשרותים החברתיים טלפון: 0507796282  או 08-9951656

(פורסם בתאריך 07.07.16)

עו"ד ניסן בן חמו בכנסת: "חובה לעצור את הליכי התכנון בשדה בריר. רומסים את החוק ברגל גסה"

דיון בועדת הכלכלה של הכנסת

ועדת הכלכלה של הכנסת התכנסה השבוע לדיון על מה שהוגדר ברשומות כ"אישור כרייה בשדה בריר והפגיעה הצפויה בתושבי ערד". כלומר, כבר בעצם הגדרת הדיון הובהרה עמדת הוועדה לגבי הכרייה ונזקיה.

בדיון השתתפו חברי כנסת, נציגי משרדי ממשלה ותושבים רבים מערד, תומכים ומתנגדים לכרייה בשדה בריר.

במהלך הדיון שהיה סוער לעיתים נשא ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, דברים נחרצים בפני חברי הכנסת, חברי הוועדה: שר הבריאות והשר לשעבר לאיכות הסביבה קיבלו החלטה לקיים תסקיר סביבתי חדש לבדיקת השפעות הכרייה בשדה בריר. ההחלטה על קיום תסקיר בינמשרדי מ"אפס", אמורה לבטל את ההחלטה של המועצה הארצית לקדם את תכניות הכרייה, החלטה שהתבססה על תסקיר חלקי עם נתונים שגויים. ללא תסקיר חדש שמקובל על כל הצדדים כל ההליך התכנוני חייב להיפסק", טען עו"ד בן חמו והוסיף בכעס, "לפתע אנו מגלים שהליכי התכנון מתקדמים כסדרם. רבותי, ישנה החלטה לעצור את הליכי התכנון ויש חוק במדינה אבל רומסים את החוק ברגל גסה. מוסדות התכנון מתעלמים מההחלטה לעשות תסקיר ולכן וועדת הכלכלה צריכה לקבל החלטה שההליך התכנוני ייעצר".

בסיכומו של הדיון, התברר כי יו"ר הוועדה ח"כ איתן כבל, תומך בעמדתו של ראש העיר בנוגע לעצירת ההליך התכנוני עד לביצוע תסקיר סביבתי חדש שיתואם בין משרד הבריאות למשרד להגנת הסביבה. "אני מבין את מצוקת העובדים אבל הבריאות היא מעל הכל, אמר ח"כ כבל והתחייב "לפעול להבאת גורם חיצוני אובייקטיבי שיעשה תסקיר סביבתי חדש". ועד שיהיה תסקיר כזה יש לעצור את הליכי התכנון של הכרייה בשדה בריר", דרש כבל בהתאם לדרישתו של ראש עיריית ערד.

בעיריית ערד ממתינים כעת להכנת התסקיר החדש ומזכירים לוועדת הכלכלה של הכנסת שישנה החלטה שהעירייה תהיה שותפה להכנתו.

ראוי להדגיש העירייה כבר הגישה עתירה לבג"ץ נגד אישור הכרייה בבריר. העירייה תטען בקרוב בית המשפט העליון כי אישור הכרייה ניתן על ידי המועצה הארצית לתכנון ובנייה על סמך התסקיר הישן ויש להמתין לתסקיר החדש. ראוי להוסיף כי אל עתירת העירייה הצטרפו 2,000 תושבים שחתמו גם הם על העתירה לבית המשפט העליון וגם מועצה מקומית כסייפה.

(פורסם בתאריך 02.06.16)

יוזמה עירונית: תיכוניסטים למען ערד ברשתות החברתיות

ראש העיר ומשתתפי הפרוייקט

הם מצלמים, כותבים ומעלים פוסטים לשיפור תדמית העיר ולקידום התיירות והאירועים העירוניים -  'ערדיגטלית' הוא פרויקט ראשון מסוגו בארץ בשיתוף העירייה וביה"ס התיכון.

הם שולטים במדיות החברתיות, בפייסבוק, באינסטגרם ובטכנולוגיות המתפתחות, ועכשיו הם נותנים מעצמם לכלל תושבי העיר בקידום התיירות, אירועי המתנ"ס, איכות הסביבה וכיום אפשר לראות את הצטיינותם בדף הפייסבוק של חגיגות היובל של אורט ערד.

הכירו את הפרויקט הראשון מסוגו בארץ: ערדיגיטלית (Aradigitalit), שהוקם בשיתוף עיריית ערד ותיכון אורט. צוות תלמידים מכיתות י'-יא' שהצטרפו למחלקת הדוברות של העירייה כדי לסייע בשיווק העיר, שיפור תדמיתה ומתן שירות לתושבי העיר. עבור העירייה מדובר בכוח עזר רציני ועדכני בתחום, ועבור התלמידים מדובר בהתנסות מקצועית, הכרות עם עבודת העירייה וחשיפה לאתגרים אמיתיים.

מנהלים קמפיינים

לפני שבועות אחדים החל להתגלגל בהנהלת העיר הרעיון להיעזר בתלמידי תיכון לפעילות במדיות החברתיות. ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, שדוחף את הנושא הדיגיטלי בעירייה קיבל את ההחלטה "ללכת על זה" ונבנתה תכנית עבודה, גויס תקציב ונעשתה פניה מסודרת לבית הספר. הנהלת ביה"ס בראשות גרגורי פוזניאנסקי, רונית ז'אנו ושלמה בניאן, אימצה בחום את הפרויקט החדש ולזכותה יאמר שהגדילה לעשות והכירה בפעילות התלמידים כ'מחויבות אישית' בהתאם לתכנית הלימודים.

כשמדינת ישראל מגייסת מתנדבים לפעילות במדיות החברתיות לשיפור תדמיתה, בעירייה מאמצים את המודל ויוצאים למרחבי הפייסבוק עם הכוחות הטובים ביותר בעיר. ואלה שמותיהם של החלוצים הראשונים: אדי דחטיאריוב, פלג נתן, גילה דורפמן, מאיה קזז, סער רובינשטיין ואניטה גורנשטיין.

התלמידים שהתנדבו למיזם השתתפו בקורס צילום באמצעות הטלפון הסלולארי ובסדנת שיווק דיגיטלי, הם זוכים לליווי מקצועי צמוד, ושותפים להעלאת רעיונות וכתיבת פוסטים. חברי הפרויקט חולקו לצוותי עבודה שונים: שניים מהם מסייעים למחלקת התיירות ומעלים פוסטים על צימרים ומסלולי טיולים, שניים מסייעים לקידום אירועי המתנ"ס, ובטח ראיתם את הסרטונים שלהם על חגיגת המימונה, סוף השבוע של סדנאות תושבים וסיום שנת הפעילות הספורטיבית. שניים נוספים מסייעים ישירות למחלקת הדוברות ומנהלים כיום את דף הפייסבוק של חגיגת היובל וסוף שבוע בוגרים. אחרים יעסקו בנושאי איכות הסביבה ועוד מעט כולם יתגייסו לקמפיין פסטיבל ערד.

עו"ד ניסן בן חמו: "כמי שדוגל בחדשנות ויצירתיות, עיריית ערד היא חלוצה בתחום הדיגיטל, היינו הראשונים לשדר שידור שאלות תשובות חי עם ראש העיר והראשונים להשתמש במשאב האנושי המצוין של בני הנוער להקמת צוות דיגיטל לקידום העיר – אני גאה בכך שעיריית ערד מתווה את הדרך ואנחנו רואים ערים נוספות מעתיקות את המודל המוצלח וגאה עוד יותר בנוער המצוין שלנו שנרתם למשימה".

העירייה ובית הספר מזמינים תלמידים נוספים להצטרף לצוות ולפעול לטובת העיר. אם אתם אוהבים תקשורת, שוחים במדיות החברתיות ורוצים לעלות כיתה בתחום, אנא פנו לאיריס משעל, רכזת הפרויקט מטעם בית הספר.

(פורסם בתאריך 02.06.16)

מהלך עירוני למשיכת משפחות מהמרכז לשכונת נופים החדשה

נוף שכונת נופים (צילום :ארטיק)

קמפיין ארצי ביוזמת העירייה יצא לדרך: תשדירי רדיו, טלוויזיה, רשתות חברתיות, שילוט חוצות ועוד, לשיווק מגרשים בשכונה.

מנהל מקרעי ישראל משווק בימים אלה מגרשים לבנייה בערד. המינהל עושה זאת כהרגלו ע"י פרסום מודעה קטנה באחד מהעמודים האחרונים של עיתוני הערב ובזה הוא מסתפק. בדרך כלל רשויות מקומיות אינן מתערבות בשיווק המגרשים, אין זה מתפקידן ואין זה מכספן. אבל בעיריית ערד, בניגוד לרשויות אחרות,  החליטו כן לקחת יוזמה וכן לסייע לשיווק המגרשים באופן משמעותי ביותר. בעירייה רוצים למשוך משפחות חדשות ואוכלוסייה חזקה שתתרום לכלכלת העיר. כדי להוביל את מהלך השיווק גייסה העירייה תקציב ממשרד השיכון ומהרשות לפיתוח הנגב והחלה השבוע בקמפיין פרסום ארצי. בימים הקרובים יעלו תשדירים בתחנות רדיו שונות, אולי גם פרסומות קצרצרות בטלוויזיה, יועלו שלטי חוצות, יתפרסמו כתבות בעיתונות הארצית, תופעל המדיה החברתית, ועוד.

התושבים עצמם יתבקשו לסייע בהפצת המידע על השכונה החדשה בין חברים ובני משפחה ולשתף ככל שניתן את הדבר במדיות השונות.

על הפרויקט:

העיר ערד  ומשרד השיכון מעמידים למכרז 240 מגרשים בעלי  היתרי בניה מידיים באזור הגבעות המזרחיות של העיר מהם נשקף נופו המרהיב של ים המלח. המגרשים הם בגדלים של חצי דונם  עד שני דונם מציעים אפשרות ייחודית לבניית צימרים וחדרי אירוח – שזו הזדמנות נדל"נית אטרקטיבית המעניקה אפשרויות תעסוקה בתחום התיירותי.

בכל מגרש בשכונה החדשה קיימת אופציה לבניית עד 6 צימרים וחדרי אירוח בהתאם לגודל המגרש (צימר משמעותו יחידת אירוח בשטח של כ – 40 מ"ר על פי הנחיות משרד השיכון ומשרד התיירות).  אופציה זו מאפשרת הכנסה כלכלית תיירותית ייחודית, והזדמנות להרחבת מעגל ההכנסה המשפחתי.

מחירי המגרשים ינועו בין כ – 500 אלף ₪ ל – 750 מ"ר, עד 1.2 מיליון ₪ ל – 2 דונם,  סכומים אטרקטיביים ביחס לעובדה שהמגרשים כוללים פיתוח ברמה גבוהה ואישורי בנייה לצימרים.

עו"ד ניסן בן חמו, ראש העיר ערד: "מדובר בפרויקט מגורים ייחודי בזכות גודל המגרשים המוצעים ונוף ים המלח שאליו פונה כל מגרש, יחד עם האפשרות להקמת עסק עצמאי בתחום התיירותי, הן בבניית חדרי אירוח המאושרים בתב"ע והן במתן שירותי תיירות נוספים שישתלבו בצמיחה העירונית של ענף זה. ערד נמצאת במסלול צמיחה והיא מציעה כיום למשפחות "חבילה משתלמת" של בית צמוד קרקע ונוף מטורף במחיר סביר, חינוך עירוני ברמה גבוהה וחיי קהילה עשירים".

ראוי לציין כי בנוסף לשכונת נופים, ישווקו בהמשך עוד כ – 60 מגרשים לבנייה עצמית בשכונת רננים במחירים אטרקטיביים, המיועדים לזוגות צעירים, תושבים חדשים, וותיקים ולאנשי קבע מבסיסי צה"ל המגיעים דרומה.

(פורסם בתאריך 25.05.16)

קשרים במזרח הרחוק

מר הו עם ראש העיר

משלחת מסין ביקרה בערד והשאירה הזמנה להמשך הקשר עם העירייה.

בעיריית ערד משתדלים מאוד לקדם את קשרי החוץ עם תורמים, קהילות יהודיות וגם עם אנשי עסקים שמגיעים מחו"ל כדוגמת המשלחת הסינית שנחתה כאן השבוע. ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו מוביל תפיסה כלכלית לפיה על העירייה למצוא מקורות הכנסה חיצוניים לתקציב העירוני כדי לפתח פרויקטים שונים. אחד הצעדים הראשונים שנעשו היה בניית תפקיד וקליטתה של מגייסת תרומות ואחראית על קשרי החוץ מטעם החברה הכלכלית.

השבוע נחתה בערד משלחת מנהלי מפעלים מסין שמייצגים קונצרן תקשורת ענק, ביקרו היום בערד בליווי הילה צחי מטעם החברה הכלכלית, כשהם מגלים התעניינות בהשקעות בישראל. המשלחת ביקרה בשני עסקים בעיר והתרשמה מפעילותם והמשיכה לפגישה בעירייה.

בעל הקונצרן, מר הו, נפגש עם ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו ושמע ממנו על החזון העירוני, האתגרים והמבט קדימה והמפגש קלח בשפות אנגלית וסינית בעזרת מתורגמנית המשלחת. במהלך הפגישה נשאל ראש העיר שאלות על ערד ותשובותיו תורגמו לסינית ואט אט הפכו השאלות למחמאות הדדיות. בסיכומה של הפגישה המוצלחת  גילה מר הו,  בעל הקונצרן, התלהבות מהדברים ששמע וכבר הזמין את ראש העיר לביקור גומלין בסין לפגישה עם אנשי עסקים, עם ראש העיר שלו בסין והפיכת ערד לעיר תאומה לעירו.  אנשי המטות של השניים החליפו פרטים כדי לקדם את הקשר החדש שנוצר, ומי יודע, אולי הזרעים שהחלו בפגישה זו יובילו להשקעה סינית בעסקים בערד?

(פורסם בתאריך 25.05.16)

רוכנים על מפת המסלול המוטורי

הנהלת העיר והשותפים החדשים לומדים את המפה

התכנון מתקדם, המכרזים בדרך וחברה ממשלתית גויסה לתהליך. צפי למרוץ מכוניות על המסלול: בתחילת השנה הבאה.

במידה והכל ילך כשורה נוכל לראות בערד כבר בשנה הבאה מכוניות מרוץ דוהרות על כביש מתפתל באופן רשמי ומסודר. מסלול המרוצים החוקי היחיד בארץ עומד להיסלל בפארק המוטורי כחלק מחזון התיירות והתעסוקה שמקדמת בימים אלה עיריית ערד.

המסלול המוטורי הוא פרי יוזמה של משרד התרבות והספורט ועיריית ערד. תקציב הקמתו עומד כרגע על חמישה מיליון שקלים והוא מיועד להכשרת מסלול מרוצים חוקי, רשמי ומוסדר לראשונה בישראל. על פי התכנית מסלול זה אמור למשוך אליו תחרויות רבות מהארץ ומהעולם וסביבו תצמח מערכת כלכלית ענפה של תיירות פנים וחוץ, לימודי נהיגת ספורט, נהיגה אתגרית ועוד, ובהתאם להתפתחותו - כך יגדלו מקומות התעסוקה ותגדל ההכנסה העירונית.

עיריית ערד בראשות עו"ד ניסן בן חמו רואה לפיכך במסלול ובפארק המוטורי "פרויקט מחולל שינוי" שהצלחתו יכולה להיות נקודת מפנה חשובה לערד. פרויקט זה מתאים בדיוק לתפיסה אותה מוביל ראש העיר, שלצד התעשייה הקיימת חייבים ליצור מנוע צמיחה מהתיירות, מנוע כלכלי יציב וחזק.

לאחרונה גייסה העירייה את החברה למשק וכלכלה הפועלת מטעם השלטון המקומי, וזו לקחה עליה לקדם את תהליך ההקמה הכולל תכנון המסלול, בניית מכרזים להקמתו, ואחריות על ביצוע העבודות בשטח.

השבוע התכנסה הנהלת העיר לפגישת עבודה נוספת והפעם עם אנשי החברה למשק וכלכלה, שלדבריהם הצפי לסלילת המסלול צפוי להתבצע  כבר לקראת סוף השנה.

(פורסם בתאריך 25.05.16)

אוטובוס הסרטים עוצר כאן- הפסטיבל הבינלאומי לסרטי סטודנטים מגיע לערד

אוטובוס הסרטים

בתכנית: סרט עם נוער קדימה מערד, סרטי סטודנטים, שיחות עם יוצרים, פופקורן ושלל הפתעות.

"אוטובוס הסרטים" הוא פרויקט הדגל של הפסטיבל הבינלאומי לסרטי סטודנטים, אשר מתקיים מדי שנה בתל אביב, והינו פסטיבל סרטי הסטודנטים הגדול בעולם.

זו השנה החמישית בה יוצא האוטובוס למסע ברחבי הארץ, מצויד בציוד הקרנה, הגברה, הקלטה וצילום ברמה מקצועית גבוהה ביותר. צוות האוטובוס מורכב מסטודנטים וסטודנטיות לקולנוע מישראל ומאירופה, וביניהם 12 יוצרות ויוצרים אשר סרטיהם נבחרים בפינצטה מתוך רבים וטובים, מתוך חשיבה על התאמה אופטימלית לישובים הספציפיים השותפים בפרויקט.

המסע נמשך שבוע ימים, כאשר בכל יום מבקר האוטובוס בישוב אחר. בשנה זו, חצי מהמסע מתרכז ביישובי הנגב, וחציו השני ביישובי הגליל.

תוכן הביקור היומי כולל הפקת סרטון קצר עם הנוער המקומי כחלק מפרויקט "קבוצות הקולנוע" וגולת הכותרת – ערב הקרנה חגיגי לכל המשפחה תחת כיפת השמיים.

מועד הקרנה: יום שישי 3/6 19:30 במתנ"ס

כחלק מהפסטיבל הבינלאומי כאמור,  יגיע אוטובוס הסרטים לערד! הסטודנטים יוצרי הקולנוע יפגשו את חניכי פרויקט 'קדימה' ויעבדו איתם יחדיו לאורך היום ליצירת סרט משותף. ואז- כולם מוזמנים, מבוגרים, נוער וילדים לערב הקרנה חגיגי תחת כיפת השמיים.

האירוע המיוחד יתקיים ביום שישי הבא 3/6/16 ברחבת המתנ"ס. בשעה  19:30 יוקרן סרט קצר בבימוי נוער ערד וצוות האוטובוס ובשעה 20:00 יוקרן מקבץ סרטי סטודנטים מהארץ ומחו"ל ובשעה 20:30 יוקרן הסרט "הנוער" מאת תום שובל בליווי השחקנים הראשיים.

ההקרנה היא כאמור תחת כיפת השמיים בליווי שיחות עם היוצרים, פופקורן ושלל הפתעות!

(פורסם בתאריך 25.05.16)

נפתח חודש המצוינות במערכת החינוך

מוסדות החינוך פותחים דלתותיהם להורים ולכלל הציבור בשלל אירועים בחודש הקרוב.

במהלך החודש הקרוב, חודש יוני, ייפתחו מוסדות החינוך בפני ההורים וכלל הציבור בכדי ללמד על המצוינות של המערכת כפי שהיא באה לידי ביטוי בלימודי התלמידים ובעבודתם. זו הזדמנות לראות מקרוב את הישגי מערכת החינוך ותלמידיה ולהצדיע למורים, למחנכים ולכל מי שעוסק בתחום זה בערד על העבודה, ההשקעה הגדולה וההישגים.

מערכת החינוך היא אחד הדגלים היפים בעיר. יש בה מגוון עצום של מסלולי למידה מהמקצועות הומניים ועד לטכנולוגיים, מהחינוך הדמוקרטי ועד לדתי מסורתי, מהאולפנא ועד לקידום נוער, היא מתגאה באחוז גבוה של זכאים לתעודת בגרות והיא גאה מאוד בבתי הספר היסודיים הייחודיים בתחומם, בפעילות תפוח פיס, בפעילות החינוך הבלתי פורמלי (בשעות הפנאי), בחינוך האקסטרני ועוד.

בחודש המצוינות ניתן יהיה להתרשם מתוצרי למידה של תלמידים בחטיבת הביניים ובכל בתי הספר היסודיים. במרכז מצוינות במוסיקה יתקיים מופע סוף שנה, בספריה העירונית יושק ספר מיצירותיהם של תושבי ערד, בתיכון אורט צור תהיה תצוגת תוצרים של תלמידי עיבוד שבבי, בטללים נעסוק בפעילות קהילתית, ועוד פעילויות רבות תתקיימנה לאורך החודש במקומות שונים ברחבי העיר. מידע על אירועי החודש ניתן לקבל בפרסום בגיליון זה ובאתר העירייה.

(פורסם בתאריך 25.05.16)

מחירי המנויים בקאנטרי - אין יותר נמוך מזה!

בהנהלת העיר החליטו לבצע מהלך דרמטי במיוחד: להוזיל את מחירי המנויים השנתיים באופן משמעותי ביותר למען התושבים וכפיצוי בגין התמשכות עבודות השיפוץ בקאנטרי.

לפי המחירון החדש מחיר מנוי שנתי הכולל את בריכת השחייה המקורה, את הבריכה המחוממת, סאונה, חדר כושר, חוגים ומלתחות. מנוי כזה יעלה רק 150 ₪ לחודש (בהתחייבות שנתית), מנוי זוגי שנתי יעלה רק 270 ₪ לחודש (בהתחייבות שנתית), ולמשפחה עם ילדים עד גיל 14, ללא הגבלת מספר הילדים שמתחת לגיל זה(!) המחיר הוא 300 ₪ לחודש בלבד (בהתחייבות שנתית) וכרטיסייה לקיץ לילד? 12 כניסות שכל אחת היא במחיר של 25 שקלים בלבד!

 תגידו, יש יותר נמוך מזה?

ונא לא לשכוח – בימים אלה מסתיים שיפוץ גדול בקאנטרי בעלות של מיליוני שקלים. שופצו הבריכות, המלתחות, הריצוף, המדשאות ועוד, ועוד.

אגב, מספר המנויים מוגבל...

(פורסם בתאריך 25.05.16)

אוטובוס מהמתנ"ס לבית העלמין

 בכל יום חמישי האחרון בחודש יוצאת הסעה מיוחדת.

הקושי להגיע בתחבורה ציבורית לבית העלמין בערד ידוע זה מכבר להנהלת העיר ולמשרד התחבורה. הלחץ של העירייה על המשרד הממשלתי מתחיל להראות סימנים של הצלחה ותכניות בניית סובה (כיכר) לאוטובוסים בבית העלמין כבר קיימות והתקציב כבר בדרך.

בינתיים יכולים תושבים המעוניינים להגיע לבית העלמין להיעזר בשירות מיוחד של המתנ"ס. כל יום חמישי האחרון בחודש יוצאת הסעה מהמתנ"ס לבית העלמין. האוטובוס ממתין לנוסעים כשעה כדי לאפשר עלייה לקברי יקיריהם ואז חוזר לעיר. הנסיעה הקרובה לבית העלמין תצא כבר ביום חמישי זה, 26/5 בשעה 09:00 בבוקר. עלות הנסיעה היא 15 ₪. הנסיעה הבאה תהיה ביום חמישי האחרון לחודש יוני.

מעיריית ערד נמסר כי נעשים מאמצים גדולים  לקדם את קו סדיר לבית העלמין והנושא נמצא על בהליכי אישורים מול משרד התחבורה.

(פורסם בתאריך 25.05.16)

ציון יום השואה והגבורה בפרויקט זיכרון בסלון!

יום הזיכרון לשואה ולגבורה צוין השנה בתחילת מאי ואנחנו בערד, במחלקת הרווחה והשירותים החברתיים בעירייה בשיתוף ביה"ס הדמוקרטי, קיימנו ערבי "זיכרון בסלון" ברחבי העיר.

זיכרון בסלון הוא פרויקט ארצי שמתקיים זו השנה השישית ודרכו מציינים את ערב יום השואה בדרך קצת אחרת, אינטימית ומשמעותית. הפרויקט החל מתוך תחושה שהזיקה לטקסי יום השואה הולכת ונחלשת ולרבים מאתנו אין דרך טובה להתחבר ליום הזה, לעסוק בו, להיזכר ולחשוב. בערד , הפרויקט נערך זו השנה השלישית (החל במרכז הצעירים), ובמסגרתו מתארחים שורדי השואה במוקדים/סלונים שונים, ומספרים את סיפור הישרדותם מהמלחמה.

השנה התקיימו 8 מוקדים במקביל, ביניהם: מרכז אישה לאישה ערד, ביה"ס הדמוקרטי, מרכז צעירים, המקום של ר"ן בשיתוף הבית החם לנער, פותחים עתיד ערד, בית הסופר ואצל שתי משפחות שגם כן פתחו את סלון ביתן ואירחו תושבים מהעיר בערב זה לשמוע את אנשי העדות.

כמו כן, התקיים ערב זיכרון בסלון לנוער, בשיתוף יחידת הנוער העירונית, שבה קיימנו שיח ודיון משמעותי על המסע לפולין בהשתתפות בני נוער מכל רחבי העיר.

מטרת המפגשים הייתה לייצר שיח משמעותי ולהשאיר את זיכרון השואה חי, שישמש נושא שיחה אקטואלי ונכס תרבותי וישליך על נושאים שאיתם אנחנו מתמודדים ביומיום.

בכל סלון- מוקד, שורדי השואה סיפרו את סיפור הישרדותם באופן אינטימי, שיתפו ברגשותיהם ותחושותיהם וענו על שאלות המתארחים. חלק מהמשתתפים במוקדים השונים בחרו להציג קטעי אומנות, להקריא שירים וקטעים שנכתבו ע"י הקהל, ולאחר מכן נערך דיון משמעותי על החוויה מהערב.

כמובילי הפרויקט בעיר אנו חשים זכות גדולה לקיים פרויקט כה משמעותי וחשוב, המאפשר לשמוע ולתעד את אנשי העדות ממקור ראשון. המעורבות הגדולה של התושבים השנה, פתיחת סלוני ביתם וריבוי המוקדים השנה ברחבי העיר אפשרו חשיפה של סיפור ההישרדות של הניצולים, שיתוף במחשבותיהם ואופן ההתמודדות עם מה שחוו ופתחו צוהר לדיון נרחב ומעמיק על חשיבות יום זה.

שנזכור. ושלעולם לא נשכח.

להצטרפות לפעילויות קהילתיות שונות ברחבי העיר, ניתן ליצור קשר עם אילנה נירנברג, עובדת סוציאלית קהילתית, במחלקת הרווחה והשירותים החברתיים, בטלפון: 08-9951713 או בדוא"ל: ilana_n@arad.muni.il.

כתבו: אילנה נירנברג - מחלקת הרווחה והשירותים החברתיים ויובל כהן - ביה"ס הדמוקרטי.

(פורסם בתאריך 25.05.16)

אוטובוס הסרטים חוזר לערד

אוטובוס הסרטים

"אוטובוס הסרטים" הוא פרויקט הדגל של הפסטיבל הבינלאומי לסרטי סטודנטים, אשר מתקיים מדי שנה בתל אביב, והינו פסטיבל סרטי הסטודנטים הגדול בעולם.

בין התאריכים 2-8 ביוני 2016, יצא אוטובוס עם 25 סטודנטים וסטודנטיות לקולנוע, מישראל ומאירופה, למסע ברחבי הפריפריה הישראלית. בכל ישוב יתקיים תהליך יצירה משמעותי עם קבוצת נוער מקומית, וכן ערב הקרנה חגיגי עבור מאות משתתפים מקומיים, תחת כיפת השמיים.

בערד האירוע יתקיים ביום שישי 3/6  בשיתוף פרויקט נוער קדימה וההקרנה החגיגית תתקיים ברחבת המתנס בשעה  20:00.

מחכים לכם.

הכניסה חופשית!

(פורסם בתאריך 23.05.16)

חבר חדש בעיר מצטרף אלינו בימים אלו – קבלו את הפח הכתום

הפח הכתום למיחזור אריזות מזון מצטרף אל חבריו במרכז המחזור השכונתי בהם  נמצאים כלובי בקבוקים, נייר, קרטוניות ומתקני זכוכית.

בשלב הראשון התכנית תיושם בשכונות הבניה הרוויה – אבישור, חלמיש, טללים, יהושפט, יעלים, לבאות, עיינות ובחלק משכונת נעורים. ליד כל פח מוטמן עגול ירוק יוצב פח כתום, ובשלב השני תיושם התכנית בשכונות צמודי הקרקע. הצבת הפחים בשכונות הבנייה הרוויה תתקיים במהלך חודש מאי. החל מהיום ה- 15/05 נציגי העירייה יגיעו לכל בית אב ויסבירו  איך יש להפריד את הפסולת בבית, יחלקו חומרי הסברה ושקית כתומה עבור פסולת האריזות.

מה נכנס לפח הכתום:                                                

חפץ וכל חומר שהוא המשמש או נועד לשמש עטיפה או כלי קיבול למוצר כגון: אריזות פלסטיק של מוצרי מזון, מוצרי חלב, שקיות ניילון, קרטוני חלב ומשקה ,שימורים, אריזות של מוצרי היגיינה וקוסמטיקה, שקיות מזון וחטיפים ועוד..

אנא קבלו אותו בסבלנות ואהבה.

לשאלות ופרטים נוספים ניתן לפנות ליחידה לאיכות הסביבה בטלפון 089953224

בהצלחה !

(פורסם בתאריך 15.05.16)

חניכי "אחריי" ערד יצאו לסדרת מנהיגות מאתגרת בביריה

חניכים בפעילותשטח
חניכים בפעילות שטח
חניכים בפעילות שטח
חניכים בפעילות שטח

בני נוער רבים משתתפים השנה בפעילות "אחריי! לצה"ל" ו"אחריי! בשטח" הפועלת בעיר בתמיכת עיריית ערד. הם נפגשים מדי שבוע על מנת להתכונן ל- שירות משמעותי בצה"ל ולפעילות שטח וסיירות. חניכי "אחריי!" בערד מתנדבים בקהילה, מחזקים את הקשר עם העיר ומקבלים כלים שיעזרו להם בהתמודדויות בהמשך הדרך.

לפני פסח קבוצות ערד יצאו יחד עם 4000 חניכי וחניכות "אחריי!" מכל רחבי הארץ לסדרת שטח בגליל העליון. בני הנוער ערכו מפגן תמיכה ענק למען שירות משמעותי בצבא, תוך מסע אלונקות מפרך. בסיום המסע התקיים טקס חגיגי לסיכום של סדרת המנהיגות במצודת ביריה, אשר חתם שלושה ימים מאתגרים בהם עברו חניכי "אחריי!" התנדבויות בקהילה, תרגילי מנהיגות, גיבוש קבוצתי, ריצת ניווט ופעילויות שדה חינוכיות. החניכים לקחו את המושכות לידיים והתנסו בהובלת הקבוצה והנהגתה והפנימו כי ביכולתם לסמן מטרה ולהגיע אליה תוך התמודדות עם כל הקשיים והמשברים שבדרך.

"אחריי!" הנה תנועה ייחודית שהוקמה לפני 18 שנה במטרה לטפח מנהיגות צעירה ולפתח מעורבות חברתית בקרב בני נוער מהפריפריה החברתית והגאוגרפית בישראל. זאת מתוך אמונה כי לכל אחד ואחת ישנה היכולת לנהל אורח חיים בריא ולהיות אזרח שווה, העמותה מעודדת את חניכיה להשתלב כאזרחים תורמים באמצעות חיבור לאבני דרך בחברה הישראלית., ללא קשר למקום בו נולד ולסביבה בה גדל. ב"אחריי!" משתתפים 6,500 בני נוער מתוכם כ-3,000 בנות נוער, לעמותה 40,000 בוגרים.

מנכ"לית "אחריי!" בשנתיים האחרונות, ענבר הרוש – גיטי מספרת "שוב חניכי "אחריי!" הוכיחו שהם מסוגלים לעמוד בכל קושי ולהוביל אחריהם רבים אחרים למען החברה בישראל. תודות לכל השותפים ובעיקר לבנק לאומי, הקרן לידידות בראשות הרב יחיאל אקשטיין, משרד החינוך, האגף ביטחוני חברתי ו קרן אימפקט, אשר מאפשרים ל"אחריי!" לשבור שיאים של עשייה ערכית וקהילתית למען מטרות חינוכיות בארצנו היפה." 

קבוצת "אחריי!" פותחת שעריה ומזמינה בני נוער נוספים להצטרף לפעילות.

לפרטים על קבוצת הכנה לצה"ל ניתן לפנות למעיין קוסובסקי: 054-2027891, ולקבוצת "בשטח" ניתן לפנות לדור אלוני : 050-7296944.

(פורסם בתאריך 11.05.16)

סדנא לניהול התקציב הביתי ביוזמת המחלקה לשירותים חברתיים

סדנת ניהול התקציב הביתי

לפני כחודש וחצי נפתח המחזור החמישי של סדנא לניהול תקציב ביתי באמצעות המחלקה לשירותים חברתיים בעיריית ערד. הסדנא כוללת 4 מפגשים קבוצתיים ו-6 מפגשים אישים בהנחייתה המקצועית והמסורה של דר' שרית עוקד – מובילה להצלחה. המענה האישי בשילוב המפגשים הקבוצתיים מקנה למשתתפים תחושת שייכות לקבוצה ומסייע להפנמת הידע והכלים בצורה יסודית ומקיפה. בסדנא נלמדו מושגי יסוד בהתנהלות כספית, כסף ורגש ומה שבינהם, מהו מאזן משפחתי ועוד. בנוסף לידע התיאורטי המשתתפים בנו מאזן תקציב משפחתי המותאם להם ולמדו כיצד לשלוט בכסף, תוך שמירה על גבולות ובקרה. הם, למדו כיצד להתמודד מול מבצעים מפתים, לקרוא תדפיסי בנק, להתנהל עם כרטיס אשראי. למדו על משמעות כניסה לחובות והלוואות, וקיבלו טיפים חשובים לחסכון בהתנהלות הכלכלית. במטרה שכל משתתף יצא לדרך חדשה מותאמת אישית ושהוא יתמיד בה לאורך זמן. המוטו בסדנא הוא שאין נכון או לא נכון, יש מתאים/לא מתאים לי ולמשפחתי.  

כיצד יוצאים מהמשבר להצלחה?

הכלי המרכזי שניתן בסדנא הוא להסתכל על התא המשפחתי כאל סוג של עסק כלכלי, שבו ההורים הם המנהלים והמחליטים ויתר בני הבית הם השותפים. כל ארגון ובכלל זה משפחה צריכים להגדיר את התקציב שלהם.

התקציב מאפשר לנו לנהל את הכסף ולא נותן לכסף לנהל אותנו. בעזרת התקציב בונים מסגרת של הכנסות והוצאות, תוך קביעת סדרי עדיפויות, ומאפשר לנו להחליט לאן ילך הכסף ובעיקר לאן לא.

המשתתפים בסדנא קיבלו כלים כיצד לנהל תקציב חודשי תוך ביצוע בקרה שבועית. התאמת התקציב לאירועים משתנים, ושינוי בדפוסי חשיבה והקניית הרגלים חדשים. שינויים אלה יוצרים תהליכים משמעותיים המשפיעים גם על יתר תחומי החיים – התהליך מחייב התמודדות עם הצבת סדרי עדיפויות, קבלת החלטות ומאפשר יצירת שיח בונה ונבון במשפחה.

המשתתפים נרתמו לתהליך והפגינו מחויבות ורצינות. כמובן שהסדנא הינה רק תחילתו של מסע ארוך שאמור להפוך לאורח חיים. לדברי ע' משתתפת בסדנא "הסדנא אפשרה לי להסתכל בראייה רחבה יותר ונתנה לי כלים להתמודד עם המצב ולהגיע לאיזון תקציבי". ח' החלה ליישם את הידע שרכשה במהלך הלמידה לדבריה ,בעבר לא ידעה על מה שילמה  ובחינה מחדש של כל התשלומים שיורדים מחשבונה גרמה לה לבטל חיובים למיניהם שאין בהם צורך. היא החלה להשתמש בדברים הקיימים בבית ולדבריה, "רצון, אמונה ופעולה יובילו לשינוי ויאפשרו לה לצאת מהמצב הקשה שאליו הגיעה".  

הזוג א' סיפרו "שהמידע שקיבלו בסדנא נטע בהם את הביטחון לנהל משא ומתן אל מול מנהל הבנק ,כי ידע זה כח ". ט' הדגישה כי המפגשים האישיים מאוד חשובים והשילוב של המפגשים הקבוצתיים והאישיים מאפשר את יישום הידע ועשייה בפועל". הזוג ג' "ממליצים להיות כל הזמן עם יד על הדופק. ההשתתפות בסדנא פוקחת עיניים ומאירה בפנינו התנהלות נבונה ונכונה. מי שנכנס לתהליך ברצינות, נהנה מליווי מקצועי ורציני המוביל לדרך חדשה, כך שכל צעד קטן בתהליך מוביל להישג גדול בהתנהלות הכלכלית".

אנו, במחלקה לשירותים חברתיים מאמינים שניתן להצליח לצאת ממשברים גם קשים, על ידי הדרכה נכונה ורצון של המשתתף להצליח. מתוך אמונה זו אנו עומדים לפתוח סדנא נוספת לאחר החג, לפרטים יש לפנות לרובי אייזקס - מרכז עוצמה.

כתבה : רובי אייזיקס מחלקה לשרותים חברתיי.

(פורסם בתאריך 11.05.16)

ראש העיר בארה"ב: מפגשים מהסוג האישי

ראש העיר עם התורמים בארצות הברית

הכול אישי, את זאת יודע כל מי שמגיע מהעולם העסקי. הרצון לעשות אתך ביזנס, הרצון להיות שותף שלך, הרצון לתרום ולקדם את מטרותיך. אם ישנה כימיה בין אנשים – הדרך לליבם תהיה הרבה יותר קלה.

מעבר לכך, ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו גורס שעל מנת להגדיל את העוגה התקציבית עליו לפנות למקורות חיצוניים, כי מה שלא נייצר ונגייס עבור ערד פשוט לא יגיע.

מרתון הפגישות של ראש העיר החל בניו-יורק בפגישה עם סנדי פרנקל יו״ר קרן הלמסלי ואנשי הצוות שלו. קרן הלמסלי בעלת נכסים של 5 מיליארד דולר ותרמה לפרויקטים בישראל כבר למעלה מ 115 מיליון דולר. ראש העיר הציג בפני מר פרנקל את החזון העירוני ואת האתגרים איתם מתמודדת ערד ודיברו ביניהם על פרויקטים פוטנציאליים בהם הקרן יכולה להתגייס לעזרתה של ערד. הפגישה הסתיימה בהענקת שי הוקרה ליו״ר הקרן (על טהרת האומנות המקומית) ותחושות טובות לגבי ההמשך.

הפגישה השנייה במסע התקיימה בבית קק״ל ארה״ב, עם יו״ר הקרן ראסל רובינסון ועם צוות המשימה המיוחד שהוקם עבור ערד. צוות הכולל את טרי כץ וג׳ים ריולה שכבר היו מספר פעמים בערד. ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו הציג לצוות את החזון העירוני שלו ואת הפרויקטים מחוללי השינוי שעליהם עובדים כיום בעירייה: הפארק המוטורי, פארק התעופה, מרכז תרבות עירוני (קולנוע אורון), שיפור תשתיות התיירות (טיילת מואב ורכבל לים המלח), מרכז רעים (טיפת חלב ומרכז לגיל הרך). הפגישה הסתיימה בחיבוק קבוצתי על רקע תמונות נוף מערד והבנה שהגיע הזמן לעזור לערד.

הביקור השלישי אצל קהילת מטרווסט היה מרתק בפני עצמו. קהילה זו תורמת רבות לפרויקטים שונים בערד והביקור אצלה היה חשוב מאוד עבור ראש העיר.

משם המשיכו ראש העיר ואחראית על קשרי החוץ, הילה צחי, לטורואנטו ומונטריאול שבקנדה לפגישות נוספות עם האישים החשובים האלה:

1. ג׳וש קופר מנכ״ל JNF קנדה ששמח מאוד לשמוע על ערד ועל תכניות הפיתוח שלנו והתחייב להכניס אותנו לפרוגרמת הפרויקטים של JNF קנדה.

2. דייויד שפירו סגן נשיא בכיר בחברת התעופה אייר קנדה, דייויד ואשתו שירלי תומכי ערד גדולים התחייבו לתרום לאחד מעוגני הפיתוח שהוצגו להם.

3. מייקל גודמן נשיא JNF חבל קוויבק המנהל קרנות בסך מאות מיליוני דולרים. שהתגלה כאדם פורץ דרך וחדשני שהתחבר באופן טבעי לחזון העירוני (ואף קיבלנו ממנו לא מעט רעיונות לפיתוח העיר). מר גודמן סיכם את הפגישה במילים ״בזה הרגע רכשתם לכם חבר אמת בקנדה״.

לסיכום ביניים ניתן לומר כי אין ספק כי הנגיעה האישית בתורמים עושה את שלה וקריטית להצלחה בגיוס הכספים, כי אחרי הכול - It is all about people

(פורסם בתאריך 17.04.16)

המרכז לקידום דיאלוג בין ובתוך הקהילות בערד, קיבל השבוע את ברכתו של ראש העיר ניסן בן חמו

סכסוך בין שכנים, התארגנות תושבים לשיפור החיים בשכונה וקידום שיח גישורי בקרב ילדים ובני נוער – אלו כמה מעיסוקיו של מרכז הגישור והדיאלוג "שיח בקהילה". המרכז קיים ועדת היגוי לקידום ופיתוח תחום חשוב זה בהשתתפות נציגי המוסדות השונים בעיר השותפים לעשיה .

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, שהשתתף בישיבה, הביע עניין רב בפעילות המרכז, ברך על העשייה החשובה, הדגיש את חשיבות הדיאלוג, החיים המשותפים של כל תושבי העיר והעלה צרכים של תושבים המגיעים למשרדו ויכולים להיעזר בשרותי מרכז הגישור והדיאלוג.

בועדת ההיגוי נסקרה פעילות המרכז ומנהלת מחלקת הרווחה והשירותים החברתיים- עליזה בראון, הובילה דיון בנושא האתגרים ודרכי התפתחות המרכז. הועלו רעיונות לגיוס פעילים חדשים לתפקיד מגשרים, דרכים להעלאת המודעות של תושבי העיר לשרות שנותן המרכז ואפשרויות שונות לחיזוק שיתוף הפעולה עם הגורמים השונים בעיר ומחוצה לה.

בישיבה השתתפו גם נציגות מבין הפעילים אשר ריגשו במיוחד בסיפורים על עבודת השטח- פעילות קהילתית בשכונת יעלים, גישור שהתקיים בין שתי שכנות שלא דיברו תקופה ארוכה ותלמידת תיכון אורט שסיימה את קורס הגישור הראשון לנוער שהתקיים בעיר סיפרה כיצד ישבה עם נער ונערה מסוכסכים לשיחה גישורית מרגשת שסיימה מסכת של תקשורת אלימה ויצרה דרך של הבנה וקבלת האחר.

המרכז הוא חלק מהיחידה לעבודה קהילתית במחלקת הרווחה והשירותים החברתיים ופועל בשיתוף עם משרד הבינוי, משרד הרווחה והשירותים החברתיים, תוכנית 'גישורים' הארצית ושותפים רבים בתוך ומחוץ לעיר.

לפרטים נוספים, הפניית גישורים והתייעצות, ניתן לפנות לשרון דלמן- רכזת מרכז הגישור והדיאלוג, בטלפון: 08-6765663 או בדוא"ל: sharon_d@arad.muni.il

(פורסם בתאריך 14.04.16)

התכנית האסטרטגית: חושבים קרוב מתכננים רחוק

בעיריית ערד שוקדים בימים אלה על תכנית אסטרטגית לעיר, החזון, הכיוון, בחירת פרויקטים וצעדים מעשיים להובלת ערד קדימה.

התכנית האסטרטגית נבנתה בחודשים האחרונים בעזרת איסוף נתונים על העיר, ביצוע ראיונות אישיים עם תושבים ועובדי עירייה, ניתוח המצב הנוכחי, ועוד.

את התכנית האסטרטגית מוביל כיום ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, בשיתוף עם הנהלת העיר ומנהלי המחלקות בעירייה. השבוע נערכה פגישת עבודה משותפת  לקבלת משובים על התכנית האסטרטגית.

לדברי ראש העיר, "התכנית האסטרטגית תכניס את העשייה העירונית למסגרת מסודרת. כל פעילות תהיה מכוונת מטרה עם שאלה קבועה, האם הפעילות הכלכלית הזו תואמת את התכנית האסטרטגית והאם היא נכונה לערד.

עו"ד בן חמו, לאיזה כיוון הולכת התכנית?

"ערד צריכה להשתמש בנכסים שיש לה ולא לבנות מגדלים באוויר. הנכסים שלנו הם מיקום מצוין בפתח מדבר יהודה, אטרקציות בינלאומיות מסביבנו כמו מצדה וים המלח, נופים נפלאים, מסלולי טיולים רגליים ורכובים. לכן, עם נכסים כאלה, שהם בעלי ערך גבוה, עלינו לבנות תכנית אסטרטגית שתיקח את ערד לכיוון התיירות".

כבר ראינו תכניות שנשכחו במגירה..

תכנית אסטרטגית צריך לבנות נכון ובהתאם למציאות. הקמת קריית סייבר דורשת תהליך רב שנים ואנחנו נפעל לקידום פרויקטים כאלה, אך בינתיים, בתכנית האסטרטגית שאנו בונים לטווח הקרוב אנו מכוונים לנכסים התיירותיים שיש לנו. במיוחד לפרויקטים מחוליי שינוי שקשורים לענף התיירות כמו: א. הפארק המוטורי שימשוך אליו אלפי חובבי מרוצים, נהיגה אתגרית, וקהל גדול. ב. מנחת התעופה שעובר לידיים של חברה אמריקאית שתקים בו מפעל לתחזוקת מטוסים קלים, ובעתיד תתפתח תיירות סביב המנחת בזכות טיסות בשמי הארץ, צניחות חופשיות ובסוף תגענה למנחת טיסות בינלאומיות מאירופה לים המלח. ג. פרויקט תיירותי נוסף שהעירייה מסייעת לו הוא הקמת בית מלון סופר פרימיום על חורבות מלון מצדה הישן. בית מלון זה מכוון לתיירי העשירון העליון והוא בוודאי ימנף את כל התיירות סביבו. לצד כל אלה תקום שכונת הגבעות המזרחיות עם ההיתרים לבניית צימרים , ועוד.

ותעסוקה?

מילת המפתח מבחינתי היא תעסוקה. התיירות היא ענף אחד שיגדיל את היצע התעסוקה והיא רגל אחת בכלכלת העיר. הרגל השנייה עליה צריכה העיר להישען היא התעשייה. ושוב, הכל בהתאם לנכסים שיש לנו ולמסגרת התכנית האסטרטגית. האם עלינו להשקיע מאמץ בהבאת מפעל גדול או לקדם תעשייה שמבוססת על נכסי המקום? האם לרדוף אחר מפעל שיכול לקום בכל מקום בארץ או להתמקד בתעשיית קוסמטיקה שמקורה בים המלח? אלה שאלות שהתכנית האסטרטגית בוחנת ואני מקווה שנדע לתת לעצמנו תשובות ולפעול בהתאם.

במקביל, אנו עובדים סביב השעון כדי לחזק את התעשייה הקיימת כי אני מאמין שקודם כל עלינו לשמר את התעשייה שישנה כאן, שהיא חלק מהנכסים שלנו בעיר. יחד עם זאת, אנו נפגשים עם תעשיינים בכל רחבי הארץ בניסיון לבנות עוגנים תעסוקתיים בערד, ואני חייב לציין שישנה התעניינות ומתחילים לראות ניצנים ראשונים. עדיין לא פריחה אבל ניצנים בהחלט רואים".

רואים רחוק?

"בהחלט. כל הפרויקטים שציינתי נמצאים כבר בתוך תהליכים. אלה דברים שלא קורים ביום אחד אבל כבר אפשר לראות את האופטימיות באופק. אנחנו בדרך הנכונה".

(פורסם בתאריך 28.03.16)

מתקרב: קמפיין ארצי לשיווק מגרשים בערד

שכונת הגבעות המזרחיות (שם זמני) תככב בחודשים הקרובים בקמפיין שיווק ארצי מטעם עיריית ערד. בשכונה המתוכננת כ- 240 מגרשים בגדלים של חצי דונם ועד לשני דונם עם אישור לבניית צימרים לאירוח תיירותי. עלות המגרשים והפיתוח הינם יקרים יחסית לאזור, ובעירייה מכוונים את שיווק המגרשים לאוכלוסייה בעלת יכולת ומשיכתה לערד.

תקציב השיווק גויס ממשרד השיכון, ממשרד נגב-גליל ומהרשות לפיתוח הנגב והוא יעמוד על כחצי מיליון ₪. הקמפיין יכלול יחסי ציבור לשכונה החדשה ולערד, כתבות בעיתונות, סרטוני תדמית, טקס הנחת אבן פינה ותשדירים שונים. את המהלך הפרסומי יוביל נפתלי שפיצר ממשרד שיר-שפיצר שזכה במכרז העירוני. שפיצר הוא בעל ניסיון רב במיתוג ערים כגון 'חולון עיר הילדים', באר שבע 'עיר ההזדמנויות', וכן עסק במיתוג הערים עכו, כרמיאל ואופקים. שפיצר עסק גם במיתוג 'החוויה האתגרית' בערד.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו: השכונה החדשה היא אחד מהפרויקטים שאמורים לחולל שינוי בעיר. מדובר במגרשים גדולים, נוף לים המלח ואישור מראש לבניית יחידות נופש. אלה מגרשים שמיועדים לאוכלוסייה שיכולה להרשות לעצמה לעשות שינוי בחיים ולממש חלום על בית פרטי במיקום מרהיב ואפשרות להכנסה כספית בעבודה תיירותית. הצלחה בשיווק השכונה החדשה תביא לערד עשרות רבות של משפחות חזקות וזוגות צעירים, ואני משוכנע שלאוכלוסייה כזו תהיה תרומה משמעותית לערד".

(פורסם בתאריך 28.03.16)

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת ביקרה בערד

נדמה כי ועדות הכנסת, שרים וחברי כנסת מגלים לאחרונה עניין רב בערד. בחודשים האחרונים נרשמו ביקורים רבים של אורחים שהגיעו מירושלים הרחוקה. חברי ועדת הקליטה, חברי ועדת העבודה והרווחה, שר החקלאות, שר השיכון, שר החינוך ושר הבריאות, חברי כנסת מימין, משמאל ומהמרכז. הם מגיעים לעיר ומתארחים תמיד בלשכת ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו. הם לומדים על אתגריה של ערד, מפשפשים בתקציבים שנמצאים בקופתם ונותנים את חלקם. אבל בעיקר מבקשים מהם בלשכת ראש העיר, שיתנו את תמיכתם להחלטת ממשלה מיוחדת לערד, ההחלטה הזו שראש העיר מקדם בימים אלה. החלטה שקובעת שהממשלה תשקיע עשרות מיליוני שקלים בפיתוח מקורות תעסוקה, כלכלה ותשתיות בערד - ושאם היא תתקבל היא תחולל כאן מהפכה גדולה.

השבוע (ג') גם יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ אלי אלאלוף וכן ח"כ מאיר כהן, חבר הוועדה, שמעו על אותה החלטה שחשובה לערד. גם הם יתמכו בה, כך הובטח.

(פורסם בתאריך 17.03.16)

העירייה משקיעה 1.5 מיליון ₪ בהנגשת כיתות במוסדות חינוך

כיתה אקוסטית

הנהלת העיר בראשות עו"ד ניסן בן חמו אישרה לאחרונה סכום גדול של 1.5 מיליון ₪ להנגשת 25 כיתות במוסדות חינוך בעיר. ההנגשה תיעשה הן במישור הפיזי כגון התקנת מעקים ורמפות, והן בשיפור חווית השהייה בכיתה עם התקנת תקרות אקוסטיות, מזגנים שקטים וחלונות מיוחדים. הנגשת הכיתות נקבעה על פי צרכי התלמידים בבתי הספר, לאחר שנבחנו הצרכים הבטיחותיים, רמת הנגישות לתלמידים בעלי מוגבלויות ולאלה שנדרשים לסביבה לימודית משופרת. עבודות ההנגשה תחלנה בעוד שבועות ספורים ובהתאם לתכנית העבודה שהוכנה בעירייה.

חשוב לציין כי פרויקט ההנגשה הוא חלק ממהלך עירוני גדול לשיפוץ מוסדות החינוך בעיר. שלב ב' של המהלך יתמקד בשיפוצי הקיץ ושלב ג' יכלול שיפוצים נרחבים בגני ילדים ברחבי העיר.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו "נושא ההנגשה במערכת החינוך זוכה לקדימות בתפיסה העירונית. אני שמח שאנחנו מצליחים לגייס את התקציב לכך מול משרד החינוך ואנו נמשיך לדאוג לסביבה לימודית ראויה לילדי ערד. אנחנו נדאג לאמצעים ועל התלמידים והמורים להגיע להישגים כפי שהם עושים כיום".

(פורסם בתאריך 17.03.16)

עשרות פעילויות קהילתיות התקיימו ביום המעשים הטובים

יו"ר הוועדה אלי אללוף עם המתנדבים ביום המעשים הטובים

אילנה נירנברג -  עובדת סוציאלית קהילתית, מרכזת ומובילה את יום המעשים הטובים העירוני, מחלקת הרווחה והשירותים החברתיים:

השבוע התקיים בעיר יום מיוחד שכולו תרומה והתנדבות בקהילה. יום המעשים הטובים הוא פעילות הדגל  של עמותת רוח טובה ומתקיים ברחבי הארץ והעולם זו השנה העשירית. אצלנו נערכו  42(!) פרויקטים במסגרות השונות בעיר. ארגונים רבים בקהילה, בשיתוף פעולה יוצא דופן, יצאו יחד להתנדב ולפעול לעשייה קהילתית החל מצביעה וגינון במוסדות רווחה, חידוש, שיפוץ ושדרוג מוסדות ובתי תושבים. הפרויקט הינו פרי עבודה ושיתוף פעולה של כל מוסדות העירייה, פעילים ומתנדבים בריכוזה ובהובלה של המחלקה לשירותים חברתיים, יחד עם תושבים מהקהילה, ילדי וצוותי המסגרות השונות בעיר.

מגוון הפעילויות כלל:

האגודה לתרבות הדיור בערד - בניהולה של רותי אייזנברג ובשיתוף גופים נוספים שיפרו חזות בניינים בעיר. פרויקט הצביעה התפרש על צביעה וגינון של 5 בניינים. לטובת הפרויקט נרתמו מתנדבים רבים וטובים: חיילי בא"ח הנחל בקישור האגודה למען החייל, ועדי בתים ותושבים פעילים, תלמידי ומורי ביה"ס אורט. עובדים מחברות מסחריות ומחלקת הגינון של עיריית ערד בראשותו של מוסא ועוד.

במועדון המועשר במתנ"ס -  שהוקם על ידי מחלקת הרווחה והשירותים החברתיים- התקיימה פעילות בין דורית בין הקשישים וילדי בי"ס אבישור. ילדי מועצת התלמידים של בית הספר קיימו פעילות יצירה עם הקשישים ואף חילקו להם פרח וברכה אישית שכל אחד מהתלמידים כתב לכל קשיש.

ביה"ס צור אורט - יצא עם סיירת הצביעה של ביה"ס לצבוע ולחדש בית משפחה בתיאום עם מחלקת הרווחה והשירותים החברתיים.

בית גיל-עד -  תלמידי קידום נוער. ביצעו פרויקט של חידוש וצביעה במועדון לקשיש לרווחתם של התושבים שמגיעים אליו כל יום.

מרכז הצעירים -  לקח חלק בעשייה הקהילתית בפרויקט קהילתי שהקימו ליד מסעדת כפרוצ'קה.

בבית הסופר - הוקמה גינה קהילתית לרווחת אומני העיר ובאי המקום.

תושבי שכונת אבישור - הצטרפו לעשייה הקהילתית בחצרות הבטון שנמצאות ברחבי השכונה, ובגני הילדים ערכו פעילות קהילתית ועשייה עם ההורים וצוות הגנים.

מסגרות הרווחה השונות - המקום של ר"ן, בית חם לנער יחד עם גרעין מעל"ה, מועדונית חלמיש יחד עם ילדי המועדונית וכל הצוות, ובשיתוף צוות כיבוי אש ערד, מועדוניות חינוך ורווחה הכינו עוגיות ומכרו אותן והכסף הועבר לפעילות לטובת הקהילה. חנות יד שנייה יחד עם מתנדבות מהאולפנה ערכו גם כן צביעה וחידוש של המועדונים.

אורט ערד – יום המעשים הטובים צוין בשורה של פעילויות ויוזמות עירוניות ובית ספריות. מועצת התלמידים בבית הספר בהובלתה של אורטל קמר החליפה ביום זה את כל עובדי הניקיון בבית הספר. התלמידים ניקו את הכיתות, שירותים, מסדרונות והחצרות. עובדי הניקיון זכו ליהנות מארוחת צהרים מפנקת במסעדה מתנת הנהלת בית הספר. תלמידי מגמת השוחרות בהובלת המפקדים אמירה, ניקולס ותומר ניקו שטחים מעשבים וצמחיה והכשירו את השטח להקמת גינה פורחת. ספסלים בחצר נצבעו וכל המתחם לבש פנים צבעוניות וחדשות. קבוצות תלמידים יצאו לפעילויות ברחבי העיר, בגני ילדים, בגינות קהילתיות, בבתי ספר יסודיים, באגודה לתרבות הדיור, במפעל המוגן ובמועדוניות.

היחידה לאיכות הסביבה - הקימו שתי גינות קהילתיות חדשות. אחת ברחוב בן יאיר 5 סמוך והשנייה במעוף ברחבת הגנים אנקור וזמיר. הגננות לימור קליימן, סנדרה ליפקופקר ועינת הושמנד פנו לשרית כהן מויאל, רכזת חינוך והסברה ביחידה הסביבתית, בבקשה לטפח את השטחים המוזנחים שנמצאים בסמוך לגנים. הגננות פנו להורי ילדי הגן בבקשה להגיע לסייע בהקמת הגינה וההורים נענו בשמחה. בנוסף גויסו תלמידי תיכון ומתנדבים מהמשטרה שיחד עמלו על הקמת הגינה וטיפוח חצרות הגנים.

משטרת ערד – בזכות תכנון מוקדם ומשותף של המשטרה ועיריית ערד הגיעו שוטרי התחנה, המתנדבים  ועובדי היחידה לאיכות הסביבה הגיעו לגן  דקל וביחד עם הילדים הקימו גינה קהילתית שתשמש את ילדי הגן והסביבה. לפעילות הצטרפו בני נוער שמתנדבים במשטרה וילדי הגן עצמו. מהמשטרה נמסר כי הם רואים חשיבות רבה בפעילות הקהילתית והיא מהווה נדבך חשוב בעשיית השוטרים.

ביה"ס "יעלים-עופרים" – תלמידיו פתחו את יום המעשים הטובים בטקס מרגש ומכובד. שכלל קטעי ריקוד ומשחק, אשר ביטאו את כישורי האומנות והיצירה המייחדים את ביה"ס. בסיומו של הטקס העניקו התלמידים ברכה  וזר פרחים לראש העיר עו"ד ניסן בן חמו, לכבוד יום הולדתו שחל בדיוק ביום זה.

התלמידים הקימו פינת מחזור ודאגו לנצל ביעילות את המשאבים השונים, ליצירת מסכות, אביזרים ואריזות למשלוחי מנות לחג הפורים. הבקבוקים שנאספו נפדו בסופר, בכסף קנו מצרכים עבור משלוחי מנות וארזו אותם יחד עם שוטרים מתחנת ערד. 

במשפחתון מתן ובח.צ. - נערכו ביחד עם מתנדבות מהאולפנה פרויקטים של צביעה וחידוש לרווחת באי המועדונים.

פותחים עתיד - בשכונת נעורים, ביחד עם מתנדבים מהשכונה עמלו לחידוש וצביעה של מתחם הכדורסל הסמוך.

מרפאת קופת חולים "כללית" – צוות המרפאה פשט על מרכז הקליטה אורלי ושיפצו, צבעו ושיפרו את חזית המבנה. בהובלת איריס חדד מנהלת המרפאה.

חינוך לפסגות – בשיתוף עם טיפחו התלמידים קושטה שכונת יעלים באדניות פרחים ממוחזרות. תלמידי מועצת התלמידים מכיתות ד'-ו', ונציגי משטרת ערד, יצאו להפעיל את הקשישים בבית "גיל-עד" התלמידים פינקו אותם בעוגיות מעשי ידיהם, הכינו פעילות בקבוצות קטנות, הקליטו שיר והופיעו בפניהם.

פרויקט "מחוברים"- התלמידים המתנדבים ביחד עם טלי פייטל רכזת התוכנית העלו הצעות יפות ומקוריות למען ניצולי השואה בעיר: הבאת סלט מפנק מיוחד עבור שורדת שואה המקפידה על אורח חיים בריא, סידור הגינה הפרטית, הזמנה לקפה, הבאת יומן אישי עבור שורדת שואה המקפידה על עצמאותה וממשיכה לתכנן תכניות אישיות וליישמן ועוד... התלמידים יצאו לדרכם עם סיום המפגש "מצוידים" בעוגות, כדי להמתיק את יומם של שורדי השואה.

כיבוי אש- לוחמי האש והמתנדבים בתחנה צבעו וחידשו מועדון נוער בבית ספר חלמיש.

 תודות

כל היום המוצלח הזה לא היה קורה ללא עזרתם ותמיכתם של אנשים רבים שקצרה היריעה מלציינם.

תודה ענקית לעמותת רוח טובה על תרומתם ועל הליווי לאורך כל הדרך.

תודה רבה למחלקות העירייה השונות, מנהלי ועובדי המחלקות על עזרתם ותרומתם להצלחת היום, לכל השותפים שלנו ליום מעשים טובים שבלעדיהם כל היום הזה לא היה קורה, לעובדות הסוציאליות ולכל אנשי הצוות שליוו את הפרויקטים בכל המסגרות השונות, ולכל מי שעזר, ליווה, תמך, וביצע  פרויקטים מדהימים ומוצלחים כאן בקהילה בערד.

תודה רבה וחשובה לא פחות לכל המתנדבים והפעילים הקהילתיים שעזרו בכל פרויקט וליוו אותנו בכל היום המוצלח הזה.

אנחנו כאן בערד נמשיך לעשות מעשים טובים כל השנה!

ניפגש ביום המעשים הטובים 2017!

(פורסם בתאריך 17.03.16)

ועדת הכלכלה של הכנסת נגד הכרייה בשדה בריר

ועדת הכלכלה בכנסת

השבוע (ב') התקיים דיון בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא כריית הפוספטים בשדה בריר, הסמוך לעיר ערד וליישובים נוספים מהפזורה הבדואית. לו הייתה נעשית בדיקת ניטור לעמדתם של חברי הכנסת, השבשבת הייתה משתוללת במהירות. רוב חברי הוועדה הביעו בנחרצות את התנגדותם לכרייה. ואליהם הצטרפו נציגי משרד הבריאות ומשרד הביטחון בהתנגדות גורפת וחד- משמעית.

 בדיון השתתף ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו ועו"ד אפי מיכאלי, שמייצג את העירייה בבג"צ, נציגי עמותת "רוצים לחיות בלי מכרות" ונציגי חברת כימיקלים לישראל. הדיון הנוכחי הוא חלק מהמאבק הכולל באישור תכנית הכרייה, כפי שפועלת העירייה: במישור הפוליטי כלהלן, המישור המשפטי עם הגשת עתירה לבג"צ ובמישור הציבורי עם צירופם של 2,000 תושבים לעתירה המשפטית ללמד על ההתנגדות הציבורית הרחבה לנושא.

במהלך הדיון נחשפו המשתתפים לתהליכים הסותרים של נציגי משרדי הממשלה: נציג משרד התשתיות ציין כי הנושא אינו עובר לטיפול הוועדה הארצית לתכנון ובנייה, בעוד הנציגה עצמה של הוועדה הארצית לתכנון והבנייה ציינה כי הנושא מקודם תחת תכנית מתאר ארצית מפורטת, באופן חריג ולא מקובל. לעניין זה, שאל יו"ר הוועדה, כבל, את נציגת הוועדה הארצית לתכנון ובנייה, האם "קידום התכנית היא החלטה שלהם או שמא מישהו "ביקש" מהם לקדם זאת". השאלה נשארה פתוחה באוויר.

במהלך הדיון חזרה נציגת משרד הבריאות והדגישה כי קיים סיכון לעלייה בתחלואה ובתמותה באופן הרבה יותר גבוה מהמקובל בעולם". ח"כ דוד ביטן מהליכוד תהה, כיצד יתכן כי למרות הצהרת משרד הבריאות, בכלל עוד דנים בנושא. נציג משרד הביטחון הביע התנגדותו אף הוא: "10,000 חיילים נמצאים באזור שלא מתוך בחירה. צה"ל שם אותם במקום הזה והוא האחראי לביטחונם ובריאותם. רמת הסיכון מהכרייה גבוהה ולכן משרד הביטחון מתנגד לכרייה".

ראש עיריית ערד, עו"ד ניסן בן חמו אמר בדיון בכנסת: "אני פה כדי להשמיע את קולם של תושבי ערד והסביבה כולה. אל תעצרו את תנופת העיר - תורידו את החרב הזו מעל ראשנו. יש חלופות לשדה בריר והן לא נבחנו לעומק. אישור הכרייה מתקדם בוועדות למרות שישנה עתירה לבג"צ נגדה ולמרות החלטת השר להגנת הסביבה על ביצוע תסקיר סביבתי חדש".

 ח"כ טלי פלוסקוב, ראש העיר ערד לשעבר: "איני מתנגדת שהאחים עופר ירוויחו, אבל לא על חשבון תושבי ערד. כתושבת ערד, אלחם למן העיר". דר' שרית עוקד ויעקב לקס, תושבי ערד, הביעו גם הם את התנגדותם לכרייה בדיון שהתקיים בוועדה.

הדיון שערך כשעתיים סוכם ע"י יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל: "אני לא אלך לגור בערד כל עוד העננה הזו מרחפת מעל ראשה. ערד ידועה באוויר הצלול שלה ובאזור היפה. אם נוטלים ממנה את שני אלה, אפשר לקפל אותה. כיו"ר וועדת הכלכלה אעשה הכול שההליך הזה לא יצא לפועל".

(פורסם בתאריך 13.03.16)

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, פתח במסע לגיוס תקציבים ותרומות לערד

נשיא קרן מיראז' וראש העיר במרכז המסחרי

בשבוע האחרון נפגש עם שני תורמים בולטים לנגב, ובקרוב ייצא לפגישות עם תורמים בארה"ב.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, החל במסע לגיוס משאבים, תקציבים ותרומות לערד. בימים אלה הוא פועל לחידוש קשרים עם תורמים לשעבר וקיום פגישות היכרות עם תורמים חדשים, ואפילו מינה רכזת לגיוס משאבים במסגרת החברה הכלכלית. "גיוס משאבים לערד הוא אחת המטרות שהצבתי כמנוף לפיתוח העיר. במציאות בה היעדר תקציבים מהווה מכשול לפיתוח עירוני אנחנו חייבים לבנות שותפויות אסטרטגיות על מנת להצליח", אומר ראש העיר בין פגישה לפגישה.

קרן מיראז'

ביום חמישי האחרון אירח עו"ד בן חמו את דיויד מיראז', נשיא קרן מיראז' ואת רעייתו לורה, לפגישת היכרות ראשונה. דיויד ולורה תרמו לערד בשנים קודמות סכומי כסף גדולים שנועדו לתכנית מיתוג העיר ולשיפוץ המרכז המסחרי.

השניים הוזמנו ללשכת ראש וקיבלו ממנו סקירה נרחבת על מצבה של ערד. לאחר כשעה וחצי של שיחה קולחת הם יצאו יחד עם אנשי צוותם לסיור עם הנהלת העיר כדי ללמוד על צרכי העיר ולבדוק מתן סיוע כספי לאחד הפרויקטים בעיר.  הסיור החל במצפור עם מבט אל שטח השכונה החדשה 'הגבעות המזרחיות' המשיך למרכז המסחרי המשופץ בכספם, שבו מתנוסס שלט עם שמה של הקרן, דרך רובע האמנים ועד לארוחה קלה בפאב מוזה.

בני הזוג מיראז' התרשמו מחזונו וממרצו של ראש העיר החדש, והסיכום בין צוותי העבודה היה שעיריית ערד תיבחר לעצמה פרויקט מוביל מבחינתה, וקרן מיראז' תסייע לפרויקט זה ככל יכולתה.

 קק"ל ארה"ב

ביום ראשון השבוע יצא ראש העיר לכנס תורמים של קק"ל ארה"ב, שנערך בבאר-שבע. יו"ר קרן התורמים, ראסל רובינסון, דאג בעבר להגעת תרומות לערד (משטח הסקייטפארק), אך הקשר עמו לא נשמר. המשימה של ראש העיר הייתה לפגוש לראשונה את מר רובינסון ולפתוח בדיאלוג חדש בינו לבין העירייה ותושבי ערד. המשימה הושלמה בחיבוק משותף וסיכום על המשך הקשר ושיתוף הפעולה.

שליחות בארה"ב

מועצת העיר אישרה השבוע את בקשתו של ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, לצאת לשליחות בת 10 ימים לארה"ב וקנדה. במסגרת זו ייפגש ראש העיר עם תורמים פוטנציאלים לערד במטרה ליצור קשרים חדשים עימם ולהציג בפניהם את ערד, אתגריה והפרויקטים העירוניים שעבורם היא זקוקה לעזרה כספית כדי להוציאם לפועל. פרויקטים כגון: טיילת מואב, שבילי אופניים, אולם אורון, מרכזי מצוינות, שלב ב' מרכז מסחרי ועוד פרויקטים רבים אחרים.  רכזת גיוס משאבים

בשנים האחרונות הורגשה בעירייה חסרונה של פונקציה האחראית לגיוס משאבים וטיפוח הקשר עם תורמים מהארץ ומחו"ל. ללא משרה זו הוזנחו התורמים ולא נשמר הקשר עימם וזרם התרומות פסק כמעט לחלוטין. בנוסף, לא נעשו פניות יזומות לקרנות שונות ולא היה מוקד עירוני אחד שיטפל בתקציבי הממשלה שמגיעים לפרויקטים במסגרת 'קולות קוראים'. לאור זאת, החליטה הנהלת העיר בראשות עו"ד ניסן בן חמו, לאייש משרה חדשה בחברה הכלכלית, שאמורה לתת מענה לגיוס משאבים ותרומות לערד.

 (פורסם בתאריך 13.03.16)

לראשונה: העירייה תתמוך כספית בתנועות הנוער

תנועות הנוער בערד יזכו לתמיכה כספית מעיריית ערד, כך החליטה לאחרונה הנהלת העיר בראשות ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו. זו הפעם הראשונה שהעירייה מייעדת עשרות אלפי שקלים מתקציב התמיכות העירוני לתנועות הנוער, והיא מכריזה בזאת שאכן פניה לנוער ולתמיכה בחינוך הבלתי פורמלי הפורח כיום בערד.

החלטת של הנהלת העיר הפתיעה ו"תפסה" את תנועות הנוער בלתי מוכנות, והן לא הספיקו להגיש בקשות מסודרות לקבלת התמיכה. השבוע, לאור בקשתן המיוחדת, אישרה מועצת העיר בצעד חריג הארכת מועד להעברת בקשות תמיכה, כדי לאפשר לתנועות הנוער, הצופים, בית"ר, בני עקיבא והנוער העובד ליהנות מהתמיכה הכספית החדשה.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו: ההחלטה הזו היא חלק מהאסטרטגיה שלנו לחזק את פעילות הצעירים והנוער בערד. העירייה בראשותי רואה לנכון לתמוך בתנועות הנוער ואני שמח לראות את השינוי המתרחש, מהדרת רגליים לתנועות נוער לחיבוק אמיץ לכולן, למען הרחבת פעילותן".

(פורסם בתאריך 13.03.16)

לראשונה זה 20 שנה: ועדת הקליטה של הכנסת הגיעה לסיור בערד

ראש העיר בפגישה עם וועדת משרד הקליטה

לראשונה מאז שנת 1994, הגיעה השבוע וועדת העלייה והקליטה של הכנסת לביקור בערד. זאת, ביוזמת ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו) ראש העיר לשעבר וחברת הוועדה.

חברי הוועדה נפגשו עם ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו ועם עובדי מחלקת הקליטה של העירייה, במסגרת מדיניותו של ראש העיר להבאת עולים חדשים לערד. לדבריו, מעבר לפעילות למשיכת משפחות צעירות , ערד זקוקה כיום גם לתנופת עלייה שתשפיע על הפיתוח הדמוגרפי ועל פיתוח כלכלי ויצירת מקורות תעסוקה. בשבוע שעבר, כזכור, התקיימה פגישה בעירייה עם אנשי משרד הקליטה והועלו בפניהם דרישות דומות.

במהלך ביקור ועדת הקליטה של הכנסת  נערכה פגישת עבודה בהשתתפות נציגי משרד העלייה הקליטה, נציגי משרד הכלכלה, הביטוח הלאומי, ולשכת התעסוקה.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, ח"כ טלי פלוסקוב ומנהלת מח' הקליטה, מרינה גלייזר העלו בפני חברי הוועדה סוגיות וקשיים העומדים בפני העירייה ובפני העולים.

יו"ר הוועדה, ח"כ אברהם נגוסה (ליכוד) הסכים עם הדוברים, וקרא למשרדי הממשלה לוותר על דרישתם מהרשויות המקומיות החזקות והחלשות להשתתף בעלויות של פרויקטים באופן זהה, כך שרשויות מוחלשות אינן מצליחות לגייס תקציב להשתתפות ורק הרשויות החזקות נהנות מהפרויקטים ו"מתחזקות" עוד יותר.  

טלי פלוסקוב, תיארה את פעילותם של פעילי העלייה בעיר, והדגישה כי הסיורים בשטח והמעקב של הוועדה - משפיעים על התנהלות משרדי הממשלה. פלוסקוב קראה  לביטוח הלאומי להוסיף עובד/ת דובר-רוסית, בחצי משרה, בסניף המקומי.

ניסן בן חמו, ראש העיר, ציין כי ערד היא העיר היהודית היחידה בנגב –המזרחי, והזינוק במספר התושבים שהתרחש בזכות העלייה הגדולה מחבר העמים, דרום-אפריקה ודרום-אמריקה, למרות קשיי הקליטה, התעסוקה, התרבות והשפה הועיל מאוד לערד. ראש העיר הדגיש כי פוטנציאל העלייה גדול בהרבה בקרב יהדות צרפת, אוקראינה, דרום-אפריקה ואתיופיה, וכי מנגנוני העלייה בעיר מוכנים, אך על הממשלה לסייע.

(פורסם בתאריך 07.03.16)

לראשונה: הוקמה ועדת היגוי עירונית לבחינת מדיניות הספורט בערד

פגישת ועדת ההיגוי

 

לראשונה: הוקמה ועדת היגוי עירונית לבחינת מדיניות הספורט בערד

מהלך עירוני גדול יצא לדרך לקביעת אופיו ועתידו של הספורט בערד. הנהלת העיר, אנשי ספורט ואנשי חברת ייעוץ חיצונית התכנסו לפני ימים אחדים לבנייתה של תכנית אב עירונית, שבמהלכה יצורפו עוד תושבים רבים לוועדת ההיגוי להביע את עמדתם ורצונותיהם לדמותו של הספורט בעיר. חברי הנהלת העיר, אנשי המקצוע והתושבים ירכיבו ועדות משנה שעבודתן תהיה הבסיס להחלטות שיקבעו את פני הספורט בעיר. האם להקים עמותת ספורט עירונית, האם לתת דגש לספורט הישגי או לספורט העממי, האם להשקיע בענף ייצוגי מוביל או לחלק את המשאבים לענפי ספורט רבים, וכהנה סוגיות משמעותיות.

את המהלך העירוני מוביל סגן ראש העיר ומחזיק תיק התרבות והספורט, אלי מצליח, תחת הנחייתו של ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו והנהלת העיר.

החלטות שבדרך

תכנית האב לספורט אמורה כאמור לכוון את מדיניות העירייה בהתאם לקיים בשטח: ספורט עממי, ספורט תחרותי, ספורט בבתי הספר, מתקני ספורט והמבנה הארגוני של הספורט בעיר. כך למשל, יעלו על שולחן הדיונים מספר סוגיות בולטות. סוגיה אחת תעסוק בהמשך פעילותה של העמותה לקידום הספורט, המפעילה את כל מערך הספורט בעיר כגוף ניהול עצמאי. כיום משמשת עמותה זו כזרוע ביצועית של העירייה, וחבריה הינם תושבים מתנדבים שלוקחים על עצמם התחייבויות כספיות גדולות. העמותה לקידום הספורט מבססת את פעילותה על תשלומי הורים וכספי תמיכות מהעירייה, שאינם תמיד זמינים או מועברים אליה במלואם. מנגד עומדת בדיקה מעמיקה להקמת עמותת ספורט עירונית שתהיה חלק מעיריית ערד מבחינה ניהולית ותקציבית, כך שתקציבה של עמותה זו יהיה חלק מהתקציב השוטף של העירייה ויתאפשר לה לתכנן ולבצע את מלוא תכניותיה השנתיות.

נושא נוסף אליו תידרש תכנית האב הוא, האם על העיר להשקיע בספורט הישגי, כלומר לממן את אימוניהם של המצטיינים ביותר, מאמנים, מלגות ונסיעות לתחרויות בחו"ל לאלה המייצגים בכבוד את העיר, או להעדיף את חלוקת המשאבים העירונית לכל תושבי העיר על בסיס הספורט החובבני, ו/או כיצד למצוא את דרך הביניים בין שתי הגישות.

התהליך

תהליך בניית תכנית אב לספורט נעשה בשיתוף פעולה עם חברת חכ"ם שמתמחה בבניית תכניות אב וכבר בנתה כאלה במספר רשויות מקומיות בארץ. חברה זו פועלת, בשיתוף פעולה מלא עם משרד התרבות והספורט בהנחיית מינהל הספורט ובתמיכתו התקציבית. כצעד ראשון לתהליך הופץ סקר תושבים בחלוקה ידנית, בפייסבוק ובאתר העירייה כדי ללמוד על מספר העוסקים בפעילות גופנית בעיר לסוגיה השונים (עדיין ניתן לענות לסקר באתר העירייה). הצעד השני היה, כאמור, קיום ישיבת התנעה ראשונה בהשתתפות הנהלת העיר, החברה המייעצת ונציגי ציבור מתחום הספורט. בימים אלה מוקמות וועדות המשנה לוועדת ההיגוי ונעשית פנייה למעורבים בספורט לקחת חלק בוועדות.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו: "כפי שהתחייבתי, נושא הספורט העירוני עולה לדיון בשיתוף הציבור על מנת לבנות את המודל המתאים ביותר לערד תוך התחשבות ברצון התושבים ובמשאבים העומדים לרשות העירייה. כשחקן כדורסל שגדל במחלקת הנוער של ערד אני רואה חשיבות עליונה בעידוד הנוער והילדים לפעילות ספורטיבית ומזמין את כולכם לקחת חלק בעיצוב הספורט העירוני".

העירייה רואה בתושבי הער שותפים מלאים בקביעת המדיניות בתחום הספורט. תושבים המעוננים לקחת חלק בבניית תכנית האב מוזמנים לפנות לסגן ראש העיר, אלי מצליח, בדוא"ל elie_m@arad.muni.il  ובטלפון 08-9951750

 (פורסם בתאריך 03.03.16)

 

 

הדמיית תכנון הרכבת
הדמיית גשר הרכבת
מפת מסלול הרכבת

שלב נוסף לקראת רכבת לערד

זה עדיין רחוק, אבל השבוע, לאחר שנתיים של עיכובים שונים נעשה צעד נוסף לקראת הגעתה של מסילת רכבת לערד.

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה אישרה הפקדת תכנית מסילת הרכבת לערד ופתחה אופק חדש לעיר. הפקדת התכנית עברה בהצלחה בזכות עבודתה המאומצת של מהנדסת העיר, גב' ויקטוריה ברנגל. תכנית המסילה תוצג עתה להתנגדויות ציבוריות ולאחריהן, במידה ולא יהיו שינויים, היא תאושר סופית לביצוע.

על פי התכנית שאישרה הוועדה, מסילת הרכבת לערד וממנה תתחבר למסילת דימונה- ב"ש ותעבור דרך תחנות כסייפה ונבטים, ובסך הכל תגיע אורכה לכ- 28 ק"מ. סוגיות תכנוניות רבות סבבו את תוואי הרכבת ועוררו מחלוקות רבות. כך למשל, היה תכנון שהתוואי יעבור בכניסה לעיר בין שכונת גבים לאזור התעשייה, דבר שעורר התנגדות גדולה בעירייה כדי לחסוך רעש וחזות של גדרות בטיחות מתושבי השכונה. בסופו של דבר אושר התכנון שמסילת הרכבת תיכנס לעיר מאזור התעשייה - בשיקוע אל מתחת למסוף התחבורה.

בנוסף להתנגדות לתוואי דרך שכונת גבים, דרש ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו שתכנון תוואי הרכבת שעובר דרך אזור התעשייה יכלול הקמת מסוף מטענים. לדברי עו"ד בן חמו, יש חשיבות עצומה לאפשר למפעלים באזור התעשייה לבצע שינוע חומרי גלם ותוצרים באמצעות הרכבת, ובכך למשוך מפעלים חדשים לעיר כדי לתת מענה לנושא התעסוקה.

התקציב למסילת הרכבת לערד עדיין לא אושר בממשלה. אך בעירייה מקדמים כיום מהלך להחלטת ממשלה משמעותית עבור ערד. החלטה זו מכונה "הצעת מחליטים", ואם היא תזכה לאישור הממשלה, ערד תזכה לסיוע ממשלתי ענק של עשרות מיליוני שקלים לפיתוח העיר. בעירייה מקווים שבזכות תזמון אישור התכנית לתוואי הרכבת - בדיוק כשיש קונצנזוס ממשלתי לתמיכה משמעותית בערד - ימצא גם המימון לפרויקט זה.

(פורסם בתאריך 03.03.16)

נחנך רשמית מבנה היחידה לקידום נוער

טקס חנוכת המבנה

ריצוף חדש, ריהוט חדש, חדרי שירותים, דלתות, צבע, מערכת מיחשוב והרבה רצון טוב (וכסף) השקיעה העירייה בשיפוץ מבנה היחידה לקידום נוער, בו לומדים כשלושים תלמידים שלא מצאו את מקומם במסגרת חינוך פורמאלית.

היחידה לקידום נוער קולטת תלמידים בגילאי 14-18 אשר אינם לומדים במסגרת פורמאלית. היחידה פועלת בחמישה תחומי ליבה: השכלה, התנדבות, הכנה לצה"ל, תעסוקה ומניעת התנהגויות סיכון. היחידה היא מוסד חינוכי המאפשר למידה במסלולי למידה של 10 - 12 שנות לימוד והגשה לבחינות בגרות מתוך אמונה כי בכל נער טמון פוטנציאל אישי שניתן לממשו.

השבוע נערך טקס חנוכת המבנה בהשתתפות ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, סגן ראש העיר ומ"מ דודי אוחנונה, מנהלת מחלקת החינוך, הגב אורנה אלישע, יושב ראש וועד ההורים טל צחי ,מנהלי מחלקות, עובדי עירייה במחלקות שונות, וכמובן ההורים והתלמידים. בטקס נישאו דברים וברכות והותקנה מזוזה ע"י כבוד הרב יוסף אלבו.

מנהלת היחידה, תמר רובין, הודתה לעיריית ערד על שיפוץ המבנה ועל מציאת

מבנה חלופי לתלמידי היחידה בזמן השיפוץ. כמו כן ציינה מנהלת היחידה כי סביבת לימודים מעוצבת ואסתטית משפיעה על אקלים בית ספרי והישגים לימודיים.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו: "אחת מההתחייבויות שלי היתה לדאוג לבית קבוע וראוי לפרויקט קידום נוער ואני שמח שהצלחנו למצוא את התקציב לשיפוץ, ונגיע גם לשיפוץ החצר. תפיסת העולם החינוכית שלי היא, שלכול ילד וילדה מגיעה מסגרת שמתאימה לו ולה באופן אישי, והעיר ערד מתגאה במגוון החינוכי הרחב ביותר שיש לרשות מקומית להציע בנגב. אני רוצה להודות להורים ולתלמידים על הסבלנות ולאחל בהצלחה לכולם".

(פורסם בתאריך 03.03.16)

עתירת העירייה לבג"צ נגד אישור הכרייה בהר בריר

הוגשה עתירת העירייה לבג"צ נגד אישור הכרייה בהר בריר (לקריאת העתירה לחץ כאן)

עו"ד אפי מיכאלי והיועץ המשפטי של עיריית ערד, עו"ד חיים שימן, הגישו היום (א') לבית המשפט העליון את עתירת העירייה ועתירתם של כ-2,000 תושבים לביטול החלטת המועצה הארצית לתכנון ובניה, שאישרה עקרונית כריית הפוספטים בהר בריר.

את הגשת הבג"צ יזמה הנהלת העיר בראשותו של עו"ד ניסן בן חמו, כחלק מהמאבק נגד הכרייה המתוכננת סמוך לערד. אל העתירה של העירייה הצטרפה מועצה מקומית כסייפה וכן קרוב ל - 2,000 תושבי ערד שהצטרפו כעותרים אישיים..., כדי ללמד את בית המשפט העליון עד כמה רחבה היא התנגדותם של תושבי ערד לכרייה המתוכננת.

בכתב העתירה טוענת העירייה: א. המועצה הארצית שגתה בהעדפת כרייה בשדה בריר על פני מקומות אחרים בגלל ערכי שמירה על הסביבה, החי והצומח. זאת כאשר ברור כי ערך חיי אדם גובר על ערך הסביבה. ב. פרשנות המועצה הארצית ל "חוק אויר נקי", אינה תואמת לכוונת המחוקק שמטרתו להגן על חיי בני אדם מפני זיהום צפוי.

בנוסף להגשת העתירה, ממשיכה עיריית ערד לפעול נגד הקמת המכרה במגעיה עם משרדי הממשלה השונים ועם שורה של מקבלי החלטות בצמרת הפוליטית. רק לאחרונה למשל, אירחה העירייה את השר להגנת הסביבה, אבי גבאי. בפגישה בלשכת ראש העיר הבהיר השר כי הוא נחוש לקיים תסקיר סביבתי חדש לבחינת השפעת הכרייה על תושבי ערד והפזורה הבדואית.

ראש עיריית ערד, עו"ד ניסן בן חמו, הורה על הקמת צוות מומחים הכולל מומחה בריאות, מומחה סביבתי ומומחה כלכלי שילוו את הכנת התסקיר מטעם עיריית ערד

בנחישות ובהתחשבות: עושים סדר במרכז המסחרי

הסימון במרכז המסחרי

עיריית ערד עושה סדר במרכז המסחרי לטובת התושבים, התיירים והסוחרים.

הבוקר סימנה העירייה את התחום בו מותר לכל בעל העסק להציג את סחורתו, ותיאסר הוצאת סחורה מעברו של הקו המסומן. נושא זה הוזנח במשך שנים ועכשיו זוכה לטיפול עירוני.

מהלך זה נועד לתת למרכז המסחרי (כיכר העיר) חזות נעימה יותר שתמשוך מבקרים וקונים למקום, כדי להחזיר למקום את שימחת החיים, להגביר את תחושת הביטחון ולחזק את כלכלת העסקים.

הסכמה על המהלך הושגה לאחר פגישות רבות, דיונים ומשא ומתן בין ועד הסוחרים להנהלת העיר בראשות עו"ד ניסן בן חמו. בעלי עסקים טענו כי הדבר יפגע בפרנסתם ואילו הנהלת העיר הסבירה כי הכנסת הסחורה פנימה לתוך החנויות, יחד עם פעולות נוספות שנעשות, תחזיר למרכז המסחרי את יופיו ותעודד תושבים וקונים רבים לחזור ולבלות בו.

בסופו של תהליך נוצר שיתוף פעולה בין העירייה לבעלי העסקים, והחל מהחודש הבא תתבצע אכיפה מוסכמת על שני הצדדים, כנגד חריגות מההסדר שנקבע.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו: "הבוקר עשינו צעד נוסף להחזרת המרכז המסחרי לימיו היפים. אני מבקש להודות לכל בעלי העסקים שהיו שותפים לתהליך ועוד יהיו שותפים לתהליכים רבים בעתיד. יש לנו מטרה משותפת ואני משוכנע שככל שנשפר את חזות המרכז ואת ניקיונו הרווח של התושבים ושל הסוחרים יהיה גדול יותר".

 

(פורסם 28.02.16)

תושבי ערד – מקום שני בארץ בהגדלת מחזור בקבוקים

כבוד לתושבי העיר. על פי נתוני תאגיד המחזור הארצי לשנת 2015, ערד מדורגת במקום השני ברשימת היישובים עם הצמיחה הגדולה ביותר במיחזור בקבוקי ליטר וחצי. ולמה כבוד? כי ההישג הזה לא נולד בעלמא.

עיריית ערד מבצעת לאחרונה מהלך גדול שדרוג נושא האשפה העירונית. בין הפעולות שכבר נראות בשטח: הצבת פחים מוטמנים ברחבי העיר במקומם של פחי הצפרדעים הישנים. החלפת מתקני הקרטוניות, החלפת מתקני איסוף הבקבוקים והתחלת תהליך של הפרדת פסולת במקור.  עוד בתכניות, שדרוג אתר הפסולת העירוני, הרחבתו והפיכתו לאתר פסולת אזורי במסגרת אשכול נגב מזרחי, המשותף ליישובי הסביבה. לאור הפעילות העניפה בתחום, ניתן כבר לראות את התוצאה בדירוג הארצי של צמיחה במחזור בקבוקים.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, שמוביל כיום בערד את תהליך הפרדת פסולת במקור אמר כי, "איכות החיים בערד לא הוטלה אף פעם בספק. בימים אלה, כשהמודעות הסביבתית גברה גם עיריית ערד וגם התושבים עצמם מוכיחים את מחויבותם לשמירה על סביבה נקייה, ממחזרת ואיכותית".

(פורסם בתאריך  25.02.16)

שר החינוך בנט לאחר סיור במוסדות החינוך בערד: "מעתה אני חייל של העיר. אני לשירותכם כחבר בכיר בממשלה"

שר החינוך ושר הבריאות בביקור בערד

 

שני שרי ממשלה הגיעו השבוע (ג') ביחד לערד, שר החינוך ח"כ נפתלי בנט שהגיע כדי ללמוד על הסוגיות במערכת החינוך העירונית, ושר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן שהגיע כדי לדרוש הקצאות קרקע ומבנים לגני ילדים עבור חסידות גור.

את הצטרפותו של שר החינוך בנט לביקור של השר ליצמן יזמו חבר האופוזיציה משה קוואס ונציגי סיעת 'חי' וחסידות גור כדי שיראה את "התנכלות העירייה וסירובה לתת מבני חינוך לתלמידי גור".  ואז קרה המהפך, והאיש שהובא לכאורה לקלל יצא מברך. ככל שהתקדם הסיור ושר החינוך בנט נחשף לעשייה המוצלחת של מערכת החינוך הוא ידע להעריך את ההשקעה העירונית הגדולה. וככל שהעמיקה ההיכרות בין שר החינוך לראש העיר התברר להם כי רב המשותף ביניהם. שניהם קצינים יוצאי סיירות צבאיות, שניהם בוגרי תעשיית ההיי-טק ושניהם מאמינים כי החינוך הוא מנוף לשינויים. בסיומו של הסיור, החמיא שר החינוך לעיריית ערד, ואמר כי, "לאור הדברים שראה בסיור ניכר הרצון של ראש העיר ועובדי החינוך להצעיד את העיר קדימה. והוא עצמו יהיה מעתה חייל בשירותה של ערד ויסייע לה ככל יכולתו כשר חינוך וכחבר בכיר בממשלה".

סיור במוסדות החינוך בעיר

ביום שלישי כאמור, השתתף ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, בסיור במוסדות החינוך עם שר החינוך נפתלי בנט ושר הבריאות יעקב ליצמן, אליהם הצטרפו צוותי עבודה ממשרד החינוך והעירייה, וניתן לסכמו כהצלחה גדולה.

הפמליות הגדולות שליוו את כולם החלו את היום בפגישה מרשימה עם הנהלת ותלמידות האולפנא. משם עברו כולם למבנה בית ספר 'שובו' שמאוכלס בילדי גנים של חסידות גור. מבנה זה  משמש גם ככולל ובית כנסת בניגוד לחוק לכאורה כי לא לשם כך הוא נבנה, לא לשם כך נעשתה הקצאת קרקע ובכלל אסורה שהייה משותפת של מבוגרים עם תלמידים במבנה אחד על פי הוראות משרד החינוך. כיום הדבר תלוי ועומד בבית משפט.

נמצא הגן הנעלם

במהלך הסיור החגיגי במבנה 'שובו' התגלתה לעירייה האמת על "סגירתו" של גן לילדי חינוך מיוחד של גור. האמת על הגן שנסגר והתביעות בבתי משפט על כך "שהילדים יושבים בבית כי אין להם מבנה של גן". השבוע אפילו הוגשה עתירה לבג"צ בשם אותם ילדים "שאין להם מקום ללמוד בגלל התעמרותה של העירייה". ומה מתברר? במהלך הסיור,  כך במקרה, זיהו עובדות מחלקת החינוך גן מסודר ופעיל ל- 13ילדי חינוך המיוחד של גור. כן, לאותם ילדים שלכאורה "יושבים בבית". את קיומו של הגן הנעלם ואת שהותם של הילדים במקום ראו גם ראו כל אנשי משרד החינוך במחוז הדרום.  

במהלך הסיור נדון המחסור בגני הילדים בעיר, ונקבע כי משרד החינוך מכיר בבעיה של שנוצרה בשנים האחרונות, טרם כניסתו לתפקיד של ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו. בין הצדדים הוחלט כי משרד החינוך והעירייה יפעלו במשותף כדי למצוא פתרון לבעיה זו לשנת לימודים זו ולאלה שעתידות לבוא.

מבית ספר שובו יצא הסיור אל בית ספר יעלים-עופרים ואל בית ספר טללים. שם פגשו את הנהלות בתי הספר והתלמידים, ולמדו על פעילותם החינוכית.

תוצאות מוצלחות

התרשמותו של השר בנט מהעשייה הגדולה במערכת החינוך והמאמץ העירוני להצמיח את ערד, ניכרה בו כבר מההתחלה. השר בנט התעניין בלימודי בנות האולפנא והבטיח להצטרף לאחד מטיוליהן בסביבה, שאל חידות את תלמידי בית ספר יעלים-עופרים ושיחק במשחקי מחשב עם תלמידי טללים.

הפתיחות הגדולה שגילה כאן הובילה אותו להחלטה להתגייס למען ערד. השר בנט הודיע והרשה לצטט אותו, שהוא "מחויב לסייע להחלטה ממשלתית דרמטית שערד מקדמת, כזו שתיתן לעיר תנופה ענקית, ושאנחנו יכולים לראות בו חייל לוחם למען ערד".

בפגישת העבודה שהתקיימה בסיום הסיור סוכמו כמה נושאים לבקשת ראש העיר:

א. משרד החינוך יעביר תקציב נוסף לשיפוצי מבני חינוך.

ב. משרד החינוך ייבחן נושא יום לימודים ארוך לטובת הורים שעובדים מחוץ לעיר.

ג. משרד החינוך ייבחן נושא תמריצים לעידוד מורים לבוא ללמד בערד, במטרה לקלוט אותם ומשפחתם.

ד. משרד החינוך יבדוק הגדלת מימון לתכניות חינוכיות

ה. משרד החינוך מאשר עקרונית לימודי המשך לבוגרי הממלכתי-דתי בערד (ביה"ס טללים). חובת ההוכחה לביקוש לימודים מוטלת על הקהילה הדתית-לאומית.

בסיכומו של ביקור מוצלח אמר ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו: "שמחתי לארח את שר החינוך נפתלי בנט ואת שר הבריאות יעקב ליצמן שהגיעו יחדיו לסיור במוסדות החינוך בעיר. גיליתי שיש לנו חבר בממשלת ישראל, שהבטיח להצטרף יחד עם כל חברי מפלגת 'הבית היהודי' להחלטת הממשלה דרמטית לטובת ערד שאנחנו בעירייה מקדמים מול הממשלה. סיימנו את הביקור בישיבה על כל צורכי החינוך העירוניים ובאמירה חשובה של כבוד השר שהוא ״חייל לוחם למען ערד״ ויסייע לקדם החלטת ממשלה למען ערד".

(פורסם בתאריך 25.02.16)

היענות עירונית לצרכי התרבות התורנית

ראש העיר בפגישה עם נציגי הציונות הדתית

עיריית ערד, בראשות עו"ד ניסן בן חמו, מחזקת בחודשים האחרונים את תמיכתה בתרבות התורנית, בהתאם לצרכי הציבור הדתי-לאומי ובהתאם כמובן ליכולותיה.

ישיבה ראשונה ו"היסטורית" התקיימה לאחרונה בעיריית ערד, בה השתתפו מנהלת מחלקת האירועים העירונית, סגן ראש העיר ומחזיק תיק התרבות בעירייה, אלי מצליח ואנשי הציונות הדתית בעיר. המטרה הרשמית של הישיבה היא הבנת צרכי התרבות של הציונות הדתית בעיר ומציאת הדרכים לשיתוף פעולה בין הקהילה לעירייה בקיום אירועים עירוניים נוספים על אלה הקיימים, שיהיו מתאימים לציבור הדתי. בין נציגי הציבור הדתי-לאומי השתתפו בפגישה ראש המכינה הקדם צבאית בערד, מנהל ביה"ס טללים הממלכתי-דתי, נציגות מהאולפנה ובנות גרעין בת עמי.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, הגיע לברך את המשתתפים והביע את נכונות העירייה ותמיכתה בקיום אירועים עירוניים נוספים, שמתאימים לציבור הדתי-לאומי. כך למשל ראוי לאזכור האירוע הגדול שנערך בערד לכבוד בוגרי הגרעין התורני וכן את האירוע בכיכר העיר לרגל חג שמחת תורה שנערך לפני שבועות מספר.

בישיבה שהתקיימה כאמור, סוכם על שיתוף פעולה מחלקת האירועים העירונית לבין הרכז החדש של התרבות התורנית, דובי חלקיה, וכלל הגופים בעיר. בין היתר נדונו אירועי יום העצמאות הקרבים ובאים ואירועים עירוניים נוספים בדגש כמובן על האפשרויות התקציביות.

(פורסם בתאריך 25.02.16)

בעירייה פועלים לחידוש קליטת העלייה ממדינות חבר העמים

ראש העיר בפגישה עם נציגים במשרד הקליטה

 

בעיריית ערד זוכרים היטב את המאמץ האדיר שהושקע בתחילת שנות ה 90' בהבאתם וקליטתם בערד של אלפי עולים חדשים ממדינות חבר העמים. תוצאתו של המהלך ההוא הייתה הכפלתה של אוכלוסיית העיר, יצירת מקורות תעסוקה, צמיחה כלכלית לאור התפתחות הנדל"ן והמסחר.

בהנהלת העיר החליטו שמהלך כזה יכול להצעיד שוב את העיר קדימה. "במשך 20 שנה אוכלוסיית ערד לא גדלה", הסביר ראש העיר עו"ד ניסן בן חמו, "לכן, לצד משיכת משפחות צעירות ואוכלוסייה וותיקה חזקה, עלינו להשקיע מאמץ בחידוש העלייה ממדינות חבר העמים. הדבר ישפיע לטובה על גודלה של העיר, על כלכלתה ועל הדמוגרפיה בתוכה", הסביר עו"ד בן חמו.

לאחרונה יזמה העירייה פגישה עם נציגי משרד הקליטה בכדי לפרוש בפניהם את הבקשה לעידוד העלייה מחבר המדינות לערד. לשם כך העירייה זקוקה לסיוע תקציבי מוגדל מהמשרד, הסבירו ראש העיר ומנהלת מח' הקליטה, מרינה גלייזר לאורחים המכובדים.

בקשות העירייה לסיוע למהלך הזה ובקשות נוספות להגדלת תקציבים לפעילויות קהילתיות לעולים מכל מגזרי האוכלוסייה נענו באוזן קשובה. מנהל אגף בכיר לקליטה בקהילה, ולדימיר שקלאר (מנכ"ל בית"ר ירושלים בעבר) נענה ברצון ובחיוב לבקשת העירייה, והבטיח כי יוגדל תקציב קליטת העלייה בעיר, ויבחנו אפשרויות נוספות לקליטת עולים שתותאם לאפשרויות תעסוקתיות בעיר.

(פורסם בתאריך 25.02.16)

נעים להכיר: השירות הפסיכולוגי החינוכי בעיריית ערד

צוות השפ"ח

9 פסיכולוגים וגננת טיפולית אחראים להתפתחותם ובריאותם הנפשית של כלל התלמידים בערד. מי שזקוק לעזרתם מוזמן גם מוזמן.

במקום שקט ומזמין בבניין שבדיוק מול תחנת המשטרה, שוכן מרכז השירות הפסיכולוגי החינוכי של עיריית ערד. החדרים במרכז מעוצבים בנעימות ומשרים אווירה רגועה מאוד. תשעה פסיכולוגים, למען האמת שמונה פסיכולוגיות ופסיכולוג אחד, וגננת טיפולית ומזכירה מנוסה עובדים בו, יוצאים ממנו, מגיעים, מבקרים, מאבחנים ומטפלים בתלמידי הגנים ובתי הספר, במסגרת הלימודים ובמערכת הסובבת אותם. הם עושים זאת ברמת הפרט והמשפחה, בימי שיגרה ובעיתות חירום. השבוע ביקרו במרכז ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, מנהלת מח' החינוך, אורנה אלישע וחברת מועצת העיר, פלורי שטרלינג, ונפגשו עם מנהלת השפ"ח סופיה שקרלניק ועם צוות הפסיכולוגים, ובזכות כך אנו זוכים להצצה נדירה למקום הכי רגוע בשכונה.

אז מה עושים שם, במרכז?

הנושאים העיקריים שבהם עוסק השירות הפסיכולוגי החינוכי כוללים מעקב במידת הצורך אחר התפתחות נורמטיבית: פחדים, הקניית הרגלים ומעברים בחיים ובמידת הצורך מתחילים טיפול פרטני ו/או משפחתי במקרים של  קשיי למידה על רקע אורגני, רגשי, התנהגותי או קוגניטיבי. טיפול במשברים ומצבי לחץ ולנו ההורים הם גם יכולים לעזור בתחום שכמעט איבדנו אותו: העצמת הסמכות ההורית, חיזוק התא המשפחתי והצבת גבולות.

למי זה בכלל מיועד?

עזבו אתכם מסטיגמות וסיסמאות ישנות. היום כל אחד יכול לפנות לשרות הפסיכולוגי לקבל ייעוץ ראשוני, לשאול בדבר, לבקש עזרה. זו כבר לא נחשבת בושה. בין הפונים ניתן למצוא אנשים כמוך וכמוני, משפחות רגילות מן השורה, הכל בסדר והכל מותר ולפנות לבקש עזרה זה דבר מקובל. יחד עם זאת, אם רוצים אז אפשר לפנות בדיסקרטיות מלאה ולקבל עזרה במפגשים אישיים.

עבודת הפסיכולוגים החינוכיים מתבצעת על פני כמה רצפים: א. רצף התפתחותי לגילאי 0-18, ובחינוך המיוחד עד גיל 21. ב. רצף אוכלוסיות: עבודת השפ"ח מיועדת לאוכלוסיות נורמטיביות ולאוכלוסיות מגוונות, לאוכלוסיות בעלות אופי רב תרבותי, ולאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים. ג. רצף מניעה והתערבות: על ידי אבחון ואיתור מוקדם, התערבות בתוך המערכת והדרכה מול צוותים. וכל זאת על פי התפיסה הטיפולית שמתבססת על עקרונות של נגישות וזמינות והסתכלות הוליסטית.

המרחב הטיפולי  

בשירות הפסיכולוגי החינוכי עוסקים בשלוש מערכות טיפוליות המשתלבות זו בזו. הילדים עצמם, המשפחה שסביבם והמערכת החינוכית שהם נמצאים בה.

מעגל הטיפול בילדים כולל איתור פעיל של ילדים עם צרכים התפתחותיים, רגשיים והתנהגותיים. אבחונים קוגניטיביים, רגשיים והתפתחותיים מקצועיים. תהליך השמת ילד במסגרות חינוכיות מתאימות וטיפול פסיכולוגי לילד.

מעגל הטיפול המשפחתי כולל תמיכה רגשית במצבי משבר, הדרכה וייעוץ בשגרה ובחירום, טיפול סביב תפקוד הורי, טיפול דיאדי (הורה-ילד), התערבות משפחתית ופגישות עם זוג ההורים.

השירות הפסיכולוגי נותן מענים גם למעגל המערכתי של הילד, והוא כולל שירות למנהלי בתי הספר, הדרכות לצוות המורים סביב בעיות לימודיות, רגשיות וחברתיות, הובלת תהליכים בתוך המערכת לשיפור האקלים הבית ספרי, תיווך בין מסגרות החינוכיות לבין שירותים נוספים בתוך הקהילה ומניעה והתערבות סביב סוגיות חינוכיות שונות (כגון; חרם, דחייה חברתית, אובדנות ועוד).

קצת מספרים על הפעילות

היקף העבודה של השירות הפסיכולוגי החינוכי תואם את ההיקף בערים בסדר גודל של ערד, אך המרכז המקומי ידוע בקרב העוסקים בתחום כמרכז שמעז להתחדש ולנסות פרויקטים ומודלים טיפוליים כל הזמן. על פי הנתונים המספריים ניתן ללמוד שאכן תושבי ערד מכירים את המקום ולא נמנעים להגיע ולבקש מידע ועזרה. בשנה החולפת נעשו ע"י הפסיכולוגים 96 אבחונים, 259 הדרכות הורים, 86 טיפולים ובפרויקטים שמעבר לעבודה השוטפת ניתנו מענים פסיכיאטריים ל 19 ילדים ועוד 25 הדרכות הורים.

אם רוצים איך פונים?

ראשית, אם ישנה בעיה לילד או לילדה שלכם, הם מוזמנים לפנות ליועצת בית הספר. במידת הצורך היועצת כבר תפנה אותם לשירות הפסיכולוגי וסביר להניח שהיא תערב אתכם בעניין.

והיה, ויש מצב בו ההורה עצמו חושב שיש לילדו איזושהי בעיה ויש רצון לפנות לשירות לקבלת עצה, חוות דעת וסיוע לילד או לילדה ברמה האישית, המשפחתית, החברתית או בכלל – ניתן לפנות לתיאום פגישה, בטל' 08-9950926 בימים א'-ו' עד 13:00 . לאחר שעה זו ניתן להשאיר הודעה במענה הקולי ובטוח שתתקבל שיחה בחזרה.

(פורסם בתאריך 18.02.16)

 

 

פתיחה חגיגית למועדוני מופ"ת לגיל הזהב

אירוע הפתיחה של המועדון

ביום רביעי השבוע נערכה פתיחה חגיגית למועדוני מופ"ת לחברי גיל הזהב , בהשתתפות חברי המועדונים ונהנו משירי מקהלת  "צלילי זהב " בניצוחה של סווטלנה גוטמן ומכיבוד עשיר .

הפתיחה הייתה במעמד ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, סגנו מר אלי מצליח, עובדי המחלקה לשרותים חברתיים ועובדי המתנ"ס. כן נכחו נציגי משרד הרווחה מנהל המחוז ומפקחת תחום קשישים.

מועדוני מופ"ת  (מועדון מועשר + תזונה) הינם פרי עבודה של עו"ס המחלקה לשרותים חברתיים גב' רחלי ביטון ומתנ"ס ערד, המועדונים מופעלים מזה כמה חודשים ומטרתם  לתת ביטחון תזונתי, ארוחת בוקר קלה, ארוחת צהריים חמה ,חוגים מגוונים, מענה חברתי והעשרת הפנאי לאזרחים וותיקים עצמאיים בתפקודים העומדים בקריטריונים. המועדון ממומן ומפוקח ע"י משרד הרווחה ועיריית ערד ומופעל ע"י המתנ"ס.

עליזה בראון, מנהלת המחלקה לשרותים חברתיים, הדגישה כי המחלקה, משרד הרווחה ועיריית ערד שמים בסדר עדיפות גבוה מתן מענים איכותיים וברמה גבוהה לאזרחים הוותיקים, ואכן נפתחו בתקופה האחרונה שרותים כמו קהילות תומכות,  מועדונים ופרויקטים נוספים.

צוות המדור לזקן במחלקה, בריכוזה של מאירה לוסף הודה באירוע הפתיחה להנהלת העיר, לדודי שושטרי מנהל המתנ"ס לשרון ניקוליץ ראש תחום מבוגרים במתנ"ס ולצוות המועדונים על שיתוף הפעולה ועל קידום פרויקטים משותפים, ואיחל לתושבים האזרחים הוותיקים הרבה בריאות והנאה מהשרותים המתפתחים.

נותרו מס' מקומות במועדון, להצטרפות ניתן לפנות למחלקה לשירותים חברתיים בטל' 08-9951614 לעובדת סוציאלית רחלי ביטון.

לקבלת מידע אודות השרותים הקיימים יש לפנות למדור לזקן במחלקה לשרותים חברתיים  089951614

(פורסם בתאריך 18.02.16)

ביה"ס חלמיש – נציג הדרום בכנס ארצי לפדגוגיה איכותית

תלמידות בבית ספר חלמיש

בית ספר חלמיש זכה השבוע להכרה רשמית באיכותו הפדגוגית. בית הספר נבחר להשתתף בתכנית יוקרתית ל"מובילי פדגוגיה איכותית" יחד עם 130 בתי ספר נוספים מרחבי הארץ. השבוע, לאור הצלחתו בתכנית, נבחר בית הספר לייצג את כל בתי הספר במחוז הדרום המשתתפים בתכנית (כ-30) בכנס ארצי של התכנית. 

בכנס שהתקיים ביום רביעי שעבר הציגה מנהלת ביה"ס, הגב' רחל לנצ'נר, את העשייה הענפה בבי"ס, את העיקרון הפדגוגי ותוצרי הלמידה של התלמידים. לנצ'נר פרשה בפני באי הכנס את הלך הרוח המאפיין את העשייה החינוכית בבית הספר, מתוך תפיסה חינוכית שלמידה בצוות, השתתפות ושיתוף בתוצרים, מובילים ללמידה משמעותית והעצמה אישית. 

אורנה אלישע, מנהלת מחלקת החינוך ברכה השבוע את מנהלת ביה"ס וצוות המורים על עשייתם החינוכית הייחודית והצלחתם בתכנית, ואמרה כי ביה"ס מהווה גאווה גדולה למערכת החינוך על שנבחר לייצג את ערד ואת מחוז הדרום כולו".

(פורסם 18.02.16)

"יש לנו צימרים, רובע אמנים, מסלולי טיולים וסביבה תיירותית"

הביתן של ערד בכנס התיירות הבינלאומי

 

כוח מרשים התייצב השבוע בדוכן של עיריית ערד ביריד התיירות הבינלאומי שנערך השבוע בתל אביב. בין מחזיקי הפלאיירים, כרטיסי הביקור והמשווקים לקהל הרחב נצפו אנשי תיירות מהעיר, בעלי צימרים, מלונות, כפר הנוקדים, פאב מוזה ובעלי אטרקציות תיירותיות, וכן ראש עיריית ערד, עו"ד ניסן בן חמו ואנשי העירייה, מנהלת מחלקת התיירות, סגן ראש העיר ומחזיק תיק התיירות, אלי מצליח.

כולם עבדו יחדיו כתף אל כתף בשיווק האטרקציות התיירותיות של ערד בפני באי היריד. ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו היה ראש הרשות היחיד שהתייצב בדוכן העיר שלו כדי להפגין עד כמה ענף התיירות חשוב לעיר, והדבר משך תגובות אוהדות רבות מאנשי המקצוע שזרמו לדוכן העירייה. 

ליריד התיירות הבין לאומי הגיעו סוכני נסיעות מהארץ ומחו"ל, מדריכי טיולים, מדריכי קבוצות ואנשי תיירות רבים. לכן השתדלו כולם לנהל שיחות אישיות עם המתעניינים, להכיר את אנשי המקצוע ואת "המדריכים שמכוונים את האוטובוסים", ולהחליף עימם כרטיסי ביקור במטרה שיביאו עימם תיירים ואורחים.

כחלק ממדיניות ראש העיר זוכה ענף התיירות בימים אלה למשקל רב. הקמת הדוכן הינה דוגמא אחת מני רבות לפעילות העירייה בתחום, זאת בנוסף לקידום פרויקט טיילת מואב, הכפלת תקציב מחלקת התיירות, קידום פרויקט הפארק המוטורי, סיוע ליזמים המקימים מלון יוקרתי על חורבות מלון מצדה ולאלה המקימים מפעל לתחזוקת מטוסים קלים במנחת התעופה והכשרתו לקליטת תיירים מחו"ל.

מתחדשת פעילות מרכז 'אישה לאישה' בערד

מרכז 'אישה לאישה' ערד מחדש את פעילותו בשיתוף מחלקת הרווחה של העירייה ויועצת ראש העיר לקידום מעמד האישה, ומזמין את כל נשות הקהילה להצטרף אלינו לפעילות. המרכז בא להעצים נשים המהוות מודל לחיקוי, תומכות, מדריכות וחונכות לנשים אחרות.

מרכז 'אישה לאישה' מיועד לכל נשות העיר, ללא קשר למצבן החברתי, ההשכלתי, המשפחתי והתעסוקתי-כלכלי. כמו כן, לזיהוי קבוצות של נשים- באינטרסים שונים (עזרה עצמית, העצמה...), ואיחוד כל הקבוצות הללו והכוונתן לבניית תוכן ומפגשים בתחומים שונים ומגוונים.

מטרת המרכז היא איחוד כל הקבוצות במקום אחד וגיבושן לשם העצמה ופיתוח עצמי ועידוד פעילות של נשים פעילות בקהילה במקום שבו הן תוכלנה להיפגש וליצור מפגש נשים למען נשים. כמו כן, המרכז יאפשר חשיבה והבשלה לפיתוח יוזמה שעיקרה בהקמת מתחם שיכיל בתוכו מקום למתן שירותים ופעילויות שהנשים עצמן מבקשות לקיים למען עצמן ולמען נשים אחרות בקהילה.

בואו והצטרפו אלינו לפעילות ויחד נקיים מפגשי חשיבה וסיעור מוחות לפעילויות אפשריות שנרצה לקיים במרכז.

המפגש הבא ביום ג'- 16.02.16 בשעה 18:00 בבית המתנדב (סמטת האקליפטוס 2, פינת רח' צבר).

תודות לכל מי שהתעניינה, הצטרפה עד כה ותרמה מעצמה למען הפעילויות הקהילתיות במרכז. תודה למחלקת הרווחה והשירותים החברתיים – עבודה קהילתית, יועצת ראש העיר לקידום מעמד האישה- גב' אירית כהן על השותפות, לפותחים עתיד ערד על שיתוף הפעולה והצעידה יחד לחידוש הפעילות.

לפרטים נוספים ויצירת קשר ניתן לפנות לאילנה נירנברג- עובדת סוציאלית קהילתית, היחידה לעבודה קהילתית, מחלקת הרווחה והשירותים החברתיים, בטלפון: 08-9951676 (ישיר) או במייל: ilana_n@arad.muni.il

(כתבו: אולה חריפון ואניטה רוזנבאום).

משרד השיכון והבינוי: מחירי הדיור בערד לא ירדו בחמש השנים האחרונות

בשלוש השנים האחרונות עלו המחירים בערד ב- 17.7%. בדימונה ב- 11.1% בלבד.

בניגוד לשמועות, להלך הרוח ולניסיונות לפגוע במחירי הנדל"ן בעיר – השבוע התברר כי מחירי הדיור בערד לא ירדו בחמש השנים האחרונות. זאת על פי נתוני משרד השיכון והבינוי, שהוא הגורם המוסמך ביותר בנושא.

מהנתונים שפורסמו השבוע עולה כי בניגוד לתחושות שמחירי הדיור בערד ירדו, בשנת 2013 עלו מחירי הדירות בממוצע ב- % 5.4 , בשנת 2014 עלו מחירי הדירות בממוצע ב- 9.8% , ובשנת 2015 שהסתיימה זה עתה עלו מחירי הדירות בערד ב- 2.5%. 

עליית המחירים בשלוש השנים האחרונות בערד מגיעה לכ-17.7%. בדימונה השכנה נרשמה עלייה בשנת 2013 בשיעור של 2.9%, ואילו בשנת 2014 נרשמה ירידה במחרי הדירות בדימונה בשיעור של 1.8%, בשנת 2015 נרשמה עלייה של 10%, ובסה"כ, בשלוש השנים האחרונות עלו מחירי הדירות בדימונה ב 11.1%בלבד, עלייה נמוכה מאשר העלייה שנרשמה בערד.

איש הנדל"ן הוותיק ביותר בערד, ציון שאשא, אמר השבוע לאור הנתונים שפורסמו כי, "בניגוד לתחושות ולהלך הרוח ברחוב, העובדה היא שיש יציבות מחירים עם מגמת עלייה רציפה לאורך זמן. בערד יש קהילה חזקה וטובה וזו עיר שניתן להיות גאים לגור בה".

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, לא הופתע מהנתונים שפורסמו. תמיד אמרתי שערד יציבה ושכל ניסיון לפגוע בעיר במזיד לא יצלח. עלינו להרים את הראש ולחזור להאמין בערד כפי שאני מאמין בה. אנחנו בדרך הנכונה".

תקציב העירייה 2016: יותר כסף לחינוך, לתיירות ולפיתוח העיר

גזברית העירייה מסבירה על התקציב

התקציב החדש מאוזן ללא הלוואות כבעבר, חותר למדדי מצוינות ניהוליים ושואף לחוסן כלכלי לערד

ראש העיר עו"ד ניסן בן חמו הגיש השבוע את תקציב העירייה לשנת 2016 לאישור מועצת העיר וזכה ממנה לבירכת הדרך. "עיריית ערד שואפת לעצמאות כלכלית, להגדלת מקורותיה הכספיים והפחתת התלות במשרדי ממשלה כך שאנחנו כעיר נוכל להחליט לאן להתפתח", אמר עו"ד בן חמו לחברי המליאה.

על התקציב החדש עמל הצוות הכלכלי בעירייה שכולל את סגן ומ"מ ראש העיר, דודי אוחנונה, גזברית העירייה רינה יוסף, סגנית הגזברית ימית לוי, סגן ראש העיר, אלי מצליח וראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו. צוות זה הצליח לאחרונה לאזן את תקציב 2015 למרות שקיבל אותו לידיו עם גירעון בתקציב השוטף של 9 מיליון ₪, שבמונחים עירוניים נחשב לקטסטרופה גדולה.

מבדיקת התקציב החדש לשנת 2016 עולה כי השנה גדל התקציב בכ-7 מיליון שקלים לעומת השנה שעברה והוא עומד על כ- 155 מיליון ₪. הגידול נובע מעלייה בהוצאות לחינוך, לרווחה ולשכר בעיקר בשל קליטת סייעות נוספות בגני הילדים.

עוד עולה מהתקציב עובדה משמעותית: זהו התקציב הראשון מזה שנים רבות, שאינו נדרש להלוואות בנקאיות כדי לאזן גירעון שוטף. השנה, אם תילקחנה הלוואות הן תופנינה לראשונה לפרויקטים לפיתוח העיר ולא לסגירת מינוס בחשבון.

נתון מעניין נוסף מלמד כי השנה לא צפוי גידול (נכון לעכשיו) בתקציבי הממשלה אך לעומת זאת, גדלו השנה הכנסות הארנונה וגדלו 'ההכנסות העצמיות' של העירייה שזו מגמה מבורכת, לדברי גזברית העירייה. כלומר, עיריית ערד פחות מסתמכת השנה על תמיכה ממשלתית ויותר פונה לכיוון הגדלת הכנסותיה ממקורות שונים כדי לבסס את עצמאותה הכלכלית.

שלב א' בפרויקט הסביבתי ביהושפט יוצא לדרך

תצפית נחל חסד

בשבוע הבא יחלו עבודות הפיתוח הראשונות בפרויקט "פארק יהושפט", שהוא "שער הכניסה" לנחל חסד, אחד הנחלים היפים באזור.פארק יהושפט יהיה מתחם ה"פארק המרכזי" בעיר שסביבו תבנה בעתיד שכונת יהושפט. לאחר שנים של עבודת תכנון ואיגום הכספים העירייה בישורת האחרונה שהיא גמר תכנון יציאה למכרז ותחילת ביצוע הקמת הפארק בכללותו. הגופים השותפים לעירייה בכל הקשור להקמת הפארק הם קק"ל, משרד השיכון ורשות ניקוז ים המלח בעלות כוללת של כ -  9 מיליון ₪ שממומנת מהגופים הנ"ל אליהם הצטרפה גם הקרן לשטחים פתוחים והמשרד להגנת הסביבה. לפני חודשים אחדים חנך ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, מסלול רכיבת אופניים שזכה לשם "סינגל רחמים", שתחילתו משיקה לקצה הפארק המתוכנן. בשבוע הבא נכנסת רשות ניקוז ים המלח לביצוע שלב א' של הפרויקט: הסדרת המבואה של נחל חסד, שיקום "מאגורת נחל חסד" והצבת נקודת תצפית מקורה על הנחל. עבודות קק"ל ומשרד הבינוי והשיכון יתחילו בחודש נובמבר 2016 ויסתיימו  בחודש אפריל 2017. שלבי פיתוח אלה יכללו, בין היתר,  גם את הקמת פארק הכלבים המתוכנן לביצוע במקום.

 

 

יופי של ביצועים במחלקת הגינון

ראש העיר עו"ד ניסן בן חמו מעניק תעודת הצטיינות לעובד גינון

מחלקת הגינון העירונית עובדת בשיטה של הערכת ביצועים ומדדי עבודה. השבוע חולקו פרסי הצטיינות לעובדים.

הם לא רבים במספר, אולי 30 עובדים אולי קצת יותר, אבל יש להם ים של עבודה בגינון, בגיזום, בהשקיה ובתחזוקת מתקנים ושלטים בכל רחבי העיר. והם המחלקה היחידה בינתיים שעובדת תחת שיטה של הערכת ביצועים. כלומר, הערכת ביצוע המשימות של עובד על בסיס יומי, והערכת שטח יומית וחודשית של צוותי העבודה, על איכות העבודה, מקצועיות והספק.

תראו כמה עבודה

בגדול הם שותלים, גוזמים, מרססים, משקים, מתחזקים, מתקנים, מרצפים ומסדרים. והם עושים את כל זה בחום של 40 מעלות בקיץ ובטמפרטורה של 0 מעלות בחורף. והם מתחלקים לצוותי עבודה באזורים השונים. צוות לבאות של מחלקת הגינון מונה ארבעה עובדים וראש צוות אחד, שאחראים על הנוי בשכונות לבאות, יעלים, יהושפט, מעוף, רותם ושקד. צוות חלמיש אחראי על שכונות חלמיש, טללים, מרכז העיר, שכונות ראשונים, נעורים ורננים. בצוות ארבעה עובדים ולהם ראש צוות אחד. צוות אבישור מגנן בשכונות אבישור, גבים, אזור התעשייה ורובע האמנים. שלושה עובדים בלבד בצוות הזה. הצוות הטכני של מחלקת הגינון מטפל במתקני המשחקים, בתמרורם, בשלטים, בהצללות, בגדרות ובמדרכות שצריכות שיקום. צוות ההשקיה אחראי, הממ, על ההשקיה כמובן ברחבי העיר. צנרת, ממטרות, פיצוצי טפטפות והפעלת השקיה ממוחשבת וכזו שאינה ממוחשבת.

מצטייני שנת 2015

כאשר עובדים תחת מדדים והערכת ביצועים יום-יומית אפשר לדעת בקלות מיהם העובדים מצטיינים. השבוע התקיים טקס סיכום שנת 2015 והנתונים לימדו על תיקו בין שני צוותים מצטיינים. צוות חלמיש עם סלימאן ענאמי בראשו וצוות לבאות עם מוסא אבוחמד בראשו סיימו את שנת העבודה עם ציון זהה ושני הצוותים זכו לקבל תעודת הצטיינות. לעובד המצטיין ביותר של המחלקה על פי כל מדדי הערכה נבחר העובד אבוחאמד ראסן. מצטייני הבטיחות לשנת העבודה נבחרו גוויני פרג' ואבוענם עבד אל אזיז.

כל המצטיינים זכו לתעודה, ללחיצת יד ולמילות תודה והערכה ממנהל מחלקת הגינון מוסא אלכרישאת ומראש עיריית ערד, עו"ד ניסן בן חמו. ראש העיר הודה לעובדים על עבודתם המסורה ועל נכונותם לעבודה בשטח בתנאי מזג אוויר קשים. "שנת 2016 מלאה בתכניות לפיתוח העיר", אמר להם עו"ד נין בן חמו, "ועם עובדים כמוכם ומנהל כמו מוסא השמיים הם הגבול".

הגנה סביבתית

השר להגנת איכות הסביבה  אבי גבאי בביקור בערד

השר להגנת הסביבה הגיע לפגישת עבודה בעירייה והבטיח שקיפות ציבורית בסקר הסביבתי לכרייה בהר בריר.

המאבק נגד כריית הפוספטים בהר בריר נמשך מכיוונו של ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו והנהלת העיר. השבוע הגיע השר להגנת הסביבה אבי גבאי לפגישת עבודה בלשכת ראש העיר ולסיור  בהר בריר עם הנהלת העיר ועובדות היחידה האזורית לאיכות הסביבה.

במהלך הפגישה בין המשתתפים עלו לדיון נושאים רבים. בין היתר נדון ייעול פרויקט הפרדת פסולת ע"י העירייה והמשרד להגנת הסביבה. נושא נוסף שנדון בפגישה עסק בהפיכתו של אתר הפסולת העירוני לאתר אזורי כך שייתן שירות לכל היישובים המשתייכים לאשכול נגב מזרחי. פרויקט זה אמור לצאת לדרך כמיזם משותף של היישובים ולתת פתרון קצה בטיפול בפסולת בכל עיר. בקשה נוספת שהפנה העירייה לשר גבאי הוא המשך תיקצוב פרויקט חינוך והסברה לתלמידים שמתבצע בנחלים כמו נחל חסד ונחל טביה.

כל פגישה עם שר ממשלה או ח"כ מסתיימת בבקשה אישית לקבל את תמיכתו במהלך ממשלתי להעברת סיוע משמעותי לערד במגוון נושאים. גם השר להגנת הסביבה זכה לפנייה אישית שכזו, והתברר כי היא נפלה על אוזן קשובה. שעות ספורות לאחר הפגישה צילצל השר גבאי לראש העיר ושיתף אותו כי כבר הספיק לשוחח עם שר האוצר בדבר חשיבות הסיוע לערד. 

אחד הנושאים החשובים שעלה לדיון היה נושא כריית הפוספטים בשדה בריר.

השר להגנת הסביבה חזר על החלטתו לבצע תסקיר סביבתי חדש לפני כריית פוספטים באזור, סקר שיתחיל "מאפס", בשיתוף משרד הבריאות. ואמר כי, "ההחלטה על ביצוע תסקיר חדש היא עניין של שקיפות. חשוב שיהיה תהליך שאנשים מאמינים לו כך שלא תהיה עננה של הטיה לכאן או לשם".

עוד ציין השר גבאי כי מחברת כי"ל לא דיברו אתו בנושא וגם לא מופעלים עליו לחצים מכיוון ראש הממשלה או שר האוצר.

ראש העיר ברך את השר על החלטתו זו, והדגיש כי עיריית ערד מבקשת להשתתף בתהליך הכנת התסקיר באמצעות היחידה לאיכות הסביבה, לפתוח את ההנחיות לתסקיר להערות הציבור ולהתחשב בכיווני הפיתוח והמיתוג של העיר – הפיתוח התיירותי.

בשעות הערב חזר השר להגנת הסביבה לערד ונפגש עם עשרות תושבים במלון 'יהלים'. בפגישה זו פרשו התושבים בפני השר את חששם מפני הכרייה בהר בריר והסכנה הבריאותית ממנה, את הנזק והפגיעה הצפויה לדבריהם בכלכלת העיר, בתיירות, בעזיבת תושבים במקרה של התחלת כרייה, ועוד.

תקציב גדול אושר לביה"ס הדמוקרטי: יאפשר הפחתת שכר הלימוד לתלמידים

בית הספר הדמוקרטי בערד

מנהל ביה"ס: ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, השיג בכמה חודשים מה שלא השיגו עבור ביה"ס במשך 15 שנה.

מהפכה גדולה בבית הספר הדמוקרטי בערד. רגע לפני שסגר את שעריו מחוסר תקציב, משרד החינוך אישר השבוע תמיכה בבית הספר כמוסד ייחודי, ובכך זוכה בית הספר לתקציב שנתי משמעותי, ואפשר לומר שתקציב זה גבוה אף יותר ממה שביקשו וציפו לקבל חברי עמותת בית הספר, שמנהלים את המקום.

לאור ההכרה של משרד החינוך בבית הספר כייחודי במסלול "מוכר ורשמי" הופך מעתה ביה"ס להיות נגיש יותר לכלל תושבי ערד. התקציב השנתי החדש יאפשר לביה"ס לשפר את תנאי העסקת המורים ולשלם את שכרם, לאחר שחלקם הגדול עבד במקום בהתנדבות במשך שנים.

התקציב החדש יאפשר לביה"ס להפחית משמעותית את שכר הלימוד החודשי של התלמידים ובכך הוא ישנה את תדמיתו האליטיסטית ויפתח את שעריו לרבים מתלמידי העיר שיהיו מעוניינים ללמוד בו. בית הספר יוצא איפה לדרך חדשה ולדברי מנהל בית הספר המקום יגדל ויפרח ויהיה לפנינת החינוך בנגב.

מנהל ביה"ס הדמוקרטי בערד, יובל ארנפרוינד-כהן, אמר השבוע כי, "יש כאן ראש עיר שלקח את הסיפור הזה בצורה בלתי נתפסת. הוא עסק בעתידו בית ספר ללא סוף בחודשים האחרונים, ועשה כל מה שאפשר לעשות כדי שיהיה בערד בית ספר דמוקרטי. מבחינתי, ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, עשה והשיג בכמה חודשים יותר ממה שהשיגו קודמיו ב 15 שנות קיומו של בית הספר. על כך, אגב, פורום מנהלי בתי הספר הדמוקרטיים הציעו לבחור בו כיקיר החינוך הדמוקרטי".

העירייה פועלת לייצוג התיירות ביריד הבין לאומי השנתי

תמונה מכנס תיירנים בשנה שעברה

עיריית ערד תציג את יתרונותיה של העיר, מקומות הלינה והאטרקציות שבה, בפני עשרות אלפי המבקרים שצפויים להגיע ליריד התיירות IMTM הבין לאומי שיתקיים בעוד כשבוע בגני התערוכה בתל אביב.

יריד IMTM הינו האירוע השנתי הוותיק והמרכזי של "תעשיית התיירות" בישראל והוא נערך בחסות משרד התיירות, התאחדות המלונות בישראל ואל-על ובשיתוף התאחדות סוכני נסיעות ותיירות בישראל.

היריד מיועד לכל העוסקים בענפי התיירות השונים – תיירות פנים, תיירות נכנסת וכן מדינות וגורמי תיירות מחו"ל, והוא מפגיש בין התיירן הישראלי, עמיתיו ולקוחותיו מחו"ל והקהל הרחב.

גם השנה עיריית ערד, באמצעות מחלקת התיירות, משתתפת ביריד בביתן משותף של הרשות לפיתוח הנגב, כאשר לכל עיר מוקצה דוכן נפרד. לצד גורמי העירייה יעמדו תיירנים מהעיר שלוקחים חלק פעיל ביריד לקידום עסקיהם. בביתן יש אפשרות להציג פרוספקטים, ברושורים ופרסומים עסקיים - פרטיים וישנה אפשרות ליצור קשרי עבודה ראשוניים עם סוכני נסיעות, מדריכי טיולים וחברות תיירות כדי שיכירו את ערד ואפשרויות התיור בה.

מחלקת תיירות בעיריית ערד רואה חשיבות רבה בהשתתפותם של תיירנים מהעיר ביריד זה ומאפשרת להם להצטרף לדוכן העירוני.

תיירן שמעוניין להציג את שירותיו התיירותיים בביתן של ערד מוזמן לפנות לאנה, רכזת מחלקת התיירות בעירייה. ההשתתפות  בביתן כרוכה בתשלום סמלי של 250 ש"ח כולל מע"מ.

המחלקה לשירותים חברתיים חילקה שמיכות לקשישים ולנזקקים

תמונת אילוסטרציה שמיכות לקשישים

המחלקה לשירותים חברתיים קיימה לאחרונה מסע של ביקורי בית אצל קשישים, בודדים ונזקקים כדי ללמוד על הקורה איתם ולנסות להקל ולו במעט על מצבם. לאור הקור העז שהיה צפוי בערד הגיעו במחלקה למסקנה דחופה שיש לחלק שמיכות חמות לאלה שידם אינה משגת לקנות או שהם מתקשים לעשות בכוחות עצמם. לכן, כבר לפני הקור הגדול יצאו צוותים של עובדים ועובדות סוציאליות מהעירייה וחילקו שמיכות יחד עם חיוך ומילים חמות ומעודדות לאותם קשישים בודדים שאצלם ביקרו.

עובדות מחלקת הרווחה והשירותים החברתיים סיפרו השבוע על תחושת השליחות שיש בעבודתן גם בעניין זה ובכלל בתרומתן לתושבים הנזקקים לעזרה, ו"רק לראות את שמחת הקשישים שקיבלו את השמיכות זו התמורה והסיפוק החשובים מכול עבורן".

ראוי לציין כי לאחרונה התגייסו תושבים לסייע לקשישים בימי החורף הזה, כך למשל אורגנה התרמה על ידי חבר מועצת העיר, עופר ארצי, של שקיות מרק ותבשילים חמים, ואלה חולקו בעזרת מתנדבים לבתי הקשישים.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן-חמו: "אני מברך על כל יוזמה קהילתית אשר תורמת למיעוטי היכולת. הדבר מעיד על חוסן חברתי וקהילתי, כמו כן אני מברך על כל שיתוף פעולה בין המחלקה לשירותים חברתיים למתנדבים בעיר.

צרכנייה שיתופית - קהילתית מוקמת בערד

ראש העיר ניסן בן-חמו מצטרף לצרכנייה

תושבי ערד מוזמנים להצטרף כחברים ולהיות שותפים להחלטות כיצד יושקעו הרווחים בפעילות קהילתית . בדרך זו תוכלו להשפיע על הוזלת מחירי המוצרים ויוקר המחייה ולתרום לחיזוק החברה בעיר.

סופרמרקט חברתי-שיתופי מוקם בימים אלה בערד. מדובר בצרכנייה קהילתית שתמכור מוצרים רבים ללא כוונת רווח, וכל הכנסותיה יופנו לפיתוח הסניף ולפעילויות שונות בקהילה.

הצרכנייה החדשה בערד היא חלק מרשת שמוקמת בימים אלה בשדרות, בירוחם ובעשרה יישובים נוספים בזכות קרן IVN, הסוכנות היהודית והפדרציה היהודית.

"צרכניית העיר" מבטיחה שמחירי המוצרים יהיו הזולים ביותר באזור. שיטחה לא יהיה רב כפי שמוכר לנו מרשתות מזון הגדולות, אך הסניף יכלול כ- 2,700 מוצרים שביניהם ירקות ופירות, עוף ובשר קפוא ומצונן, דברי חלב, מזון יבש, טואלטיקה, פארמה ועוד, במחירים זולים. "לא יהיה מגוון של 20 סוגי שמפו אבל יהיה את המחיר הזול ביותר לקטגוריה. לא יהיו מותגים אלא מוצרים מחברות בינוניות וקטנות שיאפשר את סל הקניות הזול ביותר", מבטיחים ברשת.

"צרכניית העיר" הינה יוזמה של תושבי ערד למען תושבי העיר. היא מופעלת באמצעות אגודה שיתופית השייכת לתושבים ומטרתה הוזלת מחירי המזון ויוקר המחייה בערד תוך חיזוק החוסן הקהילתי, השיתופיות ותחושת הסולידריות בקהילה.

הבעלים של צרכניית העיר הם התושבים עצמם, בדיוק כפי שפעלו בעבר האגודות השיתופיות. כל תושב רשאי לרכוש לעצמו "מניית חבר" ולהיות שותף בהחלטות ניהוליות ובהחלטות איך וכיצד להשקיע את רווחי הצרכנייה לטובת הקהילה. האם לסייע לקשישים, האם לממן פרויקט לימודי, או כל רעיון שיתופי-קהילתי אחר. עלות מניית שותפות היא 100 שקלים לשנה בלבד ועוד מתן שעתיים בחודש להתנדבות בקהילה.

חשוב לציין כי לחברים בצרכנייה ניתנת הנחה נוספת על מחירי המוצרים בגובה של 15% בכל קנייה.

כיצד זה עובד?

צרכניית העיר פועלת כעסק חברתי – היא אינה שואפת למקסם רווחים ובמידה וייווצרו עודפים תפעוליים הם יושקעו בפעילות חברתית למען הקהילה, לפי בחירתם של החברים בצרכנייה.

הצרכנייה עובדת עם יצרנים וספקים קטנים ובינוניים כחלק מתפיסה ולפיה יש להתמודד עם בעיית הריכוזיות במשק. בדרך זו מסייעת צרכניית העיר להוזלת יוקר המחיה, לקידום כלכלה מקומית מקיימת ולפתיחת המשק הישראלי לתחרות.

היא עושה זאת לפי מודל חדשני שכולל הסכמי סחר ייחודיים, שימוש יעיל בשטחי הנדל"ן, אסטרטגיית תפעול פורצת דרך ושיתופי פעולה בין העולם הפילנטרופי, העסקי והחברתי ובדרך זו מצליחה להוזיל משמעותית את מחיר סל הקניה ולהתמודד עם מרווחי השיווק הגבוהים ברשתות המזון הגדולות.

תושבי ערד מוזמנים להצטרף לצרכנייה ולהיות שותפים בעלי זכויות ניהול וקבלת החלטות. בדרך זו תוכלו להשפיע על הוזלת מחירי המוצרים ויוקר המחייה בעיר ולתרום באותה הזדמנות לחיזוק הקהילה בה אנו חיים.

לפרטים נוספים ולהצטרפות לאגודה השיתופית ניתן לפנות למרכז הצעירים בטל' 08-9956066 .

 

 

יש עם מי לדבר

ראש העיר ניסן בן חמו בסיור במפעלים

הנהלת העירייה החלה השבוע בסבב סיורים ופגישות עם תעשיינים ומעסיקים בעיר, במטרה ללמוד כיצד יכולה לסייע להם ובכך לשפר את מצב התעסוקה בעיר.

ראש העיר עו"ד ניסן בן חמו, סגנו ומ"מ דודי אוחנונה, סגנו אלי מצליח ולילך מורגן מנכ"לית החברה הכלכלית, נפגשו עם מנהלי מפעל "פ.ל.ה", עם בעל מפעל "אלומיניום חלימי", עם בעל חברת "חשמל אורלי"ועם הבעלים והנהלת מפעל לוכסמבורג. במהלך הפגישות הזמין ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו את המעסיקים באזור התעשייה ליצור עימו שיח ישיר והציע להם את עזרת הנהלת העיר בממשק שבין המפעל לעירייה ובקשיים מול רשויות המדינה.

"נושא הפיתוח הכלכלי והתעסוקה חשובים לנו מאוד. לצד תחום התיירות שאותו אנו רוצים לפתח, חייבת להיות תעשייה יציבה שמאפשרת מקומות עבודה במגוון מקצועות", הציג ראש העיר את ה"אני מאמין" שלו בפני התעשיינים. ראוי לציין שהפגישות התנהלו באווירה חיובית, ועיקרי הדברים נרשמו ויטופלו במידת האפשר.בשבוע הבא תימשכנה סדרת הפגישות עם אנשי התעשייה.

אחד משלנו

בית הספר הדמוקרטי הצטרף השבוע רשמית למערכת החינוך העירונית.

ברכות לבית הספר הדמוקרטי בערד שעבר השבוע למסלול המוכר והרשמי של משרד החינוך, והוא מצטרף לשאר בתי הספר המנוהלים על ידי מחלקת החינוך העירונית.

בשלב זה הושלם התהליך לכיתות א'-ח' בבית הספר, ובמוסד מצפים שהוא יושלם במהרה גם כלפי הכיתות הגבוהות.

בשנים האחרונים פעלה עיריית ערד לשלב את בית הספר במסלול המוכר והרשמי של משרד החינוך כדי שיהיה זכאי לתקצוב ממשלתי ועירוני שוטף. תהליך זה לא התקדם בקצב הרצוי ובחודשים האחרונים ידע בית הספר מספר משברים כספיים והיה קרוב לסגירה.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, מנהל בית הספר, הורי התלמידים וועד ההורים העירוני עשו לילות כימים למנוע את המשבר שישים סוף לחלומם של הורים רבים בעיר. לפני כחודש הושבת בית הספר מפעילות ליום אחד במחאה על מצבו ובשבוע שעבר הוא נסגר משום שלא נותר עוד מימון לפעילותו. בכל אותם ימים פעלו כולם מול משרד החינוך כדי להסדיר תשלומי העבר, תנאי העסקת המורים וקבלת סמל מוסד ממשרד החינוך- דבר שמבטיח תקציבים שוטפים וקליטת מורי בית הספר כעובדי משרד החינוך.

השבוע נחתם הסכם העברת הבעלות של בית הספר לאחריות משרד החינוך, ובית הספר הדמוקרטי קיבל "סמל מוסד" מוכר ורשמי במדינת ישראל, לאחר שנים של המתנה. השבוע גם אישרה מועצת העיר בראשותו של עו"ד ניסן בן חמו, פתיחת חשבון בנק לבית הספר כדי שהעירייה תוכל סוף סוף גם היא להעביר כסף לבית הספר בנוסף לכספי משרד החינוך. 

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו: "המשך פעילות של בית הספר הדמוקרטי היה חשוב לי באופן אישי. מאמצים רבים השקיעה העירייה בכך, שכללו עשרות ישיבות, פגישות ושיחות טלפון קשות. בית הספר הדמוקרטי הוא חלק מההיצע הרחב של מערכת החינוך שאנו מאפשרים לתלמידים ולהורים, ולמיטב ידיעתי לא קיים בשום עיר אחרת בדרום, עם בתי ספר יסודיים ממוקדי התמחות, תיכון עיוני, תיכון מקצועי מצטיין, בית ספר דמוקרטי יחיד בדרום, אולפנא, חינוך ממלכתי-דתי, ועוד.  כיום, כל זוג צעיר יכול למצוא במערכת החינוך שלנו את מסלול הלימודים המתאים לו ולילדיו".

מתחדשים במכונת טיאוט

העיר ניסן בן-חמו בצליום עם עובדי מחלקת תברואה

 במסגרת השיפור המתמשך בשירות רכשה עיריית ערד במאמץ רב מכונת טיאוט חדשה, שמצטרפת למכונת טיאוט הכבישים הוותיקה (של עובד כהן).בשנה האחרונה העבודה עם מכונות הטיאוט לא זרמה כמצופה. שתיים מתוך שלוש מכונות הטיאוט שברשות העירייה היו מושבתות רוב הזמן, ועבודת הניקיון לא היתה שלמה. השבוע התהפכה המגמה. מכונת טיאוט חדשה הגיע ומכונה נוספת תגיע בעוד מספר חודשים. למרות הקשיים התקציביים הצליחה הנהלת העיר לגייס סכום נכבד מתקציבי פיתוח לרכישת המכונה, שמסוגלת להיכנס לשכונות המגורים ולנקות מדרכות ומרכזים מסחריים.  בטקס חנוכת המכונה החמיא ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, לעובדי מחלקת התברואה על עבודתם הטובה במשימות האחרונות שנוספו להם כגון מבצעי הניקיון היזומים, קירצוף המרכז המסחרי, ועוד.  "אני מקבל פידבקים חיוביים מהתושבים על השיפור בניקיון העיר, וזה המדד הכי טוב לעבודתכם", אמר ראש העיר לעובדים, חלץ את הפקק מבקבוק השמפניה וכולם הרימו כוסית לחיים.

אות הוקרה לאגודה לתרבות הדיור

מנהלת הסניף רותי איינברג מקבלת את התעודה

סניף האגודה לתרבות הדיור בעיריית ערד זכה לאות הוקרה, על פעילות ייחודית בתחום החברתי-קהילתי לשנת 2015.

את תעודת ההוקרה קיבלה רותי אייזנברג, מנהל הסניף, שסיפרה על מה ולמה הוענק הפרס: מפגשים  של תלמידים  ומורים עם וועדי בתים לשמירה וטיפוח הסביבה ומניעת גראפיטי, פרויקט שיפוץ בניינים במסגרת "יום המעשים הטובים" עם וועדי בתים, סיור לימודי לוועדים ופעילים לשכונת נווה צדק ביפו – ת"א, בנושא שימור מבנים. מפגשים עם וועדי בתים ופעילים בנושאי תחזוקת מבנים, שמירה וטיפוח. טיפול מקצועי וקהילתי בחברים באגודה ועזרה ראשונית לכלל תושבי הבתים המשותפים בעיר.

רותי אייזנברג: "בהזדמנות זו, אני מודה  לכל הממונים עלי בעירייה, למחלקות ולגופים השותפים, לוועדי בתים והתושבים הפעילים שעזרו להוציא את הפעילויות בהצלחה".

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, בירך על קבלת אות ההוקרה ואמר כי פעילות האגודה לתרבות הדיור מוסיפה נקודות צבע לעיר, וכי העירייה תתגייס כולה בקרוב לפעילות סביבתית ב"יום המעשים הטובים", בו ניתן דגש לפעילויות האגודה".

 

קבלן חדש החל בשדרוג בריכת השחייה

ראש העיר עו"ד ניסן בן חמו במפגש עם הנהלת הקאנטרי

לוח הזמנים  מצביע: הבריכה תיפתח בקיץ הקרוב – במועד שתוכנן לכך.

לפני כשנה, לפני הקיץ האחרון, החלה דרמת השיפוץ הגדול בקאנטרי קלאב. הקבלן שנשכר לצורך העבודה לא עמד בתנאי המכרז, לא באיכות ולא בלוחות הזמנים לביצועה. התוצאה ידועה, "הבריכה הפתוחה" הייתה סגורה למשך כל חודשי הקיץ והעירייה יצרה עשרות פעילויות "חלופיות" כולל הסעות מסובסדות לים.

מאז אותו הקיץ ועד לימים אלה פעלה העירייה להשתחרר מעולו של קבלן זה לצד מהלכי התקשרות עם קבלן אחר שיכנס לנעליו. כל זאת בכדי שניתן יהיה  לצאת לדרך חדשה. השבוע ניתן לברך על המוגמר. מחד נמצאה נוסחת הפשרה והצדדים נפרדו בהסכמה. מנגד ויותר חשוב מכך, השבוע, לאחר משא ומתן ממושך, נכנס קבלן חדש להמשך עבודת השיפוץ בריכת השחייה. בתכנית העבודה: עבודות פיתוח ואיטום הבריכה. קבלן אחר שיעבוד לידו יתקין עד לקיץ את ההצללות. בנוסף מסתיימת כיום עבודת החלפת גדר האתר ולקראת סוף החודש יוחלף "אוהל החוגים" של הקאנטרי באוהל חדש. לצד כל אלו ירכשו מכשירי ספורט חדשים וישופצו המקלחות וחדרי המכונות במקום. כל אלו הנם אתגרים שהעירייה רואה לעצמה חובה לביצוע ולצד כל אלו עובדי הבריכה והקאנטרי ירתמו להעלאת רמת השרות במקום  מתוך תקווה לתת לתושבי העיר את המיטב שניתן להעניק בתחומי הספורט והנופש שבעיר.

הנהלת העיר, בראשות עו"ד ניסן בן חמו, עוקבת מקרוב אחר תהליך העבודה בבריכה. לדברי ראש העיר, "לוח הזמנים מאתגר מאוד אך חשוב לעמוד בו. הבריכה תהיה מוכנה בקיץ לקלוט אליה את ילדי ותושבי ערד ואורחיה, זאת לאחר סיום שיפוץ הבריכה החיצונית והחצר, אוהל החוגים, המלתחות, חדר הכושר, ועוד. לאחר סיום עונת הקיץ יימשכו השיפוצים בבריכה המקורה, במבנה הכניסה לקאנטרי, מבנה החוגים על מנת להשלים את שדרוג המקום ".

 

עיריית ערד: שכונת התיירות החדשה יוצאת לדרך. זהו עוד צעד קדימה לעיר

ראש העיר , עו"ד ניסן-בן חמו והשר יואב גלנט בתצפית על הגבעות המזרחיות

בנה ביתך בגבעות המזרחיות: 240 מגרשים, מחצי דונם ועד שני דונם עם אישור לבניית חדרי אירוח. בקרוב יועלה קמפיין ארצי לשיווק המגרשים.

בעיריית ערד מאמינים בערד ומכניסים רוח חדשה, כי שם עוסקים בתכניות נדל"ן ופיתוח כלכלי, שמלמדות שיש לעיר עתיד ורוד והוא כבר כמעט כאן.

לראייה לכך: לאחרונה שווקו מגרשים בשכונת נוף כרמל, שווקו מגרשים בשכונת רננים בהצלחה מרובה, ועתה מגיעה גולת הכותרת: בסוף החודש (27/1/16) יחל שיווקה של שכונת הגבעות המזרחיות, שכונה של בתי קרקע עם מגרשים גדולים שחלקם מגיע לשני דונם. שטח גדול כזה לבנייה פרטית, כמעט ולא ניתן למצוא בשום יישוב עירוני בארץ. שכונת הגבעות המזרחיות מכוונת לעידוד ופיתוח ענף התיירות בעיר, עם היתרים לבניית 2-6 יחידות צימרים בכל בית ופתיחת עסק תיירותי בשטחו.

גודל המגרשים ומחירי הפיתוח מעידים על השינוי בתפיסה העירונית. משיכת משפחות חדשות המבקשות מגרשים גדולים, נוף פתוח ואיכות חיים. תכנון השכונה אכן מלמד על תכנון יוקרתי. גודלם של המגרשים נע מחצי דונם לפחות ועד לשני דונמים לבית. עלות הפיתוח נעה בהתאם לגודל המגרש, החל מ- 450 אלף ₪ ועד ל- 1.3 מיליון ₪.

שיווק המגרשים יעשה בשיטת מכרז, כלומר ההצעה הגבוהה ביותר תזכה את המציע במגרש המבוקש. שיטה זו מדגישה את האופטימיות הגדולה של רשות מקרקעי ישראל בהצלחת הפרויקט.

במהלך תקופת השיווק תעלה העירייה בסיוע משרד השיכון ומשרד נגב - גליל, מסע פרסום ארצי הפונה לאוכלוסיית היעד, במטרה למשוך אותה לערד. פרטים על המגרשים, מחירים ועלויות ניתן למצוא באתר האינטרנט של רשות מקרקעי ישראל.

ראש עיריית ערד, עו"ד ניסן בן חמו, מברך על תחילת השיווק ומזמין משפחות צעירות לגלות את איכות החיים בערד: "בית קרקע עם נוף מדהים, אפשרות לפרנסה עיקרית או משנית בענף התיירות, שכנים איכותיים ועיר שמתעוררת עכשיו. כל אלה עם תוספות של מערכת חינוך מצוינת וקהילה פעילה ממתינים לכם כאן. בואו לערד".

 

העירייה הסדירה המשך הפעלתו של המרכז הרב-נכותי (מפעל שיקום)

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, מעניק תעודת הוקרה לטל פורטנוי ודניאל אזולאי, מנהלים בקרן למפעל שיקום

כשלושים תושבים בעלי מוגבלויות כמעט ואיבדו את מקום עבודתם פרנסתם ושלוותם וכבודם, זאת אלמלא הצליחה העירייה להסדיר את המשך הפעלתו של המרכז הרב-נכותי, שמשרת עובדים אלה. השבוע החלה חברה חדשה להפעיל את המקום לתקופת מעבר ובימים הקרובים ייחתם עמה הסכם הפעלה קבוע.

המרכז הרב- נכותי שוכן באזור התעשייה, והוא נותן תעסוקה הולמת ופרנסה מכבדת לכשלושים תושבי העיר בעלי מוגבלויות שונות. לאחרונה התקבלה החלטה על ביצוע מכרז להפעלת המרכז. למרבה הצער, העמותה שהפעילה עד כה את המקום המכרז ביקשה לסיים את פעילותה בעיר לאחר שנים רבות וזאת בשל תנאים אובייקטיביים שלה.

הנהלת העיר, בראשות עו"ד ניסן בן חמו, החלה במרוץ נגד הזמן למציאת מפעיל חדש למקום וסיום כל הליכי המכרז והבירוקרטיה לפני  שהמרכז הרב נכותי ייסגר. בהנהלת העיר לא היו מוכנים לוותר על המפעל החשוב כל כך לאוכלוסייה המיוחדת ובדרישת ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, הושקעו בנושא מאמצים רבים. אך כשהולך קשה אז הולך קשה, ובמכרז הפומבי לא נמצאו גופים העומדים בדרישות המערכת. לאור זאת, אשרה מועצת העיר לנהל משא ומתן נפרד ולנסות  ולאתר מפעילים פוטנציאליים למרכז הרב נכותי.

השבוע הוסדר הדבר: עיריית ערד וחברת שליו סיכמו על שיתוף הפעולה המיוחל. החברה, כבר החלה להפעיל את המקום תוך שהיא מאפשרת לתושבים להישאר במסגרת, להמשיך לעבוד ולהתפרנס בכבוד. החברה החדשה מפעילה את המקום כבר בימים אלה ועד סוף החודש אמור להיחתם עמה  הסכם הפעלה רב-שנתי, שבמסגרתו יובאו אתגרי עשייה חדשים לשוהים לצד שיפור תנאי התעסוקה הנדרשים לעובדים במקום. אנו מאחלים הצלחה למיזם חשוב זה.

"בחרנו לגור בערד"

ליאור איש הי-טק, אנה אשת שיווק, שמחה אחות בטיפת חלב, יעל הרופאה, נטלי מלמדע, ועוד צעירים וטובים הגיעו בשנה האחרונה לערד.

"הפעם הראשונה בה ביקרתי בערד הייתה בפסטיבל, במופע בספרייה. מאוחר יותר, כשחיפשנו מקום לגור בו ערד בלטה מבין ערי הסביבה, מצאנו בה אנשים מדהימים, חמים ונעימים, פנינה אנושית. אז החלטנו להגיע לכאן" (יעל, רופאה ואשת קבע לשעבר בנבטים. 5 חודשים בעיר).

שמחה, אחות בטיפת חלב העבירה את תקופת ההיריון שלה בערד, "האמת, בתקופת ההיריון לא סבלתי את ערד, אולי היו אלה ההורמונים.. אבל אחרי הלידה קיבלתי כזו תמיכה מטורפת בעיר שגרמה לי להתאהב במקום. בעלי מצא עבודה בעיר והחלטנו להשתקע בערד".

והן לא לבד: נטלי, אמא צעירה, חזרה לערד יחד עם בעלה ומצאה עבודה בלמדע, לי עזבה את ערד לפני 30 שנה וחזרה העירה לפני 4 חודשים בלבד, שני חזרה מב"ש והתאהבה בערד מחדש, אורלי חזרה לפני שנה עם משפחתה הצעירה, פנינה חזרה לפני שנה, אנה הגיעה מפתח תקווה לפני שנה וחודשיים וכבר הרימה את קבוצת התמיכה מאמאערד, שמי שלא שמעה עליה אז כדאי שתעשה שיעורי בית. ליאור הגיע לפני 3 חודשים והוא מחפש עבודה בהיי-טק ולא מוותר. ואדר, ואורלי, ושרון שחזרה לפני שנה, שני ילדיה בבית הספר הדמוקרטי והיא עצמה מטפלת הוליסטית.

30 משפחות חדשות

כנראה שעוד יש לנו את זה ואנחנו מספיק חזקים ויפים וטובים. למרות התחושות על התדמית שנפגעה והצרות שמתגוללות עלינו, יש כאלה שרואים מבחוץ את הדברים הטובים באמת. עובדה, כ-30 משפחות צעירות הגיעו בשנה החולפת לערד. אנשים בגילאי 25-30 עם בני ובנות זוג, עם ילדים קטנים, השכלה ומקצוע, שארזו את הפקלאות ובחרו להתגורר בערד. יש ביניהם שהגיעו בעקבות בן/בת זוג ערדניק, יש מי שהחליטו לחזור "הביתה" ויש מי שחיפשו מקום להשתקע, בדקו ובחנו ובחרו ערד.

השבוע נפגשו חלק מהם עם ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, במסגרת מה שהוגדר כ "קבוצת מיקוד- ניתוח צרכים", ע"י מרכז הצעירים שמלווה את המשפחות מקרוב. ראש העיר היה סקרן להכיר את האנשים מקרוב. כל אחד ואחת מהם הציג את עצמו ואת הדרך שעשו לערד, וראש העיר מצא איתם שפה משותפת כי גם הוא ומשפחתו חזרו לפני כשנתיים להתגורר בערד.

דברים טובים ודברים לשפר

מעניין לשמוע אנשים שזה מקרוב באו. ראש העיר, עו"ד ניסן חמו, כתב על כך בדף הפייסבוק שלו: "נפגשתי במרכז צעירים עם צעירים וצעירות שעברו לגור בערד מהן על מנת לבצע קבוצת מיקוד סביב השאלה ״היתרונות והחסרונות״ של ערד, במטרה לנסות ולפצח את הצרכים של משפחה בערד. שעתיים מרתקות של שיח עברו כהרף עין שבסופן יצאתי מעודד מחוויית העיר בעיני המשפחות החדשות אך גם עם לא מעט שיעורי בית". כן, לצד החום, האהבה, היופי, השקט וחיי הקהילה רשם ראש העיר כמה דברים שמציקים לחבר'ה. למשל תחבורה ציבורית יעילה יותר למקומות עבודה, פרסום אירועים רחב יותר, הרחבת פעילות צהרונים, המשך המאבק נגד שדה בריר, ועוד.

מרכז הצעירים

אם פגשתם אנשים שמתלבטים אם לעבור לערד, אם נתקלתם בתושבים חדשים שרק הגיעו אז מומלץ להפנותם ישירות למרכז הצעירים בערד. נילי ושני ואדר ושירן יתנו להם חיבוק גדול ואת מלוא העזרה במציאת עבודה, קבלת מלגות, פעילויות חברתיות, הטבות לחיילים משוחררים ולסטודנטים, היכרות עם מוסדות החינוך, סיוע בנושא דיור ובכל עניין שצריך לקבל איזושהי תשובה. משרדי המרכז נמצאים במבנה רב קומות ליד אולם הכדורסל, על הדרך היורדת לשכונת מעוף. כולם מוזמנים להגיע לשם, חדשים ו-ותיקים כאחד.

 

 

 

 

העירייה מחדשת נושא שיווק מגרשים לאנשי קבע

חמישים מגרשים לבנייה בשכונת רננים ממתינים כבר שנים לאנשי קבע, שייבנו עליהם את בתיהם. מדובר במגרשים שהוקצו לקליטת אנשי קבע מבסיס נבטים, כחלק משכונת רננים המתפתחת. הליך שיווק המגרשים נעצר בשנים האחרונות מסיבות שונות והמגרשים עדיין ניתנים לרכישה. בימים אלה, כאשר מורגשת תנועת בסיסי צה"ל דרומה, מבקשת העירייה מצה"ל ומרשות מקרקעי ישראל לחדש את פרויקט שיווק המגרשים בערד, כדי לעודד אנשי קבע מבסיס נבטים ומשאר הבסיסים היורדים דרומה להקים את ביתם בעיר. השבוע נערכה פגישה ביוזמת ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, עם אנשי מנהלת מעבר צה"ל לנגב ומנהלת המגורים וכן עם נציג משרד השיכון, כדי להניע מחדש את הליך שיווק המגרשים. בסיכומה של הישיבה נקבע כי אנשי המינהלת יגישו לעירייה תכנית עבודה ולוחות זמנים לקידום הנושא מול גופי הצבא, משרד הביטחון ומשרד השיכון.

חצי מיליון שקלים מושקעים בפרויקט ניקוי פסולת בניין ברחבי העיר

בסביבתה של ערד ישנם מספר מוקדים של השלכת פסולת בניין, שמהווים מטרד סביבתי ופגיעה בנוף שמסביב לעיר.

לאחרונה חברו עיריית ערד, רשות ניקוז ים המלח, המשרד להגנת הסביבה והיחידה האזורית לאיכות הסביבה נגב מזרחי, לפרויקט משותף שמטרתו ניקוי השטחים מפסולת בנין במטרה לשפר את חזות העיר וסילוק מוקדי עבריינות סביבתית. הפרויקט יצא לדרך ביום ראשון השבוע.

היקף התמיכה שקיבלה עיריית ערד מהמשרד להגנת הסביבה לצורך פרויקט הניקיון הינו 240 אלף ₪. רשות ניקוז ים המלח, האחראית על שיקום ופיתוח הנחלים באזור, נרתמה למהלך והוסיפה 240 אלף ₪ ומבצעת את הפרויקט במשותף עם עיריית ערד.

פרויקט זה של ניקיון העיר מפסולת בניין הוא חלק מתוכנית רב שנתית של המשרד להגנת הסביבה שמסייע להתמודד עם תופעת פסולת הבנייה.

פעילות זו מצטרפת למבצעי ניקיון רבים שקיימה העירייה לאחרונה, ביניהם ניקיון כיכרות מעבר לשעות העבודה, ניקיון וקרצוף המרכז המסחרי, ועוד.

תופעת פסולת הבניין נובעת מפעילות של בנייה, ייצור ופיתוח בישראל יוצרת קרוב ל-7 מיליון טון של פסולת יבשה בשנה, 4 מיליון טון פסולת בנייה ו-3 מיליון טון עודפי עפר. כמות פסולת הבנייה תלויה בקצב הבנייה, בגודל וסוג היישוב, ברמת החיים של האוכלוסייה ובטופוגרפיה של המקום. כ-2.5 מיליון טון מפסולת הבנייה מסולק באופן מבוקר ומסודר, בעוד 1.5 מיליון טון מסולקים מדי שנה באופן לא מוסדר לסביבה, תוך יצירת מפגעים סביבתיים קשים, ביניהם זיהום מי-תהום, זיהום אויר, התרבות מזיקים ואבדן שטחי קרקע ושטחים פתוחים.

תושבים המוציאים פסולת בניין חייבים לפנותו. קבלנים ומשפצים, אנא, את פסולת הבניין עפ"י חוק יש להעביר לאתר הפסולת הייעודי בערד.

 

 

שר הבינוי שיכון יואב גלנט להנהלת העיר: "המדינה זקוקה לכך שערד תהיה חזקה"

סיור עבודה מוצלח של הנהלת העיר עם שר הבינוי והשיכון, ח"כ יואב גלנט, נערך השבוע והושמעו בו דברים מעודדים להמשך קבלת תקציבים ופיתוח שכונות חדשות בערד. בסיור השתתפו סגני ראש העיר, מנכ"ל העירייה, מהנדסת העיר ובין האורחים הרבים שליוו את שר הבינוי והשיכון היתה מנהלת המחוז גב' מלי שרביט, ח"כ מאיר כהן, רשות מקרקעי ישראל והנהלת עמידר בעיר.

במהלך הסיור סקר ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, בפני שר הבינוי והשיכון את תכניות הפיתוח של העיר בעיר בשנים הקרובות, כגון בניית שכונת ראשונים, שכונת נוף כרמל, שכונת הגבעות המזרחיות, ועוד.

ראש העיר עמד על הצורך בבנייה בתים צמודי קרקע על פני בנייה רוויה (בנייני מגורים) כדי למשוך זוגות צעירים ואוכלוסייה חזקה. ראש העיר הדגיש בפני השר את הצורך בהמשך תיקצוב פרוייקטים לשיפוץ מבני ציבור בעיר ובנוסף, הציג ראש העיר בפני השר את שכונת הפטיו ואת חזונו להפכה למוקד משיכה אדריכלי ותיירותי.

נושא שיפוץ בשכונת הפטיו זכה לתמיכה גורפת של אנשי עמידר ואנשי משרד השיכון, וסוכם על יציאה משותפת לדרך בהתאם לחזונו של ראש העיר.

אנשי משרד השיכון תמכו בעמדתו של ראש העיר לגבי בניית צמודי קרקע ואף אישרו כי שכונה חדשה שתוכננה עברה שינוי תכנוני בהתאם לתפיסתו של ראש העיר.

בדברי הסיכום בלשכת ראש העיר אמר השר גלנט להנהלת העיר כי הוא יסייע ככל יכולתו משום שהמדינה זקוקה לכך שערד תהיה חזקה כפי שהייתה בעבר.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו אמר לאחר הביקור, "אני שמח שיש לנו שותפים בממשלה שמאמינים בערד ורוצים לראות אותה חוזרת למסלול של צמיחה ושגשוג. אני מאמין שבעבודה קשה ותמיכת הממשלה- נצליח במשימה".

העירייה הציבה סלים ושערים חדשים במגרשים

בימים האחרונים הותקנו בבתי הספר וברחבי העיר מתקני סל חדשים, לאחר שבעיריית ערד הצליחו לגייס תקציב לשדרוג מגרשי הספורט. ביום שלישי השבוע התייצבה הנהלת העיר למשחק כדורסל נגד נבחרת התלמידים של בית ספר יעלים-עופרים, כדי לחנוך את הסלים החדשים שהותקנו באולם הספורט של בית הספר. סלים נוספים הותקנו בבתי הספר חלמיש, טללים ולבאות ובמגרשים בעיינות ובשכונת נעורים. בנוסף להתקנת סלי הכדורסל, השבוע הותקנו אצטדיון הכדורגל העירוני ארבעה שערים ניידים תקניים למשחקי ילדים, ובשערים קבועים חדשים תקניים בעלי תו תקן אירופאי למשחקי כדורגל רשמיים.

אפיק ארזואן,אחראי על מתקני הספורט בעיר מטעם העירייה:

״עיריית ערד והמתנ״ס, בשיתוף משרד התרבות והספורט, עשתה כל שביכולתה על מנת לספק מתקני ספורט חדישים וראויים לרווחת התלמידים ותושבי ערד. בקרוב ישופצו מספר מגרשים בבתי הספר ומגרשים חיצוניים. כל שנשאר לשמור וליהנות מהמתקנים "החדשים".

ההרכבים: הנהלת העיר- ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, סגנו ומ"מ דודי אוחנונה, סגן ראש העיר אלי מצליח, מנהל המתנ"ס דודי שושטרי, מנהל מתקנים אפיק ארזואן. נבחרת בית הספר- אלון אלופר, מאור סנקר, אלמוג עמר, גלעד ויזל, ניקי ארציבשב, נועם מנדלסון.

ראשי רשויות בדרום התכנסו בערד לקידום מטרות כלכליות משותפות

עיריית ערד אירחה השבוע מספר ראשי רשויות מהדרום, במסגרת פעילות ראשי היישובים במנהלת המשותפת שהקימו כאשכול נגב מזרחי. אשכול היישובים נוסד לפני כשנה וחצי במטרה ליצור שיתוף פעולה כלכלי בין היישובים, כגון יציאה למכרזים מול ספקים משותפים, הפעלת מערך הסעות משותף וכו'.

השבוע היה תורו של ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, לארח את ראשי היישובים אצלנו בערד. לפגישה המשותפת הגיעו גם עם נציגי משרדי הפנים, הכלכלה והאוצר והדיון עסק בין היתר באפשרות לניהול משותף של אזורי תעשייה.

ראשי היישובים שנכחו במפגש היו: עו"ד ניסן בן חמו, בני ביטון ראש עיריית דימונה, רוני מרום ראש מועצת מצפה רמון, אייל בלום ראש המועצה האזורית ערבה תיכונה, דב ליטבינוף ראש מועצה איזורית תמר, ד"ר איציק תומר ראש מועצה איזורית אל-קסום, סאלם אבו רביע ראש מועצה מקומית כסייפה.

ראש עיריית ערד, עו"ד ניסן בן חמו: "מטבעם, ראשי ערים מתקשים לשתף פעולה ביניהם בגלל איזושהי תחרות סמויה או ניגוד עניינים. אני משוכנע שרב המשותף על המפריד וניתן למצוא דרכים לשיפור וייעול פעילויות ברשויות כאשר מבצעים אותן יחד. לשמחתי איני לבד בתפיסה זו ואמשיך לקדם את שיתוף הפעולה בין ראשי הרשויות בדרום".

הסתיים שלב ב' בשיפוץ מבנה היחידה לקידום נוער

כ- 300 אלף ₪ השקיע העירייה במקום ובימים הקרובים יועבר המבנה לרשות מחלקת החינוך.

מבנה משופץ להפליא עומד כיום לרשות היחידה לקידום נוער, ברחוב נורית 5. קרוב ל- 300 אלף שקלים השקיעה עיריית ערד בשיפוצו, בכדי להיטיב את סביבת הלמידה של עשרות בני נוער שלומדים בו.

שיפוץ המבנה נעשה בשני שלבים. בראשון הושקעו כמאה אלף שקלים ובשלב השני, שהסתיים השבוע, עבר המבנה מהפך מושלם: הוחלף הריצוף והוצא כל החול מתחת לריצוף, הוסדרו חדרי השירותים, הוסדרה מערכת הביוב, הוכשרו כיתות לימוד, הותקן חדר מטבחון, הוחלפו דלתות, נרכש ריהוט ועוד.

במבנה היחידה לקידום נוער מופעלת תוכנית היל"ה והמבנה משמש כמקום לימוד והעשרה לבני נוער אשר המסגרת הפורמאלית אינה מתאימה להם. במסגרת תוכנית היל"ה מתאימים לכל ילד "חליפה אישית" על מנת שיימצה את יכולתו ואף יגיע לבגרות מלאה. ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, אמר השבוע בסיור במקום "אני שמח לראות כי תכנית השיפוצים בוצעה היטב, עיריית ערד תמשיך להשקיע בנוער בחינוך הפורמלי והא- פורמלי, ואני מקווה שבני הנוער ימשיכו ליהנות במקום ולהרגיש בו את היחס החם של העירייה כלפיהם". עוד ציין ראש העיר כי כבר בימים הקרובים תפונה החצר מחומרי הבניין והמבנה יעבור ניקיון יסודי, כך שבתחילת השבוע תוכל היחידה לקידום נוער לחדש את פעילותה במקום.

שישה חודשי עבודות שירות

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, מסיים שישה חודשים ראשונים בתפקיד. תקופה קצרה, עמוסה, תובענית ומרתקת. סיכום קצר לקראת השנה האזרחית החדשה.

בסך הכל חצי שנה חלפה מאז שנכנס עו"ד ניסן בן חמו לתפקידו כראש עיריית ערד. במהלך ששת החודשים הוא נדרש ללמוד לעומק את עבודת העירייה ולהכיר את עובדיה. במהלך ששת החודשים הונחו על שולחנו עשרות נושאים לא פתורים, גירעון תקציבי משתק ומשברים עירוניים שעלו זה אחר זה כמו הסכנה באובדן הטבת המס, סכנת סגירת בית הספר הדמוקרטי, סכנת פיטורים באלביט, וכעת מונח אצלו תפוח האדמה הלוהט שהגיע משדה בריר.

זה הזמן לפסק זמן קצרצר, לדו"ח חצי שנתי, לכבוד השנה האזרחית החדשה.

שלום עו"ד בן חמו, שנתחיל עם המשימה הכבדה ביותר – תקציב העירייה?

"לפני חצי שנה קיבלתי עירייה בגירעון עמוק ועשינו מאמץ אדיר בכדי לאזנו. את תקציב 2015 הצלחנו לאזן מבלי לפגוע בשירות לתושבים וחשוב מכך מבלי לקחת הלוואות נוספות. לתהליך היו שותפים סגני וממלא מקומי, דודי אוחנונה, סגני אלי מצליח והגזברית רינה יוסף. בימים אלה אנו עדיין עוסקים בהכנת תקציב 2016, ואני חייב לשתף שהדברים אינם פשוטים. מחלקות העירייה מבקשות תקציבים להרחבת פעילותן, משרד הפנים דורש שנעמוד בתכנית הבראה שנקבעה לפני מספר שנים, תקציבים שאמורים להגיע מתעכבים בדרך וכל זה צריך להתאזן עם התקציב הלא-באמת גדול של עיריית ערד". אנחנו עובדים סביב השעון להגדיל את מקורות ההכנסה של העיר בין מגורמים חיצוניים כגון תורמים ובין מגורמים ממשלתיים.

והפרויקט הכי כבד עד כה – בריכת השחייה. האם ניזכה לשחות בה בקיץ?

"פרויקטים רבים מצאתי תקועים בשלבים כאלה ואחרים, חלקם בגלל חסמים בירוקרטיים וחלקם תקועים בגלל בעיות תקציביות. אנחנו בתחילת הדרך אבל בזכות עבודה שיטתית ויסודית של הנהלת העיר, הסגנים אוחנונה ומצליח, מנכ"ל העירייה גרי עמל ומנהלי המחלקות, אנו מתחילים להוציא את גלגלי הפרויקטים מהבוץ. אני מאמין שבקרוב נראה את חלקם בשטח: את סיום השיפוץ בבריכת השחייה, סיום השיפוץ במתנ"ס, התחלת עבודה לשדרוג טיילת מואב, שיפוצי קיץ בבתי ספר, תחבורה ציבורית לבית העלמין, כיכרות תחבורה חדשים, ועוד".

בוא נזרום עם ההישגים שאתה יכול לסמן עליהם וי ?

"קדימה. נתחיל עם השגת הטבת המס – המאבק על הטבת המס היה הניצחון הגדול של כולנו לאחר שנים של מאבק. הצלחנו להפוך מאבק עירוני למאבק במישור הארצי. הייתי בין מובילי המאבק הארצי יחד עם ראש העיר לשעבר, ח"כ טלי פלוסקוב, וראשי עיר נוספים ועם ציבור תושבים גדול. ביחד השגנו את הטבת המס ושהיא מעוגנת בחקיקה לעוד שנים רבות קדימה.

שמירה על בית הספר הדמוקרטי – פגישות רבות התקיימו עם אגף החשבות של משרד החינוך על מנת להשלים את המהלך המורכב של ההכרה בבית הספר באופן רשמי. בשלב שבו הרגשתי שבית הספר עומד בפני סגירה החלטתי עם וועד ההורים להשבית את הלימודים בכל בתי הספר היסודיים בערד. זה לא פשוט להשבית תלמידים מלימודים והורים מעבודתם. הצלחנו, והושג ההסכם בין בית הספר למשרד החינוך שמאפשר את המשך פעילותו.

מניעת פיטורים באלביט- אמרתי ואני חוזר ואומר שהתעסוקה היא בראש מעייני. כפי שהבטחתי כך אני פועל. התחלתי את הקדנציה עם החלטה של רשת מגה לסגור את הסניף שלה בערד. כדי לדאוג לעובדים הגעתי עד לרמי לוי משיווק השיקמה כדי שיפתח סניף להמשך העסקתם. לצערי הדבר לא יצא לפועל. לעומת זאת, לפני שבועות ספורים, בעקבות שיחות רבות שניהלתי עם מנכ"ל אלביט מערכות נמנעו פיטורי עובדים במפעל. ויתרה מכך, מאז אני מקיים מגעים עם משרד הביטחון כדי להרחיב את מעגל המועסקים במפעל ואני יכול לומר שישנה התקדמות חיובית בעניין. לפני כשבועיים נחנכה בערד מתפרה למדי צה"ל, שעובדותיה כולן מהמגזר החרדי. כראש עיר אני שמח על כל מקום תעסוקה חדש ואני מברך על כך שישנה דרך לשלב את המגזר החרדי בכלכלת העיר.

פסטיבל ערד- הצלחה גדולה הייתה לפסטיבל ערד ולאירועי הקיץ כולם. כולל צפייה משותפת במטאורים וחצי מרתון-ערד-מצדה. התגברנו על בעיות תקציב, בעיות אבטחה ובעיות בכלל  וזכינו במהלך הקיץ למופעים של מיטב האמנים ופעילויות לכל הגילאים".

התחלת הקדנציה כללה כמה דרמות, אם איני טועה?

"אכן כך. כזכור לך החל לפני מספר חודשים גל הטרור ולצערי הוא עדיין קיים.– ואני יכול לומר שזה לא נעים להתחיל את הקדנציה הראשונה בהתמודדות עם סכנה לאירועי טרור. הנהלת העיר ואנוכי התכנסנו כמעט כל ערב להערכת מצב, הגברנו את ההיערכות העירונית העלינו את רמת הפיקוח בעיר ואפילו התנדבנו לשמור בגני הילדים כדי לעודד הורים להתנדבות דומה. בשיאו של גל הטרור נוצר שיתוף פעולה מלא עם משטרת ישראל, התקיימו הערכות מצב תכופות והורחבו מעגלי הביטחון.

בהלת הפליטים לערד- לפני מספר חודשים שר הפנים הכריז שהפליטים הסודנים ממתקן חולות לא יורשו להגיע לאילת ולתל אביב. התקשורת כולה התנפלה עלינו כמי שאמורים להיות יעד הגעה לאותם פליטים. לא חששתי לעמוד מול כולם ולהצהיר שערד לא מוכנה לקלוט שוב מאות פליטים בתחומה. אני חושב שהבהרתי את המסר בתקשורת בשם כולנו, למרות הביקורות הרבות שהושמעו נגדי כמי שסוגר את העיר בפני אוכלוסייה מסוימת. אבל לא היה לי אכפת כי טובת העיר עמדה לנגד עיניי. עובדה היא, שבסופו של דבר מעטים מאוד מהמהגרים ששוחררו אז ממתקן חולות בחרו להגיע לערד".

והמאבק הגדול עוד לפנייך. הכרייה בשדה בריר אושרה דווקא במשמרת שלך.

אנחנו עוברים ממאבק למאבק, ונושא הכרייה בשדה בריר אכן עלה גם הוא במשמרת שלי. עוד בטרם נבחרתי לראשות העיר ליוויתי מקרוב את ישיבות המועצה הארצית לתכנון ובנייה, נפגשתי עם שרים וחברי כנסת והשתתפתי בהפגנות נגד הכרייה. חשוב להדגיש שהמועצה הארצית אישרה את התוכנית הכוללת של הכרייה בישראל ובתוכה נכלל שדה בריר. כלומר עדיין ארוכה הדרך לכריית פוספטים ורצופה בתחנות מאבק. נכון לעכשיו, לאחר שהמועצה הארצית התירה את הכרייה אנחנו בעירייה נערכים להגשת בג"ץ. בימים האחרונים הזמנתי את התושבים להצטרף לעתירה ומעל אלף תושבים כבר הצטרפו וצפויים להצטרף אליה עוד מאות רבות של תושבים. אני יכול להבטיח לציבור שהמאבק נגד הסכנה הבריאותית של הכרייה לא הסתיים".

מעבר למאבקים, האם אנו יכולים לראות טביעת אצבע ניהולית?

"בחצי השנה האחרונה קידמנו בעירייה מספר שינויים מבניים כדי לייעל את העבודה ולשפר את השירות לתושב. בין הצעדים הבולטים היו מינוי מנכ"ל חדש לעירייה, גרי עמל, שהוא איש מקצוע אמתי ובעל ניסיון רב בניהול פרויקטים ואני מקיים שיתוף פעולה צמוד עם סגני וממלא מקומי דודי אוחנונה וסגני אלי מצליח. אנחנו מקיימים ישיבות עבודה שוטפות יחד עם כל מנהלי המחלקות ומתקבלות החלטות אופרטיביות לביצוע מידי. חברי הנהלת העיר עובדים  מבוקר עד לילה במשרדים וגם בימי שישי ניתן למצוא אותם בעבודתם. יחדיו עמלנו על שינויים מבניים שהיו הכרחיים כמו העברת מרכז הצעירים לאחריות המתנ"ס כדי להסדיר תהליכים והעברת תקציבים אליו. תהליך נוסף שאנו מקדמים הוא הפיכת עמותת הספורט לעמותה עירונית שתפעל תחת העירייה באופן רשמי ומסודר. הגדרתי מחדש את תפקיד החברה הכלכלית כמי שאמונה על הפיתוח הכלכלי של העיר כמו כן נפתחה משרה האחראית על גיוס משאבים מתורמים.

בוא ואתן לך שתי דוגמאות לפרויקטים שיצאו לדרך רק לאחרונה לאחר שהחלטנו שיש להם השפעה גדולה על איכות החיים בעיר:

המרכז המסחרי - כיכר העיר סומנה על ידי כאחת המטרות שדורשות שינוי מן היסוד. בחודשים האחרונים נערכו בו מבצעי ניקיון, הוחלט על איסור הוצאת סחורה ואיסור שתיית אלכוהול בציבור. לא אנוח עד שהמרכז יהיה מקום מזמין למשפחות ולתיירים.

פרויקט עיקור וסירוס חתולי רחוב -  דעת המומחים היא שהתרבות חתולים בלתי מבוקרת הופכת למטרד תברואתי של לכלכוך ומשיכת חיות בר. למרות שהתקציב הממשלתי נעצר הוריתי להמשיך בפרויקט זה, בינתיים במימון העירייה.

יש שטוענים שמכיוון שאינך מחובר למפלגת שלטון ערד לא מקבלת תקציבים. האם זה נכון?

"יומן הפגישות שלי די עמוס בפגישות מקצועיות עם שרים, חברי כנסת ופקידים בכירים במשרדי הממשלה. ואין להן שום קשר לשיוך פוליטי כזה או אחר. ראינו זאת היטב במאבק על הטבת המס. לאחרונה ביקרו בערד מספר חברי כנסת ושרים, שר החקלאות אורי אריאל היה כאן לפני כחודש, שר הבינוי והשיכון יואב גלנט היה כאן השבוע, לאחרונה אפילו נפגשתי עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על רקע מקצועי. אני מאמין שקיום פגישות מקצועיות וענייניות זו ההתנהלות הנכונה מול גורמי הממשל, ולא קומבינות פוליטיות קצרות מועד".

מה תאחל לנו לשנה האזרחית הבאה ומהן ציפיותיך לשנה הקרובה?

אפשר לחלק את איחולי לשניים, לרמה הפרטית של כל תושב ותושב שלכל אחד מהם אני מאחל כל שניתן מכל הלב. בכל יום א' אני נפגש עם תושבים במסגרת מדיניות הדלת הפתוחה שקבעתי לעצמי. להערכתי נפגשתי כבר עם כ- 350 תושבים מאז שנכנסתי לתפקידי. מטרת הפגישות הן לסייע לתושב לאחר שהמערכת לא הצליחה לעשות זאת. לרוב אני מצליח לקדם את נושא הפנייה. ישנם לצערי מקרים שבהם זה לא כל כך מסתייע. ברמה העירונית אני יכול לומר שעוד הרבה עבודה לפנינו –עובדי העירייה ותושבי ערד. יש לנו מטרות ואנחנו נגיע אליהן. בינתיים אאחל לכולם בילוי נעים ולצעירים אאחל נהיגה בטוחה בערב ראש השנה האזרחית, ובכלל".

עלייה מרשימה בזכאות ל"בגרות איכותית" בתיכון אורט

עלייה בניגשים לבגרות איכותית במתמטיקה, פיזיקה ואנגלית. "המטרה היא להיות בשורה הראשונה לכניסה לאקדמיה"

 כדי להבין את גודל המהפך שעבר בית הספר התיכון בשנים האחרונות צריך להסתכל על המספרים הבאים: בשנת הלימודים תשע"ב עמד אחוז הזכאים לבגרות על 62% בלבד. כעבור 5 שנים, בשנת הלימודים האחרונה (תשע"ז) כבר עומד אחוז הזכאים על 80% עוד לפני מועד חורף של הבגרויות. (לא כולל את החינוך המיוחד).

כדי להבין שלא מדובר בהשגת תעודת בגרות "כדי לצאת ידי חובה" הנה מגיעים אלינו הנתונים הבאים: לפני כחמש שנים עמד אחוז הנבחנים ב 5 יחידות מתמטיקה על 6% בלבד. אחוז הנבחנים ב 4 יחידות מתמטיקה עמד על 8% בלבד. כיום עומדים אחוזי הנבחנים על 15% ועל 13%  בהתאמה.

באנגלית – לפני כחמש שנים רק 28% מהתלמידים התמודדו עם רמה של 5 יחידות. כיום 46% נבחנים ברמה של 5 יחידות אנגלית.  והנה גם נתוני המקצוע הקשה ביותר, לפחות בעיני רבים, לימודי פיזיקה: לפני 5 שנים 6% בלבד מהתלמידים למדו ונבחנו ברמה של 5 יחידות פיזיקה. בשנה האחרונה 17% ניגשו למבחן הבגרות ברמה של 5 יחידות.

לזה קוראים תעודת בגרות איכותית. תעודה המכוונת לרמות הגבוהות של הלימודים האקדמיים. תעודה שמאפשרת לבוגרי התיכון בערד להתמודד על מקום במסלולי הלימוד היוקרתיים באוניברסיטאות. "אנחנו רוצים להיות ראשונים בין הראשונים באקדמיה",  כפי שאומרת רונית ז'אנו, מנהלת החטיבה העליונה עם פרסום הנתונים החדשים. "ההישגים הללו נובעים מכמה גורמים", מסבירה ז'אנו, "הלימודים ממוקדים, התלמידים נמצאים תחת 'פדגוגיה מדידה' וסטטוס אישי, והמורים שלנו מסורים מאוד, איכותיים מאוד ומהווים דוגמא אישית לתלמידים - וזו לא קלישאה".

לאחרונה יצוין ברחבי המדינה "יום המורה" לאות הערכה והוקרה לאנשי מערכת החינוך. יום זה יצוין גם בערד באירוע מרכזי באולם אורון. בינתיים ניתן ליהנות מנתונים הללו שפורסמו לאחרונה ולהם שותפה כל מערכת החינוך בעיר, עיריית ערד וההורים.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, בירך את בית הספר התיכון ואת כלל המורים במערכת החינוך העירונית לקראת 'יום המורה'. "כמי שצמח מתוך מערכת החינוך אני יכול להיות גאה בהתקדמות הגדולה של המערכת. מדובר במערכת חינוך שיש לה מגוון של היצע שלא קיים בערים רבות. יש בערד בית ספר תיכון עיוני, יש לנו תיכון מקצועי, ישנם בתי ספר יסודיים עם מרכזי מצוינות בתחומים שונים, יש ויהיה בית ספר דמוקרטי, יש בערד אולפנא, יש חינוך מסורתי ויש גם מוסדות חינוך חרדי. זו מערכת חינוך שמאפשרת לכל הורה ולכל ילד לבחור את מסלול הלימודים המועדף עליו, וזו אחת הבשורות שלנו לזוגות הצעירים שחיים כאן ולאלה שיגיעו בשנים הקרובות. אני מצדיע למערכת החינוך.

 

שנת לימוד

מתמטיקה 5 יחידות

אנגלית 5 יחידות

פיזיקה 5 יחידות

תשע"ב

6%

28%

6%

תשע"ו

15%

47%

14%

 

 

 

 

מעל 20 תיירנים משתתפים בסדנת שיווק שארגנה העירייה

התנופה בענף התיירות נמשכת. מעל 20 תושבים העוסקים לפרנסתם בענף התיירות הצטרפו לאחרונה לסדנת שיווק שארגנה מחלקת התיירות של העירייה. המימון לסדנה גוייס ע"י מחלקת התיירות מתוך פרויקט משותף של השוק האירופי ומשרד התיירות. המשתתפים בסדנה (40 שעות לימוד) הם בעלי ובעלות עסקים קטנים ומסורתיים בענף התיירות, עסקים של מלאכות מקומיות, שירותי אירוח והסעדה, עסקים לאורך צירי תיירות ושבילי הליכה, בעלי אטרקציות תיירותיות, ועוד. מטרת הסדנה היא לתת לאנשי התיירות כלים נוספים לשיווק העסקים כדי להרחיב את מעגל לקוחותיהם.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו: "אני שמח על ההיענות של התיירנים. כולנו עושים מאמץ להצעיד קדימה את  ענף התיירות בעיר. אני מאמין שזו אחת הדרכים החשובות לביסוס כלכלתה של העיר ומתן פתרון תעסוקתי לתושבים רבים".

בני עקיבא הכריזה על ערד כמשימת התיישבות עיקרית

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו: "ההחלטה היא בשורה עבורנו. אני קורא לבוגרי ערד בציונות הדתית – שובו הביתה"

מאות בוגרי הציונות הדתית בערד, מתנועת בני עקיבא, האולפנא ועוד, גדשו השבוע את אולם אורון לערב הוקרה לאותם בוגרים ולציונות הדתית בכללה. בין המכובדים שנכחו ובירכו את הקהל הרב היו הרב הראשי לערד הרב אלבו, ח"כ מוטי יוגב ממפלגת הבית היהודי, הנהלת תנועת בני עקיבא וראש עיריית ערד עו"ד ניסן בן חמו.

גולת הכותרת של כינוס בוגרי ערד , חברי בני עקיבא והחינוך הממלכתי-דתי, היא ההכרזה של התנועה על כך שערד נבחרה כמשימת התיישבות עיקרית של התנועה. כלומר, התנועה תעודד את צעיריה, בוגריה ומשפחותיה הצעירות לעבור לגור בערד. היה גם מי שלחש בשקט שזו הפעם הראשונה שנשמעת קריאה כזו להתיישבות בנגב על פני התיישבות ביהודה ושומרון.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, בירך על ההחלטה התנועתית. "החלטת תנועת בני עקיבא להכריז על ערד כ'משימת התיישבות עיקרית' היא עבורנו בשורה גדולה, כי ערד כמהה למשפחות צעירות ולבוגרים חוזרים מלאי אנרגיה וחדוות עשייה. ערד זקוקה לכם כי אתם יכולים להיות הבסיס החברתי החזק של העיר, לאו דווקא במישור הדתי, אלא בעיקר בגלל עולם הערכים שלכם, שכולל התיישבות, בנייה, ועשייה חברתית וקהילתית גדולה. יש לערד המון דברים להציע לכם ובעבודה משותפת נצליח להצעיד את העיר קדימה".

עוד הוסיף ראש העיר כי, "הציונות הדתית כולה מבוססת על ציבור שכולו ערכים ומסורת, ציבור בעל תודעה חברתית ושליחות לאומית. כאשר ציבור עצום זה מחליט לעודד את מיטב בניו ובנותיו להתיישב בנגב בכלל ובערד בפרט זו ציונות אמיתית בעיניי. זוהי השליחות וזוהי גדולתה.

אני מצטרף אליכם בלב שלם וקורא לכל בוגרי ערד ולכל צעירי בני עקיבא באשר הם לעבור להתגורר בעיר, ולהיות שותפים למהפכה החברתית שמתרחשת כאן. אני מבטיח לעשות למענכם ככל שאוכל כי לכולנו יש כאן עתיד משותף".

על רקע החיבור הזה, ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו וח"כ מוטי יוגב ממפלגת הבית היהודי לשיחת עבודה. בפגישה נכחו סגן ומ"מ ראש העיר, דודי אוחנונה ורכז התרבות התורנית בעיר, דובי חילקיה.

בין הנושאים שעלו בשיחה היה הבאתן של משפחות צעירות לעיר, וקבלת תמיכתו של שר החינוך נפתלי בנט ממפלגתו של ח"כ יוגב להקמת כפר סטודנטים בערד, תמיכתו של השר בפתיחת חטיבה עליונה לחינוך הממלכתי-דתי ותמיכתו של השר במתן תקציב חינוך ייחודי לערד כעיר מטרה.

הפגישה התקיימה באווירה חיובית ועם הסכמות הדדיות לשיתוף פעולה פורה בין לשכת ראש העיר לתנועת בני עקיבא בערד.

ממחזרים זכוכית

 

הידעת: את הזכוכית ניתן למחזר ללא סוף, מבלי לפגוע באיכות המוצרים המיוצרים ממנה. הזכוכית נגרסת או מותכת ומהווה חומר גלם לייצור כלי זכוכית חדשים, כלים סניטריים, רעפים, תשתיות כביש ועוד. זכוכית צבעונית, ירוקה או חומה, משווקת בעיקר לארצות המייצרות יין הזקוקות לבקבוקים בצבעים הנ"ל. כמו כן, בבקבוק זכוכית המיועד לשתייה ניתן לעשות שימוש חוזר עד לשמונה פעמים… עם החיטוי המתאים כמובן בין שימוש לשימוש.

במסגרת ערד עיר ממחזרת הציבה העירייה 16 מתקנים למחזור זכוכית על פי הפרוט כדלקמן:

1. שכ' רננים רחוב כינור

2. מרכזון ערבה

3. רח' גלעד 25

4. רח' אודם 16

5. רח' יסמין 1

6. רח' סלעית ליד המקלט

7. רח' מואב 2

8. רח' יהודה 10

9. רח' יהודה 48

10. רח' בן יאיר 27

11. רח' בן יאיר 20

12. רח' הקנאים 11

13. רח' אגם 20

14. רח' קנאים 49

15.  א. תעשייה ליד מפעל חלימי

16.  מוזאון הזכוכית

פסטיבל המחול משך מאות צופים נלהבים

מחלקת קליטת עליה בעיריית ערד בשיתוף פעולה עם להקת סורפרייז ומנהליה הפיקה זו שנה חמישית פסטיבל למחול בהשתתפות להקות מחול  מהטובות בארץ.

אוקסנה וויטלי פבלוב מנהלים את להקת סורפרייז כבר שנים רבות. בלהקה משתתפים 140 רקדנים במגוון גילאים, חברי הלהקה משתתפים בפסטיבלי מחול בכל הארץ וזוכים לפרסים ומחמאות רבות. במהלך ההופעות שלהם חברי להקת סורפרייז נפגשים עם להקות רבות.

לפני חמש שנים, פנו ויטלי ואוקסנה למחלקה לקליטת העלייה בעיריית ערד והציעו לקיים פסטיבל מחול בעיר, וכך נולד הפסטיבל תחת הכותרת "מפגש החברים".

מארגני הפסטיבל השנה הזמינו את להקת הלוואי הוותיקה מאשדוד, את להקת טופ דאנס מבאר שבע, את להקת מג'יק מבת ים ואת להקת שלומציק מאשדוד. תלבושות מרהיבות, כוריאוגרפיה מרשימה וראיונות מחול חדשניים כל אלו ציפו לבאי הפסטיבל. גולת הכותרת של הפסטיבל היה ריקוד צועני של להקת מחול מבוגרים מערד "למה לא", בהנחיית ויטלי פבלוב.

מרינה גלייזר, מנהלת המחלקה לקליטת העלייה בעיריית ערד: "אני שמחה על קיום הפסטיבל וגאה במיוחד ברקדני להקת סורפרייז. תודה לאוקסנה ולויטלי פבלוב על השקעתם בקידום  הפסטיבל  שמאפשר להראות את ההישגים שאליהם מגיעים הרקדנים  . מדובר באירוע ססגוני וקצבי. חגיגה אמיתית."

העירייה החלה במבצע עיקור וסירוס חתולי רחוב

בשל חשיבות הנושא לא ממתינים לתקציב ממשלתי אלא מושקעים עשרות אלפי שקלים  מתקציב העירייה.

לאור המצב הנוכחי לפיו יש כיום חתולים רבים שמשוטטים בעיר הוחלט לצמצם את ילודת החתולים כדי להימנע ממחלות ומפגעי תברואה. המחלקה הווטרינרית לא קיבלה תקציב ממשלתי לפרויקט עיקור וסירוס חתולי רחוב אך בעירייה לא ממתינים למימון הממשלתי אלא משקיעים בינתיים מהתקציב העירוני בלבד. הווטרינרית הרשותית, ד"ר יאנה קורול, היא זו המבצעת את הניתוחון. "חתול רחוב שנלכד ומובא אלינו מקבל טיפול רפואי בדיוק לפי הדרישות והנהלים של השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות. בנוסף לניתוח העיקור או הסירוס מקבל החתול חיסון נגד כלבת, זריקה נגד טפילים וחיתוך באוזן שמאל כדי שיידעו שהחתול הנ"ל כבר מעוקר או מסורס. לאחר הניתוח ,החתול מועבר  לשהות של מספר שעות  בהסגר ומעקב, ולאחר מיכן מחזירים אותו או אותה,  לאותו המקום ממנו נאספו חשוב להשיבם לסביבה אליהם הם רגילים", היא מתארת.

מחלקה עם ביצים

יחידת הפיקוח העירונית השמידה 20 אלף ביצים מזויפות

מחלקת הפיקוח העירונית סייעה לאחרונה למועצת הלול במאבקה המתמשך בהכנסת ביצים שלא כחוק מעבר לקו הירוק אל שטח ישראל. הביצוע של מחלקה המקומית כלל עיכוב התוצרת המוברחת והשמדת כמות עצומה של 20,000 ביצים.

תחילתו של הסיפור בשיחת טלפון שהגיע לעירייה מיחידת הפיקוח של מועצת הלול. יחידה זו כמו דומות לה במשרד החקלאות, מפקחת על התוצרת הנכנסת לישראל מהשטחים ועל התוצרת המגיעה לשווקים. בשיחת הטלפון נמסר על משאית העושה דרכה באזור ערד ובמטענה סחורה חשודה לכאורה בטיבה. מחלקת הפיקוח העירונית איתרה את המשאית וכשנפתח מטענה התגלו לעיני עובדי העירייה מאות רבות של תבניות ביצים מסודרות בקפידה.

עובדי המחלקה, לאוניד חזן, אימי משה, אורי ציפורי ויבגני שפונט, בחנו את הסחורה ואת עיניהם המנוסות תפסה ההטעיה. תאריך המכירה לסיטונאי שהוטבע על כל ביצה היה בלתי הגיוני בעליל, למי שמבין בעניין כמובן. ובהתאם להטעיה זו זויף גם התאריך המותר לשיווק הסחורה, כלומר שמשלוח הביצים  פג תוקפו.

עובדי מחלקת הפיקוח לא התמהמהו יתר על המידה והשמידו את כל התכולה.

אז איך נדע להבחין בביצה מזויפת לביצה ראויה למאכל? מנהל יחידת הפיקוח לאוניד חזן ממליץ להסתכל על החותמות המוטבעות על הביצים, ולראות אם ישנם דברים בלתי סבירים. הווטרינרית הרשותית, דר' יאנה קורול, מודה שקשה מאוד להבחין בזיוף לכן ההמלצה שלה היא לקבות ביצים רק במקום מסודר ובעל רישיון מכירה.

בכיר במשרד הביטחון ביקר בערד לבחינת שיתופי פעולה עסקיים

ראש מינהל הרכש במשרד הביטחון, שמואל צוקר, שאחראי על תקציב של עשרות מיליארדי שקלים הגיע בשבוע שעבר לפגישה עם ראש עיריית ערד, עו"ד ניסן בן חמו.

צוקר קיבל סקירה על העיר ועל המצב התעסוקתי בה והועלו על השולחן אפשרויות לשיתוף פעולה עם עסקים מקומיים. במסגרת הביקור נערך עבורו סיור במפעל אלביט על מנת לבחון העברת פרויקטים של משרד הביטחון למפעל כדי לבסס את קיומו בעיר ולהפכו לעוגן תעסוקתי גדול, שיכול לקלוט עשרות עובדים מקצועיים. במסגרת הסיור נפגש צוקר עם הנהלת המפעל והאווירה הייתה חיובית לקראת העתיד.

בקרוב תתקיים פגישת המשך בין הנהלת העיר למינהל הרכש בקריה בתל אביב.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו אמר לאחר הסיור כי, "הנהלת העיר ואנוכי ממשיכים לנסות ולהגדיל את היצע התעסוקה בעיר. זו אחת המשימות העומדות בפנינו ואנחנו מתמודדים עמה באופן שוטף".

"כל מה שזז בשטח – נבדק"

בימים סוערים של טרור טוב לגלות את הג'יפאים בערד. יחידה מובחרת של גברים ונשים שמסיירת בעיר בלילות, בודקת זרים וחשודים ומורידה את רמת הפשיעה בשת"פ עם המשטרה והעירייה

"כשיחידת הג'יפים סוגרת את נתיבי התנועה העיר ומתחילה לבצע בידוק לרכבים , אז תוך שעה העיר מתרוקנת מזרים. כלומר, כל מי שאין לו מה לחפש כאן יוצא ממנה במהירות". כך ממחיש רס"מ רוני גמליאל, רכז המתנדבים במשטרת ערד, את עוצמת הפעילות של יחידת הג'יפים הכי ותיקה, הכי מנוסה והכי לוחמנית בארץ. יחידת הג'יפים של ערד.

מעל 30 מתנדבים תושבי ערד, גברים ונשים, דוהרים על רכבי השטח הפרטיים שלהם, פורסים מחסומים, יושבים בתצפיות ומבצעים מארבים בלילות, בהתנדבות, על חשבון זמנם וכיסם במטרה אחת, שתושבי ערד יוכלו לישון בשקט ובבטחה.

בשנת 2002 למי שלא זוכר, סבלה ערד ממכת גניבות רכב נוראית. 360 כלי רכב נגנבו באותה שנה, אם היה לילה אחד שקט, למחרת כבר היו נגנבות שתי מכוניות לסדר את הממוצע של גניבה בכל לילה כמעט. במשטרה הבינו שאי אפשר להמשיך ככה. רס"מ רוני גמליאל גייס תוך זמן קצר עשרות תושבים שהיו נחושים גם הם לשים סוף לעניין. יחידת מתנדבי הג'יפים הוקמה. אלה הם תושבים שמכירים את השטח כמו את כף ידם, יודעים אבטחה מהי. נשים וגברים מקצוענים שלכל אחד יש תפקיד וכל אחד כבר יודע את מקומו באופן אוטומטי. מתנדבים שיודעים לתת מעצמם בלילות, בסופי שבוע ובכל רגע של אירוע בטחוני.

יש לומר את האמת, שבתחילה לא כל כך ידעו איך "לאכול" את החבורה החדשה שהתגבשה ובמשטרה החלו לשלוח אותם לקורסים ולהכשרה. עיריית ערד נכנסה לתמונה ומאז יש סנכרון מלא בין כולם: היחידה על אנשיה ורכביה הפרטיים, המשטרה שמספקת ציוד ונשק, והעירייה שמתקצבת את המשמר האזרחי, זה שאחראי על הג'יפאים ועל יחידות התנדבות נוספות כגון יחידת החילוץ, נוער מתנדב, ועוד. הג'יפאים מצידם תורמים את חלקם הרב בצעדות מצדה, בפסטיבלים ובשאר אירועים עירוניים גדולים.

חפירת תעלות, התקנת שערים, סיורים ומארבים

זמן קצר לאחר שהוקמה היחידה כדי להילחם בגנבי הרכב הוקפה ערד בחפירה עמוקה  כדי להקשות על הגנבים לצאת עם שללם למדבר. הוצבו שערים גם בכניסות לעיר, המתנדבים עברו הכשרות, קיבלו נשקים ושיפצרו את הג'יפים שלהם.

מזה כמה שנים שהג'יפאים פועלים באופן מאורגן ומסודר תחת המשמר האזרחי במשטרה, והם עושים זאת בכמה דרכים:  א. סיורים נרחבים ברחבי העיר בלילות שבת. ב. סגירה של כל היציאות מהעיר וניתוב התנועה ליציאה אחת ובידוק כל רכב שיוצא מהעיר, אחת לשבוע לערך. ג. מתנדבי היחידה עולים לתצפיות ליליות מגגות הבניינים הגבוהים, ומדווחים על כל מה שזז בשטח. וכל מה שזז- נבדק. והפעילות הרביעית אליה מחויבים ביחידה היא הזמינות למקרי חירום, ובשפה מקובלת, "הקפצה". כמו למשל האירוע הדקירה שהיה לאחרונה בקניון בבאר-שבע. כמעט כל חברי היחידה הוקפצו לענייני אבטחת העיר, והם הגיעו במהירות אפילו עם פיג'מה שלא הספיקו להחליף. דוגמא נוספת? יום אחד התגלתה דליפה ממיכלית גז. 29 מתנדבים מהיחידה סגרו את העיר, חסמו כבישים, הזעיקו את חברת החשמל לניתוק האזור ואחר כך החליטו שלא להמתין וגררו באומץ את המיכלית אל מחוץ לעיר כדי לרוקן ממנה את הגז.

ירידה בנתוני הפשיעה

בזכות הפעילות המשטרתית המחוזקת במתנדבי היחידה החלה ירידה משמעותית בנתוני הפשיעה, בגניבות, בהתפרצויות ובמקרי אלימות. המשטרה, העירייה וחברי היחידה מסונכרנים, משתפים פעולה ונהנים מהתוצאה. כמעט בכל יום שישי עולים כ- 18 מתנדבים (מתוך כ- 40) על רכביהם הפרטיים ויוצאים למשימות אבטחה בעיר. יש ביניהם גברים וישנן גם נשים. הם משאירים את בני הזוג לבד עם הילדים בלילות שבת, בסופי שבוע, בחגים, ומסכנים את עצמם למען הכלל. הם ממלאים דלק מכיסם הפרטי ולעיתים קונים מכספם מכשירי קשר ואמצעים לתאורת לילה. ואז הם יוצאים לשטח, צוותים של ארבעה, עשרה, שניים איש ואישה, תלוי במטרה ובמשימה. והרי התוצאה: לאורך השנים פחתו גניבות הרכבים בעיר. שלושה טרקטורים שנגנבו הוחזרו לעירייה בזכות היחידה ובזכותם הוחזר גם אמבולנס חדש ומאובזר שנגנב למד"א.

יחס חם מתושבי ערד 

אירועי השבועות האחרונים לימדו עד כמה חשובה יחידת הג'יפים בערד. די מרגיע לדעת שיש מי שמתגבר את המשטרה בסיורים ליליים, מתצפת ובודק את הנכנסים לעיר. ההכרה הזו גרמה לתושבים לראשונה לעצור ליד הג'יפאים במחסומים שהקימו, לזרוק מילה טובה ואפילו היו כאלה שהוציאו ממתקים ובורקסים למתנדבי היחידה. מלבד תודות מהתושבים, גם לרס"מ רוני גמליאל יש מילים טובות לומר על היחידה והרבה מחמאות גם לעירייה ש"שנותנת תקציבים לפעילות, לאנשי מחלקת הרכש והביטחון שלא צריך לרוץ אחריהם ולהתחנן בפניהם אלא נותנים מה שצריך בזמן ובלב חפץ". "יחד עם תמיכתה הגדולה של המשטרה, בעיקר של מפקד תחנת ערד, רפ"ק שריקי והקצונה הבכירה אנו יוצרים שיתוף פעולה ענק למען תושבי ערד", אומר רס"מ גמליאל.

ומה אומר עליהם ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו? יש לו הרבה מחמאות לפעילותם. עו"ד בן חמו נפגש עם המתנדבים באחד הלילות האחרונים, רגע שיצאו לעוד פעילות שוטפת. היו אלה הימים הסוערים של דקירות הסכינים וראש העיר יצא לחזק את החבר'ה וכמו שאומרים, יצא בעצמו מחוזק.

אז אם אתם מעוניינים להצטרף ליחידה ניתן לפנות לרכז המתנדבים - דלתו פתוחה.

הכלים הכבדים כבר על הכבישים

רעש מנועי מגרדת האספלט, המשאיות והמכבשים עולה מן החניות. השבוע החלו עבודות ריבוד וסלילה של מספר רחובות וחניות בעיר במסגרת עבודות תשתית נרחבות שעומדות בפתח.

על הביצוע אחראיות, מחלקות ההנדסה, התנועה, הביצוע, האחזקה והפיקוח בעיריית ערד.

במסגרת עבודות אלה יושם דגש על שיפור תשתיות הכבישים, חניות הרכבים והמדרכות בעלות כוללת של כ- 3 מיליון ₪. שחלקם הגיעו ממשרד התחבורה וחלקם ממשרדי הפנים, החקלאות, הגנת הסביבה, התיירות  ואחרים.

את עבודות האספלט נראה במגרשי החנייה שברחוב אלעזר בן-יאיר  במגרש החנייה שברחוב חברון ( מאחורי מלון ענבר) וברחוב יהודה 66 עד 72.

בקרוב תחל העבודה על ארבע כיכרות תנועה חדשים בעיר. הראשון יבנה  בצומת יהודה- פלמ"ח, השני  בצומת יהודה- אחווה  והשלישי בצומת עפרוני - סלעית  וכן תותקן סובה (מעגל תנועה) ליד אזור בית העלמין, שתאפשר את הגעת התחבורה הציבורית עד למקום זה, לפי בקשת התושבים.

ניצחון תקדימי לעירייה: קנס של אלפי שקלים לתושב שהתקין בלוני גז ללא היתר

הרשעה פלילית, אלפי שקלים קנס ותשלום קנס גבוה על כל עבירה דומה בעתיד, כך פסק בית המשפט השלום בבאר שבע, כנגד תושב העיר לאחר שקיבל השבוע את עמדת התביעה העירונית, לפיה מי שמתקין בלוני גז בבניה רוויה ללא היתר מהעירייה מסכן את שלום הציבור, עובר עבירה פלילית ודינו להיענש.

העבירה

תושב ערד, ד. ז. מרחוב בן יאיר, התקין 2 בלוני גז גדולים במעבר פרטי משותף של בניינים ברחוב. התקנת הבלונים נעשתה ללא היתר בניגוד להוראות חוק התכנון והבנייה ולתקני הבטיחות. בעקבות תלונה שדווחה למוקד 106 של העירייה הגיעה למקום מפקחת ממחלקת ההנדסה. המפקחת צילמה את המפגע ושלחה התראה לבעל הדירה לפרק לאלתר את בלוני הגז. לאחר שבעל הדירה לא עשה דבר, הגישה העירייה בקשה לצו שיפוטי לסילוק בלוני הגז וכן הגישה כנגד התושב כתב אישום.

ההרשעה

בהכרעת הדין דחה בית המשפט את כל טענות ההגנה של התושב. את הטענה בדבר אי ידיעה על איסור הצבה והתקנה של מערכת פרטית ולא מרכזית. כמו כן, בית המשפט דחה את הטענה כי מדובר בהתנכלות לכאורה מצד העירייה בשל השתייכותו לחסידות גור. ראוי לציין כי בית המשפט הדגיש כי שוכנע להיעדר התנכלות מצד העירייה מצא דווקא בעדותו של הרב ביאלוסטוצקי שהעיד במשפט מטעם ההגנה כי אכן לא הוגשו כתבי אישום כנגד מי שדאגו לנתק בלוני גז שהותקנו ללא היתר.

כבוד השופט איתי ברסלר- גונן, הרשיע את התושב וכתב בהכרעת הדין: "פוטנציאל הסיכון בהצבת מכלי גז הוא רב. הסיכון אינו רק למשתמש אלא לסביבה כולה. פיצוץ של מיכל גז או ריכוז של דליפה ממנו עלול למוטט בניין שלם ולפגוע גם בדיירים אחרים. הצורך בהצגת פתרון בטיחות בהיתר הבנייה נועד להבטיח את בטיחות המשתמש ובטיחות סביבתו".

ההכרעה התקדימית

את העירייה ייצגו היועץ המשפטי לעירייה, עו"ד חיים שימן והתובעת העירונית, עוה"ד קרן תורג'מן סגל. לאור הפסיקה אמר עו"ד חיים שימן: "גזר הדין בתיק זה הינו הישג משמעותי למערך התביעה הארצית בכלל ולמערך התביעה העירונית בפרט. זוהי הכרעה תקדימית ראשונה מסוגה בשאלה האם הצבת בלוני גז בבית משותף טעונה היתר בניה כדין, וכן בדבר החובה עפ"י חוק להתקין בבניין משותף מערכת גז מרכזית".

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו אמר לאחר פסק הדין כי, "ההרשעה התקדימית הזו מוכיחה כי פעולות האכיפה של העירייה חשובות ומחויבות. מדובר בתופעה חמורה של סיכון חיי אדם ואנחנו נמשיך לפעול במלוא התקיפות כנגד כל הפרת חוק".

 (פורסם בתאריך 18.11.15)

לקראת יום המורה: עלייה מרשימה בזכאות ל"בגרות איכותית" בתיכון אורט

עלייה בזכאים לבגרות במתמטיקה, פיזיקה ואנגלית. "הכוונה היא להיות ראשונים בין הראשונים בכניסה לאקדמיה"

כדי להבין את גודל המהפך שעבר בית הספר התיכון בשנים האחרונות צריך להסתכל על המספרים הבאים: בשנת הלימודים תשע"ב עמד אחוז הזכאים לבגרות על 62% בלבד. כעבור 5 שנים, בשנת הלימודים האחרונה (תשע"ז) כבר עומד אחוז הזכאים על 80% עוד לפני מועד חורף של הבגרויות. (לא כולל את החינוך המיוחד).

כדי להבין שלא מדובר בהשגת תעודת בגרות "כדי לצאת ידי חובה" הנה מגיעים אלינו הנתונים הבאים: לפני כחמש שנים עמד אחוז הנבחנים ב 5 יחידות מתמטיקה על 6% בלבד. אחוז הנבחנים ב 4 יחידות מתמטיקה עמד על 8% בלבד. כיום עומדים אחוזי הנבחנים על 15% ועל 13%  בהתאמה.

באנגלית – לפני כחמש שנים רק 28% מהתלמידים התמודדו עם רמה של 5 יחידות. כיום 46% נבחנים ברמה של 5 יחידות אנגלית.  והנה גם נתוני המקצוע הקשה ביותר, לפחות בעיני רבים, לימודי פיזיקה: לפני 5 שנים 6% בלבד מהתלמידים למדו ונבחנו ברמה של 5 יחידות פיזיקה. בשנה האחרונה 17% ניגשו למבחן הבגרות ברמה של 5 יחידות.

לזה קוראים תעודת בגרות איכותית. תעודה המכוונת לרמות הגבוהות של הלימודים האקדמיים. תעודה שמאפשרת לבוגרי התיכון בערד להתמודד על מקום במסלולי הלימוד היוקרתיים באוניברסיטאות. "אנחנו רוצים להיות ראשונים בין הראשונים באקדמיה",  כפי שאומרת רונית ז'אנו, מנהלת החטיבה העליונה עם פרסום הנתונים החדשים. "ההישגים הללו נובעים מכמה גורמים", מסבירה ז'אנו, "הלימודים ממוקדים, התלמידים נמצאים תחת 'פדגוגיה מדידה' וסטטוס אישי, והמורים שלנו מסורים מאוד, איכותיים מאוד ומהווים דוגמא אישית לתלמידים - וזו לא קלישאה".

בשבוע הבא יצוין ברחבי המדינה "יום המורה" לאות הערכה והוקרה לאנשי מערכת החינוך. יום זה יצוין גם בערד באירוע מרכזי באולם אורון. בינתיים ניתן ליהנות מנתונים הללו שפורסמו לאחרונה ולהם שותפה כל מערכת החינוך בעיר, עיריית ערד וההורים.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, מברך השבוע את בית הספר התיכון ואת כלל המורים במערכת החינוך העירונית לקראת 'יום המורה'. "כמי שצמח מתוך מערכת החינוך אני יכול להיות גאה בהתקדמות הגדולה של המערכת. מדובר במערכת חינוך שיש לה מגוון של היצע שלא קיים בערים רבות. יש בערד בית ספר תיכון עיוני, יש לנו תיכון מקצועי, ישנם בתי ספר יסודיים עם מרכזי מצוינות בתחומים שונים, יש ויהיה בית ספר דמוקרטי, יש בערד אולפנא, יש חינוך מסורתי ויש גם מוסדות חינוך חרדי. זו מערכת חינוך שמאפשרת לכל הורה ולכל ילד לבחור את מסלול הלימודים המועדף עליו, וזו אחת הבשורות שלנו לזוגות הצעירים שחיים כאן ולאלה שיגיעו בשנים הקרובות. אני מצדיע למערכת החינוך.

שנת לימוד

מתמטיקה 5 יחידות

אנגלית 5 יחידות

פיזיקה 5 יחידות

תשע"ב

6%

28%

6%

תשע"ו

15%

47%

14%

קוראים לזה התעללות

מפת הטבות המס היה קרובה מאוד לאישור, וערד הייתה ממשיכה ליהנות מהטבה. ראש הממשלה התקפל מול 3 ראשי רשויות שהתנגדו לה והקפיא את המהלך. ללא המפה החדשה נאבד את ההטבה

ארבע שנים שערד נאבקת על הטבת המס עמדו להסתיים בהצלחה. ועדת הכספים אישרה ראשי ערים הסכימו, חברי כנסת תמכו והכל היה ערוך ומוכן לאישור חלוקה צודקת של הטבות מס ליישובי הפריפריה בארץ. כל יישוב היה מקבל לפי המרחק ממרכז הארץ ומדד סוציו-אקונומי. 403 יישובים חדשים אמורים היו לקבל את ההטבה במקום 180 יישובים שזכו לה עד עכשיו.

פיצוץ המפה

ואז, ברגע האחרון דרשו נציגי הבית היהודי להכניס למפת הזכאות את יישובי יהודה ושומרון. פיצוץ. אבל גם זה נפתר. מפת ההטבות הוחזרה לשולחן הוועדה. לכמה יישובים מוסיפים אחוזים, לאחרים קצת מקצצים ויישובים רבים זוכים להטבה לראשונה בתולדותיהם. תיקון של עוול היסטורי בן עשרות שנים.

ראש הממשלה מקפיא את החלטה

ואז- שוב ברגע עוד יותר אחרון, יצאו שלושה ראשי עיר מהצפון במחאה על כך שבמפה החדשה קוצצו להם 2-3% מההטבה. הם ארגנו כמה תושבים, הניפו כמה שלטים וראש הממשלה נבהל. מפת ההטבות החדשה הוקפאה. אין הטבה ל 200 יישובים חדשים כמו כרמיאל, קצרין, טבריה שמגיעה להן ההטבה בדיוק כמו לערד. וכן גם לערד היא מתבטלת. אם לא תאושר מפת ההטבות החדשה, כבר בסוף החודש תבוטל לערד ההטבה.

המאבק המקומי

בשבועיים האחרונים מבלה ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, בכנסת ישראל. הוא נפגש עם שרים, חברי כנסת ראשי ערים ומתייצב לדיוני הוועדות בכנסת. הוא מקדם לובי של ראשי הערים ומפעיל לחצים על חברי ועדת הכספים ועובד בשיתוף פעולה עם כולם במטרה אחת: לשמור את הטבת המס לערד. בעיקר משתף פעולה עם ח"כ טלי פלוסקוב, ראש העיר לשעבר, שעוסקת בנושא זה יומם ולילה. בינתיים התוצאה מסתכמת ב – 200 רשויות שמשביתות את שירותיהן לציבור במחאה על הקפאת מפת ההטבות החדשה ע"י ראש הממשלה. גם עיריית ערד, כחלק מהמאבק המשותף משביתה את שירותיה עד להודעה חדשה.

אתמול, יום רביעי, כ- 200 תושבי ערד ועובדי עירייה יצאו להפגין למען הטבת המס בכיכר הכניסה לעיר, תוך ביצוע חסימה לכביש 31.ר אש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, קרא בהפגנה לראש הממשלה לאמץ את מפת ההטבות הארצית החדשה, שמבוססת על חלוקה צודקת של הטבות ליישובים בארץ. ללא אישור מפת ההטבות החדשה תאבד ערד את הטבת המס בסוף חודש זה. "ראש הממשלה התקפל מול 3 ראשי רשויות בצפון ומאפשר הטבות מס ליישובים לפי קשרים פוליטיים בשיטת חבר מביא חבר.  אנו דורשים ממנו לאשר את מפת ההטבות החדשה שנקבעה על פי קריטריונים אחידים לכולם,. רק כך ניתן לתקן עוול היסטורי שנעשה כלפי מאות יישובים ברחבי הארץ", אמר עו"ד בן חמו.

השבתת הלימודים בעיר הצליחה - בית הספר הדמוקרטי לקראת הכרה רשמית

המשבר הכספי אליו נקלע בית הספר הדמוקרטי בערד בשבועות האחרונים החריף מאוד והודעה על סגירתו כבר יצאה לתקשורת.

רגע לפני שזה קורה, הוביל ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, מספר מהלכים כדי למנוע את סגירתו של המוסד החינוכי החשוב זה, בין המהלכים הייתה השבתת בתי הספר היסודיים בשיתוף וועד ההורים-  מהלך שככל הנראה הצליח לשנות את התייחסות משרד החינוך למשבר של ביה"ס הדמוקרטי.

לפני מספר חודשים החל ראש העיר לפעול להעברתו של בית הספר למסלול מוכר ורשמי של משרד החינוך כדי שהוא יזכה לתקציב שוטף וראוי לפעילותו. בתהליך העברתו למסלול הרשמי התגלעו חילוקי דעות בין משרד החינוך לבין בית הספר, בנוגע לאופן תשלום שכר המורים.

כתוצאה מכך נמנע משרד החינוך להעביר את התקציבים המגיעים לבית הספר עבור חודשי פעילות קודמים, וסרב להעביר לו תקציב לשנת הלימודים הנוכחית.

אי העברת התקציבים הובילה את בית הספר אל הקצה, ולמצב שאינו יכול להמשיך ולפעול ללא תקציבים אלה.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, פנה למשרד החינוך מספר פעמים בבקשה להסדיר את הנושא הכספי ללא פגיעה בתלמידים, אך משרד החינוך משך את הזמן, האריך בבדיקתו, לא קיבל החלט ולא העביר לבית הספר אפילו שקל אחד.

כשבית הספר הודיע שאינו יכול לפעול עוד ושהוא סוגר את שעריו, החליט ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, בשיתוף וועד ההורים העירוני להשבית מלימודים את בתי הספר היסודיים והחטיבות הצעירות במחאה על התנהלות משרד החינוך.

והרי הפלא, כבר במהלך יום השביתה נשמעו קולות אחרים מכיוון משרד החינוך. שיחות רבות התנהלו באותו הלילה בין ראש העיר לחשבות משרד החינוך, ונמצא מתווה להמשך תיקצוב בית הספר על ידי משרד החינוך והשלמת הליך העברתו למסלול המוכר והרשמי, שחשוב כל כך לעתידו.

גוייסו תקציבים במשרד התחבורה לשדרוג תשתיות תחבורה בעיר

השבוע הקרוב תחל עבודת תשתית נרחבת בעיר בעלות של מיליוני שקלים. את התקציבים הללו משיגה העירייה מפניות אל משרדי הממשלה, וכשצריך- אז גם נוסעים ירושלימה להביא את הכסף. פגישה כזו, לדוגמא,  התקיימה לאחרונה בעיר הבירה, בין מנכ"ל העירייה גרי עמל, קצין התעבורה בעירייה, מאור רחמים לבין אנשי משרד התחבורה.

התוצאה: בימים הקרובים יושם דגש על שיפור תשתיות הכבישים, חניות הרכבים והמדרכות בעלות כוללת של כ- 3 מיליון ₪. שחלקם הגיעו ממשרד התחבורה וחלקם ממשרדי הפנים, החקלאות, הגנת הסביבה, התיירות ואחרים.

בימים הקרובים נראה את עבודות הקרצוף לפני הריבוד החדש של האספלט במגרשי החנייה שברחוב אלעזר בן-יאיר  במגרש החנייה שברחוב חברון ( מאחורי מלון ענבר) וברחוב יהודה 66 עד 72.

בנוסף,ארבע כיכרות תנועה חדשות מתוכננות להבנות בחודשים הקרובים בעיר. הראשון יבנה  בצומת יהודה- פלמ"ח, השני  בצומת יהודה- אחווה  והשלישי בצומת עפרוני - סלעית  וכן תותקן סובה (מעגל תנועה) ליד אזור בית העלמין, שתאפשר את הגעת התחבורה הציבורית עד למקום זה, לפי בקשת התושבים.

הנהגים החונים במגרשים המיועדים יקבלו התראות מראש ויתבקשו שלא להחנות בימי העבודה רכבים במגרשים אלו. רכבים שיחנו ויפריעו למהלך העבודה התקין יגררו למגרשים חלופיים וניתן יהיה לקבל אינפורמציה על מיקומם במוקד 106.

סוכם בין ראש העיר למנכ"ל אלביט: לא יהיו פיטורים במפעל

סכנת פיטורים שריחפה מעל ראשם של עובדי מפעל אלביט הוסרה לפי שעה, כך סוכם בסדרת פגישות שערכו ראש עיריית ערד, עו"ד ניסן בן חמו ומנכ"ל אלביט מערכות יבשה אודי ורד במהלך סוף השבוע האחרון.

מפעל אלביט מעסיק בקבלנות משנה עובדים השייכים לחברת פלקסטרוניקס, שעבדו על פרויקט בטחוני כלשהו. פרויקט זה הגיע לסיומו וללא פרויקט חדש באופק החלו חששות כבדים ולא בלתי מבוססים, בקרב העובדים כי דרכם החוצה מהמפעל קרובה מתמיד. רגע לפני שמכתבי השימוע נשלחו לעובדים מטעם חברת פלקסטרוניקס, המעסיקה הישירה של העובדים, נפגש כאמור ראש עיריית ערד, עו"ד ניסן בן חמו עם מנכ"ל חברת אלביט, אודי ורד, בניסיון למנוע את גל הפיטורין הנוסף בערד. לאחר סדרת פגישות הוא מצא אוזן קשבת ולב רחב.

אודי ורד, מנכ"ל אלביט מערכות יבשה, החליט לסייע לערד. למרות שאינו חייב להעסיק את עובדי פלקסטרוניקס הוא בחר לפי שעה לבחון העברתו לערד את אחד מהפרויקטים של אלביט ולהמשיך להעסיק את העובדים הללו לפחות עד שיימצא פרויקט חדש ארוך טווח שיידרש למקצועיותם ויקנה ביטחון תעסוקתי.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו: "בראש השנה האחרון התארחתי במפעל והבטחתי לעובדים שאעשה ככל יכולתי לשמור על מקום עבודתם, כפי שאלחם עבור כל מקום עבודה בעיר. אני שמח שהצלחתי בכך למרות המציאות הקשה שלנו. אני רוצה להודות למנכ"ל אלביט, אודי ורד, על ההיענות לבקשתי ועל שיתוף הפעולה. מר ורד הוכיח עד כמה הוא ידיד אמיתי של ערד".

פרויקט "מועדון הטייסת" – פרויקט חינוך יוקרתי של העירייה וקרן רמון יצא השבוע לדרך

למעלה מ – 40 תלמידים בבתי הספר לבאות ואבישור הצטרפו השבוע לתכנית ייחודית, המתקיימת בערד זו השנה הרביעית.

תכנית "מועדון הטייסת" במתנ"ס הינה פרויקט ייחודי של קרן רמון על שם אילן ואסף רמון ז"ל, במימון הקרן ועיריית ערד המתקצבת 50%  מהפרויקט.

התכנית החינוכית עוסקת במנהיגות חיובית ערכית ובמצוינות בקרב קבוצת תלמידים מכיתות ה'-ו' בבתי הספר אבישור ולבאות.

פרויקט "הטייסת" נבנה לקבוצת תלמידים המונה כ-20 משתתפים. לקבוצה מוצמד מנהיג חברתי, המלווה ומקדם אותה בשיתוף מלא עם ההורים והמחנכים. לאורך כל השנה מתקיימים מפגשים שבועיים קבוצתיים ומפגשי חניכה אישיים, שמטרתם להתעכב באופן פרטני על הצרכים הייחודיים של כל חניך ולהעניק לו כלים לביטוי אישי ולהתמודדות. בנוסף, לאורך תקופת החניכה זוכים התלמידים להיפגש עם טייסי חיל האוויר מטייסות מבצעיות של החיל, אשר מלווים אותם בסדנאות ובביקורים בטייסות, כמו גם במפגשים עם אישים הנתפשים בעיני הילדים מודל להצלחה ומצוינות.

התלמידים עוברים תהליך ארוך של למידת המשמעות של לקיחת אחריות, מחויבות לתהליך ולתוצאות, עבודה קשה ואמונה שחלומות ניתן וצריך להגשים- כל עוד אתה מאמין ביכולותיך ומוכן לכל מאמץ שיידרש.

את האירוע כיבדו בנוכחותם כל שותפי הפרויקט: ראש העיר עו"ד ניסן בן-חמו, סגנו ומ"מ דודי אוחנונה, מנהלת מחלקת החינוך אורנה אלישע, רונה רמון נשיאת "קרן רמון", נציגי הטייסים מבסיס נבטים, מנהלות בתי הספר, מחנכות התלמידים, יוסי הרבסט שמלווה את התלמידים לכל אורך הדרך וכמובן ההורים.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, אמר בתום הערב כי, "עיריית ערד תומכת בפרויקט מכיוון שאנחנו מאמינים בחינוך למצוינות ופיתוח מנהיגות. אני מודה לכל העוסקים במלאכה ובעיקר לקרן רמון ולאנשי הטייסת על הפרויקט החינוכי החשוב והערכי הזה".

ממשיכים לשקם את המרכז המסחרי, ועתה: איסור שתיית אלכוהול במקומות ציבור

הנהלת העיר בראשות ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, ממשיכה במאמץ להחזיר את התושבים לבלות ולקנות במרכז המסחרי. צעד נוסף לשם כך נעשה לפני כשבועיים: חוק עזר עירוני חדש אוסר מעתה שתייה ואחזקת בקבוקי אלכוהול פתוחים במקומות ציבוריים. המטרה היא למגר את תופעת השכרות ושתייה של אלכוהול במקומות ציבוריים שלא במקום מוסדר ומאושר למכירת אלכוהול.

על פי החוק החדש, כל מי ששותה אלכוהול במקום ציבורי, כל מי שמחזיק בקבוק פתוח במקום ציבורי, כל מי שנדמה לפקחי העירייה שהוא מתכוון לשתות משקה משכר וישנה סכנה שהוא יגרום להפרת הסדר הציבורי צפוי לענישה על פי החוק.

חוק העזר החדש נגד שתיית אלכוהול הוא נדבך נוסף בפרויקט שיקום המרכז המסחרי שלקחו על עצמם ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו והנהלת העיר.

בשבועות האחרונים אנו עדים לעבודה רבה הנעשית בעירייה כדי "להפוך את המרכז המסחרי למרכז מסחרי-תיירותי ולמקום מזמין עבור התושבים ותיירים", כפי שראש העיר הורה לבצע.

לאחרונה ערכה הנהלת העיר סיור מקיף במרכז המסחרי והחליטה על צעדים אופרטיביים לשיפור פני המקום. עד כה כבר בוצע במרכז מבצע ניקיון ענק, הוחלט על איסור הצבת סחורה מחוץ לחנויות והוקם וועד סוחרים על מנת לעבוד יד ביד עם בעלי העסקים לקדם את המרכז.

סנונית ראשונה - מתחילות עבודות תשתית במיליוני שקלים

כבר מהשבוע הבא: כיכרות תנועה, ריבוד כבישים וחניות. העירייה מבקשת להחנות רכבים בהתאם להנחיות ומתנצלת מראש על אי - נוחות הזמנית

עבודות תשתית נרחבות התחילו  לקרום עור וגידים בעיר, והן תימשכנה מספר חודשים. בין העבודות: התקנת כיכרות תנועה, ריבוד כבישים, התקנת מעגל תנועה ליד בית העלמין שיאפשר הגעת תחבורה ציבורית למקום, וכן המשך עבודות שיפוץ ושדרוג הבריכה ומבנה הקאנטרי קלאב, המתנ"ס, שיפוץ מוסדות החינוך בעיר ועוד. העלות הכספית של כלל העבודות המתוכננות לתקופה זו מוערכת בכ- 25 מיליון ₪. תקציבים יעודיים לנושאים אלו.

בימים הקרובים יושם דגש על שיפור תשתיות הכבישים, חניות הרכבים והמדרכות בעלות כוללת של כ- 3 מיליון ₪. את התקציבים מגייסת העירייה ממשרדי התחבורה, הפנים, החקלאות, הגנת הסביבה, התיירות  ואחרים.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו אישר לביצוע ומחלקות העירייה, ההנדסה, הביצוע, האחזקה והגינון בסיוע המחלקה המשפטית והגזברות שוקדות על הוצאת הפרויקטים הנ"ל מהכוח אל  הפועל.

בשבוע הקרוב יכנס קבלן לביצוע עבודות ריבוד כבישים בעיר. אנחנו נראה אותו עובד במגרשי החנייה שברחוב אלעזר בן-יאיר  במגרש החנייה שברחוב חברון ( מאחורי מלון ענבר) וברחוב יהודה 66 עד 72 , הנהגים החונים במגרשים המיועדים יקבלו התראות מראש ויתבקשו שלא להחנות בימי העבודה רכבים במגרשים אלו. רכבים שיחנו ויפריעו למהלך העבודה התקין יגררו למגרשים חלופיים וניתן יהיה לקבל אינפורמציה על מיקומם במוקד 106.

ארבע כיכרות תנועה חדשות מתוכננות להבנות בחודשים הקרובים בעיר. הראשון יבנה  בצומת יהודה- פלמ"ח, השני  בצומת יהודה- אחווה  והשלישי בצומת עפרוני - סלעית  וכן תותקן סובה (מעגל תנועה) ליד אזור בית העלמין, שתאפשר את הגעת התחבורה הציבורית עד למקום זה, לפי בקשת התושבים.

עבודות אלו מצטרפות כאמור לעבודות תשתית אחרות המקודמות בימים אלה. העבודות כוללות שיפוץ הבריכה, ואזור פעילות מכון הכושר והחוגים בו, שיפוץ וחידוש המקלחות. הערכות לעבודות שיפוץ ושיקום בתי הספר וגני הילדים בקיץ 2016,  סיום עבודות שיפוץ המתנ"ס, שיפוץ אולם הקולנוע – "אורון",  פרויקט הוצאת פסולת בניין ממוקדי פסולת בתוך העיר, פרויקט שיקום נחל חסד, פרויקט הצללה בנחל טביה, שיקום הכלבייה בערד, שיקום גן הנשרים בכניסה לעיר ועוד פרויקטים רבים אחרים הנמצאים "בקנה", וכבר מתוקצבים. 

כבר ניתן לראות שפרויקט "הפרדת פסולת במקור" יצא לדרך והעירייה מטמינה פחי אשפה חדשים שיחליפו את המכולות הישנות. כרגע מתוכננים להיטמן כ 106 פחים חדשים. התושבים מתבקשים, בשלב הביניים ועד פתיחת הפחים החדשים לשימוש לציבור הרחב, לשים לב שבחלק מהמקומות המכולות הישנות "פינו את מקומן" לחפירה ולהטמנת הפח החדש. המכולות הישנות עדיין עומדות בסביבה הישנה והתושבים מתבקשים לשמור ולהשליך את האשפה למכולות במקומן העכשווי.

ראוי להדגיש כי בזמן ביצוע הפרויקטים הללו, לפחות בחלקם, תיווצר אי נוחות זמנית לתושבי העיר, ובעירייה מתנצלים מראש על כל אי נוחות שתגרם ומבטיחים לעשות את המיטב על מנת למנוע מטרדים מיותרים ושלא לצורך.

חגיגה של אירועים לקשישי העיר

חודש גיל הזהב יצא השבוע לדרך ביוזמת המחלקה לשרותים חברתיים בעיריית ערד ובשיתוף מוסדות שונים. חודש האירועים החל בצעדה צבעונית של הקשישים לאורך רחוב בן יאיר, עם בלונים ושירה ועם שי שקיבלו לפני תחילת הצעדה. לאחר שהגיעו בחזרה לנקודת היציאה במתנ"ס זכו הקשישים לכיבוד ולהופעה מוסיקלית של מקהלת סמובר.  חודש הקשיש מוקדש כולו לאות הוקרה לקשישי העיר ורצון להעניק להם שעות רבות של פעילות חברתית מעניינת ומגוונת. הפעילות תימשך לאורך כל החודש והמעוניינים להשתתף מוזמנים לעקוב אחר הפרסומים.

אהבה בשלושה קולות בספרייה

מחלקת אירועים של עיריית ערד והספרייה העירונית משתפים פעולה בהצלחה רבה כבר שנים רבות. גם בחול מועד סוכות האחרון היה שיתוף פעולה מוצלח. ביום שלישי 29/9 התקיים אירוע מוסיקלי של להקת "פעימות" במופע "אהבה בשלושה קולות" בספרייה.

חברי הלהקה ליוו את עצמם בפסנתר, גיטרה, כלי הקשה עדינים ובחליל אירי וביצעו שירי אהבה מוכרים, שעברו עיבודים מפתיעים ומרגשים בדגש על הרמוניה קולית עשירה. הביצוע שלהם היה  ללא דופי, ברמה מקצועית ואומנותית גבוהה מאוד והוא חדר ישר ללב המאזינים.

השירים היפים של מתי כספי, יוני רכטר, עידן רייכל שלום חנוך, לואי ארמסטרונג והביטלס השאירו טעם של עוד.

רובע האומנים לובש חג ב"פסביבל ערד"

בימים שלישי ורביעי חוה"מ סוכות התקיים פסטיבל אקולוגי ברובע האומנים בערד. הפסטיבל התקיים בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, עיריית ערד וחברת חשמל. הפסביבל היווה את יריית הפתיחה לפרויקט הפרדת פסולת לשלושה זרמים בעיר. רובע האומנים לבש חג ונצבע כולו בצבעים ירוק, כתום וחום שהם צבעי הפרויקט. המבקרים בכניסה קיבלו חולצות עם לוגו הפרויקט של משפחת מיחזורי שתלווה את תושבי העיר לאורך הפרויקט, תיק בד אקולוגי ועלון הסברה על הפרויקט.

המבקרים שהגיעו בכל קצוות הארץ נהנו ממגוון סדנאות מקסימות מחומרים ממוחזרים שהעבירו אומני הרובע. דמויות שטח אקולוגיות הסתובבו ושעשעו את המבקרים. על הבמה התקיימו המופעים "המסע להצלת הכדור" "טוני קרטוני" ולהקת "תיפוף ירוק" שתופפו על מגוון כלי הקשה בשימוש חוזר. משפחת מיחזורי חיכתה לבקרים בסטודיו של נירה רובין שם הצטלמו כל בני המשפחה למגנט גדול המסביר על תהליך ההפרדה בבית מה לשים בכל פח.

מתחם שלם הוקדש לנושא האנרגיה שמלווה את העיר כבר מספר שנים. לפרויקט התייעלות אנרגטית שותפים חברת חשמל שמלווים את הפרויקט מחיתוליו. במתחם הוצבו עמדות סולאריות חווייתיות שנתנו הסבר על הדרכים לייצר אנרגיה נקייה, בנוסף נהנו המבקרים מהפרחת בועות סבון ענקיות, מעמדה לתיפוף על כדורי ענק ירוקים ומדיווש על אופניים המייצרות חשמל לבלנדר שהכין עבור המדוושים שייק פירות צונן אותם שתו בתום הדיווש.

תודה לכל המבקרים שבאו ליהנות ולשמוח יחד אתנו. תודה לאומני הרובע שפתחו בפנינו את ביתם ותודה ענקית לעובדי העירייה שעבדו ימים ולילות להפקת הפסביבל.

שמחה גדולה בשמחת תורה

מאות תושבים העיר, וותיקים, עולים, חילוניים ודתיים, אורחים ותיירים גדשו את כיכר העיר באירוע הקפות שניות של שמחת תורה. העיר חזרה לבלות במרכז המסחרי (כיכר העיר) בזכות פעילות העירייה להחזרת הקסם של המקום.

לקראת האירוע השקיעה העירייה רבות במרכז המסחרי והחגיגיות הורגשה מאוד. כסאות סודרו במעגל, במה גדולה נבנתה, גרלנדות האירו את המקום והשוו לו הוד כמקובל באירועי חג, המקום בכללותו סודר כך שכל אחד יכול היה למצוא בו את מקומו, על פי רצונו ואמונו. ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו בירך את התושבים, מוסיקת כליזמרים שמחה של להקת הסרוגים וקולו הנפלא של החזן ישראל רנד השתלבו ב שירתו של הרב יוסף אלבו שליטא, רבה של העיר ערד ביובל שנים האחרונות.

בזה אחר זה הוזמנו לבמה רבני בתי הכנסת השונים מכל הזרמים והעדות, כל אחד ושירתו, כל אחד ופיוטו. ההקפות היו מושלמות. השמחה הרבה איחדה את כלל תושבי העיר.

עשרות תיירים שהתארחו במלון ענבל הצטרפו בשמחה לחגיגה הגדולה והריקודים נמשכו שעות ארוכות.

בסופו של הערב המוצלח אמרה מנהלת מח' אירועים וקליטה מרינה גלייזר כי, "יש רגעים בהם אני גאה בעבודתי. הערב הזה הוא אחד מהם. כל כך הרבה פנים מאושרות וחיוכים גדולים אפשר לראות רק כאשר האירוע זוכה להצלחה כזו. שמחה רבה הייתה אתמול בשמחת תורה".

תערוכת כלבים בינלאומית ביום שבת, ה- 10 באוקטובר

ביום שבת, ה- 10 באוקטובר , מתחם השוק העירוני בעיר יראה אחרת עם מאות כלבים מהארץ והעולם שיגיעו לקחת חלק בתערוכת הכלבים הבינלאומית ע"ש איתן אטינגר ז"ל שתתקיים בשיתוף עיריית ערד וההתאחדות הישראלית לכלבנות זו שנה שישית

ביום שבת 10 באוקטובר מאות מגדלי כלבים יגיעו לערד כדי להציג בגאווה את הכלבים אותם גידלו וטיפחו ויקוו לזכות בפרסים. הכלבים יעמדו על מסלול התצוגה, יהלכו להם בגאווה, יקשקשו בזנבם בהנאה רבה ו-"ישוויצו" מול כולם על התספורת החדשה,עליה עמלו בעליהם שעות רבות. את הכלבים ישפטו שופטים בינלאומיים שהוסמכו לשיפוט על ידי ההתאחדות, וידרגו את הכלבים על פי התנהגותם והתנהלותם, מבנה גופם, איכות פרוותם ועוד.

התערוכה הססגונית הינה אפוא הזדמנות לכל הציבור לראות תצוגה מרהיבה של כ-150 גזעי הכלבים השונים הקיימים בישראל. יוצגו בה כלבים מגזעים נדירים כמו גריפון, קוטון דה טולאר, סילהם טרייר ועוד. הכלבים יתמודדו על התארים הגור הטוב ביותר, הצעיר הטוב, הקשיש הטוב בתערוכה, הזוג המוצלח ותחרות בתי הגידול.

הכלבים הזוכים יקבלו תעודות המעידות על רמתם הגבוהה, יזכו בגביעים, ויתמודדו על הזכות להיות בעל תואר "מועמד לאליפות ישראל" ו"מועמד לאליפות יופי בינלאומית". כלב שיזכה במספר מספיק של תוארי מועמדויות יקבל את התואר הנכסף לכל חייו.

כרטיסים במכירה מוקדמת לתושבי ערד בלבד במחיר 25 ₪. מחיר רגיל: 55 ₪.

ניתן לרכוש במחלקת אירועים בעיריית ערד

בתים פתוחים של אמני ערד – סוכות 2015

מיצב ברונזה עוצר נשימה ועוד יצירות בבתי אמנים.

האמן ריק ויניקי, תושב ערד, מחביא בביתו מיצב ברונזה ואבן ברוחב של כ-30 מטר ובגובה של כ-5 מטרים, ועד היום צפו בו כ-20,000 תיירים מכל העולם. עם זאת, הקהל הישראלי טרם נחשף אליו. המיצב עוצר הנשימה, "מפל הדמעות", מקשר במקוריות בין סבל היהודים בשואה לצליבת ישו, והוא יהיה פתוח למבקרים במסגרת אירוע "בתים פתוחים" שיתקיים בחול המועד סוכות בערד.

כמו כן ניתן יהיה לבקר בחצר האמן איציק גמליאל המציג את פסל ג׳ירפה ענק ממתכת, הגדול מסוגו בעולם, שנוצר מפסולת מתכת במשך למעלה משנתיים בשיטת ריקוע וחיבור בריתוך כ-4,000 פיסות מתכת (!). גובהו העצום מגיע ל- 5.5 מטר ומשקלו כ 350 ק״ג.

אמנים בבית

בערד מתגוררים עשרות אמנים בתחומים שונים ובחג סוכות הקרוב כעשרים מתוכם יפתחו את בתיהם לתצוגה של עבודותיהם - ולהצצה לפנינים של אדריכלות וגינון, שעד עתה היו נסתרים מן העין לציבור הרחב. בין המשתתפים באירוע: מרים גידרון, יוצרת בתחרה וביתה על צוק; עינת מיכאל, שוקולטיירית שהסדנא שלה מוקפת בחצר תוכים ענקית; סדנת קוסקוס בבית מרוקאי מעוצב; יצירות עץ מסותתות ביד אמן; ועוד רבים וטובים. 

הבתים יהיו פתוחים לקהל הרחב בימים 1-3.10.15 חמישי שישי שבת בחול המועד סוכות בין השעות 10:00-14:00, והכניסה אליהם חופשית. בבתי האמנים המציגים יתארחו אמנים נוספים מערד.

בערבי חול המועד יתקיימו אירועים:

ביום חמישי 1.10 בין השעות 16:00-22:00 יתקיים אירוע אמנותי לכל המשפחה בגינות חבויות בשכונת אבישור.

ביום שישי 2.10 בין השעות 15:00-18:00 תתקיים קבלת שבת בחצר גסט האוס "ציפור מדבר" (ברקת 28 בשכונת רותם), במסגרתו יופיעו נעה קורנברג, שירי אלקבץ ואמנים נוספים, לצד יריד אמנים עשיר.

ובשבת 3.10 תהיה הזדמנות נוספת לביקור בבתים הפתוחים בשעות הערב בין השעות 17:00-20:00.

כחלק מהאירוע ייפתחו באותם ימים ושעות גם הגלריות והמוזיאונים של רובע האמנים בערד לקהל הרחב (המוזיאונים בתשלום), שם ניתן לצפות באמנים בעבודתם, לסייר בין היצירות, ולהשתתף בסדנאות לכל הגילאים.

שלוש חזיתות במאבק על הטבת המס

השבוע הגישה העירייה עתירה לבג"צ

החלטת שר האוצר, משה כחלון להוציא את ערד ממפת היישובים הזכאים להטבת מס מעוררת זעם גדול בעיר. שר האוצר מבטל בזאת החלטת ממשלה קודמת ואין ספור התחייבויות ממשלתיות להסדרת הטבות המס על פי קריטריונים שווים בכל הארץ, כשערד נכללת באותן קריטריונים ותושביה זכאים להטבה.

משום כך, המאבק להשארת הטבת המס לערד עולה השבוע עוד מדרגה בדרך לסערה הגדולה.

ביום שלישי השבוע הגישה עיריית ערד עתירה לבג"צ נגד ראש הממשלה ושר האוצר בדיוק על הדברים האלה, שהם מפרים הבטחות והחלטות ממשלתיות ומבזים את ההבטחות שניתנו לבית המשפט העליון להסדרת נושא הטבת המס על פי קריטריונים שווים בכל הארץ במשך חמש השנים האחרונות. בעתירה שהגישה העירייה היא מבקשת מבית המשפט העליון להוציא צו מניעה לאישור תקציב המדינה. במקביל להגשת העתירה לבג"צ מקיים ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, מגעים עם חברי כנסת כדי שיפעלו להארת הטבת המס לערד במסגרת התקציב השנתי, ובחזית השלישית המתפתחת- מטה מאבק של תושבים בהובלת ראש העיר, מתחיל להתארגן לקראת החרפת צעדי המאבק.

צו הארנונה החדש: עם הפנים לעסקים ולתעסוקה

מועצת העיר אישרה השבוע (ג') את צו הארנונה החדש לשנת 2016, כפי שהניחו על שולחנה ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו, סגנו ומ"מ, דודי אוחנונה וגזברית העירייה. צו הארנונה קובע את תעריפי מס הארנונה שמשלמים תושבים ובעלי עסקים בהתאם לאישור משרד הפנים. חשוב לציין שמס הארנונה מכתיב בין היתר את רמת השירות שיכולה העירייה לספק לתושביה. באופן עקרוני, ככל שאחוז הגבייה גבוה יותר ושהתעריפים גבוהים יותר - כך השירות של העירייה טוב יותר.

הבשורה העיקרית בצו הארנונה הנוכחי היא ההחלטה להקל בתשלומי ארנונה על יזמים ומשקיעים שיקימו עסקיהם במתחם שטח חדש באזור התעשייה, שהוגדר כאזור תעשייה ב'. לאזור זה נקבעו תעריפים נמוכים לעסקים, למסחר ותעשייה כדי למשוך יזמים וליצור תעסוקה במקום. עוד נקבע בצו הארנונה כי הוגשה בקשה למשרד הפנים לאפשר הוזלה בארנונה למוזיאונים וגלריות ברובע האמנים. גם במקרה זה מבקשת העירייה לעזור לאמנים ולעסקים שברובע על ידי הפחתת מיסים. הוזלה זו כפופה לאישור משרד הפנים.

נושא הארנונה עלה לאחרונה לכותרות הארציות לאור תביעות אזרחים לאחד את אופן חיוב הארנונה ברחבי הארץ. כיום יש שוני בין הרשויות בשיטות מדידת הבתים, והכללת שטחים ציבוריים, קירות וכו' בחיוב הכספי.

לפני ימים אחדים נפגשו ראשי רשויות עם שר הפנים סילבן שלום, שהתייחס בין היתר לנושא הארנונה. השר שלום הודיע שבכוונתו להסדיר ולאחד את שיטות חיובי הארנונה בכל הרשויות המקומיות בארץ.

מחיר הגז הטבעי בערד צפוי לרדת בכ- 50%

- בזכות פגישות שקיימה הנהלת העיר עם גורמים בנושא

תושבי ערד צפויים  לשלם פחות עבור השימוש בגז טבעי. הרבה פחות. ככל הנראה 50% ואולי פחות ממחיר הגז כיום.

ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו וסגנו ומ"מ, דודי אוחנונה קיימו בימים האחרונים מספר פגישות בנושא צינור הגז הטבעי לערד, עם אנשי מנהל הגז במשרד האוצר, עם שר האוצר משה כחלון ועם שר התשתיות, ד"ר יובל שטייניץ.

הסיבה לפגישות הדחופות: צינור גז טבעי היה אמור להגיע כבר מזמן לערד, לבתים ולאזור התעשייה.  12 מיליון ₪ אישרה לכך הממשלה, אך הכסף נתקע בדרך לכאן ומעולם לא הועבר. 

עו"ד בן חמו וסגנו אוחנונה דרשו שהכסף עבור התקנת צינור הגז ישוחרר ושהעבודה תחל להתבצע במהרה לטובת התושבים ומפעלי התעשייה. בסופה של סדרת הפגישות בקשתם אושרה ואף התקבלה הערכה כי צינור הגז הטבעי יהיה ערוך להפעלה בעוד כחצי שנה.

המשמעות: א. מחיר הגז הטבעי לתושבים יופחת מאוד (כיום העברת הגז כרוכה בעלויות רבות) ב. מפעלי התעשייה ייהנו מאספקת גז במחיר מופחת מאוד ויקצצו בהתאם בהוצאותיהם. ג. המחיר הנמוך עשוי למשוך יזמים ומשקיעים נוספים לאזור התעשייה.

העירייה הודיעה לראש הממשלה ולשר האוצר שאם לא תוסדר הטבת המס תוך 72 שעות - היא תעתור לבג"ץ

העירייה שכרה את אחד ממשרדי עו"ד הגדולים בישראל למאבק למען הטבת המס

בעיריית ערד לא עוצרים במאבק להשארת הטבת המס לתושבים. בעוד משרד האוצר מנסה להתחמק מהבטחותיו לבית המשפט העליון להשאיר את ההטבה, בעירייה מגייסים ביחד עם ארבעה יישובים נוספים את התותחים הכבדים ביותר: משרד עורכי הדין הרצוג- פוקס – נאמן, שהוא אחד ממשרדי עורכי הדין מהגדולים בישראל.

אתמול (ד') כבר הוליד שיתוף הפעולה הזה צעד משמעותי ראשון. מכתב רשמי נשלח אל ראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר האוצר משה כחלון, ובו דרישה להסדרת הטבת המס לערד וליישובים שחברו אליה, תוך 72 שעות, שאם לא כן- תגיש העירייה עתירה לבית המשפט העליון.

במכתב שנשלח אתמול מפרטת העירייה באמצעות משרד עורכי הדין את השתלשלות הזכאות להטבת המס, את הבטחות משרד האוצר להסדיר את החקיקה השוויונית למתן ההטבה, ואת החלטות הממשלה שכבר התקבלו בעניין אך טרם יושמו.

"מדובר בביזיון בית המשפט העליון", כותבת העירייה לראש הממשלה ולשר האוצר, "יש להחזיר את ההטבה לחוק ההסדרים או שתצטרכו להסביר לבית המשפט העליון מדוע אתם מאפשרים מתן הטבת מס ליישובים שמקורבים אליכם פוליטית על פני יישובים אחרים". עתה ממתינים בעירייה לתשובת השניים.

תקציב העירייה: נסגר גירעון של מיליוני שקלים

הנהלת העיר הצליחה להתגבר על הגירעון הענק ללא פגיעה בשירות לתושב

חריש עמוק בכל סעיף וסעיף בתקציב העירייה, איתור שקל אחר שקל במקורות הכספיים ובהוצאות המתחייבות ולבסוף, לאחר שבועות של עבודה מאומצת הצליחו ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו והנהלת העיר לצמצם לאפס גירעון של מיליוני שקלים בתקציב העירייה. כל זאת יש לציין, ללא פגיעה בשירותים הניתנים לתושבים. ויותר מכך, בהחלטה מושכלת דווקא תוקצבו פרויקטים לטובת הציבור כמו הגדלת השקעה בפסטיבל ערד, קיום מרוץ לילי ערד- מצדה וארגון צפייה משותפת של מאות תושבים במטר מטאורים לילי.

הישג: מענקים ממשלתיים במקום הלוואה בנקאית

תקציב עיריית ערד לשנת 2015  כלל עד לאחרונה  "בור תקציבי" בסך 9 מיליון ₪ שאיים לפגוע קשות בפעילות העירונית. כך למשל היו יכולים להיפגע שירותי הניקיון בעיר, התחזוקה, החינוך ועוד. כדי לאזן את התקציב השנתי ולסגור את הגירעון מבלי לפגוע בתושבים, נעשתה עבודת מטה ממושכת על ידי ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו סגנו וממלא מקומו, דודי אוחנונה, הגזברית רינה יוסף וסגן ראש העיר אלי מצליח. לאחר ימים ארוכים של עבודה על התקציב הצליח הצוות הכלכלי לקצץ בהוצאות העירייה ובמקביל הצליח לזכות בהגדלת מענקים ממשרדי האוצר והפנים. קבלת המענקים הממשלתיים בגובה של 3.5 מיליון שקלים היא הישג משמעותי מאוד, כי בזכותם לא היה עוד צורך לקחת הלוואה בנקאית גדולה (נוספת על עומס המלוות) כדי לסגור את הגירעון המאיים. תקציב עיריית ערד עומד השנה על סכום של כ- 154 מיליון שקלים, והוא אושר על ידי רוב חברי מועצת העיר.

המשמעות החיובית

תקציב העירייה המאוזן שאושר השבוע (ג') על ידי מועצת העיר מביא עמו רוח אופטימית. התקציב יאפשר המשך פעילות סדירה של העירייה עם מבט קדימה אל הכנסות ארנונה נוספות הצפויות ממישור רותם ומבסיס נבטים. על כך אמר ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו: "יש לי חזון שערד תגיע לעצמאות כלכלית, שלא נצטרך מענקי איזון ממשלתיים ושמשרדי ממשלה לא יקבעו לנו מה לעשות עם הכסף שלנו. העבודה שנעשתה כעת על התקציב היא צעד ראשון לקראת מימוש החזון הזה".

עיריית ערד למען הבטיחות בדרכים

התרגשות גדולה הייתה גם בעירייה לקראת פתיחת שנת הלימודים. במערכת החינוך עבדו כמעט חודשיים מלאים כדי שפתיחת השנה תהיה מוצלחת כפי שאכן הייתה. אבל לא רק במחלקת החינוך התרגשו. עובדים רבים נענו לקריאתו של מאור רחמים, הממונה על הבטיחות בדרכים, והתגייסו לפעילות של הרשות הממשלתית לבטיחות בדרכים. העובדים והעובדות התייצבו בשערי בתי הספר וקיבלו את פני התלמידים במתנות שונות כמו לוח שעות מעוצב ומרקרים צבעוניים, כשעל המתנות מוטבעים מסרים הקשורים לבטיחות בדרכים. מבצע נאה ושאפו לעובדי העירייה

"תראו עבודה קשה, שיקול דעת, אחריות ציבורית ודרך"

- כך אמר ראש העיר הנבחר, עו"ד ניסן בן חמו, בנאום שנשא אמש בישיבה החגיגית של מועצת העיר. דודי אוחנונה מונה לסגן ומ"מ ראש העיר, אלי מצליח לסגן ראש העיר, ומתי רוז לסגן בתואר. ראשי עיר לשעבר הגיעו לברך

דף חדש נפתח בערד. ראש העיר הנבחר, עו"ד ניסן בן חמו, נכנס אמש לתפקידו באופן רשמי, בישיבה חגיגית של מועצת העיר.

מאות תושבים גדשו אתמול את אולם האירועים של מלון ענבר כדי לברך את ראש העיר החדש וחברי המועצה שיצאו יחדיו לדרך חדשה. עוד כיבדו את האירוע בנוכחותם ראשי העיר לשעבר, סגנית יו"ר הכנסת, טלי פלוסקוב, בצלאל טביב וגדעון בר-לב, מפקד תחנת המשטרה, סנ"צ דוד שריקי, חברי מועצת העיר וחברי הנהלת העיר.

באירוע החגיגי שהופק ע"י מחלקת האירועים, נאמרו ברכות לראש העיר מפי האמנית והמשוררת לאה מיכלסון, נריה ברון, בוגר כיתה ה' מבית ספר טללים ונויה מויאל בוגרת כיתה ו' מבית ספר אבישור. מקהלת ערד הנעימה כרגיל בשירתה והוצגה מצגת על תולדות העיר שהוכנה על ידי מרכז התקשורת העירוני.

לאחר שהסתיימה המולת קבלת הפנים, הברכות והשמחה החלה העבודה הרשמית, כשנפתחה ישיבת מליאת מועצת העיר, שלא מן המניין. ראשי העיר לשעבר נשאו ברכות וגם הממלאת מקום ממונה הממשלתי על המחוז אמרה את דברה. במהלך הישיבה הוצגו בעלי התפקידים החדשים, והם אושרו בהצבעת חברי המועצה. דודי אוחנונה מונה לסגן וממלא מקום ראש העיר, אלי מצליח מונה לסגן ראש העיר, וחבר המועצה מתי רוז מונה לסגן ראש העיר בתואר.

ראש העיר החדש, עו"ד ניסן בן חמו, נשא נאום בכורה עם הרבה מסרים. הוא הזכיר את הרוח החדשה והתקווה שהוא חש בערד, יחד עם תחושת האחריות המוטלת על כתפיו.

"בשנים הבאות יעמדו בפנינו אתגרים לא פשוטים. אין חולק על כך שמצפה לנו עבודה רבה כדי לחולל מפנה בערד. אנחנו נשנה סדרי עדיפויות, נקדיש תשומת לב לשורה של נושאים העומדים על סדר היום העירוני, ונפעל בעוצמה בלי קיטורים ובלי רחמים עצמיים", אמר בן חמו, והוסיף כי,  "מדובר בהתמודדות ארוכה ובהנעת תהליכים. והדברים, שלא יהיה למישהו ספק, אינם פשוטים. לא תראו מעשי קסמים. אתם כן תראו עבודה קשה, תראו מאמצים, תראו שיקול דעת ואחריות ציבורית".

עו"ד בן חמו דיבר גם על הסבלנות הנדרשת מכולם, ועל הכבוד ההדדי שצריך לשרור בין חברי המועצה. "אני דורש מעצמי ומבקש מכם, בואו נשאיר מאחור את מחלוקות העבר. בנינו קואליציה רחבה וחזקה, קואליציה ציונית ומסורתית, שתשרת נאמנה את כלל תושבי העיר. הבה נכבד איש את רעהו ונזכור כי לכולנו שמורה הזכות להביע דעה, גם אם זו דעת מיעוט. אם נדע לפעול מתוך כבוד הדדי אז נדע לצלוח את המחלוקות ולהיטיב עם תושבינו".

ישיבת המליאה שלא מן המניין נמשכה אל שעות הערב המאוחרות, ובסיכומה ניתן לומר: שיהיה לכולנו בהצלחה.   

מליאה חגיגית
מליאה חגיגית
מליאה חגיגית